fraude

Mi s-au furat 10.000 de euro din contul BRD printr-o frauda si nimeni nu-mi raspunde. Ce pot sa fac?
stratos invest frauda

„Bună ziua,

Am depus o plângere la brd în legătură cu o fraudă căreia i-am căzut victimă.

Contul meu a fost accesat și 10000 de euro au fost transferați într-un alt cont fără autorizarea mea. Evident, banca este trasă la răspundere pentru acest transfer, care nu ar fi trebuit să aibă loc: „Legislația UE permite, de asemenea, să se asigure că:plățile online de peste 30 de euro sunt securizate prin utilizarea unei combinații de cel puțin două elemente de autentificare”. În plus, această tranzacție a fost efectuată într-un cont BRD, deci clientul dumneavoastră este un escroc.

Am depus o plângere la poliție și am mers la o sucursală pentru a deschide o anchetă. Nimeni nu m-a contactat și nu am primit un răspuns clar cu privire la returnarea banilor mei. Mai mult, contul meu este blocat.

Aștept un răspuns din partea dumneavoastră înainte de a cere avocatului meu să intervină.”

Postat in data: 21 iul., 2024

Trebuie sa platesc sa retrag banii dintr-o platforma de investitii?
alaris finance frauda

„Bună ziua,vă rog frumos mă puteți ajuta cu un răspuns?

Am avut un cont de investiții, pentru retragerea banilor, m-au redirecționat către o platformă.Apoi mi-au spus că nu am cont activ deschis pe respectiva platforma,și că banii sunt blocați pe acea platforma.Imi arata banii in assets,dar nu în cont.

M-a sunat un domn și mi-a spus că dacă vreau sa retrag banii trebuie să depun 10% din suma în cont și apoi să-i scot.

Exista vreo posibilitate să-mi recuperez banii?
Mulțumesc frumos,cu stimă.”

Postat in data: 16 iul., 2024

Ce fac daca nu am primit produsul platit pe internet?
card brd unicredit bcr cec frauda online

„Buna seara. As dori sa fac o sesizare, am platit pentru un bun si nu mi s a trimis. Ce sa fac in continuare? Multumesc!”

Postat in data: 06 iul., 2024

Am fost inselat cu investitiile prin Rominvest. Pot sa recuperez banii?
rominvest platforma investitii inselatorie

„De anul trecut mi-am propus sa fac niste investitii in pietele de capital si asteptam sa se fructifice o oportunitate pe o activa a companiei NVIDIA, am mai incercat singur sa fac astfel de investitii la bursa si nu a iesit prea bine asa ca am vrut sa caut pe cineva cu expertiza necesara ca sa ma poata ajuta,

am dat de niste indivizi din Bucuresti care activeaza sub numele firmei de RomInvest, acesti indivizi m-au sunat zilnic timp de primele 2 luni de zile din februarie si am vrut sa imi diversific portofoliul cu investitii in pietele de capital (stock-uri) si cryptomonede (bitcoin) si inca o pozitie in asteptare pentru lansarea firmei lui Elon Musk (NEURALINK), pozitia de NVIDIA s-a realizat cum am si preconizat ca se va intampla si eram incantat ca se apropie de sumele asteptate, dar acesti indivizi nu mai vor sa dea banii si nu mai raspund nici la telefon nici la mesaje,

asa-zisul broker de investitii care s-a prezentat sub numele de „ROBERT ABRAM” inca este activ pe numarul de telefon de pe Whatsapp si da tepe in continuare, doar da seen la mesaje, cam atat.

la cum se comporta acesti oameni si sfideaza toate legile si persoanele pe care le intalnesc tind sa cred ca ei sunt de parere ca poate sa-si bata joc de intregul sistem roman de justitie, nu le este frica de nimic si de nimeni.

