banci

Daca nu am inchis un credit refinantat, ce pot sa fac?
transfer ing revolut

„Bună ziua,
Am făcut la ING un credit de refinanțare, și un credit din 3 ( cele refinanțate) nu a fost închis în totalitate, am fost notificat curând de ING să închid creditul respectiv sau voi fi executat de ING. Toate ratele sunt la zi, fără întârzieri.

Am fost curând la BT să fac fac refinanțare la creditul neînchis, și nu am putut fiind blocat de ING în biroul de credit, salariul mi-a crescut între timp,
Acum vreau să ajung la o înțelegere cu banca.

Ce pot face ?
Mulțumesc mult pentru eventual răspuns.”

Postat in data: 05 oct., 2024

Dupa 10 ani de executare silita, datoria la Kruk nu mi-a scazut. Ce pot sa fac?
investcapital kruk datorie

Am fost pus in executare silita de catre BEJ pentru suma de 19011 chf plus cheltuieli de executare 7011 ron.

La mai bine de 10 ani de executare silita m am interesat cam cat s a platit din aceasta creanta in ron si chf si cam cat mai este de plata.

M am lovit insa de o indolenta dura din partea acestui executor care a refuzat sistematic sa ofere informatii despre aceasta executare silita.

Fac mentiunea ca in tot acest interval nu mi a comunicat nici daca aceasta creanta a fost cesionata. Singurul lucru care mi a fost comunicat telefonic a fost ca acesta creanta nu se va termina niciodata

Pe cale de consecinta am deschis doua procese
– unul in care sa i solicit comunicarea sumele in ron si chf deja incasate dar si suma inca datorata
In cadrul acestui dosar am aflat si ca aceasta creanta a fost cesionata de la Pyreus Bank catre Kruk si apoi catre Investcapital lucru de care nu am fost informata

De asemenea pentru fiecare adresa a solicitat mereu sume de bani ca si cum orice informatie costa si costa destul de bine ca si cum executorul nu are nici o o obligatie nici o indatorire si mai mult nu este obligat sa respecte legea

– al doilea proces se refera la contestatie la executare caci spre surprinderea mea executorul chiar avea dreptate dupa mai bine de 10 ani de executare silita am de plata ceva mai mult decat aveam initial – lucru absolut indoielnic.

Eu inteleg ca firmele de recuperare solicita prin staruinta sume mult mai mari prin adaugare de dobanzi sau penalitati dar inteleg ca un executor este acreditat de ministerul justitiei sa respecte legea nu ce zic recuperatorii (ma refer la OUG 50 / 2010 si OUG 52 / 2016 care interzic in mod clar calcularea de dobanzi si penalitati in timpul executarii silite)

Ce ar trebui sa fac – sa platesc pana mor o creanta umflata artificial si impotriva legilor din aceasta tara ?

Eu consider acest lucru un abuz al unui functionar al statului in complicitate cu firmele de recuperare si inca analizez impreuna cu avocatii ca pe langa cele doua actiuni in instanta sa formulam si o plangere penala pentru abuz in serviciu

De asemenea functie de rezultatul in justitie am sa demarez si actiuni catre forurile europene pe care sa le sensibilizez in legatura cu modul in care functionari sau bresle sau asociatii ale acestora nu intreprind nimik pentru a respecta legi sau recomandari UE in vigoare in Romania

Am trimis mesajul si la UNEJ
Avem cele doua procese cu termene extralargi( adica mai platim mii de chf)
Chiar cautam solutii penale , UE , ORICE parca am trai in lumi paralele fata de acest bej sau firme de recuperare
O solutie, o alta viziune daca ne puteti recomanda
Refuzam sa credem ca nu exista solutii si sa murim datori cu legea in mana si fara dreptate ?!?!
Va multumesc.”

Postat in data: 04 oct., 2024

Nu pot scoate fiscalul la masina, pentru ca am sechestru. Ce e de facut?
sechestru masina

„Bună ziua, va rog sa ma lămuriți. Am un credit din 2017, am plătit pana în 2020 când am fost în imposibilitate de a mai plății. Din 2021 mi sa făcut poprire pe salariu.

Pana aici liniște și pace, acum eu am vrut sa mi vând o mașină co o valoare de 2mii euro,surpriza, nu pot scoate fiscalul ptr ca am SECHESTRU. Repet:ratele se plătesc la data fără întârziere, fără întrerupere din 2019.

