fraude

Trebuie sa platesc creditul pe care mi l-au facut la Revolut niste escroci, printr-o frauda?
revolut reclamatie credit frauda

„Acești escroci de la Neocapital nu numai ca m-au pacalit sa le transfer foarte mulți bani, dar au inițiat și un credit de nevoi personale direct din aplicația Revolut iar eu acum trebuie sa plătesc rate pentru acest credit. Am făcut reclamație la Revolut dar nu au putut sa ma ajute cu nimic.”

Postat in data: 27 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Bergfinanz este o banca falsa de credite?
bergfinanz banca inselaciune

„Bergfinanzz este o banca falsa de credite?
Am apelat la aceasta banca pentu un crédit si am platit comisioane dupa comisioane si crédit n-am primit tot Maine ,Maine si tot asa.
va rog Ma puteti ajuta an aceasta situație,vă rog”

Postat in data: 26 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot recupera banii investiti in actiuni pe platforma Rominvest?
rominvest platforma investitii inselatorie

„Bună ziua,va rog mult sa îmi spuneți cum fac ca să pot recupera banii investiți pe platforma Rom Invest market ,,aceeași metoda cu sa investim tot mai mult ca merge bine pe Nvda ba pe s&p500,,am ajuns la suma de 19 mii euro plus rofitul și asa zis bonusul companiei în 2 luni sau făcut 31000USD ,apoi ne.au pus sa facem retragerea prin Coinbase ,,i.au blocat au cerut acel procent de 40% ptr deblocare în 24 ore sigur am crezut și am mai adaugat15000 USD,,și acum suntem sunati ca ne ajuta sa ii retragă,dar nu ne vor da banii noștri,ci ai companiei înapoi pe platforma de investiții,, ce sa facem??am făcut petiție on.line la politie și ASF…dar nici un răspuns!”

Postat in data: 25 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Cei de pe Telegram imi cer taxe pentru a primi profitul. Ce trebuie sa fac?

„Buna ziua am si eu o problema cei de pe telegram imi cer taxe peste taxe am achitat dar nu am primit nimic acum mai vor iar o taxa de 1200 euro pentru a-mi primi profitul ce pt face in acest caz.
Mentionez ca ma ameninta ca daca nu achit nu voi mai primi nimic.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.”

Postat in data: 21 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Am fost sunata de o persoana de la banca, sa ma ajute cu un credit. Ce trebuie sa fac?
contract credit fals inselaciune

„Bună ziua. Va rog sa ma ajutați într-o problema.
Am fost sunata în cursul zilei de vineri de o doamna care pretindea ca este din Cluj și lucrează la banca unicredit, și ma poate ajuta cu un credit.

Am trimis poza de pe buletin, și în cursul zilei de șimbata am primit pe whats’up un contract de credit cam dubios. Trb sa îl printez sa semnez și apoi sa îl trimit. Am văzut ca ceva nu este în regula și am cerut sa îmi dea nr tel banca, și alte date. În acel moment mi-a spus sa vin la Cluj sa o vad.

Vreau sa va întreb dacă aceea persoana poate lua bani în numele meu folosindu-se de acest contract. Va multumesc”

Postat in data: 11 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Am fost inselat prin metoda bitcoin Moonpay. Mai pot recupera suma depusa?
moonpay teapa inselatorie criptomonede

„Bună ziua am fost inselat prin metoda bitcoin mon pay oare mai pot recupera suma depusa ete vorba de 500 de ron. Va mulțumesc frumos pentru înțelegere și va doresc o zi buna.”

Postat in data: 05 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Cum poate cineva sa faca un imprumut online in locul meu?

„Mi sa întâmplat și mie o frauda online, dar suma este doar de 1144,8. Mi sa părut ciudat când am transferat suma de1200, în respectivul cont nu apărea decât 57,2 iar restul de 1144,8 apăreau în altă parte dar cu minus.

Am întrebat de ce așa și mi sa spus că așa se procedează și că din acei bani se cumpără acțiuni și se fac tranzacții. A rămas să mă sune a doua zi un expert financiar ca să terminam și să facem investiții.