paguba initiala investitii: Pozitia 1: NVIDIA – 10000Euro (10 mii) Pozitia 2: NEURALINK – 3000Euro (3 mii) Pozitia 3: Bitcoin Halving – 7500 Euro (7.5 mii) din pozitia de NVIDIA s-au generat 48712.21$ din pozitia de NEURALINK din alte tranzactii mai mici s-au generat 5057$ din pozitia de Bitcoin Halving

m-au manipulat in alta masura cu buletine false si alte promisiuni cu un transfer de 38000 de euro catre alte persoane pentru a face niste tranzactii de tip „peer-to-peer” P2P Trading si povestea este in felul urmator:

la un moment dat au generat din 7500 euro suma de 17700 $, apoi au fortat piata ca sa pice pozitia intentionat cu un swap (au schimbat o moneda cu alta) si m-au invinovatit pe mine ca as fi „umblat” la pozitie sa inchid eu manual, dupa care au zis ca sa nu-mi fac griji ca ei au firma de asigurari pentru „greseli interne” ale companiei facute de „colegii care au pus un numar prea mare de unitati” si apoi intr-o zi au venit la mine cu un apel precizand faptul ca din banii din asigurare au facut 38000 euro si ca sa continuam ca sa ne atingem target-ul printr-un P2P Trading.

De precizat: 1. nu am vazut niciun ban de la ei, transferurile de pe platforma nu functioneaza iar ei nu mai raspund. 2. oamenii isi ascund identitatea, folosesc ori nume false ori buletine false ori ce or folosi ei. 3. abuz de incredere 4. furt de date personale la adresa mea (datele de buletin)

Pagube produse: 1. suma initiala de 20500 euro 2. contul meu de ING este blocat in continuare, am avut si contul de revolut blocat in urma acelor transferuri in care am fost manipulat sa cred ca sunt pe bune, dar mi-a trimis de la presupusul celalalt investitor de la care am primit si buletinul cateva extrase de cont de transfer cu parte din sume si mi-au deblocat revolut-ul.

3. pagube din investitii (le-as fi facut si eu daca as fi avut mai multa incredere in mine si putin mai mult timp liber, agitatia de la lucru, si toate celelalte adunate in aceeasi luna). 4. increderea mea in institutii si in internet si in tot ce inseamna „site-uri oficiale”

Pagube investitii: anul acesta mi-am propus ca datorita impulsului de pe piatele de capital sa fac suma de 100 mii euro, pana acum cu datele pe care le am si exact ce le-am zis si lor prin conversatii cand sa opreasca si cand sa porneasca pozitiile eram cu ei in mana.

Pagube actuale investitii: Pozitia de NVIDIA: 48712.21$ Pozitia de NEURALINK: 5057$ Pozitia de Bitcoin Halving: intre 17700$ – 38000$ Totalul fiind intre: 71469.21$ – 91769.21$ am documentat site-urile folosite, persoanele cu care am intrat in contact, transferuri, tot. pentru mai multe detalii va rog sa ma contactati.

DE PRECIZAT: n-am primit raspuns nici de la banci nici de la Politie in urma petitiilor dar in schimb am trecut pe la CEC Bank in drumul meu spre plata unor impozite si le-am explicat situatia iar acestia au verificat pe baza actului meu de identitate (buletin) datele de tranzactie din sistemul lor si au blocat un cont bancar ca mai apoi sa fiu contactat ziua urmatoare pe facebook de un individ cu cont fals pe care a urcat niste poze de pe internet si se prefacea ca este victima unui furt de identitate si ca cineva da tepe la oameni folosind numele lui (numele fals de Dragos Alexandru Ionescu), acest individ este acel „Alex de la financiar” care ma apelase telefonic pentru ofertele de investitii in colaborare cu broker-ul „Robert Abram”, au un tupeu monstru acesti oameni.”

Postat in data: 24 iun., 2024

Am fost fraudat cu o investitie in Brua Transgaz. Cum pot sa recuperez banii?
brua programul investitii frauda

„Stimate domnule COMAN,

Am fost atras pe un fond de oboseala si neatentie sa investesc in tr-o companie BRUA 1200 lei,fiind si mai in varsta fara sa-mi dau seama unde pot ajunge.

