recuperare creante

Kredyt Inkaso m-a anuntat ca am o datorie la o cartela Vodafone. Ce trebuie sa fac?

In urma achizitonarii unei cartele vodafone, speciala pt uzul international/roaming, de 15€, dupa o saptamana de utilizare a
acesteia pe teritoriul statelor unite, folosind doar internetul de pe cartela si incadrandu-ma in limita de MB oferita de aceasta, am fost contactat de 2 numere diferite de telefon si ulterior am primit un mesaj de la kredyt inkaso prin care am fost anuntat ca am o datorie de aprox 400 lei la vodafone si ma indrumau sa sun la un anumit numar pt optiuni de lichidare. Mentionez ca este o cartela, nu un abonament! Ce este de facut in aceasta situatie?

Cum pot sa scap de poprire si de taxele executorului?

Buna ziua! As dori și eu dacă se poate să mă ajutați cu un raspuns la o întrebare.

Am mai multe credite bancare si mi s-au pus poprire pe salariu, as dori sa stiu dacă există vreo rezolvare pentru a putea plăti eu ratele. De exemplu, daca mi se opreste 50% din salariul mediu pe economie, sa pot plati eu lunar aceasta suma impărțind la cite credite am? Să nu mi se mai retina din salar, plus ca peste 10000 de lei sunt taxele la toate executarile care le am, o suma foarte imensa de mare pt mine. Va multumesc

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc

TBI Credit m-a raportat la Biroul de Credit si m-a vandut la Kruk, fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?

Am avut un credit la TBI credit, care pentru neplata (din cauza ca am ajuns somer) am fost trimis la Biroul de credit, fara sa fiu instiintat. Doar Kruk m-a anuntat ca mi-au cumparat datoria si le sunt lor dator si sa ii contactez ca sa nu se faca executare silita. Va dati seama ca in secunda 2 i-am sunat si am facut acordul sa platesc lunar o suma de 300 de lei ca sa platesc acel credit. Dar din nou nu am fost instiintat de Biroul de Credit si cei de la Kruk au confirmat ca ei nu imi vor trimite platile efectuate la timp catre Biroul de Credit pentru un scor mai bun.

Am incercat sa ma inrolez pe Biroul de Credit sa imi vad situatia dar nu am putut din cauza ca au un nr vechi de telefon. Mai pe scurt date incorecte. Acum am vorbit si cu cei de la Kruk daca am datoria la ei si o platesc la zi, ei nu trimit date despre situatie la biroul de credit? Raspunsul a fost ca nu au tangente cu astfel de situatii si de indata ce platesc creditul, imi dau o foaie ca am platit si sa ma descurc.

In situatia asta ce pot face? Nu sunt obligati sa ofere raport la Biroul de credit? (ma refer la Kruk) nu sunt obligati sa ofere detalii cum ca platesc acea suma/credit si sa si updateze detaliile despre mine, ba chiar sa anunte cand va fi platit integral? Va multumesc.

Credius-cesione-credit-Finopro
E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

E normal sa platesc un onorariu de 930 lei executorului judecatoresc pentru o datorie la Ferratum de 1.300 de lei?

Am primit o executare silita de la Ferratum, prin Kruk, cu o datorie de 1.300 de lei, la care se adauga onorariul executorului judecatoresc in valoare de 930 de lei. E normal?

Ca sa nu mai zic ca m-au dat in judecata si au aprobat executarea fara sa fiu anuntat, fara sa stiu nimic. Primesc doar acasa hartie ca am de platit.

Pai eu am platit la Ferratum de fiecare data, dar am avut o problema la un moment dat si n-am putut plati. Le-am spus sa ma amane cu plata sau sa platesc in rate, dar n-au vrut, mi-au zis sa dau toti banii odata.

Cand au vazut ca nu platesc, m-au dat repede la recuperatorii de la Kruk, care nici eu nu mi-au propus sa le platesc datoria in rate. M-au sunat de cateva ori si telefonul se inchidea automat, nu apucam sa zic nimic. Cand sunam eu, nu raspundea nimeni. N-am primit nimic in scris de la ei, m-au dat repede la executare silita. E normal asa ceva? Ce as putea face?

Kruk Romania – firma de recuperare creante – date de contact (adresa, telefon, e-mail, site internet) [citeste tot]
Care sunt datele de contact (telefon, adresa) ale firmei de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA?

Va rog sa-mi spuneti cum pot lua legatura cu firma de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA, pentru ca trebuie sa le trimitem o citatie pentru a se prezenta la proces, in urma depunerii unei contestatii la executarea silita.

Pot face contestatie la executare pentru un credit vechi? Si cum trebuie procedat?

In anul 2007 am luat un credit pentru achizitie bunuri de la BRD FINANCE IFN, in baza deciziei de indemnizatie crestere copil. Un an mai tarziu am terminat indemnizatia de crestere a copilului si pentru ca firma la care lucram daduse faliment intre timp, am ramas fara servici si totodata mi-a fost imposibil sa mai platesc creditul, ultima plata in noiembrie 2008. Din diverse surse am aflat ca s-a emis hotarare judecatoreasca de executare silita pentru acel credit. In acest moment nu am proprietati pe numele meu si nici nu lucrez. Intrebarea mea este daca pot face contestatie la executare si cum trebuie procedat. Ps. Sunt executata de INTRUM DEBT FINANCE AG. MULTUMESC

Ce mi se poate intampla daca nu mai platesc datoriile la IFN?

Sunt in imposibilitatea de plata, nu am niciun venit si nici bunuri mobile sau imobile, ifn ul a recurs la o firma de recuperare a creditelor. Problema e ca eu sunt in imposibilitatea de plata. Ce mi
se poate intampla? Mi-au pus in vedere ca ma vor actiona pe cale juridica, urmand executarea silita.