fraude

Am fost fraudat cu o investitie in Brua Transgaz. Cum pot sa recuperez banii?
brua programul investitii frauda

„Stimate domnule COMAN,

Am fost atras pe un fond de oboseala si neatentie sa investesc in tr-o companie BRUA 1200 lei,fiind si mai in varsta fara sa-mi dau seama unde pot ajunge.

In seara zilei de 4 iunie am dat nr meu de tel. si m-a sunat o persoana pe numele IULIAN tel 0790231493 de la AXA bank care mi-a facut cu datele mele de buletin un cont de REVOLUT unde am transferat banii, dupa care la o jumatate ora m-a sunat un asa zis expert financiar pe nume MARIUS MIHALCA tel whatssapp cu poza la profil 0729511670 care atent fiind la transferul meu si cerindu-mi contul meu de unde am transferat banii, a folosit datele mele de logare in aplicatia raiffeisen, date care le folosesc si in cont personal si in cel al firmei (sc) unde sunt unic asociat,

Mi-a tras din SC suma de 54210 lei si i-a pus in contul meu privat.I-am gasit in contul privat, dar a incercat sa faca transferuri catre alte persoane necunoscute si seara la ora 9 48 min m-a sunat de la centrala raiffeisen ca mi s-au blocat conturile si cardurile din motiv de securitate dupa ce si de aici a disparut aceasta suma.

A doua zi m-a sunat din nou expertul si mi-a zis ca banii mei au ajuns intr-un cont deschis pe numele meu la o banca in Anglia pe nume COINBASE WALLET dintr-o eroare si trebuie sa ma duc la un bancomat de criptomonede la SUCEAVA sa mai depun o data suma ca sa se deblocheze contul si sa mi se restitue banii. In disperarea mea am depus inca o data banii sub indicatia unui asa zis director de la axa pe nume CLAUDIU PIZDOSU MARIN care ca sa am incredere ca nu este frauda mi-a trimis copia lui de buletin pe whattsapp pe care o detin.

Asteptand la bancomat ca sa mi se restitue banii, sunt apelat de o persoana din ELVETIA, pe nume CATALIN FLOREA care mi-a spus ca mi s-a blocat contul s inu mi se face restituirea pana nu depun iinca 20 la suta la toata valoarea pentru deblocare. Naiv si cu mintea furata de diavoli am imprumutat banii de care aveam nevoie si i-am depus ,

Si acum s-au facut erori la depunere dupa spusele lor si mi s-a mai cerut sa depun inca 10 la suta pentru conversie in lei, deoarece la bancomat cu lei m-a pus sa cumpar criptomonede, Am depus si acesti bani si am venit acasa,

a doua zi fiind sunat de un DAVID BOLDESCU din Anglia care mi-a spus ca banii mei datorita ca am facut multe depuneri se afla blocati in BLOCKCAIN pentru ca sunt suspectat de spalare de bani si ca sa-i pot retrage trebuie sa mai depun 7 la suta impozit la trezoreria angliei, altfel va veni interpolul si voi face 18 ani inchisoare. Mi-a dat termen de 5 ore ca sa depun banii, dar nu am mai depus nimic si de atunci ma suna in fiecare zi si ma streseaza cu amenintari si daca nu cooperez cu ei voi pierde tot.

Din depunerea in revolut mi-a mai ramas acolo in contul meu 2046 lei cont care si acesta este blocat si nu pot sa-i transfer in banca mea sau in alt cont de revolut a fratelui meu.
Mentionez ca am depus plangere la politia -online cat si pe suport de hartie dar pana azi 19 iunie nu am nici o reactie.

Din experientele dumneavoastra , s-ar mai putea face ceva in sensul recuperarii banilor?

cu multumiri si consideratie”

Postat in data: 22 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Am investit pe platforma glm-trade, dar mi-au inghetat contul. Ce este de facut?
glm-trade scam frauda

„Buna domnul vasile iam investit pe o platforma glm-trade la retrageri mici a functionat am retras o suma mare si miau inghetat contul temporar trebuie sa platesc 30 la suta din suma ce este de facut multumesc”

Postat in data: 19 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Ce sa fac daca sunt abordata pe Telegram pentru o investitie?
platforma TradeToWinFX telegram

„Bună ziua,am fost abordată zilele astea de o persoană de pe telegram Alexandra Andreescu care mă tot întreabă când fac rost de bani pentru a începe tranzacția și cred că este scam dar chiar nu știu ce să fac.Menționez că nu i-am dat încă niciun ban.”

