Etichete: pot

Cum pot obtine un extras de cont de la CEC Bank?
reclamatie cec bank

„Am nevoie de un extras de la banca CEC Bank dar sa imi fie transmis prin email. Eu am alocatii pe card si as dori foarte mult un extras pentru a mai adauga alocatii pe el.”

Postat in data: 18 mart., 2024

Cum pot recupera banii din investitia in crypto cu aplicatia Paybis?
inselatorie paybis bitcoin crypto wallet

„Bună seara
De ceva timp mă lupt cu „morile de vânt” , sa pot primi banii din investiția cu crypto.

Dintr-o reclama pe Facebook, am inceput . La început mi sa spus că debla o suma minima , pot avea un câștig destul de mare. In prezent am terminat cu așa zisa investiție , in aplicatia Paybis, dar pentru a putea să îmi iau banii „câștigați” , trebuie să îmi trimită un card ATM bitcoin . I

deea este că pentru acest card mi s-au cerut niste sume foarte fabuloase. Singura dovada de plata o pot scoate de la banca cu tranzacțiile. Nu știu dacă într-adevăr este pe bune sau am fost păcălită.

După cum mi se spune … Ei trebuie să îmi trimită un card bitcoin pentru a-mi scoate banii… Bineînțeles am platit foarte multi bani, pentru activare , pt transport , pt multe… Acum de vrei 2 zile îmi spune că a scos banii și mii trimite, că sa mai plătesc o taxa și primesc banii… Eu nu am primit nimic până acum , nu am văzut nici un ban . As putea recupera acești bani ?”

Postat in data: 12 mart., 2024

Cum pot sa mut banii dintr-un cont Santander in alt cont?

„Buna seara! Am bani într-un cont Santander Spania.. Si as vrea sa ii scot eu fiind in Germania.. Sa ii mut într-un alt cont.. Cum se procedează? Precizez ca nu am cardul sau aplicația de banking! Este
vreo solutie? Mulțumesc anticipat!!”

Postat in data: 11 mart., 2024

Pot folosi cardul Barclays in Romania?
card barclays romania

„Pot folosi cardul de barclays in Romania?”

Postat in data: 08 mart., 2024

Pot sa anulez creditul de la IFN aprobat cu depasirea gradului de indatorare?
credit credius grad indatorare depasit

„Buna ziua, am o rata de 2630 de lei la Cec Bank (ca si cronologie din ceea ce am sa va povestesc, rata la Cec este prima), dupa care mai am o rata de 400 lei Mozipo, 400 lei la Credex si ultima rata a fost facuta la Credius in valoare de 1130 de lei.

Cand am facut creditul la Cec m-am incadrat aproape la limita in 40% grad de indatorare eu avand media de salarizare undeva la 7100 lei in mana. Urmatoarele rate Mozipo si Credex sa zicem ca s-ar incadra in cele 40 de procente (ipotetic) insa Credius cu siguranta cu rata de 1130 de lei imi sare cu mult gradul de indatorare.

Exista vreo sansa sa anulez contractul de credit fara sa inapoiez banii inapoi si fara sa patesc nimic? Am tot citit la dvs ca daca se acorda credite care depasesc 40% din gradul de indatorare, incalca niste termeni impusi de BNR (mentionez ca in cei 5 ani ca istoric , nu am avut niciodata intarzieri si nu am fost niciodata rau platnic), ce ma sfatuiti sa fac?”

Postat in data: 07 mart., 2024

Mai pot recupera din Coinbase Wallet banii investiti in actiuni Hidroelectrica si Romgaz?
coinbase wallet frauda

„In 24.10.2023,m-a apucat prostia,sa incerc si eu sa iau actiuni de 1250 lei.
Cand am intrat pe reclamele alea,nu a durat mult si am fost sunata de la Mures cu nr. 0365228385 de un barbat,care m-a intrebat ce doresc,i-am spus ca vreau sa iau si eu actiuni la Hidroelectrica de suma minima.
Mi-a spus ca ma va pune in legatura cu alta persoana care ma va indruma.

