raiffeisen fonduri investitii pierdere

Detin un fond de investitii in EURO la Raiffeisen Bank, si am pierdut in decursul anului 2022 peste 500 de EURO.

As dori sa reclam faptul ca nu am fost informat de catre banca pe nici o cale de comunicare ( e-mail/ telefon ) de faptul ca acest fond merge pe pierdere, nu am primit nici o balanta lunara pe mail din care sa deduc acest lucru, pur si simplu imi scad banii din contul respectiv.

Va rog sa ma sfatuiti catre care instanta as putea depune o reclamatie.

Multumesc frumos,”

Aveti dreptate, banca Raiffeisen si administratorul de fonduri de investitii, Raiffeisen Asset Management (RAI) ar fi trebuit sa va informeze cu privire la evolutia fondurilor si sa va ofere sfaturi utile privind evolutia si administrarea acestora.

Intr-adevar, toate fondurile de investitii in euro ale Raiffeisen, dar si cel in lei, au avut pierderi pe parcursul ultimului an, iar majoritatea si in ultimii doi ani, conform datelor statistice existente pe site-ul Asociatiei Administratorilor de Fonduri (AAF), AAF.ro. (vezi foto)

Puteti verifica oricand evolutia fondurilor in care ati investit pe site-ul AAF.ro, la acest link.

Dat fiind ca Raiffeisen nu v-a oferit informatiile necesare cu privire la evolutia fondurilor, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la banca si la Raiffeisen Asset Manangement.

Am transmis si la Raiffeisen problema dumneavoastra, cu rugamintea sa ne ofere un raspuns, acesta fiind urmatorul:

„Modalitatile de depunere a unei petitii: prin agentiile Raiffeisen Bank, fie direct catre SAI Raiffeisen Asset Management S.A.

Cum putem adresa o petitie?

Petitia trebuie formulata in scris si depusa la sediul SAI Raiffeisen Asset Management S.A. sau la agentiile Raiffeisen Bank, transmisa prin posta sau posta electronica ori prin sistem on-line, respectiv:

 Sediul SAI Raiffeisen Asset Management S.A.: Calea Floreasca nr. 246 D, etaj II, camera nr.2, sector 1, Bucuresti, cod 014476

 office@raiffeisenfonduri.ro

 Formular online pe site-ul www.raiffeisenfonduri.ro, la acest link .

Pe site-ul SAI Raiffeisen Asset Manangement punem la dispozitia investitorilor un ghid cu informatii privind depunerea unei petitii si urmarirea stadiului acesteia la aceasta adresa si speram ca acesta ghid sa isi dovedeasca si acum utilitatea.”

Raiffeisen Bank

Raiffeisen ar fi trebuit, de fapt, sa ne spuna cum isi informeaza clientii cu privire la evolutia fondurilor de investitii.

Pe site-ul Raiffeisenfonduri.ro nu exista un document privind obligatiile si drepturile clientilor cu privire la administrarea fondurilor de investitii.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile la reclamatiile transmise la Raiffeisen si Raiffeisen Asset Management cu privire la faptul ca nu ati fost informat in mod adecvat cu privire la fondurile in euro.

4 raspunsuri la “Fondul de investitii Raiffeisen a mers in pierdere in ultimul an, fara ca banca sa ma informeze. Ce pot sa fac?

1. Ghita Constantin Marian

Bună ziua!
    De cel puțin 8ani am avut la Raiffeisen Bank bani plasați în Raiffeisen Plus-fond de investiții.
    Se adaugă anual ceva insesizabil.Anul acesta din cca 7400euro la început de an pana astăzi 18 10.2022 am rămas cu 6000euro fără ca banca sa ne informeze în vreun fel de acest fapt prin grija consultanților lor financiari pe care ne-am bazar și cu care ei s-au lăudat.
    Ce as putea face?
    Mulțumesc

2. Grădinariu Sorin

Bună ziua,
    Mă numesc Sorin din Arad și de asemenea nu am fost informat prin e-mail/telefon de către administratorul fondului de investiții euro plus și ron plus clasa A referitor la evoluția fondului care a fost în scădere în ultimele 12 luni de la Euro plus 134,74 euro/unitate fond la 21.09.2021 la valoarea de 111,28 euro/unitate fond 30.09.2022 pierzând în ultimul an peste 2618 EURO. de la 15.151’69 EURO la data 21.09.2021 la 12.409’61 în 30.09.2021
    Ron plus clasă A 203,89 lei/unitate 21.09.2021 la valoarea de 190,06 lei/unitate 30.09.2022 pierzând în ultimul an 12521 lei de la 176.013’41 la data de 21.09.2021 la 163.762’10 în 30.09.2022
    Începând cu 20.09.2022 după declarația lui Putin cu nucleara scădea câte 120 euro/zi și 400 lei /zi.
    Menționez că la data de 30.09.2022 am răscumpărat toate unitățile urmând în 2 zile să primesc sumele rămase.

Va rog sa ma sfatuiti catre care instanta as putea depune o reclamatie.

Dă-i un răspuns lui Ghita Constantin Marian Anulează răspunsul

7 × = 14