banci

Se poate pune poprire pe un credit neplatit de 6 ani? Nu e prescris?
TBI Bank reclamatie credit

„In 2018 am făcut o rata la TBI pentru un telefon și nu am platit rata iar acum m-am angajat și mi-au pus proprie pentru acel credit , menționez că acum un an am sunat la banca să mă interesez de acea rata/credit și mi-au zis că nu figurez in baza de date.ce sfat îmi puteți da?multumesc”

Postat in data: 23 iul., 2024

Cum pot cere Oney stergerea informatiilor din BC?
oney bank reclamatie

Am avut doua tentative de a face o achizitie prin servciul de plati oney x4, din varii motive necunoscute de mine, plata cu cardul de debit nu a fost acceptata, desi banii au fost luati, solicitarea a fost respinsa, am si confirmarile privind retragerea din contract, asta se intampla in data de 02.07.2024, vad ca apar acum cu doua inregistrari in BC active pt sumele respective.”

Postat in data: 21 iul., 2024

Nu mai am acces la aplicatia Nickel. Ce pot sa fac?
aplicatie nickel problema

„Buna ziua!
Ma puteti ajuta in legatura cu o problema pe care am intampinato cu aplicatia mobile banking Nikel?

Din pacate nu mai am acces la ea, deoarece am uitat could pin si ca sa l pot reseta nu pot, nu mai am activa cartela pe care mi a fost trimis codul de confirmare.

Nu stiu cum sa procedez! Va rog frumos, ma puteti ajuta cu un sfat?”

Postat in data: 20 iul., 2024

Este legal ca banca sa-mi opreasca tot salariul, daca am restanta la credit?
restanta credit banca

„Buna ziua, m-am lovit recent de urmatoarea problema si anume : am o restanta la un credit ipotecar si banca mi-a oprit tot salariul pe luna aceasta si banii pe care vroiam sa ii folosesc sa platesc mai mult de jumatate din restanta.

Cand le-am spus ca nu este legal sa imi opreasca tot salariu deoarece este singurul venit ptr existenta mi-au zis ca ei pot retine orice suma intra in cont. Este legal?”

Postat in data: 19 iul., 2024

Cum pot sa recuperez banii din contul Nickel blocat?
nickel cont inchis

„Salut
Mi să blocat contul Nikel și nu știu că să fac să îmi întorc banii?

Mi-a venit un mesaj cu 60 de zile în urmă că dacă vor vedea că nu mă folosesc în continu o să mi-l blocheze dar eu m-am folosit aproape toată ziua am făcut transferuri ,mi-au venit transferuri am achitat cu cardul și aseară am avut mesaj ca milau blocat”

Postat in data: 17 iul., 2024

In cat timp se actualizeaza Biroul de Credit, pentru o refinantare?
oney bank reclamatie

„Bună ziua!

În cat timp biroul de credit se actualizează ?
Am credit finalizat prin Oney și doresc o refinanțare la o instituție financiară dar mi se vede creditul achitat.

Mulțumesc !”

Postat in data: 14 iul., 2024

Nu au ajuns banii transferati de la Nordea la Raiffeisen. Ce pot face?
nordea bank transfer bani

„BUNA ZIUA
AM UN TRANSFER CATRE CONTUL RAIFFAISEN RO DIN NORDEA BANK OSLO.

BANII DUPA 12 ZILE NU AU AJUNS SI REIFFAISEN MA PLIMBA CA NU STIU NIMIC NORDEA SPUNE CA A FOST DEBITATA SI NU STIE MAI DEPARTE. CE POT FACE”

Postat in data: 13 iul., 2024

Cum iau legatura cu Debt Collection Agency, pentru adresa de inchidere a datoriei?
veraltis asset management b2kapital

„Am avut acum 2 ani o executare silita la Debt Collection Agency, iar acum de la banca mi-a spus ca nu este inchisa datoria, desi eu am platit totul.

Cum iau legatura ceu aceasta firma de recuperare creante, pentru a obtine o dovada ca nu mai am datorii?”

Postat in data: 09 iul., 2024

Cum pot sa fac stergerea din Biroul de Credit in cazul Provident?
Stergere Biroul de Credit

„Buna ziua domnul Coman,
am si eu o problema cu providentul in biroul de credit. Credeti ca mai puteti ajuta?”

Postat in data: 09 iul., 2024

Cum pot recupera numele de utilizator si parola la aplicatia George BCR?
aplicatia george deblocare

Postat in data: 06 iul., 2024

Ce fac daca nu am primit produsul platit pe internet?
card brd unicredit bcr cec frauda online

„Buna seara. As dori sa fac o sesizare, am platit pentru un bun si nu mi s a trimis. Ce sa fac in continuare? Multumesc!”