Apooi m-a sunat alta persoana de pe nr.0040365228366 care aparea a fi o persoana cumsecade si printre altele m-a intrebat daca am auzit de ROMGAZ spunand ca valoarea va creste de colosal si ca e pacat sa nu pun mai multi ca a doua zi voi avea banii inapoi dublu.apoi aceasta persoana a intrat pe whatsapp sa-mi trimita contractul si sigla si altele.S-a recomandat Dinu Codrut,dar ca pe whatsapp este Rick .
A doua zi,ca si cum m-ar fi hipnotizar,ca nu-mi explic cum am putut sa-i cad in plasa,mi-a scapat sa-i spun ca am un depozit ce 10000 la care nu pot umbla.

m-a convins sa descarc app Any Desk ,si apoi m-a convins sa desfiintez depozitul,tot spunand ca a doua zi pot sa retrag banii. Eram atat de ametita,incat nu am remarcat ca eram pe aplicatie cand am intrat in NEO BT sa desfiintez depozitul.El a vazut imediat ca mai este un depozit si desi i-am spus ca nu este al meu si nu pot umbla la el,a intrat,a schimbat parolele la Neo di BT,de nu am mai putut nici eu sa intru si a desfiintat si al 2-lea depozit.

Nu am mai avut ce face,decat sa sper ca intradevar voi recupera banii.
M-a amanat cateva zile ,apoi mi-a zis sa descarc app Coinbase wallet si sa vad,ca acolo apare suma de 4500 $ din banii mei depusi si 6100 si ceva surplus,care chipurile a incercat sa-i retraga si nu a putut.
Dar eu am vazut ca retragereaavea doua optiuni,retragere si crypto.

Ulterior am primit de la Coinbase un email ca pt.a putea retrage summa de 10677 $,trebuie sa alimentez contul cu 1964$,reprezentand dovada ca am contul functional.
Am raspuns ca eu nu mai am nici un ban,aia au fost tot ce aveam.

A intrat iar pe fir Dinu Codrut ,amenintandu-ma ca ma da la ANAF ca nu-i platesc comisionul,etc.
Pe alta parte si de la Coinbase mi-a trimis iar un e mail ca ma da in judecata internationala,daca nu platesc.

In 04.12.2023,m-am dus la Politie in Brasov si am depus reclamatie,doar ca am primit un nr.de inregistrare 54 55 22/ 04,12. spunand ca sunt f.multe sesizari,o sa dureze si nu-mi asigura ca se vor recupera banii.
Problema mare este si ca sotul meu nu stie,nu puteam sa-i spun pt.faptul ca are alta fire si ca e bolnav ( dementa usoara sub tratament).
Eu nici nu puteam vorbi de acasa sa nu ma auda.
Cu banca,imi blocase contul ,ca au vazut operatiuni suspecte.

Pana la urma am schimbat cardul de banca,am schimbat si cartea de identitate si telefonul pe care am reinstalat aplicatia BT.,de frica sa nu mai aiba ei posibilitatea de a urmari telefonul.Dinu avea foto cardului si buletinului.
S-a mai intamplat ca sa ma sune persoane binevoitoare ca sa ma ajute sa recuperez banii si-mi aparea pe telefon – ! Suspiciune de spam.
oricu m eu le-am spus ca nu mai am aplicatia BT pe telefonul de pe care vorbesc si le-am spus si ca a trebuit sa fac SESIZAREA LA POLITIE.
Am istoricul conv.pe whatsapp cu Dinu Codrut si e mailul de la Coinbase.

Si ca prostia sa fie pe de-antregul in 02.02.2024,le-am virat 5500 lei,sperand ca o sa-mi trimita banii

Acum recent in 28 si 29 febr.m-a sunat cineva,spunand ca ma poate ajuta,dar trebuie sa platesc 2500 lei pt.deblocarea sumei si trebuie sa-i comunic codul care este la Coinbase,ceea ce nu am mai facut. Stiu ca acel cod este secret si daca intradevar sunt acei bani,ei pot dispune de toti.Si cu aceasta persoana a acceptat sa intre pe Whatsapp si de acolo am vazut ca se numeste Radu Nergrescu. si ma sunase de pe un nr.Regatul Unit +447440464952

Am nevoie de mai mult ajutor pt. recuperare bani din Coinbase walet,dar din aplicatie acum nici nu mai
vad daca mai sunt banii,sau s-au evaporat.”