Masina am vândutt o, de fapt nu am vândut o, doar contract de vânzare cumpărare și dat banii. Va rog, spuneți mi ce pot face în situația mea? Multumesc”

Postat in data: 02 oct., 2024

ICredit ma ameninta cu puscaria! Ce pot sa fac?
icredit reclamatie

„Bună am unic de întârziere la banca icredit Suceava ca am avut niste probleme și Doamna L care este reprezentanta .Al banci din Suceava îmi face amenințări ca ma baga i n pușcărie îmi vine mereu la poarta și ma stresează ca bani și iar bani dar ieu nu lucrez ca dânsa în doua părți nu am salariu din 2 locuri de munca ca ia .ia lucreaza și la politia de frontiera salariu de stil de bun și lucrează și la banca la icredit .și vine mereu cu soțul și ma amenință sau facut ceva reduceri nu Lea luat în considerare sa le facă numai creștere dr dobânda cit de mare.vedeti va rog cum putem face .va mulțumesc „

Postat in data: 01 oct., 2024

Cum scot bani de pe Livret A La Banque Postale?
la banque postale livret a

„Buna ziua in legatura cu banka la banque postale ,pot adauga orice cont bankar visa sau mastercard pt a scoate plbani de pe livret?”

Postat in data: 26 sept., 2024

Banca nu a blocat transferurile printr-o frauda pe OLX. E normal?
frauda olx

„Am fost fraudat pe olx, am dat datele cardului si am autorizat 3 tranzactii din cont incercand sa vand un produs.

Am reclamat imediat frauda la call center-ul bancii care mi-a blocat cardul si mi s-a dat refuz la plata pe cele 3 tranzactii.

Ulterior banca a dat aviz nefavorabil refuzului la plata astfel ca sumele au fost transferate in conturile infractorilor la distante de 2 respectiv 4 zile.

Am facut si plangere penala la Politie.

Am facut sesizare la banca care mi-a scris ca eu sunt vinovat ca am dat datele de pe card si ei nu au nici.o vina.

Am facut sesizare la anpc si astept raspuns dar banuiesc ca va fi la fel cu raspunsul bancii.

Credeti ca mai pot recupera banii si in ce mod?
Multumesc!”

Postat in data: 19 sept., 2024

Exista vreun oficiu Postepay in România?
postepay card italia

Am si eu unele nelămuriri in legătură cu Postepay Italia.

Exista vreun oficiu Postepay in România?

Cum se poate actualiza adresa pentru primirea noului card, in Romania? Posibil ca noul card sa fi fost trimis la vechea adresa din Italia. Prin telefon nu prea se rezolva.

Va mulțumesc!”

Postat in data: 12 sept., 2024

Cum inchid un card de cumparaturi Card Avantaj de la Credit Europe Bank?
card avantaj inchidere

„Buna ziua am un card de cumpărături de la credit europe Bank și as dori sa îl închid și am înțeles că numai este in Timișoara sucursala”

Postat in data: 11 sept., 2024

Ce mi se poate intampla daca am dat datele contului Evrixa unui necunoscut?
evrixa frauda

„Bună ziua !

Ieri am dat datele contului meu evrixa unui necunoscut , mi a zis ca se oferă un bonus cum a fost la început orange money dar ma ajuta el .. ca primim amândoi bonusul .. nu ma dus deloc capul și mintea și i-am dat accesul la cont.. apoi ma blocat și bine înțeles a șters conversația ( pe telegram ) ..

azi de dimineață am luat legătura cu banca și au zis ca contul e blocat din cauza activități suspecte , au apucat sa se facă doua transferuri de câte 3500 lei și 1000 lei .. nu au fost retrași apoi toți din cauza ca a fost refuzata suma mai mare ..

precizez ca bani nu erau ai mei deci nu mi-a furat nimic , aceea persoana a depus bani în contul meu ( după ce am citiți bănuiesc ca nici ai lui nu erau ) .. acum aștept sa ma contacteze banca sa vad ce pot face cu contul …

deci sunt foarte speriată.. îmi e frica sa nu fiu trasa la răspundere pentru divulgarea datelor 🙁 ce pot face în situația asta ? .. ce mi se poate întâmpla. ?

Va rog dacă ma puteți ajuta cu un răspuns sa ma liniștesc puțin ca tremur de aseară 🙁 avem nevoie de niște bani și acum am alta problema mai mare pe cap”

Postat in data: 10 sept., 2024

Cum pot debloca cardul Nickel?
card-nickel-franta

„Cum asputea debloca cardu nikel ca îl am blocat și am salariu pe el și îmi este și aplicatia blocata”

Postat in data: 10 sept., 2024

Cum pot reduce dobanzile la IFN-urile Mozipo si TBI Bank?

„Am dobanzi exorbitante ifn mozipo si tby bank. Doresc sa imi reduca dobanzile la credite sa nu platesc dublu creditul luat.”

Postat in data: 04 sept., 2024

Cum pot schimba lirele sterline scoase din circulatie?
schimbare lire vechi hirtie

„Bună ziua!

Va rog sa ma sprijiniti cu un răspuns.

Am suma de 130 de lire sterline din hartie, vechi, repartizată astfel:
– 2 hârtii a 50 GBP tipărite în anul 2010;
– 1 hârtie de 20 GBP tipărită în anul 2006;
– 1 hârtie de 10 GBP tipărită în anul 2000.

Cum sa procedez concret sa i schimb, din Romania?