In seara zilei de 4 iunie am dat nr meu de tel. si m-a sunat o persoana pe numele IULIAN tel 0790231493 de la AXA bank care mi-a facut cu datele mele de buletin un cont de REVOLUT unde am transferat banii, dupa care la o jumatate ora m-a sunat un asa zis expert financiar pe nume MARIUS MIHALCA tel whatssapp cu poza la profil 0729511670 care atent fiind la transferul meu si cerindu-mi contul meu de unde am transferat banii, a folosit datele mele de logare in aplicatia raiffeisen, date care le folosesc si in cont personal si in cel al firmei (sc) unde sunt unic asociat,

Mi-a tras din SC suma de 54210 lei si i-a pus in contul meu privat.I-am gasit in contul privat, dar a incercat sa faca transferuri catre alte persoane necunoscute si seara la ora 9 48 min m-a sunat de la centrala raiffeisen ca mi s-au blocat conturile si cardurile din motiv de securitate dupa ce si de aici a disparut aceasta suma.

A doua zi m-a sunat din nou expertul si mi-a zis ca banii mei au ajuns intr-un cont deschis pe numele meu la o banca in Anglia pe nume COINBASE WALLET dintr-o eroare si trebuie sa ma duc la un bancomat de criptomonede la SUCEAVA sa mai depun o data suma ca sa se deblocheze contul si sa mi se restitue banii. In disperarea mea am depus inca o data banii sub indicatia unui asa zis director de la axa pe nume CLAUDIU PIZDOSU MARIN care ca sa am incredere ca nu este frauda mi-a trimis copia lui de buletin pe whattsapp pe care o detin.

Asteptand la bancomat ca sa mi se restitue banii, sunt apelat de o persoana din ELVETIA, pe nume CATALIN FLOREA care mi-a spus ca mi s-a blocat contul s inu mi se face restituirea pana nu depun iinca 20 la suta la toata valoarea pentru deblocare. Naiv si cu mintea furata de diavoli am imprumutat banii de care aveam nevoie si i-am depus ,

Si acum s-au facut erori la depunere dupa spusele lor si mi s-a mai cerut sa depun inca 10 la suta pentru conversie in lei, deoarece la bancomat cu lei m-a pus sa cumpar criptomonede, Am depus si acesti bani si am venit acasa,

a doua zi fiind sunat de un DAVID BOLDESCU din Anglia care mi-a spus ca banii mei datorita ca am facut multe depuneri se afla blocati in BLOCKCAIN pentru ca sunt suspectat de spalare de bani si ca sa-i pot retrage trebuie sa mai depun 7 la suta impozit la trezoreria angliei, altfel va veni interpolul si voi face 18 ani inchisoare. Mi-a dat termen de 5 ore ca sa depun banii, dar nu am mai depus nimic si de atunci ma suna in fiecare zi si ma streseaza cu amenintari si daca nu cooperez cu ei voi pierde tot.

Din depunerea in revolut mi-a mai ramas acolo in contul meu 2046 lei cont care si acesta este blocat si nu pot sa-i transfer in banca mea sau in alt cont de revolut a fratelui meu.
Mentionez ca am depus plangere la politia -online cat si pe suport de hartie dar pana azi 19 iunie nu am nici o reactie.

Din experientele dumneavoastra , s-ar mai putea face ceva in sensul recuperarii banilor?

cu multumiri si consideratie”

Postat in data: 22 iun., 2024

Am investit pe platforma glm-trade, dar mi-au inghetat contul. Ce este de facut?
glm-trade scam frauda

„Buna domnul vasile iam investit pe o platforma glm-trade la retrageri mici a functionat am retras o suma mare si miau inghetat contul temporar trebuie sa platesc 30 la suta din suma ce este de facut multumesc”

Postat in data: 19 iun., 2024

Ce sa fac daca sunt abordata pe Telegram pentru o investitie?
platforma TradeToWinFX telegram

„Bună ziua,am fost abordată zilele astea de o persoană de pe telegram Alexandra Andreescu care mă tot întreabă când fac rost de bani pentru a începe tranzacția și cred că este scam dar chiar nu știu ce să fac.Menționez că nu i-am dat încă niciun ban.”