Postat in data: 02 mart., 2024

Cum pot recupera banii investiti in actiuni pe platforma Rominvest?
rominvest platforma investitii inselatorie

„Bună ziua,va rog mult sa îmi spuneți cum fac ca să pot recupera banii investiți pe platforma Rom Invest market ,,aceeași metoda cu sa investim tot mai mult ca merge bine pe Nvda ba pe s&p500,,am ajuns la suma de 19 mii euro plus rofitul și asa zis bonusul companiei în 2 luni sau făcut 31000USD ,apoi ne.au pus sa facem retragerea prin Coinbase ,,i.au blocat au cerut acel procent de 40% ptr deblocare în 24 ore sigur am crezut și am mai adaugat15000 USD,,și acum suntem sunati ca ne ajuta sa ii retragă,dar nu ne vor da banii noștri,ci ai companiei înapoi pe platforma de investiții,, ce sa facem??am făcut petiție on.line la politie și ASF…dar nici un răspuns!”

Postat in data: 25 feb., 2024

„Pot face un imprumut in Romania daca lucrez in Spania, si sa girez cu casa din Romania?”

Postat in data: 21 feb., 2024

Cum pot plati 6 credite IFN, daca am salariu de 2.000 de lei?

„As vrea sa stiu am 6 credite la ifn iar salariu meu este de 2000 lei cum as putea plati ?”

Postat in data: 14 feb., 2024

Cum pot schimba numele de utilizator (Alias) la aplicatia George BCR, fara sa merg la banca?
aplicatia george bcr nu se deschide

„Cum îmi pot schimba utilizatorul alias fără să merg la bancă am sunat dar nimeni nu mă ajută”

Postat in data: 12 feb., 2024

Cum pot fi sters din Biroul de Credit de Oney Bank?
oney bank reclamatie

„Am fost introdus in biroul de credit de către Oney bank,cum pot fi șters?

Nu am primit nicio notificare,am aflat in urma unei solicitari de credit la BRD .Am flat pe 1 februarie ,am si contactat telefonic si email firma Oney,dupa mai multe insistente acestia mi-au comunicat ca dosarul meu este la o firma de recuperari ,am solicitat un nr de cont sa achit suma restanta,dar mi sa refuzat motivand ca totul apartine de firma de recuperare.nu au vrut sa imi comunice numele recuperatorului,ca intr-un final dupa 20 emailuri trimese am aflat numele recuperatorului,dar fara nr de contact.

Pe data de 3 februarie am primit email de la Oney ca datorez162 lei.Luni am luat legatura cu firma de recuperar Veraltis,dar acestia nu aveau in baza de date niciun dosar cu numele meu,dupa alte telefoane date celor de la Oney si amenintandu-i cu ANPC-ul,acestia au trimes dosarul catre Velartis.,dupa care am fost instiintat de un agent velartis ca situatia mea a ajuns la ei si ca am de plata 459,3 roni.

Am achitat imediat suma 459,3celor de la Velartis si am trimes confirmarea platii catre Oney.Cei de la Oney mi-au trimes atestatul de incheiare a creditului dar raportarea mea la Biroul de Credit ramane pe4 ani,

Am solicitat o copie a contractului incheiat intre mine si Oney dar acestia mi-au trimes identitatea si datele de contact ale creditorului ,fara sa apara undeva scris numele meu,adresa sau telefonul.

Transmiterea mea in biroul de credit s-a facut de cei de la Oney fara a ma instiinta,prin niciun mijloc de comunicare.”

Postat in data: 09 feb., 2024

Pot retrage euro de la bancomatele din Germania cu un card in lei?
alphacard-visa-debit-alpha-bank

„Intrebare
Buna ziua. Întrebarea mea suna cam așa, am un card de debit în roni de la Alphabank , pot retrage euro de la bankomat din germania de exemplu?”

Postat in data: 04 feb., 2024

Pot sa inchiriez apartamentul luat cu credit Prima Casa (Noua Casa)?
credit-prima-casa-codebitor

„Buna ziua!
In urma unui partaj intre soti, am ramas proprietara unui apartament luat prin Prima Casa acum 10 ani. La credit trebuie sa achitam amandoi in continuare pana la finalizarea acestuia, avand hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca nu locuieste nimeni acolo si as vrea sa il inchiriez pentru a ma folosi de bun.

Cealalta problema este ca titularul creditului este fostul sot, iar atunci cand merg sa platesc rata mea, cei de la banca nu doresc sa imi furnizeze informatii despre credit (cum ar fi daca exista restante etc.). Amandoi suntem codebitori, dar el a fost cel care a semnat primul, titular numit probabil.. Ideea este ca in urma unei hotarari judecatoresti, eu am ramas proprietara apartamentului, dar amandoi avem de achitat datoria comuna la apartament.

