Etichete: cum

Cum fac o reclamatie la Vodafone, pentru cost suplimentar la depasirea traficului de internet?
reclamatie factura vodafone

„Sunt studenta din Ucraina si cand încheiat contractul cu vodafone am ales un abonament de 8 euro și am avut internet în limit de 25 GB, nu am fost preîntâmpinată ca în cazul de trecerea peste acest limit sunt creditata automat cu internet la un cost diferit de abonament . După o luna de utilizare am avut o factura cu cost suplimentar în jur de 230 lei.
Am fost la un magazin vodafone Arsis și mi s-a spus ca e mai bine să trec la un abonament de internet nelimitat pentru sa nu mai am cost suplimentar . Dar ca să trec la el a trebuit oricum sa plătesc factura inclusiv cu costul suplimentar . Am plătit și m-au trecut la abonament RED 15 de 11 EURO . Am așteptat un SMS dar asa și nu a mai
venit , atunci dna de la Arsis a tipărit hârtiile, ceea ce a confirmat că am trecut la alt abonament….

După un timp de 2 săptămâni a venit un mesaj ca am un cost suplimentar de 42 EURO … iarăși m-am dus la arsis și angajatorul a spus ca factura e din cauza internetului … Am întrebat cum e posibilă treaba ? Și am arătat hârtiile unde CLAR era scris ca am
solicitat schimbarea abonamentul …. Angajatorul a spus ca nu știe din ce cauza … dar procedura nu a mai mers … apoi a chemat pe o doamnă și ea a apelat cuiva .. a introdus ceva cod … parola … In final a zis ca în data când am fost sa schimb abonamentul a fost o eroare în sistemul de vodafon și nu a funcționat corect …. în urma urmei angajatorul a spus : ,, Acum e tot ok ,,
Și mi-a venit mesaj ca să schimbat abonamentul la internet nelimitat. Am dat un apel de control și a venit mesaj ca costul suplimentar a fost de 0.00 EURO

De atunci M-am folosit liniștit de internet ȘTIIND ca am internet NELIMITAT ..
Peste 1 săptămâna am plecat în alta tara și ca să nu am cost suplimentar am dezactivat cartela . ..
M-am întors în România și ca să pot suna m-am dus la arsis să plătesc factura .. când acolo : aproximativ 420 lei !!!! …….
Am întrebat: din ce cauză ?
Dna angajatoare a insistat sa plec la un oficce de vodafon deoarece ea nu are acces la toatele datele mele …
La oficce au spus ca abonamentul să activează începând cu data de 08.01.2023 dar am schimbat abonamentul pe data de 09.11.2023 ..
…. deci am rămas păcălită …. deoarece angajatorul nu mi-a dat asa informație… a spus ca abonamentul să schimba doar după plata facturii… iar la oficce au spus ca abonamentul se va schimba după ce o sa plătesc factura în valoarea de 420 lei !!!
Dar sunt studenta , și nu am posibilitate de a plăti factura care sa format nu atât din greșeală mea cât din cauza informării incorectă ..
Oare pot face o reclamatie ? La ce pot insista ca să nu plătesc aceasta greșeală?”

Postat in data: 19 ian., 2023

[citeste raspunsul]
Cum pot fi stearsa din baza de date de la Biroul de Credit, cu un card Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Bună seara! As dori să știu dacă pot fi stearsa din baza de date. Am avut un card de cumpărături la Cetelem. Am avut ceva întârzieri dar am platit și în avans când am închis contul. Nu pot face o refinanțare din cauză că sunt băgată in baza de date. Vă rog frumos, am mare nevoie. Nu am fost anuntata ca voi fi raportata la Biroul de Credit si ca voi avea probleme cu refinantarea.”

Postat in data: 16 ian., 2023

[citeste raspunsul]
De ce nu pot deschide aplicatia youbrd?
you brd problema token

De ce nu pot deschide aplicatia youbrd? vă rog să mă anunțați.

Postat in data: 06 ian., 2023

[citeste raspunsul]
Cum imi deschid aplicatia BTPay pe noul telefon?
btpay aplicatie

De ce nu pot să-mi redeschid aplicația btplay pe noul telefon?

