Tag Archives: rate

Ce fac daca nu am primit raspuns la cererea de amanare a ratelor la credit?

Buna ziua. La mijlocul lunii august am depus o cerere intr-o agentie
BRD din Brasov pentru amanarea ratei, insa inca nu am primit raspuns
de la acestia. Am sunat in mai multe randuri la BRD (nr de telefon de
call center, insa mi s-a transmis ca acestia nu pot oferi informatii
legate de acest subiect). De la agentie mi-au spus ca inca nu au
raspuns. In plus, nici prin posta nu am primit vreun plic de la
acestia. Problema este ca se apropie data scadenta pentru rata din
septembrie si am nevoie sa stiu daca va fi nevoie sa o achit sau nu.
Cunoasteti in cat timp se primesc raspunsurile privind aprobarea
amanarii platii ratelor (cf OUG aprobat in iulie 2022) sau la ce numar
de telefon ar trebui sa mai sun? Multumesc anticipat.

ING mi-a respins cererea de amanare a ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Va rog sa ma ajutati cu informatii, daca se poate: sotul meu a ramas fara job in 24.06.2022 si si-a gasit de lucru abia in data de 10.08.2022, de atunci a inceput un nou job.

A solicitat la ING amanrea ratelor la creditul de nevoi personale pina cand ne mai
revenim, am avut si eu venituri mai mici in ultima perioada.

Azi a primit raspuns de la ING ca nu se poate sa faca amanare de rate.

Va rog sa ma indrumati, ce demersuri si unde putem face in acest sens.
El a solicitat amanare si de 2-3 luni dar nu a gasit la ei intelegere.

Va multumesc si va doresc toate cele bune!

Au fost publicate normele de aplicare a Ordonanței privind amânarea ratelor la credite 2022? [citeste tot]
Ce inseamna sa nu ai restante la amanarea ratelor al credite?

Știți cumva ce înseamnă să nu ai restanțe în ultimele 6 luni la amânarea ratelor? Mulțumesc

Trebuie sa platesc rata la credit luna asta, chiar daca am facut cerere de amanare?

Imi puteti spune daca s-au publicat normele metodologice pentru OUG90/2022 ?
Am facut solicitare in scris catre Alior Bank ,dar mi au spus ca nu poate da curs solicitarii pentru ca nu au aceste norme.
Peste 2 zile am scadenta la rata .Solicitarea am facut o de 2 saptamani .Trebuie sa platesc rata pe luna asta chiar daca am facut solicitarea de doua saptamani ?

De cand se pot depune cereri de amanare rate la credite?

Buna ziua, de când se pot depune cereri ptr amânare rate la un credit ?
Cei de la banca Unicredit spun că ei nu știu nimic …. Nu spune nimeni nimic despre amanarea ratelor …. Unde sunt normele care trebuiau sa iasa in 15 zile ? multumesc

OTP Bank refinantare credit
Cum se procedeaza pentru amanarea ratelor la OTP Bank?

Vreau sa amîn ratele pentru o perioadă de 6 luni conform ordonantei guvernului deoarece scumpirile ce au fost mi-au afectat bugetul si nu pot plăti totul la timp Va rog astept un raspuns cum se procedează online sa fac cerere.

ferratum reclamatie asistenta clienti
Nu pot lua legatura cu Ferratum, pentru un desfasurator de rate. Ce trebuie sa fac?

„Bună ziua a-și dori sa ma lămuriți și pe mine.
Ori care IFN AR TREBUI SA AIBĂ UN NR DE CONTACT.
DE CE NOI CEI CARE SUNTEM CLIENȚI FIDEL NU PUTEM LUA LEGĂTURA CU FERRATUM.
DE CÂTE ORI SUNI LA EI RĂSPUNDE ROBOTUL ȘI TE TINE O ORA LA TELEFON ȘI VB ROBOTUL ÎNTR-UNA ȘI NU AI ACCEPT LA UN REPREZENTAT
CINEVA TREBUIE SA LĂMUREASCĂ ȘI ACEASTĂ PROBLEMĂ.
LE SCRI PE WUTAP CA DOREȘTI UN DESFĂȘURĂTOR DE RATE ȘI NICI AICEA NU SUNTEM LUAȚI ÎN SEAMA.
CINE NE LĂMUREȘTE CU ACESTE PROBLEME????”

UniCredit Bank reclamatie poprire
Am amanat ratele la credit si acum am probleme cu refinantarea. Ce pot sa fac?

Am amânat ratele 6 luni și astăzi când am fost sa fac o refinanțare am rămas perplex. Am fost raportat la Biroul de Credit exact lunile cand am amânat ratele. Bravo Uncredit!

Ghid pentru reluarea platilor la creditele cu rate amanate

Ghid pentru reluarea platilor la creditele cu rate amanate [citeste tot]

Ce faci daca nu poti sa platesti ratele la credite, dupa ce le-ai amanat? Ghid lansat de Provident [citeste tot]
Cat mi se poate opri din salariu daca am trei banci restante?

Va rog frumos eu am trei rate bancare pe luna la toate am restante, cât pot sa îmi oprească fiecare din salariu pe luna?? Eu câștig 2000 lei și aprox. 300 lei bonuri

Clauze abuzive la Raiffeisen? Cardurile de cumparaturi nu mai pot fi folosite, iar optiunile rate fara dobanda si perioada de gratie nu se mai aplica, daca se amana ratele, conform OUG 37/2020 [citeste tot]
csalb-conciliere-online-banci-ifn

Amanarea ratelor la credite poate fi doar un paliativ pentru criza COVID-19: bancile si clientii lor trebuie sa se pregateasca pentru ce se va intampla ulterior [citeste tot]
Pensionarii pot cere amanarea ratelor la credite?

Buna ziua, Am facut o cerere de amanare a ratelor la banca si am fost refuzata, cu motivul ca sunt pensionara, iar pensionarii nu pot beneficia de amanarea ratelor la credite pentru ca nu sunt afectati de criza coronavirusului. Este normal? Familia mea a fost afectata de criza, fiul meu a ramas fara serviciu. Multumesc

firme-recuperare-creante

Firmele de recuperare creante amana ratele datornicilor si suspenda executarile silite [citeste tot]

ING este reclamata de clienti ca le anuleaza cererile de amanare a ratelor conform ofertei initiale, fara costuri, si-i obliga sa accepte OUG 37, pentru a incasa dobanda la dobanda [citeste tot]
Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori

Intrebari si raspunsuri utile despre OUG 37/2020 privind amanarea ratelor la credite [citeste tot]
Care este procedura pentru amanarea ratelor la Unicredit?

Bună ziua! Care este procedura pentru amânarea ratelor la unicredit? Mulțumesc.