Este corect ca BRD sa-mi ia comision pentru incasarea indemnizatiei de handicap?

BRD incaseaza in cazul transferurilor bancare de la o alta banca in cont BRD suma de 4lei/operatie indiferent de valoarea tranzactiei. Am cerut la DGASPC sector 3 achitarea indemnizatiei de handicap in contul curent de la BRD.

Indemnizatia se compune din 2 sume: indemnizatia propriu zisa si bugetul complementar. Pentru fiecare din aceste sume, BRD-ul mi-a oprit cate 4lei.

Este corect ca indemnizatia si asa mica sa fie micsorata cu acest comision? N-ar trebui platit comisionul de DGASPC sau de banca? Nu stiu cum este in cazul virarii pensiei in cont cand pensia nu e afectata de comisioane.

Pana recent primeam banii prin mandat postal si suma nu era grevata de vreun comision dar nefiind o mare parte din timp la domiciliu mi s-a parut o solutie mai buna transferul bancar. Pare-se ca am gresit.

Se poate totusi face ceva in afara de revenirea la mandatul postal?

Va multumesc mult

Am transmis la BRD intrebarea dumneavoastra, iar raspunsul este urmatorul:

Daca plata pensiei/indemnizatiei se face dintr-un cont BRD in contul clientului de la BRD, atunci nu se percepe niciun comision la incasare.

Daca insa DGASPC face plata indemnizatiilor din Trezorerie sau dintr-o alta banca spre un cont deschis la BRD, atunci este transfer interbancar, iar clientul beneficiar plateste acel comision de incasare interbancara.

O solutie ar fi ca in loc de 2 plati, DGASPC sa conexeze cele doua plati in una singura. O alta solutie, dar care nu este la indemana clientului, ar fi ca DGASPC sa-si deschida conturi speciale la banci si sa incheie conventii de plata a acestor indemnizatii, la fel cum procedeaza casele de pensii. In acest fel, aceste transferuri n-ar mai genera comisioane pentru clienti.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti si alte informatii sau daca nu reusiti sa rezolvati problema.

Bancherul.ro
Ghiseulbancar.ro