Postat in data: 05 ian., 2023

[citeste raspunsul]
Cum stiu daca sunt in baza de date la Biroul de Credit, pentru o refinantare?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Aș dori să știu dacă mai figurez in baza de date, pentru a putea face o refinantare.

Postat in data: 04 ian., 2023

[citeste raspunsul]
Pentru inchiderea cardului Avantaj ce trebuie sa fac?
card avantaj inchidere

Postat in data: 04 ian., 2023

[citeste raspunsul]
Cum pot scapa de sechestrul pe masina?
cec bank dobanda depozit

Buna dimineata.Am citit cu interes articolele Dvs de pe reclamatiibanci.ro și va mulțumesc enorm pt aceasta oportunitate de ajutor acordată tuturor persoanelor cu aceasta problema împovărătoare:sechestru pe masina.Sper din suflet sa îmi puteți acorda din timpul Dvs si sa ma ajutați cu problema mea.

In cateva cuvinte: Tatăl meu in vârsta de 72 de ani are sechestru pe masina si conturi pt un credit bancar la CEC BANK .Este însoțitor pt mama mea care este încadrată cu grad maxim de handicap ,nedeplasbila,necesitând doar însoțitor in urma multiplelor accidente vasculare.Întrebarea mea este pot face contestație la sechestru pe masina tatălui meu,având in vedere ca este singurul mod prin care se pot deplasa la spital,la multiplele controale medicale lunare,urgente medicale,ei locuind și la 7 km de oraș .

Dacă da,ma puteți ,va rog din suflet cu un model de contestație pt situația dată,ei neavând cunoștințele și veniturile necesare angajării unui avocat.Are termen de 5 zile începând de ieri deja,altfel cred ca o sa ii scoată masina la vânzare.Va implor sa ne ajutați 🙏🏻🙏🏻🙏🏻😭😭😭😭😭
Va mulțumesc din suflet și aștept cu nerăbdare răspunsul Dvs Un an nou fericit și tot binele din lume va dorim
Cu deosebit respect

Postat in data: 03 ian., 2023

[citeste raspunsul]
Nu pot sa instalez aplicatia YOU BRD! Ce pot sa fac?
nu functioneaza you brd

Bună ziua

Am parcurs toți padii ceruți în preambulul aplicației YOU BRD, dar sunt blocat la nr. de telefon (l-am introdus și pe acesta corect).

Am scris la emailul de contact al băncii dar … nimic.

Rog urgent HELP !!

Postat in data: 15 dec., 2022

[citeste raspunsul]
Am fost pacalit de o platforma Fivoro din Anglia, UK! Cum pot sa-mi recuperez banii?
fivoro bitcoin teapa

„Am fost pacalit de o platforma Fivoro din Anglia(UK). In momentul cand am cerut sa nu se mai faca traduri pentru ca doresc sa scot banii de pe platforma, acestia refuza sa imi faca transferul. Contul in care am transferat banii incepe cu PL presupun ca este Polonia. Ce as putea face sa imi recuperez banii? Contul mai exista si banii pe platforma dar refuza sa imi transfere banii.”

[citeste raspunsul]
Cum verific o platforma de investitii in criptomonede daca este de incredere?
Firme neautorizate de ASF

„Cum pot sa verific daca este sigur un site pentru investitii in bitcoin si alte criptomonede, sa nu-mi pierd banii?”

[citeste raspunsul]
Cum pot inchide dosarul la firma de recuperare datorii Kredyt Inkaso?
kredyt-inkaso

Bună ziua, am un dosar la aceasta firma de recuperare Kredyt Inkaso si doresc să găsesc o variantă pt a o inchide. Din păcate ei nu sunt foarte receptivi si sumele pe care mi le cer sunt foarte mari si nu mi le pot permite. Mă puteți ajuta in vreun fel? Mulțumesc anticipat

[citeste raspunsul]
Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

[citeste raspunsul]
Cum pot sa-mi activez din nou aplicatia YOU BRD, daca nu am codul de activare?
you brd problema token

Bună ziua,cum as putea să îmi activez din nou aplicația you brd pe telefon dacă nu
mai am codul de activare?

