recuperare creante

kruk-reclamatie
Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si pe cea de insotitor. Este legal asa ceva? Eu am avut o datorie la Piraeus Bank pe care n-am mai putut-o plati din cauza accidentului de munca in urma caruia am ramas invalid. Primul executor mi-a clasat dosarul, dar acum am primit poprire de la alt executor, care si-a pus onorariu de 1400 de lei, iar de pe cardul Raiffeisen mi s-a luat deja peste 700 de lei. Am facut reclamatie la Raiffeisen si mi-au spus ca luna aceasta nu-mi vor mai luat banii. Executorul e greu de abordat si arogant, spune ca n-are timp sa discute cu mine si ca-mi poate lua banii si din pensia de invaliditate, desi am o situatie grea si un copil mic. Puteti sa ma ajutati? Multumesc

integral-collection-credius
Integral Collection m-a amenintat ca daca nu platesc rata ma trezesc cu un vizitator la domiciliu. E legal?

Am și eu de plătit o rată lunară la Credius de 2 milioane am fost sunata de Integral colecsen si ma amenințat că dacă nu platesc până vineri rata mă trezesc cu un vizitator la domiciliu meu.

Sunt disperata nu am la cine să mă împrumut am zis că pe data de 7 ianuarie plătesc rata că atunci iau banii termenul scadent il aveam până pe 28 a lunii de plătit rata am mai facut așa peste cateva zile am achitat eu nu stiu de ce mă amenință vă rog frumos îmi puteți da un răspuns?

finopro-credius-recuperare-credit
Credius n-a vrut sa-mi restructureze creditul de 7.500 de lei, iar acum Finopro imi cere 43.000 de lei. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am citit pe forumuri despre aceasta banca numita Credius.
Acum 3 ani am facut un credit de 7500 lei pentru probleme familiale iar dupa 2 saptamnani n-am putut sa platesc rata din prima luna de 800 lei.
I-am sunat pe dansii si le-am zis ca am o problema si nu pot achita rata asa mare, daca se poate face o rata mai mica, iar dansii mi-au ziu ca nu se poate, trebuie sa platesc, iar eu le-am zis ca n-am de unde sa platesc rata asa mare, iar dansii mi-au zis o sa fi executat silit, iar dupa 3 luni m-am trezit instiintat ca ma executa silit daca nu platesc rata, iar eu iar i-am sunat si le-am zis nu se poate resalona rata, ca vreau sa plateac, iar dansii mi-au zis nu se poate, iar dupa 3 ani de zile ma trezesc cu oprire pe cont in valoare de 42.946.09 lei din partea asa numita recuperatori de creante Finopro.

Este exagerat de mult, dupa un credit de 7500 lei sa platesc 43000 lei, am fost pacalit, va trimit dovada executarii silite cum mi-a pus oprire pe cont, este exagerat dupa aproximativ 1800€ sa dau 10.000. Vi se pare normal? Cu ce mai imi intretin familia? Anaful si el imi opreste 33% si daca imi retine si banca 33% cum traiesc cu familia? Sunt singurul intretinator al familiei am trimis si la ANPC, nici un raspuns, am trimis in toate partile si nici un raspuns. Va rog daca se poate ajutati-ma dumeavostra. va multumesc

Imi poate scoate casa la vanzare, daca nu e gaj la credit si am poprire?

Tatal meu este pensionar. Are o poprire pe pensie insa nu stie sa imi spuna exact de la care dintre credite. In trecut a avut mai multe credite de nevoi personale, dintre care doua au ramas restante cu sume mici, pana in 1000 de lei.

Datoriile au fost preluate de doua birouri de recuperari, una ajungand la un total de plata de 1500 de lei si o
alta de aproximativ 3500 de lei.

Desi are poprire de aproximativ jumatate de an, primeste instiintari ca bunul mobil in care locuieste ii este supus sub executare. Aceasta casa este de fapt o mostenire care ii apartine in proportie de 33%.

Avand in vedere toate acestea, exista sanse sa ii execute silit si sa ii fie pus bunul imobil in vanzare, desi nu reprezinta gaj pt vreunul din credite, si are deja poprire pe pensie?

