reclamatie Raiffeisen Bank

Cand intra banii cu un transfer cu taxa de urgenta de la BT la Raiffeisen?

Buna ziua! Daca azi am transferat de la BT la Reiffeisen,până în ora 15 cu taxă de urgentare,banii vor intra mâine sau azi?

Exista un model de cerere pentru stergerea bulinelor negative din Biroul de Credit la un credit Raiffeisen?

Buna ziua.
Am avut un credit la Raiffeisen Bank acordat in 29.04.2013.Dupa 2 ani avnd pobleme medicale in familie am fost pus in situatia de a nu putea plati la timp ratele. Contul a fost dat cumparat de un alt creditor. Am platit integral suma de 27.846.91 la acel
creditor .

Momentan incerc sa fac un credit ipotecar pentru prima casa dar nu resusesc din cauza datelor negative din Biroul de Credit.

Nu imi aduc aminte sa fi fost anuntat de catre Raiffeisen Bank ca nu voi putea face alt credit dupa atatia ani daca o sa am date negative in birou si nici nu au luat legatura cu mine pentru o solutie in legatura cu ratele,amanare sau alta varianta.

In istoricul inacadrarii in categoriile de intarziere din Biroul de Credit imi apar din luna august 2018 pana in octombrie 2019 buline rosii cu cifra 6.Totul este achitat ,nu mai apar cu datorii in birou.

Rugamintea mea la dumneavoastra este daca ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru
stergerea bulinelor negative din Biroul de Credit.

Am citit pe internet ca ar fi anumite variante cu juristi sau avocati
care pot sterge din birou contracost.

Cand intra banii in cont, cu un transfer de la BT la Raiffeisen?

Buna ziua,am primit un transfer de la BT in contul meu de Raiffaisen,sâmbătă,îmi puteți spune când intra banii in cont? Multumesc o zi buna

raiffeisen smart mobile
De ce nu functioneaza aplicatiile Smart Mobile si SmartToken ale Raiffeisen?

„Nu reusesc sa transfer bani din contul curent in contul de card credit. Imi spune ca tranzactia a esuat din motive tehnice in aplicatia Smart Token!

Iar nu functioneaza aplicatia Smart Token Raiffaisen? Iar este mentenanta pe aplicatie fara sa faca vreun anunt?

Cand sun la banca, bineinteles ca nu dau de vreun operator. Parca nu mai lucreaza nimeni la Raiffaisen Bank”

Nu pot plati rata la creditul Raiffeisen, pentru ca am poprire pe cont. Ce pot sa fac?

Am o situație mai neplăcută cu o Raiffeisen.
Am propire pe cont de la executor și nu îmi pot platii ratele la banca.
Dânșii mi-au spus ca ei nu au acordul biroului executor pentru a-mi platii rata la banca.
Am sunat și la executor și domna de acolo mi-a spus ca ei nu au pus propirea în asa fel încât sa nu îmi pot platii ratele la banca.
Nu mai înțeleg.
Ma învârt intr-un cerc în care eu nu pot sa îmi plătesc rata la banca deși am banii respectivi.
Probabil Raiffaisen așteaptă sa le plătesc dobânda aiurea și sa ma execute și ei.
Va rog dacă se poate sa ma ajutați cu un sfat sau ceva legat de acesta situație.
Astăzi am sunat din nou și mi s-a comunicat ca nu exista nicio soluție pentru a platii rata.
Îmi cam suna a abuz.

Raiffeisen mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pe motiv ca am avut intarzieri la plata ratei. Este legal? Ce pot sa fac?

Bună ziua.Sotul meu a făcut o cerere (una de mana și una tip adresata băncii Raiffeisen) prin care solicita amânarea ratelor timp de 9 luni conform OUG90/2022. Creditul este de nevoi personale, fără giranți.

Am primit răspuns negativ din partea băncii pe motiv ca a avut întârzieri.Mentionez ca întârzierea nu a depăși 21 de zile(rata avea data pe 26 iar noi plăteam pe 10 luna următoare când lua plata ).

Acest lucru se întâmplă tocmai din cauza ca fabrica unde lucram ne-a lăsat în șomaj în martie din cauza lipsei de materie prima (negru de fum).De atunci am întâmpinat probleme în achitarea ratei.

Vreau sa știu dacă este normal ca banca sa refuze solicitarea noastră dat fiind ca noi
suntem afectați de criza actuala și de faptul ca utilitățile au crescut considerabil în ultimul an.Multumesc anticipat și aștept un răspuns deoarece termnul maxim ptr amânarea ratelor este 29 august.

Raiffeisen nu vrea sa-mi amane ratele la credit, spune ca nu s-au publicat normele de aplicare a OUG 90/2022. Ce pot sa fac?

Buna ziua. As dori sa stiu daca sau publicat normele de aplicare o.u.g 90 din 2022 cu privire la amanarea ratelor . Pt. Ca cei de la banca Raiffeisen ami spun ca nu sau publicat. Multumesc. O zi buna

Cum se face amanarea ratelor la creditele Raiffeisen, conform OUG 90/2022?

„Desi suntem in 9 August, Raiffeisen nu inregistreaza cereri pentru
suspendarea ratelor conform OUG 90, de la serviciul clienti declarand
in mod repetat ca nu s-au comunicat normele interne. Este legal?
Multumesc”

Raiffeisen nu mi-a raspuns la cererea de trecere de la ROBOR la IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in data de 16 iunie am facut cererea de trecere de la Robor la IRCC si pana in acest moment nu am primit raspuns de la Raiffaisen Bank.Cat sa mai astept?Am luat legatura cu CSALB (Centrul de Soluționare Amiabila a Litigiilor Bancare) dar mi-au spus ca nu ma pot ajuta decat daca raspunsul bancii este negativ.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc.

reclamatie raiffeisen
Nu primesc SMS pentru activarea Smart Token Raiffeisen. Ce pot sa fac?