Postat in data: 08 dec., 2022

[citeste raspunsul]
Cum pot sa stiu daca mai sunt in baza de date a Biroului de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Vreau sa stiu daca mai sunt in baza de date a biroului de credit

Postat in data: 04 dec., 2022

[citeste raspunsul]
Am tranzactionat bitcoin pe platforma invest-revolut cu un asa-zis broker, pana cand mi-a zis ca banii sunt blocati in blockchain. Cum pot sa recuperez banii?
invest-revolut teapa bitcoin

Buna ziua! Am si eu o problema: am tranzactionat pe o platforma invest-revolut cu un asa zis broker, transferurile le faceam prin binance pana la un moment dat cand mi-a spus ca suma este blocata pe blochain.

M-a contactat alta persoana care a spus ca este de la blochain si pt. a-mi debloca suma tb sa mai depun, sa mai depun…

Am trimis mesaj celor de la Binance si au zis ca pare a fi o înselaciune.                Va rog, sa ma ajutati cu pasii care ar tb sa îi urmez pt a-mi recupera suma depusa.

Postat in data: 02 dec., 2022

[citeste raspunsul]
Aplicatia YOU BRD nu functioneaza! Ce pot sa fac?
nu functioneaza you brd

După nenumărate vizite la bancă sau discuții cu agenții de la call center aplicația YOU BRD nu funcționează… În momentul în care încerc să activez aplicația, trec de proces (buletin, face scan), dar după introducerea numărului de telefon (în mod corect,
prefixul fiind deja notat) întâlnesc o eroare “Ups, s-a produs o eroare încercați mai târziu”…

La banca, aproximativ aceeași problema, tot fără acces la aplicație, agentul bancar reușește sa activeze aplicația, primesc și o confirmare, dar am acces la aplicația doar până în momentul închiderii acesteia; este foarte bizar…

După închiderea aplicației sau după ce este pusă “în bară” nu mai funcționează, mereu îmi apare să încep/reîncep procesul de activare.

Aplicația a fost actualizata, dezinstalată, instalată din nou, telefonul actualizat, totuși aplicația nu funcționează; menționez că folosesc sistemul IOS (IPhone 14 plus).
Până în prezent nici un agent bancar sau un agent call center nu a fost capabil să-mi ofere o explicație sau soluție.

Sper să mă puteți ajuta cu un răspuns, deoarece mă gândesc serios să colaborez cu altă bancă.

Postat in data: 30 nov., 2022

[citeste raspunsul]
You BRD nu merge, spune ca a expirat tokenul. Ce pot sa fac?
you brd problema token

You Brd e cea mai prosta aplicatie. am sters-o si am reinstalat-o de nu stiu cate ori . daca intri de mai multe ori pe zi zice ca a expirat tokenul si trebuie reinstalata. e de rahat.
am sunat si la ei si spun acelasi lucru: sa stergi si sa reinstalezi.
am si alta aplicatie de banca de la ING si niciodata nu am patit asa ceva.

Postat in data: 29 nov., 2022

[citeste raspunsul]
Nu merge aplicatia YOU BRD, problema generala. Cand se va remedia?
you brd problema token

De azi dimineata aplicatia you.brd este indisponibila!!!!Solicit urgent solutionare!!!Am plati de facut! Cine suporta prejudiciile?!

Problema generala, m-au sunat din call center, nu merge aplicatia you.brd 🙄, se lucreaza la remedierea situatiei 🙄🙄🙄, am inteles ca din data de 22.11.2022 a aparut aceasta problema.
Aveti idee cand se va remedia sau ce pot face pentru a face platile care au scadenta in aceasta perioada?

Postat in data: 29 nov., 2022

[citeste raspunsul]
Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de catre Raiffeisen?
stergere biroul de credit

AM FOST BAGATA DE RAIFAISEN IN BIROU DE CREDITE.CUM AS PUTEA SA MA STERG DE ACOLO.BANCA NU VREA.
Am luat un credit in val de 118000 in anul 2017.in anul 2021 am anuntat banvca telefonic ca nu mai pot palti rata fiind f mare.in sept 2021 au sunat de la raif si au facut o oferta sa platesc 32300 si creditul va fi inchis.mai aveam vreo 70000 lei de dat la creditam achitat.dar la o luna m au bagt in birou cu cifra 6

Postat in data: 28 nov., 2022

[citeste raspunsul]
Cum pot sa fac o reclamatie la BCR?
bcr reclamatie

Cum se poate face o reclamatie la BCR?

Postat in data: 28 nov., 2022