Postat in data: 06 iul., 2024

Imi poate creste datoria, dupa executarea silita?
kruk cesiune creanta credit

„Buna ziua
Eu am fost executată silit în iunie 2014 de către RAIFFEISEN Bank si valoarea executată era de 9447 euro.

În 29.10.2019 banca mi-a cesionat debitul firmei INVESTCAPITAL LTD- administrator Kruk si suma cesionata era de 14786 euro.

Deci , de la executarea silită până la cesionare mi-a crescut creanta cu 5339 euro-reprezentand actualizări de creanta.

Este corect?”

Postat in data: 04 iul., 2024

Pot sa platesc din Romania ratele la masina cumparata din Germania?
plata rate masina germania

„Buna ziua am cumpărat o mașină în Germania în rate și ași dori să mă întorc acasă în România este posibil plata din România fără să mai am anmeldung în Germania și se poate lăsa contul bancar din Germania mă puteți ajuta cu un răspuns? Mulțumesc frumos.”

Postat in data: 03 iul., 2024

ANPC nu ma ajuta, desi sunt supraindatorata cu credite IFN. Ce pot sa fac?
anpc reclamatie

„Am ajuns supraindatorata din cauza creditelor de la IFN-uri si nu mai stiu ce sa fac, pentru ca datoriile se aduna si sunt foarte mari. Am facut reclamatie la ANPC, dar nu ma ajuta, spun ca nu e de competenta lor, desi unele IFN-uri mi-au aprobat credite desi aveam grad mare de indatorare.

La Ocean Credit, de exemplu, nu cred ca a fost analizata situația financiara, la momentul încheierii creditului aveam un grad de indatorare era 80% din salariu! Eu având salariu la vremea respectivă 5500 lei, ratele mele cumulat erau de peste 4000 lei/luna. Ce pot sa mai fac?”

Postat in data: 28 iun., 2024

In cat timp dupa declararea scadentei anticipate se trimite dosarul la executare?
bancnota 20 lei ecaterina teodoroiu

„Bună ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă se poate, în cit timp de la declararea scadentei anticipate, se trimite dosarul către executare?”

Postat in data: 28 iun., 2024

Cum se face doblocarea contului, daca s-a suspendat executarea silita?

„Bună dimineața. Domnul Coman vă rog frumos să mă îndrumați cu o problemă.

Am o executare silită, am făcut contestație și sa suspendat executarea silită însă nustiu cine poate trimite adrese re deblocare conturilor și sistarea popririi.

Cei de la banca spune ca doamna executor trebuie sa trimită adrese,doamna executor spune ca ea nu mai poate să facă nimic acum ca să înghețat executarea.

Eu cui ma adresez pentru deblocare și sistarea popririi? Vă rog frumos să mă îndrumați! Va mulțumesc frumos!”

Postat in data: 26 iun., 2024

Am fost fraudat cu o investitie in Brua Transgaz. Cum pot sa recuperez banii?
brua programul investitii frauda

„Stimate domnule COMAN,

Am fost atras pe un fond de oboseala si neatentie sa investesc in tr-o companie BRUA 1200 lei,fiind si mai in varsta fara sa-mi dau seama unde pot ajunge.

In seara zilei de 4 iunie am dat nr meu de tel. si m-a sunat o persoana pe numele IULIAN tel 0790231493 de la AXA bank care mi-a facut cu datele mele de buletin un cont de REVOLUT unde am transferat banii, dupa care la o jumatate ora m-a sunat un asa zis expert financiar pe nume MARIUS MIHALCA tel whatssapp cu poza la profil 0729511670 care atent fiind la transferul meu si cerindu-mi contul meu de unde am transferat banii, a folosit datele mele de logare in aplicatia raiffeisen, date care le folosesc si in cont personal si in cel al firmei (sc) unde sunt unic asociat,

Mi-a tras din SC suma de 54210 lei si i-a pus in contul meu privat.I-am gasit in contul privat, dar a incercat sa faca transferuri catre alte persoane necunoscute si seara la ora 9 48 min m-a sunat de la centrala raiffeisen ca mi s-au blocat conturile si cardurile din motiv de securitate dupa ce si de aici a disparut aceasta suma.