Postat in data: 16 iun., 2024

Cum pot sa verific brokerul care mi-a facut investitii in criptomonede si actiuni?
skill-genic.com scam

„Este foarte înfricoșător câte escrocherii există pe internet… Acum nu sunt sigur nici de brokerul meu, cum pot să îl verific?

Totul pare în regulă deocamdată, dar mi-e frică…Mi-a spus și despre skill-genic – mi-a spus că au cele mai bune lecții. dar de fapt lecțiile sunt destul de scurte și inutile… Am cumpărat acest curs și apoi am investit și 1.200 de euro în acțiuni Amazon…Cum pot verifica dacă totul este legal?”

Postat in data: 15 iun., 2024

Aplicatia Trust Wallet este o inselaciune?
trust wallet scam inselatorie

„Frauda de 800.000$ . Un prieten are 800.000$ blocați în aplicația trust wallet . Ii cer suma de 5000€ pentru a debloca banii . A investit peste 50.000€ la cerea lor . Vreau sa știu dacă este o inselaciune sau chiar mai poate recupera banii într un anumit mod .”

Postat in data: 14 iun., 2024

Firma de investitii web.axainvestment.trade este credibila?
axainvestment trade teapa

„Firma de investiții web.axainvestment.trade este credibilă ?”

Postat in data: 12 iun., 2024

Am luat teapa prin Rominvest. Am vreo sansa sa recuperez investitia?
rominvest teapa investitie

„Fiul meu a luat teapa prin rominvest.Are vreo șansă să-și recupereze măcar o parte din investiția inițială?
Mulțumesc.”

Postat in data: 09 iun., 2024

Investitia in Nuclearelectrica prin Skill-genic.com este teapa?
skill genic frauda inselaciune investitie nuclearelectrica

„Eu am auzit pe Razvan Simion ca garantează pentru Nuclearelectrica, am intrat pe site, dar m au trimis pe Skill genic, care mi-au zis să investesc macar 250 euro, am bagat banii în contul lor, apoi m-au transferat la Vault trade , mi au’dat” un broker cu care am contact pe whatsap cu nr de Anglia care mi-a tot arătat ca se înmulțesc banii zilnic investind, cică pentru mine!

Cand se făcuseră aproape 700 am zis sa mi scot cei 250 ai mei, pentru siguranță , dar ea a protestat, gen, dacă ii retrag o luam de la capăt cu 3 euro profit, de unde ea avea 10% si mi-a zis că are o oportunitate de investiții sigure dacă bag inca 1000 de euro, sa meargă treaba!

După 2 zile mi a trimis poze cum ca am făcut 8900 din cei aproape 1700! M am mirat si am zis sa răscumpăr 7000 sa vad daca e adevărat, si las restul de 1900! Mare mi a fost dezamăgirea și necazul sa ma sune una cu nr de Anglia cum ca mai întâi tre sa plătesc 25%din 7000, adica 1700 euro taxe!

Am zis, pentru ce, ca sunt doar in poza cei 7000, cum sa platesc daca n am luat nimic profit, appi a inceput sa tipe ca trimite Interpolul peste mine, ca fac spălare de bani,am plătit cei 1700, apoi ma suna unul cu nr de Belgia cum ca e de la Blockchain si mi au blocat conturile pina platesc 30% , adica alti 2100 dolari sa nu ma dea în instanță!

