Cum pot recupera banii investiti in actiuni pe platforma Rominvest?

rominvest platforma investitii inselatorie

„Bună ziua,va rog mult sa îmi spuneți cum fac ca să pot recupera banii investiți pe platforma Rom Invest market ,,aceeași metoda cu sa investim tot mai mult ca merge bine pe Nvda ba pe s&p500,,am ajuns la suma de 19 mii euro plus rofitul și asa zis bonusul companiei în 2 luni sau făcut 31000USD ,apoi ne.au pus sa facem retragerea prin Coinbase ,,i.au blocat au cerut acel procent de 40% ptr deblocare în 24 ore sigur am crezut și am mai adaugat15000 USD,,și acum suntem sunati ca ne ajuta sa ii retragă,dar nu ne vor da banii noștri,ci ai companiei înapoi pe platforma de investiții,, ce sa facem??am făcut petiție on.line la politie și ASF…dar nici un răspuns!”

Platforma Rominvest, la adresa de internet https://dimensionaldreamscape.cam (vezi fotografia) este o inselatorie, ceea ce inseamna ca nu veti mai putea recupera banii trimisi hotilor care v-au pacalit cu investitia in actiuni, iar apoi cu asa-zise retrageri din Coinbase, o stratagema de a va mai lua niste bani, pe niste taxe de retragere inventate.

Singura solutie pentru recuperarea banilor este sa insistati la Politie, pentru solutionarea anchetei de inselatorie.

Reveniti va rog cu raspunsul primit de la Politie.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Ocean Credit, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

7 raspunsuri la “Cum pot recupera banii investiti in actiuni pe platforma Rominvest?

1. uta angela

Am vrut sa invstesc la Rominvest, trimitind 1200 roni ,dar dupa ce au scanat CI si cardul mi s-au cerut 12000 roni, m-am dus la Politie, mi -am dat seama ca este o hotie. Dupa citeva zile o necunoscuta, Popa V, mi-a pus in cont la BT,din greseala,20000 roni .Ca sa repare greseala, expertul Baciu C. mi-a comunicat numele lui Huides A la care sa trimit 18800 roni, recuperind,banii mei.BT m-a reclamat la Politie pentru venituri necuvenite si mi-a confiscat cardul de pensie ,cu toate ca am aratat foia de viramnt, De 2 ori am ridicat pensia de la ghiseu, cu un comision de 0,5%.Imi deblocheaza cardul daca dau banii-virati la Huides A- inapoi la Popa V. Cum sa dau BT banii mei, mi se pare cel putin absurd/ Dupa ce legi funtioneaza? Cum imi pot recupera cardul? Am fost la Politie si mi-au spus ca este treaba BT. Nimeni nu colaboreaza. Cum sa rezolv problema?

In acest caz este vorba de o frauda si de o spalare de bani murdari prin contul dumneavoastra.

Acei bani pusi, vezi Doamne, din greseala, sunt de fapt bani negri pusi intentionat, de acel necunoscut, pentru ca asa-zisul expert (escrocii folosesc nume false) sa va puna pe dumneavoastra sa-i transferati, adica sa-i spalati, in alt cont, in schimbul unui comision (diferenta de la 20.000 la 18.800, adica 200).

De aceea, trebuie sa faceti o sesizare la BT cu privire la acest aspect si sa mentionati ca ati reclamat fapta ilegala si la Politie, astfel incat sa vi se deblocheze cardul.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la BT, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

1. uta angela

Am reclamat la Politie, am dus la BT si foia de virament , dar DEGEABA. Trebuie sa trimit banii, virati la Huides A , inapoi la Popa V. Atunci imi deblocheaza CARDUL.

