Executorul mi-a pus poprire de doua ori pentru aceeasi datorie si nu vrea sa-mi restituie banii. Ce pot sa fac?

Buna ziua, în August 2016 am achitat integral o datorie de 5200 de lei, dosarul era la un executor judecătoresc. Am trimis chitanțele de plată către executor și am dovedit plata. In martie 2018, același executor judecătoresc a redeschis dosarul și mi-a pus poprire pe cont , pentru același dosar din 2016, pe suma de 1300 de lei. Iau legătura cu cei de la Biroul executorului și aceștia îmi spun că dosarul nu a fost închis în 2016 de către cei de la Biroul de Credite și că sa iau legătura cu ei. Într-un final am rezolvat și a râmas să îmi restituie suma poprită, însă mi-au returnat cu 240 de lei mai puțin ( sumă care , mi-au zis ei, reprezintă comisionul muncii depuse de executori) . Mi-au pus poprire pe cont și mi-au retras 1300 de lei din cont din cauza unei erori comise de Biroul de Credite in 2016, iar eu am platit 240 de lei executorilor pentru faptul că ei au depus o munca inutilă…și nu vor să îmi restituie și cei 240 de lei. Ce pot sa fac?

Dat fiind ca a doua poprire nu a fost legala, iar executorii judecatoresti au obligatia sa verifice corectitudinea si legalitatea unei executari silite, inainte de a o pune in practica, vina este evident a executorului, chiar daca greseala a fost la Biroul de Credit.

Motiv pentru care aveti dreptul sa cereti executorului sa va ramburseze banii aferenti cheltuielilor cu executarea facuta in mod gresit, din vina acestuia.

In acest sens, faceti o cerere in scris catre executor, cu data si numar de inregistrare, in care sa-i solicitati restituirea banilor necuveniti aferenti celei de-a doua popriri.

Daca executorul nu va raspunde la cererea scrisa sau daca refuza sa va dea inapoi banii, puteti face o plangere (petitie) la adresa acestuia, pe care o puteti trimite prin posta sau e-mail, la Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești (UNEJ) sau la Camerelor Executorilor Judecatoresti de pe langa Curtile de Apel de care apartine executorul.

Adresele Camerelor Executorilor Judecatoresti le gasiti aici: https://executori.ro/Organizare/Camere.aspx

Iata datele de contact de la Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești (UNEJ):

Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești
C.I.F.: 13794361
Cont bancar : RO63 BRDE 445SV 01283 174450
Adresa : Str. Cuza Vodă nr. 143, sector 4, București
Tel: 021.320.50.92, 021.320.50.50
Fax: 021.320.50.90
E-mail: uniune@executori.ro

Sursa: site-ul UNEJ

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor in rezolvarea problemei.

Vasile Pop-Coman

− 5 = 2