Postat in data: 16 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot sa verific brokerul care mi-a facut investitii in criptomonede si actiuni?
skill-genic.com scam

„Este foarte înfricoșător câte escrocherii există pe internet… Acum nu sunt sigur nici de brokerul meu, cum pot să îl verific?

Totul pare în regulă deocamdată, dar mi-e frică…Mi-a spus și despre skill-genic – mi-a spus că au cele mai bune lecții. dar de fapt lecțiile sunt destul de scurte și inutile… Am cumpărat acest curs și apoi am investit și 1.200 de euro în acțiuni Amazon…Cum pot verifica dacă totul este legal?”

Postat in data: 15 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Aplicatia Trust Wallet este o inselaciune?
trust wallet scam inselatorie

„Frauda de 800.000$ . Un prieten are 800.000$ blocați în aplicația trust wallet . Ii cer suma de 5000€ pentru a debloca banii . A investit peste 50.000€ la cerea lor . Vreau sa știu dacă este o inselaciune sau chiar mai poate recupera banii într un anumit mod .”

Postat in data: 14 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Firma de investitii web.axainvestment.trade este credibila?
axainvestment trade teapa

„Firma de investiții web.axainvestment.trade este credibilă ?”

Postat in data: 12 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Am luat teapa prin Rominvest. Am vreo sansa sa recuperez investitia?
rominvest teapa investitie

„Fiul meu a luat teapa prin rominvest.Are vreo șansă să-și recupereze măcar o parte din investiția inițială?
Mulțumesc.”

Postat in data: 09 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Investitia in Nuclearelectrica prin Skill-genic.com este teapa?
skill genic frauda inselaciune investitie nuclearelectrica

„Eu am auzit pe Razvan Simion ca garantează pentru Nuclearelectrica, am intrat pe site, dar m au trimis pe Skill genic, care mi-au zis să investesc macar 250 euro, am bagat banii în contul lor, apoi m-au transferat la Vault trade , mi au’dat” un broker cu care am contact pe whatsap cu nr de Anglia care mi-a tot arătat ca se înmulțesc banii zilnic investind, cică pentru mine!

Cand se făcuseră aproape 700 am zis sa mi scot cei 250 ai mei, pentru siguranță , dar ea a protestat, gen, dacă ii retrag o luam de la capăt cu 3 euro profit, de unde ea avea 10% si mi-a zis că are o oportunitate de investiții sigure dacă bag inca 1000 de euro, sa meargă treaba!

După 2 zile mi a trimis poze cum ca am făcut 8900 din cei aproape 1700! M am mirat si am zis sa răscumpăr 7000 sa vad daca e adevărat, si las restul de 1900! Mare mi a fost dezamăgirea și necazul sa ma sune una cu nr de Anglia cum ca mai întâi tre sa plătesc 25%din 7000, adica 1700 euro taxe!

Am zis, pentru ce, ca sunt doar in poza cei 7000, cum sa platesc daca n am luat nimic profit, appi a inceput sa tipe ca trimite Interpolul peste mine, ca fac spălare de bani,am plătit cei 1700, apoi ma suna unul cu nr de Belgia cum ca e de la Blockchain si mi au blocat conturile pina platesc 30% , adica alti 2100 dolari sa nu ma dea în instanță!

Zic ca am plătit deja in Anglia de ce sa mai plătesc si in Belgia, care-i treaba? Au tot insistat si “brokera” am zis ca nu mai dau nimic absolut au inceput sa ma sune altii sa mi vorbească calm cum ca e spre binele meu sa n am antecedente cibernetice!!! Inca mă sună, ca treaba e recentă, imi trimit mail de amenințare, i sm blocat, acu merg la poliție.”

