Tag Archives: bani

Cat dureaza un transfer de bani online de la BCR la BT?

Ieri, 29.11, mi-a transferat cineva o suma mica de bani online de la BCR la BT iar suma nu a ajuns nici astazi, 30.11, nu stiti cand va ajunge aproximativ ?

Daca achit creditul integral mai devreme, primesc inapoi banii pentru asigurare?

Buna ziua. Am luat un credit de 30.000 lei pe 7 ani, am platit la el 2 ani, apoi am mai dat in plus 15.000 de lei, dar inca nu e achitat integral. Ar trebui sa primesc inapoi o parte din asigurarea integrala a creditului? Multumesc

Cardurile, ATM-urile si POS-urile Raiffeisen nu functioneaza, dar clientii bancii au ramas fara bani in conturi [citeste tot]
Cum procedez daca nu am primit raspuns la cererea de amanare a ratei, iar banca mi-a blocat cardul?

Am nevoie de un raspuns la o intrebare: din data de 1 aprilie sunt in somaj la nivel de unitate, lucrez ca camerista in hotel. Pe data de 3 aprilie am depus solicitare de amanarea ratelor, deoarece am un credit de nevoi personale si data scadenta este pe data de 6. Solicitarea a fost depusa direct la banca.

Pana in data de 21 aprilie nu am primit niciun raspuns asa ca am scos un formular dupa internet si am facut alta solicitare tot la banca unde am atasat si o adeverinta de la servici precum sunt in somaj.

Mentionez ca la data scadenta pe 6 aprilie nu am platit rata, dar am primit sms si am fost sunata de la banca. Am spus situatia dar niciun rezultat, dupa cara mi s-a blocat si cardul de salariu si mi s-a zis ca am si pe fiecare zi penalitati pe fiecare zi de intarziere si raspunsul la solicitare il primesc in 30 de zile nu in 15 cum stiam.

Pe data de 6 mai rata trebuie achitata iar intrebarea mea este: se poate retrage rata din banii de somaj, cand ii primesc? Sau cum sa procedez in cazul ca mai e putin si am o luna de zile de cand am depus prima solicitare? Va multumesc cu respect

card-postbank-girocard-vpay
Pot sa scot bani in Romania de pe un card Postbank Vpay emis in Germania?

Buna ziua, am un card PostBank pe care l-am facut in Germania, le care incasez salariul. Daca merg in Romania, pot scoate si de acolo bani de pe el? E un card tip V Pay, Girocard, nu e Visa sau Mastercard. Multumesc

Nu pot sa scot bani de pe cardul Lloydsbank din Anglia. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am un card Lloyds Bank din Anglia, unde am fost la munca, si nu mai pot scoate bani de pe el, mi-l da afara din bancomat, imi spune ca tranzactia nu poate fi procesata. Nu stiu de ce, ca am mai scos bani de pe el. Puteti sa ma ajutati?

Agentul Provident a fugit cu banii, iar eu am fost raportata la Biroul de Credit si executata silit. Ce pot sa fac?

In urma cu trei ani a luat un imprumut de la un agent Provident in valoare de 5 mii de lei, urma sa achit 15 mii.
La un moment dat, inainte sa termin cu ratele, agentul respectiv mi-a spus ca nu mai am nimic de platit, la fel s-a intamplat si cu alte persoane de pe strada mea, dupa care a disparut din zona.

Oamenii s-au bucurat ca au scapat asa de ieftin si au uitat de intamplare.

Acum, salariul mi-a fost blocat din cauza unei popriri pentru respectiva datorie.

Am sunat la Provident, dar fara rezultat: mi s-a reprosat ca trebuia sa sun atunci cand nu a mai venit agentul, pentru a plati restul datoriei. Dar cum sa sun daca agentul mi-a spus ca am terminat cu ratele: Eu am avut incredere in agent, doar era de la Provident, iar daca acesta mi-a spus “cu tine nu mai am treaba”, atunci ce era sa fac?

Am auzit ca respectivul agent, se pare un popa, ar fi fugit cu banii Provident. Ce ma sfatuiti sa fac?

card onepay-visa-mastercard
Mi-au disparut banii de pe cardul Onepay Visa. Ce pot sa fac?

Astazi am vrut sa scot banii pe care-i aveam pe cardul Onepay Visa, dar am descoperit ca nu mai am niciun ban. La bancomat imi arata ca mai am 0 GBP, desi ieri aveam 350 GBP.

Primisem un mesaj ca din 29 ianuarie se inchid cardurile Visa si am vrut sa scot banii care-i mai aveam pe el, dar vad ca au disparut inainte de data respectiva. De la ferma din Anglia de unde ne-au dat cardurile, ne-au spus ca le vor inlocui cu carduri Mastercard. Ce pot sa fac?

Cu cati bani pot sa ies sau sa intru in tara?

Vreau sa vin in tara cu mai multi bani cash, nu pe card, si vreau sa stiu care e legea, cu cati bani pot intra si iesi din tara si daca trebuie sau nu declarati. Multumesc

onepay-card- mastercard-retragere-bani-romania
Pot sa folosesc cardul OnePay in Romania?

Am un card OnePay pe care primesc salariul in Anglia si vreau sa stiu daca pot sa-l folosesc in Romania, sa scot bani de pe el si sa platesc la magazine. Nu vreau sa scot toti banii de pe el aici, ca sa nu-i pierd si apoi sa fac schimb valutar.

Pot scoate direct lei la bancomate in Romania si sa platesc in magazine? Am inteles ca sunt niste comisioane si nu pot scoate toti banii de pe card.