A doua zi m-a sunat din nou expertul si mi-a zis ca banii mei au ajuns intr-un cont deschis pe numele meu la o banca in Anglia pe nume COINBASE WALLET dintr-o eroare si trebuie sa ma duc la un bancomat de criptomonede la SUCEAVA sa mai depun o data suma ca sa se deblocheze contul si sa mi se restitue banii. In disperarea mea am depus inca o data banii sub indicatia unui asa zis director de la axa pe nume CLAUDIU PIZDOSU MARIN care ca sa am incredere ca nu este frauda mi-a trimis copia lui de buletin pe whattsapp pe care o detin.

Asteptand la bancomat ca sa mi se restitue banii, sunt apelat de o persoana din ELVETIA, pe nume CATALIN FLOREA care mi-a spus ca mi s-a blocat contul s inu mi se face restituirea pana nu depun iinca 20 la suta la toata valoarea pentru deblocare. Naiv si cu mintea furata de diavoli am imprumutat banii de care aveam nevoie si i-am depus ,

Si acum s-au facut erori la depunere dupa spusele lor si mi s-a mai cerut sa depun inca 10 la suta pentru conversie in lei, deoarece la bancomat cu lei m-a pus sa cumpar criptomonede, Am depus si acesti bani si am venit acasa,

a doua zi fiind sunat de un DAVID BOLDESCU din Anglia care mi-a spus ca banii mei datorita ca am facut multe depuneri se afla blocati in BLOCKCAIN pentru ca sunt suspectat de spalare de bani si ca sa-i pot retrage trebuie sa mai depun 7 la suta impozit la trezoreria angliei, altfel va veni interpolul si voi face 18 ani inchisoare. Mi-a dat termen de 5 ore ca sa depun banii, dar nu am mai depus nimic si de atunci ma suna in fiecare zi si ma streseaza cu amenintari si daca nu cooperez cu ei voi pierde tot.

Din depunerea in revolut mi-a mai ramas acolo in contul meu 2046 lei cont care si acesta este blocat si nu pot sa-i transfer in banca mea sau in alt cont de revolut a fratelui meu.
Mentionez ca am depus plangere la politia -online cat si pe suport de hartie dar pana azi 19 iunie nu am nici o reactie.

Din experientele dumneavoastra , s-ar mai putea face ceva in sensul recuperarii banilor?

cu multumiri si consideratie”

Postat in data: 22 iun., 2024

Cum pot obtine ajutor pentru supraindatorarea la banci?
ing bank refinantare credit

„Buna ziua.

Ma puteti sfatui unde sa ma indrept pentru rezolvarea situatiei mele financiare? Pe scurt supraindatorarea e undeva la 90% din salariu.

Cele mai mari rate- ING 2400 lei/lunar- am vorbit in agentie. Mi-au spus ca as avea o sansa la restructurarea creditului, dar ca implica raportare in Biroul de Credit- asta daca se aproba si trebuie sa le duc dovada decizie de somaj sau reducere a veniturilor. Nu as vrea raportarea in BC deoarece am facut pana acum eforturi supra-omenesti sa imi platesc ratele la timp.

Locul 2: provident- ultimii de la care am luat creditele. De 3 luni nu imi raspund la solicitarile trimise de amanare a ratelor. Fiecare solicitare pe care o depun pentru a primi un raspuns primeste un nou numar de inregistrare si asa se ascund.

Am solicitat ajutorul CSALB dar mi au spus ca dupa demersurile facute nu au primit un raspuns si ca nu au un temei legal sa ii preseze.

Iar eu, m am imbolnavit. Am un salariu de 8000 lei acum, dupa o marire de 500 lei si nimeni nu vrea sa imi acorde o refinantare. Va spun sincer, vreau doar sa imi pot achita ratele…

Va rog, ma puteti ajuta, indruma?”

Postat in data: 18 iun., 2024

Este legal comisionul OPC de 450 de lei pentru refinantarea creditului?
raiffeisen reclamatie opc refinantare credit

„Bună seara. Am făcut o refinanțare a unui credit de la Raiffeisen. Cei de la CEC au făcut viramentul in conturile care urmează sa le refinanțantez de la Raiffeisen cu ordine de plata conditionate.

Cei de la Raiffeisen imi cer 425 RON/ OPC pentru avizare. Cât de legal este in contextul in care in contract la mine este stipulata suma de 5 euro pe ordin de plata conditionat????”

Postat in data: 17 iun., 2024

Cum ies din postura de girant la un credit?

„As vrea sa va intreb daca exista posibilitatea de a iesi din “postura” de girant pentru un coleg de al meu de serviciu care a luat un CAR anul trecut in februarie.
Mentionez ca mai are de platit aproximativ 3 ani.

Multumesc anticipat!”

Postat in data: 10 iun., 2024