Postat in data: 07 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Am primit un telefon pentru actualizarea aplicatiei YOU BRD si am fost fraudat. Cum pot sa recuperez banii?
frauda bancara brd

„Mi-a fost fraudat contul la BRD prin aplicația you brd. Am primit un telefon,crezând că este de la brd,să-mi actualizeze aplicația you brd, și în acest timp mi-au fost transferați din cont 88000 lei în doua tranzacții.

După câteva minute ma sunat banca să-mi spună ca am fost victima unei fraude bancare.Cum îmi pot recupera banii?
Mulțumesc”

Postat in data: 04 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Investitia in Romgaz este o inselaciune?
reclama investitii frauda rb

„Reclamele la investitii in Romgaz sunt reale sau sunt teapa?”

Postat in data: 01 iun., 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot sa recuperez banii investiti in criptomonede?

„Buna ziua am și eu o problema am fac abordat zile de cineva pe Facebook pentru o obține un profit imens , am primit un link pe telegram,dar se pare că este o înșelătorie am investit in criptomonede 3000 de euro , s-ar mai putea recupera suma de bani investita.”

Postat in data: 26 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot sa transfer banii in USDT din Coinbase Walet in contul Revolut?
coinbase criptomonede

„Bună ziua! Am în coinbase walet bani în USDT. Pentru ai transfera în contul meu din revolut cei care mia depus, Capitaland-invest.co, miau cerut 5000 USDT. Pentru a conecta cele doua portofele.Cum as proceda sa transfer banii?”

Postat in data: 12 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Investitia pe platforma Safeinvest este o teapa?
safeinvest inselatorie teapa

„Bine ziua,acum o luna am făcut o investiție pe safeinvest iar acum doua zile analistul mi-a zis sa fac un portofel electronic pe coinbase wallet,după care mi-a venit sa depun o garanție de 25% reprezentând 2814 dolari,daca nu se îngheață fondurile,după care am fost sunat de un anumit somn,ce este de făcut?”

Postat in data: 09 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Oferta de recuperare a investitiei in criptomonede este o inselatorie?
fca financial conduct authority

„Bună ziua ! Doresc un sfat (răspuns ) de la d-voastră ; și acest mail este tot o înșelătorie ? Am fost apelată telefonic de către un bărbat care vb în engleză și care mi-a cerut diverse informații despre platforma respectivă ( sunt una din persoanele înșelate de Clair Capital ). Nu i-am dat nimic . Am redirecționat mesajul către poliție.”

Postat in data: 06 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Un broker mi-a facut un credit printr-o frauda bancara. Poate fi anulat?

„Un broker a folosit aplicația mea Raiffeisen pentru a accesa un credit online de 140000 lei și a furat banii. Banca nu m-a contactat telefonic, iar rata reprezintă jumătate din salariu. Există vreo
șansă ca banca să șteargă acest credit? Am depus plângere și la DIICOT.”

Postat in data: 01 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Banii nu au mai ajuns, desi am primit dovada platii! Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Va intreb in calitate de persoana juridica.
Am onorat unei firme o comanda de uși pt mobila. Firma respectiva mi-a trimis o dovada a platii facturii aferente comenzii,si a trimis soferul sa ridice marfa. Problema este ca banii nu au mai ajuns in contul firmei mele si firma respectiva nu imi mai raspunde. Ce pot sa fac?
Transferul cu dovada platii a fost facut din revolut catre raiffeisen.”

Postat in data: 17 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Ofertele pentru recuperarea banilor pierduti printr-o frauda pe internet sunt tepe?
recuperare bani frauda

„Pe Facebook… Era o reclamă… Un anunț , că oferă suport și asistență pentru tot felul de fraude de pe internet … Și am trimis mesaj.

Am primit răspuns că da mă poate ajuta , și am primit acest contract .. eu nu am semnat nimic , nu mi-a cerut nimic referitor la bani, i-am trimis doar câteva din dovezi… Chiar în ultimul email primit îmi scrie ca a găsit banca unde au fost trimiși toți banii de la mine … Așteaptă următoarele răspunsuri. Mie mi se pare puțin suspect acest contract . De aceea v-am întrebat”

Postat in data: 05 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Platforma de investitii Rominvest este o teapa?
rominvest platforma investitii inselatorie

„Am fost fraudat bancar de 25000lei acum îmi cer cei de la rominvest 3000 lei sa mi retrag banii după coinbase. Am acolo 6440usdt. Nu știu mai multe, dar suna a teapa.”