Mulțumesc!”

Postat in data: 30 aug., 2024

Ce pot sa fac daca banca a raportat gresit la ANAF declaratia privind dobanda la depozite?

„O anumita banca a raportat la ANAF prin declaratia informativa 205 ca mi-a platit dobanda la depozite in 2023 o suma neta cu cateva mii RON mai mare decat cea incasata in realitate conform extraselor de cont ale depozitelor.

Le-am trimis mai multe sesizari pe parcursul ultimelor 5 luni pentru a rectifica declaratia si ori au fost ignorate ori mi-au zis sa astept.

Am facut sesizare si la ANAF si mi-au spus ca ei nu au ce sa faca si ca doar banca poate rectifica declaratia.

In plus mi-au spus ca mi se va impune CASS fiindca suma declarata de banca depaseste plafonul de 18000 RON peste care ar fi trebuit sa depun declaratia unica si sa platesc CASS.

Asta in conditiile in care veniturile reale nu au depasit acel plafon.

Cum as putea rezolva aceasta problema? Prin CSALB, ANPC, BNR, instanta? Ma gandeam chiar sa solicit la ANAF sa-mi faca o inspectie fiscala proprie desi nu stiu daca este posibil conform CPF. Toate depozitele au fost constituite si lichidate prin viramente bancare, totul poate fi verificat.

Multumesc.”

Postat in data: 27 aug., 2024

Kruk mi-a pus poprire pentru un credit achitat din 2006! Ce pot sa fac?

„Bună ziua,

În anul 2006 am solicitat un credit la BRD pentru achiziționarea unui auto(Logan). Valoarea creditului …21.919,37 ron. Am achitat creditul respectiv, dar acum sunt executata silit, mi s a pus poprire pe pensia de boală.

Banca a cesionat creanta către KRUK,cu o valoare mai mare decât creditul(22.843,88 ron). Cei de la KRUK îmi solicită o adresa de sistare a datoriei.

Banca nu mi poate elibera adresa respectivă, deoarece nu mai figureze în baza de date. Vă rog să mă ajutați.
Sunt pensionata pe caz de boală, cu o pensie în cuantum de 128 lei. Nu mi permite sa mi angajez un avocat.

Va mulțumesc!”

Postat in data: 02 aug., 2024

Se poate pune poprire pe un credit neplatit de 6 ani? Nu e prescris?
TBI Bank reclamatie credit

„In 2018 am făcut o rata la TBI pentru un telefon și nu am platit rata iar acum m-am angajat și mi-au pus proprie pentru acel credit , menționez că acum un an am sunat la banca să mă interesez de acea rata/credit și mi-au zis că nu figurez in baza de date.ce sfat îmi puteți da?multumesc”

Postat in data: 23 iul., 2024

Cum pot cere Oney stergerea informatiilor din BC?
oney bank reclamatie

Am avut doua tentative de a face o achizitie prin servciul de plati oney x4, din varii motive necunoscute de mine, plata cu cardul de debit nu a fost acceptata, desi banii au fost luati, solicitarea a fost respinsa, am si confirmarile privind retragerea din contract, asta se intampla in data de 02.07.2024, vad ca apar acum cu doua inregistrari in BC active pt sumele respective.”

Postat in data: 21 iul., 2024

Nu mai am acces la aplicatia Nickel. Ce pot sa fac?
aplicatie nickel problema

„Buna ziua!
Ma puteti ajuta in legatura cu o problema pe care am intampinato cu aplicatia mobile banking Nikel?

Din pacate nu mai am acces la ea, deoarece am uitat could pin si ca sa l pot reseta nu pot, nu mai am activa cartela pe care mi a fost trimis codul de confirmare.

Nu stiu cum sa procedez! Va rog frumos, ma puteti ajuta cu un sfat?”

Postat in data: 20 iul., 2024

Este legal ca banca sa-mi opreasca tot salariul, daca am restanta la credit?
restanta credit banca

„Buna ziua, m-am lovit recent de urmatoarea problema si anume : am o restanta la un credit ipotecar si banca mi-a oprit tot salariul pe luna aceasta si banii pe care vroiam sa ii folosesc sa platesc mai mult de jumatate din restanta.

Cand le-am spus ca nu este legal sa imi opreasca tot salariu deoarece este singurul venit ptr existenta mi-au zis ca ei pot retine orice suma intra in cont. Este legal?”

Postat in data: 19 iul., 2024

Cum pot sa recuperez banii din contul Nickel blocat?
nickel cont inchis

„Salut
Mi să blocat contul Nikel și nu știu că să fac să îmi întorc banii?

Mi-a venit un mesaj cu 60 de zile în urmă că dacă vor vedea că nu mă folosesc în continu o să mi-l blocheze dar eu m-am folosit aproape toată ziua am făcut transferuri ,mi-au venit transferuri am achitat cu cardul și aseară am avut mesaj ca milau blocat”

Postat in data: 17 iul., 2024