Cu stima!

crc-colectare-recuperare-creante
Kruk mi-a dublat datoria creditului cesionat. Ce pot sa fac?

Pe scurt, am primit sentința pe executare silita pentru suma de aproximativ 32000 ron s-a pus proprire, am făcut o promisiune de plata, am achitat conform angajamentului 14800 ron și acum îmi transmit ca mai am de plata 40000, asta din luna iunie pana acum. În trei luni au dublat aproape suma.

Am fost în somaj tehnic ni s-a promis ca nu trebuie sa achitam pana trece somajul, ca ne anunță când sa revenim cu plata. Am primit plicurile în plicuri era sentința. nu repornirea platii. Nu am făcut contestație ca a durat peste 17 zile de când am primit-o. Nu eram în localitate

Mai aveam de plata 14000 și ei actualizează cu suma de 40000.

Cesionarul a fost CCR și a cesionat apoi la KRUK.

Cu cine am făcut angajamentul la CCR NU IMI MAI RASPUNDE LA telefon. Mi-a zis sa scriu o sesizare și atat. Puteti sa ma ajutati?

b2kapital-debt-collection-agency
Am aflat ca am un proces cu Debt Collection Agency (B2Kapital). Ce trebuie sa fac?

Simate domn Vasile Coman, va solicit ajutorul intr.o problema legata de firma Debit Collection Agenty LTD . Am primit in urma cu 7 zile o comunicare di care rezulta ca am un proces pe rol la Curtea de Apel Craiova pentru o datorie din 2013 neachitata la Provident .
Eu de 6 ani locuiesc in Germania , nu stiu daca au sosit si alte instiintari , dar acum vreau sa achit aceasta datorie . Va rog sa ma ajutati cu o informatie , un numar de telefon unde pot sa vorbesc pentru a rezolva aceasta problema pe cale amiabila . Va multumesc anticipat ! Cu respect

Am fost inselata de IFN-ul Credius! Ce pot sa fac?

buna ziua, sunt o persoana cu handicap inselata de un ifn. am un credit la ifn credius am fost preluata de finopro ifn
sa. acestia mi-au dat 3 variante: ori le dau 27000, ori platesc cate 1000 pe luna timp de 27 luni, tinand cont ca imprumutul e de 7400 si achitat 5600. e normal sa ma execute silit? dati-mi si mie un sfat. multumesc!

Cat poate sa-mi opreasca din salariu daca am doua popriri?

Buna ziua..am și eu doua popriri una de 12546.01 si alta de 4538.77. dar una mi se oprește de către firma unde lucrez și alta direct prin banca..vreau sa stiu si eu cat are voie sa mi se oprească..

am salariu de 1750 din care 150 sunt decotul de transport si mi sa oprit odată de către firma 525 si de la banca 524..si am mai rămas cu 524…si decontul mi la bagat dupa 2 zile si am vrut sa l scot si am sunat la banca și nu am putut sa ii retrag pt ca executorul nu a deblocat suma de 150 RON..

adică mi sa oprit mi mult de jumătate de salariu..mi sa oprit din 1750 suma de 1226..este normal asa..ce pot face ? va rog sa îmi dai un răspuns.

Cat mi se poate opri din salariu daca am trei banci restante?

Va rog frumos eu am trei rate bancare pe luna la toate am restante, cât pot sa îmi oprească fiecare din salariu pe luna?? Eu câștig 2000 lei și aprox. 300 lei bonuri

Pot fi executata silit pentru o datorie la un credit de acum 12 ani?

Bună seara am și eu o întrebare. Mama mea a luat un credit în 2004 în franci și din 2008 nu au mai putut plăti creditul. în următorii 2 ani adică pana în 2010 au primit înștiințare de la banca cum ca au de plătit iar azi după 12 ani au primit o înștiințare prin care s-a transmis faptul ca are poprire pe conturi.

Menționez ca creditul a fost luat cu buletinul la acel moment fără a se gira nimic acum întrebarea mea este dacă se poate ajunge la executare silita și dacă ar putea rămâne fără casa din cauza aceasta.

Va rog sa ma ajutați cu un răspuns și eventual sa ma îndrumați cum aș putea sa o ajut în aceasta situație. Mulțumesc mult