2. Maria

Va relatez urmatoarele:
    Anul acesta cam de doua saptamani am fost sunata de un asa numit consultant financiar in investitii spunandu-mi ca am castigat o suma de bani si prin aplicatia AnyDesk ( sub indrumarea lor) zice ca s-au transferat in wallet niste bani. In aceasi zi , seara mai exact am fost sunata de un asa numit ofiter de securitate cibernetica , care urla la mine ca am comis spalare de bani si ca numai asa voi scapa daca transfer din revolut in platforma de investitii o alta suma considerabila de bani.( si asa primesc si acei bani care mi-i s-ar cuveni de drept). Binenteles ca nu am transferat acea suma in Revolut. Timp de cateva saptamani incoace m-au sunat mai multe persoane zicand ca sunt de la ROMINVEST( adica superiorul consultantului financiar), chiar m-au sunat si de 25 de ori pe zi, zicandu-mi ca daca nu am eu bani imi dau ei, cred sub forma de credit. CEEA CE AM REFUZAT.
    Au insistat spunand ca banii care trebuie sa-i depun sunt o forma de garantie, ca fara acesti bani eu nu voi vedea banii castigati si ca voi face puscarie. M-au exasperat cu telefoanele.
    Ce e de facut in aceasta situatie?

Ati facut foarte bine ca nu ati transferat bani in platforma de investitii, care este falsa, si nu v-ati instalat nicio aplicatia straina pe telefon.

Prin aplicatia AnyDesk, escrocii va pot controla telefonul si va pot fura banii din cont, ba chiar va pot face credit in numele dumneavoastra, asadar NU INSTALATI APLICATII pe telefon.

Cei care v-au sunat sunt niste escroci care incearca sa va fure banii, nicidecum consultanti financiari, iar ROMINVEST este numele unui site pentru insalatorii online (vedeti aici detalii).

Ceea ce trebuie sa faceti este sa-i reclamati la Politie pe cei care va suna, completand formularul online de la acest link.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Politie.

3. Marian

Aceiasi greseala am facut si eu, precum persoanele de aici care va cer sfatul. Am „investit” 1250 Lei, in „actiuni” la BRUA. Am facut greseala sa descarc aplicatia ANY DESC. In acest moment am sters aplicatia. Un anume domn, Ciprian Oprea s-a dat un mare borker de bursa si era cat pe ce sa ma convinga sa fac un imprumut la banca de, 10.000 $, ca sa facem profituri uriase de pana la 50% castig. Urma sa „investeasca” in actiuni la TESLA. Norocul meu a fost ca mi-a trimis niste documente cu contractul lui de munca din Anglia, si un contact de garantie precum ca banii nu-i voi pierde, deoarece sunt asigurati de catre o firma de asigurare internationala. Mi-a atras atentia stampila asa zisei fime, care se observa ca a fost aplicata. In poza de pe watsapp nu se obserava, dar am descarcat si pe calculator si acolo s-a observat. Si alt aspect mi-a atras atentia, refuzul lui de a-mi trimite o poza cu fata lui sa vad daca corespunde cu poza de pe pasaportul pe care mi-l trimisese, ca drept dovada ca este un om corect si are intentii bune. Aplicatia in care urmaream asa zisele tranzactii, se numeste „artisfinace.pro”. Credeam ca doar eu am fost atat de naiv, dar observ ca mai sunt si alte persoane pagubite cu sume destul de considerabile. Pentru cei care citesc aici, puneti-i in garda si pe altii sa nu faca aceiasi greseala ca si noi. Asta s-a intamplat de curand. Chiar de 8 Martie. Mentionez ca nu le-am dat niciun cont bancar. Am transferat banii printr-un cont Revolut de unica folosinta. Am facut in schimb greseala sa le transmit CI, si am facut o simulare de imprumut la BRD, fara sa o finalizez. Ma astept ca in zilele urmatoare sa ma „bombadeze” cu telefoane. Spuneti-mi va rog, domule Coman, la ce ma pot astept in continuare de la acesti excroci? Si cum sa procedez?

Va multumesc!

Dat fiind ca este vorba de o inselatorie, adica de o fapta penala pedepsita cu inchisoarea de Codul Penal, raspunderea prinderii escrocilor revine Politiei Romane.

De asemenea, Revolut are o responsabilitate cu privire la efectuarea platilor catre persoane sau entitati suspecte. In ce cont ati transferat banii aferenti asa-zisei investitii?

4 × = 36