cont

E normal sa platesc comisioane pentru un cont inactiv la BRD?

Am ajuns la BRD pentru a-mi deschide un cont nou pentru o tranzactie in momentul cand am platit rezervarea pentru apartament.

Acest lucru s-a intamplat acum 3 ani in ianuarie deci vorbim de un cont inactiv de ani de zile, fara linie de credit.

Aflu cu stupoare ca am de platit 310 lei pentru administrare cont, in conditiile in care am fost sunata la cateva luni dupa deschiderea contului sa mi se spuna ca-mi vor inchide contul pentru ca este inactiv si nu am mai rulat nicio suma pe el.

Exista vreo posibilitate sa pot sa contest aceste sume abuzive, tinand cont ca nu am nici un fel de instiintari?

Nu am primit niciodata un extras de cont de la ei in tot acest timp si este o datorie care se mareste pe masura ce trece timpul.
Va multumesc!

BRD mi-a blocat conturile fara sa ma anunte. E legal?

BRD mi-a blocat conturile deoarece nu mi-am actualizat datele personale, am primit o notificare ca isi rezerva dreptul sa blocheze conturile acum 1 an, dar de atunci nimic, acum cineva a incercat sa faca o plata si i-au spus ca am conturile blocate …

Intrebarea mea e: e legal sa imi blocheze banii si sa nu mai am access la conturi pana nu imi actualizez datele personale?

E legal sa imi blocheze conturile fara sa imi spuna : conturile or sa fie blocate incepeand la data de xxx? multumesc

ING mi-a blocat contul pentru neactualizarea datelor personale. Ce pot sa fac?

Contul meu a fost blocat datoritt faptului ca nu am actualizat datele personale la timp. Am sunat la banca ti am cerut sa mi se fact actualizarea datelor pe baza de pataport datoritt faptelor ca nu sunt in Ro ti imi este dificil sa imi fac de aici buletinul.

Problema este ca au trecut deja 3 stpttmani ti tot imi spun ca trebuie sa attept pt ca sunt multe cereri ti deci eu nu imi pot pltti utilitttile sau alte pltti, ti nici sa primesc bani in cont nu se poate.

Solutia venitt din partea lor a fost ca sa sun la ei de fiecare data cand vreau sa fac o Operatiune in banca, doar ca eu nu pot suna la orice Operatiune ce trebuie sa o realizez pt a-mi fi
ridicatt restrictia.

Am sunat azi pt a face reclamatie insa Domnita
ce a rtspuns la telefon mi-a spus ca nu are rost sa fac reclamatie.

Ce ma sfatuitit?

In cat timp ajunge un transfer de euro intre doua conturi din Romania?

In cat timp ajunge un transfer de euro (22.000 euro, nu stiu daca e mare sau mic), intre doua conturi din Romaniat
Am mers la banca in data de 26 .06.2019 specificand ca banii imi trebuiesc neaparat pe 28 si mi s-a spus ca nu e problema, probabil vor intra pe 27, siiigur pe 28 vor fi in cont.
Urmatoatea zi ma suna la 13.20 de la casierie, angajata, sa imi spuna ca nu au plecat banii pentru ca am completat un formular gresit, pe care mi-l daduse chiar dansa. Imi zice ca trebuie sa platesc taxa de urgenta, 30 E. Refuz, evident, nu era vina mea, eu am fost la timp la banca. Imi spune ca daca ajung pana in ora 14 la banca sa il refac, se rezolva si asa. Zbor de la job la banca , refac ordinul de plata si il introduce in sistem inainte de 14. Ii repet ca banii trebuie sa ajunga a doua zi cand semnez un contract si trebuie sa platesc o transa, nu e joaca. Imi spune ca urmareste situatia si ma suna a doua zi. Evident, nu ma suna, banii nu intra in jur de 12 cum a spus dansa. Sun eu. Imi spune ca verifica si ma suna ulterior. Nu ma suna. Sun eu dar nu imi mai raspunde. Sun de pe alt numar, imi raspunde, imi zice ca banii au plecat din cont si ca probabil urmeaza sa intre, ca ce ma impacientez atata la ora 14.30, colegii ei de la operare lucreaza pana la 18. La 16.30, banii nu erau. Merg la banca, cer sa vorbesc cu managerul de sucursala, ca nu e, ca e in concediu, ca nu au… In fine, ma preia o duduie, asculta povestea. Ii cer sa dea un telefon, sa faca ceva cumva sa urgenteze. Butoneza ceva la calculator, da un telefon si imi spune ca nu se poate. Ca banii in Euro au alt circuit, ca dureaza mai mult, ca sunt proceduri, ca luni (adica pe 1.07.2019). La care, duduia casiera care a gresit formularul si care ma chemase cu o zi inainte de la serviciu, pana in ora 14, si care imi croncanise in telefon mai devreme ca programul colegilor de la procesare e pana la 18, zice senina “pai si eu v-am spus ca dureaza 2-3 zile!” . Pe bunet Candt Pai, daca imi spunea din 26 treaba asta, mai veneam eu pe 28 sa fac scandalt Mai veneam pe 27 pana in ora 14 asa cum am fost chematat Mai insistam cu telefoane si vizite la banca daca nu-mi spunea dansa cu gura ei sa vin pe 27 pana in ora 14 ca se rezolva pana pe 28!t! Si in conditiile in care tu gresesti, in loc sa incerci sa rezolvi situatia, sau macar sa iti ceri scuze, minti managerul de fata cu mine, imi spui tu mie ca mi-ai zis ca dureaza 2-3 zile cand cu 2 ore inainte , la telefon mi-ai zis ca pana la 18 se proceseaza transferuri, ce sunt asa nerabdatoare, sa astept. Nu mai zic ca am picat de neserioasa in fata omului cu care am semnat contract la notar pentru cumpararea unei case, pe care l-am asigurat ca primeste prima transa in ziua aceea, si de la care ulterior a trebuit sa-mi cer scuze. De la banca, niciun fel de scuze, doar sictir! Atata am primit! S-a intamplat astazi, la BRD Pallady.
Intre timp, banii sunt in eter pe undeva, nici in contul de BRD, nici in contul de Reiffeisen, pana, teoretic luni 01.07.2019.