Nu am fost mulțumit de răspuns și am început să caut pe net relații despre aplicație și firma. (ceiace trebuia făcut înainte de a mă arunca într-o afacere online înșelătoare). Așa am găsit recenziile domnului Coman, și alte reclamații.

Pe lângă numerele de telefon pe care le-a dat dl Coman vă mai dau și altele ca să nu mai fie și alți oameni înșelați. Menționez că eu am blocat toate numerele de telefon după care am fost sunat ca să nu mai poată lua legătura cu mine și să-mi între în telefon. Numere comune 0733904608, 0728521370,alte nr0733879138, 0744909503,0040728522905,nr de watap 31612174931.

Intrebare:
Care sunt șansele ca să facă un împrumut în locul tău dacă are amprenta faciala a ta și permisul de conducere scanat? Și cum pot să previn asemenea excrocherie?”

Postat in data: 05 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Mi s-au furat datele personale si financiare din telefon, dupa ce am aplicat pe o platforma de investitii recomandata de Ion Tiriac. Ce pot sa fac?
frauda video ion tiriac deep fake

„Buna ziua!
In data de 23.01.2024 am aplicat pe o platforma de investitii in care vorbea domnul Ion Tiriac. Am fost sunat de o domniisoara de la telefon 0733904608 si la indrumarea ei am deschis un cont Revolut ,pentru a vira 1250 lei pentru investirii.

Apoi a spus ca voi fi sunat de un specialist carema va indruma in investitii.Am fost sunat apoi de pe numarul 0728521370 de un domn Oscar ,ca fiind consultantul meu .A spus ca este nrvoie sa instalez cateva aplicatiiin telefon . Am fost ajutat de de acest domn dar in urma apelului pe Whatsapp cu nr.031612394839. Am instalat aplicatia Any Desc , aplicatia Air Droid ,aplicatia Artis finance.

In urma acestei discutii a ramas ca ne auzim pe 24.01.2024. Am fost sunat pe 24.01.2024 si mi
s-a spus ca a lucrat la program dar acum sa poata sa faca sincronizaarea intre contul meu bancar si platforma Artis Fnance trebuie sa deschid BT 24 , sa inchid monitorul si sa pun telefonul pe NU DERANJATI.

Apoi sa astept 1/2 ore. Dupa ceva timp am banuit ceva , am deschis BT 24 si din conturilr de euro transferase suma de 50000 euro. sigur a operat in perioada cat am avut telefonul pus pe nu deranjati si nu am auzit mesajul bancii cu codul de aprobare a platilor.

Am sunat pe acest domn Oecar si a apus ca este o geseala de sistem pentru ca eu am deschis telefonul si monitorul inainte de a ma suna el.

Pe 25.01.2024 am fost la Banca transilvania , am spus ce sa intamplat si au spus ca o sa cerceteze.

Am fost sunat din nou de domnul oscar , a spus ca trebuie completata o cerere la indicatiile lui. Am
completat , am trimis poza pe whatsapp. Am primir apoi un document pe Whatsapp in care mi se cerea sa achit suma de 5000 USD pentru a recupera suma de 50000 USDT.

Am spus ca nu am acesti bani si sa faca tot posibilul sa returnez banii asa cum ia luat. A inceput cu amenintari , in sensul ca face credite in numele meu , al copiilor, al multor persoane aflate in telefonul meu.

Mentionez ca mi-a fost luata si amprenta faciala de catre acest domn Oscar , pentru deschiderea
contului de Walet ,cont in care se regasesc 50874USDT.Pe 26.01.2024 am fost sunat din nou si a spus ca am 2 variante pentru a recupera banii.

1 sa platesc 5000 de dolari sau sa – i dau 5 persoane care au bani sa le ia banii. Am spus ca nu o sa fac asa ceva niciodata si am inchis telefonul.

Pe 29.01.2024 am fost sunat din nou si intrebat la ce decizie am ajuns . Am spus ca nu voi da niciodata informatii de persoane cu bani pentru ca nu se fac asa ceva. A ramas ca ma va suna a doua zi , adica pe 30.01.2024. Pana la ora cand scriu aceasta informare nu am fost sunat.