Ca sa il inchiriez legal trebuie facuta o cerere la banca pentru a mi se aproba, din ce am inteles. Dar nefiind titular pe credit, dar proprietar al apartamentului, pot face asta fara sa il implic pe fostul sot?

Ma gandesc ca daca acestia nu vor nici macar sa imi furnizeze informatii despre restante, din start sa nu ma gandesc la asa ceva.. ce este de facut in aceasta situatie? Multumesc!”

Postat in data: 29 ian., 2024

Pot sa fac refinantarea creditelor de la IFN-uri, daca am grad mare de indatorare?

„Am si eu o situatie in care observ ca se regasesc multi oameni.

Din nevoie de bani am apelat la 3 Ifn-uri pentru a obtine sumele solicitate. Din diferite cauze nu am putu sa mai achit ratele la timp, iar dobanzile penalizatoare au crewcut mai mult decat mi-as fi putut
imagina,vorbim aici de Credius,Hora Credit si Terra Credit.

Am mai facut plati partiale dar gradul de indatorare pare a fi destul de mare.
In aceasta situatie pot solicita la vreo institutie refinantare creditelor pentru a obtine o rata mai avantajoasa pentru toate cele 3?

Si inca o intrebare as mai avea, dupa cat timp se aplica executarea silita?!

Multumesc pentru eventualul raspuns!”

Postat in data: 24 ian., 2024

Cum pot sa trimit la Credit Europe Bank o cerere de inchidere a cardului Avantaj?
card avantaj inchidere

„Vreau sa imi inchid cardul Avantaj de la Europe Credit Bank.Am vorbit cu ei la telefon le-am trimis si email dar nu vor sa imi accepta inchiderea cardului si a contului decat daca trimit documentatia prin posta.

Mentionez ca locuiesc in Sibiu, iar aici nu mai exista sucursala a bancii.Nu am folosit cardul, am platit doar taxa pentru card.Nu mai am nici o datorie.I-am rugat in email sa imi accepte documentatia prin email, pe care am atasat-o, dar am primit raspunsul de mai jos.”

Postat in data: 24 ian., 2024

Daca am fost inselat pe site-ul OLX, pot face la banca refuz de plata?
brd refuz de plata

„Am fost înșelat pe site-ul OLX unde am fost victima unui atac de tip phishing timp in care contul meu de lei de la BRD a fost golit de către o persoană necunoscută, ulterior cardul meu a fost blocat de banca și am primit un mesaj in care au precizat blocarea lui

Am sunat la Nr lor de urgență și am blocat definitiv cardul, apoi am mers la poliție unde am făcut o sesizare ,primind Nr de înregistrare.

A doua zi am aflat despre opțiunea de aviz de refuz la plată,nu de la cei din bancă, aviz pe care l-am făcut la agenția BRD.

Ulterior am revenit la agenția unde mi-au spus că trebuie să vb in centrala băncii pt informații despre avizele depuse,in centrala la Nr de telefon au spus că nu, trebuie sa mă adresez agenției respective.Va solicit sfatul dvs deoarece observ că banca se eschivează și probabil îmi va da un răspuns negativ la avize. Aștept cu interes răspuns, mulțumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

Cum pot sa trimit bani prin Postepay, din Italia?
banco posta app

„Buna ziua. Daca un prieten vrea sa-mi trimita bani prin postpay din Italia online cum trebuie sa procedeze?”

Postat in data: 20 ian., 2024

Pot sa fac un transfer din Libretto Smart pe card?
banco posta app

„Buna seara sunt posesoare a unui Libretto smart întrebarea mea este pot transfera din aplicația care o am a băncii intru n cont al altei persoane ce detine un card postepay”

Postat in data: 18 ian., 2024

Cum pot sa deblochez contul BCR, fara sa merg la banca?
BCR, inchidere cont

„Buna seara.Cum pot sa dezblocez contul blocat fics de 1 an (nu am stiut nimic,nu am fost anuntata) fara sa merg la banca ca ma aflu dupa hotare.In legatura ca a fost blocat contul ,la rindul sau si alocatia a fost suspentata de 1 an de zile.MULTUMESC”

Postat in data: 18 ian., 2024

Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?
reclamatie brd

„Buna ziua. Îmi doresc să fac o amânare de rate pentru un credit de nevoi personale pentru 2 luni de la BRD și nu știu procedura online pentru a depune o cerere.”

Postat in data: 17 ian., 2024