BRD nu doreste sa imi inapoieze banii din alocatia copilului: ce pot sa fac?

BRD nu doreste sa imi inapoieze banii din alocatia copilului pe motiv ca aveam comisioane de plata la contul de salariu, mentionez ca alocatia are un cont separat cu cel de salariu.

BCR nu mi-a inchis contul, cum am cerut la telefon, iar acum am de platit 300 de lei. Ce pot sa fac?

In 2014 am avut un card de salariu la BCR, pe care nu l-am mai folosit, pentru ca m-am mutat cu serviciul. Am cerut atuncila banc, prin telefon, cum au facut si alti colegi, sa fie inchis acel cont si cardul atasat, iar de la banca mi-a spus ca nu e nicio problema se va inchide. Acum, BCR imi spune ca am o datorie la ei de 300 de lei pentru ca nu s-a inchis acel cont. E corect? Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac. Va multumesc

BCR mi-a cerut 200 de lei sa inchid un cont inactiv. E corect si legal?

Buna ziua. Am rugamintea daca este posibil sa ma lamuriti in urmatoare problema. Am avut cont deschis la banca BCR, cont pe care nu il mai folosesc din 2016…in 04.2016 a expirat si cardul, iar de atunci nu am mai facut nici o tranzactie.

Astazi am vrut sa inchid contul dar trebuia sa achit inainte cca 200 si ceva de lei.

Este corect si legal daca nu am folosit atat timp acel cont curent sa achit suma
respectiva?

ERB nu mi-a inchis contul si m-a bagat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Prin anul 2005 am luat un tv cu buletinul prin acest ERB, am platit toate ratele ba chiar cu 3 luni inainte de a se achita toata suma de plata.

Am sunat la ei si am cerut sa mi se spuna cat trebuie sa platesc sa mi se inchida contul, am platit cat mi sa spus atunci pe loc, am trimis chitanta si copia de buletin prin fax cum mi sa spus sa se inchida contul.

Dupa vreo 5 ani ma trezesc cu un plic de la o firma de recuperare ca am 200 lei de plata.

Am sunat la ei si dupa zile de discutii au reusit sa mi spuna ca datoria este de la administrare cont, pt ca nu se inchisese deoarece eu platisem zic ei mai mult decat trebuia si cand sau terminat banii din cont pe csre mii luase fara sa ma instiinteze pt admin cont mau facut si dator cu 200 lei ca au administrat contu nefiind inchis.

Si uite asa cand am fost la Raiffeisen sa solicit un card de cumparaturi, surpriza! eram rau platnic in baza de date.

Ce pot face impotriva acestor sarlatani de la ERB?

Cum procedez sa-mi verific contul BRD daca mi-am pierdut telefonul?

Cum procedez? Sant plecat din tara si folosesc cardul de credit BRD maestro card si nu mai am telefonu. Cum pot proceda sa verific contul de pe telefon? Mentionez ca nu pot recupera Nr de telefon din Romania pana la intoarcerea mea in tara. Ce pot face?