Mentionez ca sirul evenimentelor scrise de mine pentru perioada 23.1.2024 -25.01.2024 au fost depuse la politia Ilfov cu numar de inregistrare.

Va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta situatie in care am fost pacalit si furat din neatentie si nestiinta.In transferul bancar catre BRD , contul nu este al meu .Multumesc anticipat.”

Postat in data: 31 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Mi-au furat banii din contul BRD prin transferuri PayPal. Ce pot sa fac?
brd drept semnatura banca

„Zilele trecute cumnatei mele i-a fost spart contul BRD și i-au fost sustrași 30.000 de lei în două tranșe.

În jurul orei 00 a făcut doua transferuri prin PayPal, cumnata mea neavând aplicația bănci instalata în telefon, nu a putut sa verifice, si-a dat seama abia la amiaza când a vrut sa plătească chiria.

A sunat la banca, a blocat contul și a spus ca trebuie sa aștepte, dar nu i-a dat prea mari speranțe, sugerandu-i sa meargă la politie.

Ce pot face în această privința, încotro sa ne adresăm pentru a încerca să recuperăm prejudiciul?”

Postat in data: 29 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Como posso recuperar criptomoedas USDT se fui enganado?

„Oi boa noite, por favor eu fui enganado, gostaria muito de recuperar alguns USDT, será que vcs podem me ajudar, pois esse dinheiro faz falta na minha alimentação, tenho o número do golpista e os sites que ele está usando, pois não estou conseguindo entrar mais pra poder recuperar meus USDT, os números que ele usa é o: (44 7778 491814)
(44 7824 305532)

(44 7774 161776) esses são os números do golpista, a transferência foi feita da Plataforma Binance pra bistormasia.com depois ele mudou pra bitstomasia.net e por último mudou pra htpps://wtglobalmarket.com

Eu não consegui recuperar foram 78 usdt e já estava em 130 quando o golpista deu um jeito de tirar o meu acesso.”

Postat in data: 26 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Daca am fost inselat pe site-ul OLX, pot face la banca refuz de plata?
brd refuz de plata

„Am fost înșelat pe site-ul OLX unde am fost victima unui atac de tip phishing timp in care contul meu de lei de la BRD a fost golit de către o persoană necunoscută, ulterior cardul meu a fost blocat de banca și am primit un mesaj in care au precizat blocarea lui

Am sunat la Nr lor de urgență și am blocat definitiv cardul, apoi am mers la poliție unde am făcut o sesizare ,primind Nr de înregistrare.

A doua zi am aflat despre opțiunea de aviz de refuz la plată,nu de la cei din bancă, aviz pe care l-am făcut la agenția BRD.

Ulterior am revenit la agenția unde mi-au spus că trebuie să vb in centrala băncii pt informații despre avizele depuse,in centrala la Nr de telefon au spus că nu, trebuie sa mă adresez agenției respective.Va solicit sfatul dvs deoarece observ că banca se eschivează și probabil îmi va da un răspuns negativ la avize. Aștept cu interes răspuns, mulțumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Un broker de la Ufina mi-a furat banii din cont cu aplicatia Anydesk. Mai am vreo sansa sa-i recuperez?
anydesk frauda

„Bună seara…aceeași înșelătorie am pățit și eu…unui broker Ufina i-am dat acces la telefon prin aplicatia anydesk si mai mult …..mi-au transferat din BT pay si creditul meu de nevoi personale ce mi-a fost aprobat de la banca de 10 mii de euro ce urma sa platesc sa iau un teren..bineinteles ca am fost la politie…suma investita asta e dacă o pierd..mi-am asumat…..dar mi-au furat banii mei din cont prin transfer în alt cont de BT asta e prea mult. Oare mai am vreo șansă să îi recuperez? Ar ajuta un avocat?”

Postat in data: 19 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Am fost fraudata cu aplicatiile Anydesk si Airdroid. Ce pot sa fac?
anydesk frauda

„Buna ziua.Am avut nesansa sa fiu fraudata de acesti hakeri si mi-au instalat in telefon aplicatia Anydesk si Airdroid.Bineanteles ca mi-au golit contul desi mi-am dat seama destul de repede ca am fost inselata am dezinstalat urgent aplicatiile dar vreau sa stiu daca ei mai au acces la datele mele din telefon dupa dezinstalare.Va multumesc!”

