plati

intrebari despre plati si transferuri de bani

Am efectuat un transfer bancar on-line de la BT la ING, dar banii nu au ajuns in cont nici dupa 5 zile!

Am efectuat vineri un transfer bancar on-line pe la ora 19 intre BT si ING si mi s-a afisat ca plata va fi procesata ziua urmatoare. Ok, a aparut vineri pe extras ca fiind blocata si sambata ca fiind efectuata. Persoana careia i-am trimis banii spune si azi (dupa 5 zile) ca nu a primit banii, ceea ce mie mi se pare o aberatie. Cum pot verifica daca banii sunt in contul persoanei respective? Am incercat la ING, dar nu vor sa dea nici-un detaliu.

Postat in data: 08 iul., 2014

Ce curs de schimb se aplica la o plata in lei cu un card (Raiffeisen) MasterCard in USD? Cursul bancii sau cursul MasterCard?

Sunt posesorul unui Mastercard in USD. La cumparaturile de la comercianti (romani) si pe online (romani) se aplica cursul de schimb al bancii (Raiffeisen) in loc de cursul Mastercard. Este o practica corecta, in concordanta cu politica Mastercard?

Postat in data: 07 iul., 2014

Banca Transilvania mi-a luat comision de transfer urgent fara sa onoreze serviciul

Am initiat un transfer interbancar prin Banca Transilvania, cu optiunea urgent, pentru care am platit un comision de 18 lei, transfer care insa nu a fost efectuat nici dupa 24 de ore! Mai exact, plata am facut-o la ora 15,30, insa nu a ajuns in contul bancii in care am trimis banii in aceeasi zi, cum era normal, fiind vorba de o plata urgenta, ci abia a doua zi. Ulterior am aflat ca platile interbancare efectuate dupa ora 15 a unei zile se finalizeaza abia a doua zi, asadar banii ajung in contul altei banci abia ziua urmatoare. Intrebarea este: de ce m-a taxat Banca Transilvania cu un comision de urgenta pentru un serviciu care nu s-a efectuat? De ce exista optiunea transferului de urgenta si pentru platile initiate dupa ora 15, daca astfel de plati de urgenta nu se pot realiza?

Postat in data: 09 apr., 2014