Am o problemă cu Raiffeisen Ro. Mama mea are un cont la ei, și este domiciliată în Canada. Raiffeisen condiționează accesul la online banking de folosirea unui Smart Token. Activarea acestui Smart Token se face prin introducerea în aplicație a unui pin trimis de Raiffeisen prin SMS la numărul de telefon al contului respectiv.

De câte ori am încercat, nu primim acest SMS. Motivul pe care îl suspectez este că Raiffeisen trimite un SMS SHORT CODE, care este diferit de un SMS (LONG CODE) normal folosit între persoane reale.

Acest SMS SHORT CODE nu poate fi livrat într-o altă țară, cel puțin nu în Canada.

Raiffeisen nu oferă nici o alternativă acestui SMS, de ex, ar putea oferi alternativa de a trimite pin-ul printr-un apel vocal. Ca rezultat, Raiffeisen blochează accesul la online banking unui client al lor domiciliat în străinătate. Asta nu mi se pare ok.

Puteți sugera vreo cale acțiune? Există o autoritate în România care poate interveni? Raiffeisen nu a răspuns solicitării noastre.

metropolitan asigurari
Metropolitan mi-a dat mai putini bani pentru un credit platit anticipat. Ce pot sa fac?

In 2021 am facut un credit la Ralfi IFN SA suma de 23858 lei din care 3858
sau oprit din credit pentru politia de asigurare a creditului , eu am mai
primit suma de 20000 lei . Anul accesta in luna mai am platit anticipat
creditul.In urma plati anticipate am cerut firmei de Asigurare Metropolitan
returnarea primei . Am primit un raspuns de la firma de asigurari sa trimit
cere , copie C.I si un cont bancar in care sa imi returneze bani totul a
fost bine cand astazi am primit in cont suma de 906,63
din 3858.

Va rog sa imi spuneti daca suma primita este corecta si daca nu este
corecta ce pot face in situatia asta din calculele mele ar fi trebuit sa
primesc 3000 lei calculu meu este ca 3858-5ani creditul rata pe an la
asigurare ar fi fost 770 lei pe an , platind anticipat la 1an de zile mai
ramane 3088 plus comison am zis ca 3000 ar fi trebuit sa inapoieze
Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac

Se pot depune cereri pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022?

Îmi puteți spune vă rog dacă se pot depune cererile pentru amanarea ratelor? Am văzut că s au aprobat actele normative.
Mulțumesc

Exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite?

Îmi puteți spune, exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022 ? Multumesc

OUG 90/2022 privind amanarea ratelor la credite

OUG 90/2022 privind amanarea ratelor la credite [citeste tot]
reclamatie Raiffeisen
Raiffeisen nu vrea sa-mi ramburseze comisionul pentru o plata esuata din vina bancii. Ce pot sa fac?

Sunt persoana fizica. Am cont la Raiffeisen. Nu am reusit sa platesc
factura catre o persoana juridica romana din aplicatia online a
Raiffeisen pentru ca nu functioneaza corect Smart Token (am primit
mesaj ca plata a fost autorizata si efectuata, dar nu este asa, nu au
plecat banii din cont). Am facut solicitare si apoi reclamatie (pentru
ca desi nu au vazut suma de 520 lei, desi le-am trimis captura de
ecran din Smart Token), au gasit o alta plata din contul meu de 300
lei, plata pe care nu am facut-o si nici nu imi apare ca fiind facuta
din contul meu. In final am platit factura prin varsamant in contul
furnizorului deschis la BCR. Am platit 20 lei comision (pentru 520 lei
varsati). Raiffeisen spune ca nu imi ramburseaza suma de 20 lei, desi
am ajuns sa o platesc doar din culpa lor. Cui ma pot adresa pentru
a-mi recupera cei 20 lei pierduti? Multumesc!

problema george bcr
De ce nu-mi pot actualiza datele personale cu aplicatia George BCR?

„Buna ziua! Nu-mi pot acctualiza datele. Dupa ce fac poza imi da eroarea” A aparut o eroare la prelucrarea imaginii ….” Am incercat si cu poza la rezolutie mai mica ,telefoane Pixel 5 si Iphone13”

raiffeisen fonduri investitii pierdere
Fondul de investitii Raiffeisen a mers in pierdere in ultimul an, fara ca banca sa ma informeze. Ce pot sa fac?

„Buna ziua,

Detin un fond de investitii in EURO la Raiffeisen Bank, si am pierdut in decursul anului 2022 peste 500 de EURO.

As dori sa reclam faptul ca nu am fost informat de catre banca pe nici o cale de comunicare ( e-mail/ telefon ) de faptul ca acest fond merge pe pierdere, nu am primit nici o balanta lunara pe mail din care sa deduc acest lucru, pur si simplu imi scad banii din contul respectiv.

Va rog sa ma sfatuiti catre care instanta as putea depune o reclamatie.

Multumesc frumos,”

Cum se face amanarea ratelor la credite

Care sunt conditiile pentru amanarea ratelor la credite?

Proiectul de lege privind amanarea ratelor la credite [citeste tot]
raiffeisen poprire cont
Este legal sa mi se opreasca si din pensie si din salariu, la o poprire?

„Bună ziua,
Dacă pensia o primesc la ING și mă angajez, dar salariul îl primesc la Raiffeisen, există riscul să mi se oprească poprirea la ambele bănci? Dacă da, este legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”