Postat in data: 14 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Am fost inselat de Asset-ace. Pot sa mai recuperez banii?
asset ace teapa cripto

„Salut.Am fost și eu înșelat de Assed-Ace,am de pus aprox. 1250 USD în contul lor au ridica soldul la aprox 3500usd au deschis ei o poziție care acum este de 5200usd și vor sa mai pun în contul 1400usd sa poată finaliza tranzacția.Eu nu vreau sa mai depun ca sigur pierd banii .”

Postat in data: 11 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Gapinvestcapital.com imi spune ca banii sunt blocati in Coinbase. Ce pot sa fac?
gapinvestcapital frauda inselatorie scam

„Buna ziua,
Am fost inselat de gapinvestcapital, mi se spune ca bani sunt blocati in coinbase și trebui sa încarc
contul sa-i pot debloca (in realitate e mailul și telefonul primit se pare ca e tot de la ei)

Am făcut sesizarea la politie unde sa deschis un dd penal respectiv am sesizat Coinbase și am cerut lămuriri (mi-ai confirmat ca au primit sesizarea mea dar încă nu mi-au răspuns)
Bani ii vad în Coinbase dar parca sunt înghețați
Considerați ca ar mai trebui sa fac ceva.”

Postat in data: 05 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Ce fac daca cineva a facut un credit la un IFN pe numele meu?

„Cred că cineva a făcut un credit la un inf. Mi-a furat toate datele, inclusiv semnătura pe care o aveam pe un act. Ce pot poți daca nu plătesc, căci nu o să plătesc. Nu are pe ce să-mi pună
sechestru…nu am casa, mașină, pămînt, loc de munca.”

Postat in data: 02 ian., 2024

[citeste raspunsul]
Am primit mesaj de cod de activare de la Hora Credit. Ce pot să fac?

„Am primit mesaj de cod de activare de la hora credit dar n-am cerut nimic, acum câteva zile. Ce pot să fac?”

Postat in data: 29 dec., 2023

[citeste raspunsul]
Pot sa recuperez un imprumut facut online pe numele meu de alta persoana?
frauda credit online

„Aș dori să știu dacă mai pot să-mi recuperez un împrumut de 52000 Ron , făcut online la BCR , de către o persoană care mi-a arătat i platforma pe care era o sumă mult mai mare și mi-a zis ca mă ajută să fac acest împrumut , pt a putea retrage suma de pe acea platformă .am făcut acest lucru iar în contul meu nu a mai intrat nicio sumă !

Am vazut ca bani au fost transferați prin moonpey , către pers fizice, revolut și alte companii .
Am depus petiție on-line, am trimis către bancă , iar banca mi-a trimis e-mail ca nu a putut recupera nimic
Am depus și plângere la poliție ! Problema este ca eu mai am credite și când am fost la bancă sa mai
fac încă un credit , banca nu mi-a dat mai mult de 12000 , iar on-line mi-a dat 52000 ! Mă puteți ajuta?”

Postat in data: 17 dec., 2023

[citeste raspunsul]
Am fost fraudata de Neocapital cu actiuni Transgaz. Ce as putea sa fac?
neocapital fauda

„Am fost fraudată de cei de la Neocapital cu cifra de 19 mii de euro, m-au convins că sunt acțiuni transgaz ,banii i-am depus în differite conturi am făcut transferuri bancare pe numele mai multor persoane fizice , iar acum nu îmi mai răspunde nimeni la telefon.

Eu am un cont la CEC BANK și de acolo s-au făcut majoritatea transferurilor,cum eu muncesc în Italia am făcut un singur transfer de 1000 de euro.Dacă puteți să îmi spuneți ce aș putea face pentru că eu mi-am păstrat toate pozele cu transferurile pe care le-am efectuat.VĂ MULȚUMESC!!! O zi frumoasă!!!”

Postat in data: 17 dec., 2023