Postat in data: 19 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Trebuie sa platesc creditul online facut printr-o frauda?

Buna; va scriu deoarece ne aflam intr-o situatie asemanatoare cu ce am citit pe pagina dvs; sotul meu a facut asa zise “investitii” in urma vizionarii unui anunt de achizitie actiuni care i-ar aduce castiguri frumoase; bineinteles a cazut in plasa unor escroci care l-au pus sa isi instaleze anydesk pe telefon; pe card nu avea cine stie ce suma insa pana la urma l-au convins sa depuna in automat o
suma pe baza unui cod pe care ei i l-au trimis, pentru a cumpara criptomonede; camd si-a dat seama ca e o farsa, s-a prezentat la politie;

problema majora e ca la 1-2 luni de cand a anuntat politia am primit acasa o adresa de la tbi ca nu am achitat ratele la creditul pe care i-l avem la ei; am sesizat din nou politia de acest aspect si am contactat un avocat care a trimis catre tbi o cerere de rezolutiune unilaterala a contractului si am cerut sa ni se trimita contractul semnat si documentele care au stat la baza acordarii creditului;

nu ne-a raspuns nimeni la cererea care a fost trimisa in 26 ianuarie insa ne tot streseaza telefonic sa achitam ratele iar acum o saptamana am primit un sms cu un link de plata, sa achitam suma de 19300 lei si ca s-a declarat scadent anticipat si pregatesc dosarul de executare;

va rog sa ma sfatuiti ca nu stiu ce sa fac in aceasta situatie; ma gandeam sincer ca daca am sesizat politia asupra acestui aspect, se va face ceva in privinta aceasta insa se pare ca am fost naiva.

Chiar nimeni in tara asta nu protejeaza cetateanul in nici un fel? La sediul tbi din orasul nostru nu am primit nici un raspuns deoarece creditul nu a fost solicitat in unitatea lor ci s-a incheiat online, ca atare sunati la relatii clienti si stati cu orele sa intrati in legatura cu cineva care si asa nu prea te lamureste; nu era normal sa primim ceva oficial ca de pilda cum s-a calculat suma de 19000 cand valoarea initiala a creditului era mai mica?

In plus am sunat la departamentul de colectare si ni s-a spus ca se analizeaza la departamentul lor de
frauda insa din ianuarie ( de cand am trimis cererea catre ei) si pana acum se pare ca nu au stat pe loc ci au luat masura de scadenta anticipata, daca e adevarat pentru ca repet, nu am primit nimic pe
posta.”

Postat in data: 14 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot recupera banii din investitia in crypto cu aplicatia Paybis?
inselatorie paybis bitcoin crypto wallet

„Bună seara
De ceva timp mă lupt cu „morile de vânt” , sa pot primi banii din investiția cu crypto.

Dintr-o reclama pe Facebook, am inceput . La început mi sa spus că debla o suma minima , pot avea un câștig destul de mare. In prezent am terminat cu așa zisa investiție , in aplicatia Paybis, dar pentru a putea să îmi iau banii „câștigați” , trebuie să îmi trimită un card ATM bitcoin . I

deea este că pentru acest card mi s-au cerut niste sume foarte fabuloase. Singura dovada de plata o pot scoate de la banca cu tranzacțiile. Nu știu dacă într-adevăr este pe bune sau am fost păcălită.

După cum mi se spune … Ei trebuie să îmi trimită un card bitcoin pentru a-mi scoate banii… Bineînțeles am platit foarte multi bani, pentru activare , pt transport , pt multe… Acum de vrei 2 zile îmi spune că a scos banii și mii trimite, că sa mai plătesc o taxa și primesc banii… Eu nu am primit nimic până acum , nu am văzut nici un ban . As putea recupera acești bani ?”

Postat in data: 12 mart., 2024