Zic ca am plătit deja in Anglia de ce sa mai plătesc si in Belgia, care-i treaba? Au tot insistat si “brokera” am zis ca nu mai dau nimic absolut au inceput sa ma sune altii sa mi vorbească calm cum ca e spre binele meu sa n am antecedente cibernetice!!! Inca mă sună, ca treaba e recentă, imi trimit mail de amenințare, i sm blocat, acu merg la poliție.”

Postat in data: 07 iun., 2024

Am primit un telefon pentru actualizarea aplicatiei YOU BRD si am fost fraudat. Cum pot sa recuperez banii?
frauda bancara brd

„Mi-a fost fraudat contul la BRD prin aplicația you brd. Am primit un telefon,crezând că este de la brd,să-mi actualizeze aplicația you brd, și în acest timp mi-au fost transferați din cont 88000 lei în doua tranzacții.

După câteva minute ma sunat banca să-mi spună ca am fost victima unei fraude bancare.Cum îmi pot recupera banii?
Mulțumesc”

Postat in data: 04 iun., 2024

Investitia in Romgaz este o inselaciune?
reclama investitii frauda rb

„Reclamele la investitii in Romgaz sunt reale sau sunt teapa?”

Postat in data: 01 iun., 2024

Cum pot sa recuperez banii investiti in criptomonede?

„Buna ziua am și eu o problema am fac abordat zile de cineva pe Facebook pentru o obține un profit imens , am primit un link pe telegram,dar se pare că este o înșelătorie am investit in criptomonede 3000 de euro , s-ar mai putea recupera suma de bani investita.”

Postat in data: 26 mai, 2024

Cum pot sa transfer banii in USDT din Coinbase Walet in contul Revolut?
coinbase criptomonede

„Bună ziua! Am în coinbase walet bani în USDT. Pentru ai transfera în contul meu din revolut cei care mia depus, Capitaland-invest.co, miau cerut 5000 USDT. Pentru a conecta cele doua portofele.Cum as proceda sa transfer banii?”

Postat in data: 12 mai, 2024

Investitia pe platforma Safeinvest este o teapa?
safeinvest inselatorie teapa

„Bine ziua,acum o luna am făcut o investiție pe safeinvest iar acum doua zile analistul mi-a zis sa fac un portofel electronic pe coinbase wallet,după care mi-a venit sa depun o garanție de 25% reprezentând 2814 dolari,daca nu se îngheață fondurile,după care am fost sunat de un anumit somn,ce este de făcut?”

Postat in data: 09 mai, 2024

Oferta de recuperare a investitiei in criptomonede este o inselatorie?
fca financial conduct authority

„Bună ziua ! Doresc un sfat (răspuns ) de la d-voastră ; și acest mail este tot o înșelătorie ? Am fost apelată telefonic de către un bărbat care vb în engleză și care mi-a cerut diverse informații despre platforma respectivă ( sunt una din persoanele înșelate de Clair Capital ). Nu i-am dat nimic . Am redirecționat mesajul către poliție.”

Postat in data: 06 mai, 2024

Un broker mi-a facut un credit printr-o frauda bancara. Poate fi anulat?

„Un broker a folosit aplicația mea Raiffeisen pentru a accesa un credit online de 140000 lei și a furat banii. Banca nu m-a contactat telefonic, iar rata reprezintă jumătate din salariu. Există vreo
șansă ca banca să șteargă acest credit? Am depus plângere și la DIICOT.”

Postat in data: 01 mai, 2024

Banii nu au mai ajuns, desi am primit dovada platii! Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Va intreb in calitate de persoana juridica.
Am onorat unei firme o comanda de uși pt mobila. Firma respectiva mi-a trimis o dovada a platii facturii aferente comenzii,si a trimis soferul sa ridice marfa. Problema este ca banii nu au mai ajuns in contul firmei mele si firma respectiva nu imi mai raspunde. Ce pot sa fac?
Transferul cu dovada platii a fost facut din revolut catre raiffeisen.”

Postat in data: 17 apr., 2024