Tag Archives: executor judecatoresc

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?

Executorul mi-a pus poprire de doua ori pentru aceeasi datorie si nu vrea sa-mi restituie banii. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in August 2016 am achitat integral o datorie de 5200 de lei, dosarul era la un executor judecatoresc. Am trimis chitantele de plata catre executor si am dovedit plata. In martie 2018, acelasi executor judecatoresc a redeschis dosarul si mi-a pus poprire pe cont , pentru acelasi dosar din 2016, pe suma de 1300 de lei. Iau legatura cu cei de la Biroul executorului si acestia imi spun ca dosarul nu a fost inchis in 2016 de catre cei de la Biroul de Credite si ca sa iau legttura cu ei. Intr-un final am rezolvat si a ramas ca imi restituie suma poprita, insa mi-au returnat cu 240 de lei mai putin ( suma care , mi-au zis ei, reprezinta comisionul muncii depuse de executori) . Mi-au pus poprire pe cont si mi-au retras 1300 de lei din cont din cauza unei erori comise de Biroul de Credite in 2016, iar eu am platit 240 de lei executorilor pentru faptul ca ei au depus o munca inutila si nu vor sa imi restituie si cei 240 de lei. Ce pot sa fac?

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare la o poprire?

Am o oprire pe salariu, de o firma de crean?e, mi se opreste 33,33% adica 1/3 din salariu, asa zic ei, dar mie mi se opreste si din prima de merit si orice suma intra pe cardul de salariu. Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare?

Daca se ajunge la executare silita, imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune poprire pe salariu?

Am un credit de nevoi personale de la Raiffaisen , mi-am pierdut locul de munca si nu am putut plati aproximativ 6 luni , am acumulat aproximativ 8000 lei restante , creditul total este de 55.000 lei , de luna aceasta m-am angajat si pot plati rata la zi si din urma cate ceva . Am 2 proprietati pe numele meu una in valoare de 10.000e si una in valoare de 40.000 e , daca se ajunge la executare silita imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune proprire pe salariu?

BRD mi-a blocat cardul copilului pe care primea pensia alimentara. E legal?

Fata mea are un card la BRD pe care primeste pensia alimentara pentru nepoata, dar i s-a pus poprire pe el si nu mai poate scoate banii. E legal. De la banca i-a spus ca numai executorul poate debloca cardul, doamna executor nu vrea sa vorbeasca cu mine. Ce pot sa fac?

Executorul poate actualiza dupa bunul plac suma datorata?

Sunt in executare silita pentru un card American Express, transformat in credit de nevoi personale.

In oct 2017 conform incheierii datoram Bancpost 18404 lei suma ce se va actualiza pana la achitare si la care se vor adauga cheltuielile de executare, un total de aprox 21000 Ron.
S-a facut poprire din luna oct 2017-iunie 2018, suma de 665 lei/luna, aprox 5300 lei.

Am primit informare solicitata de mine din partea executorului ca suma ramasa de achitat este acum de val totala 19000 lei, din care 14000 creditul, 3200 lei dobanda si restul onorariul executorului.

Este imposibil ca eu sa mai ajung sa lichidez acest credit in aceste conditii. N am primit explicatia cu modalitatea in care se calculeaza dobanda, eu am veniturile diminuate cu mai mult de 15% decat la momentul cand am luat creditul.

Va rog spuneti-mi ce solutii am pentru ca adaugarea acestor dobanzi ma ingroapa de tot daca din 5300 platiti efectiv, ei au scazut doar 2000 din valoarea creditului, restul fiind dobanzi.

Oricum si valoarea de 3200 leo reprezentand dobanda pentru aceasta perioada mi se pare enorma, babeste socotind, e undeva la 22% raportat la valoarea restantei. Va rog ajutati-ma cu un raspuns sa pot intelege daca pot actualiza dupa bunul plac suma datorata si ce masuri legale am la dispozitie.
Va multumesc.

Ce pot sa fac daca mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu si la banca?

Am doua popriri, la serviciu imi opreste 1/3 din salariu pt. un ex. si la banca din 1/2 din diferenta de bani virati in cont pt. celalalt ex. si eu mai raman cu 1/3 din tot salariu. Nu stiu ce sa mai fac. banca ma trimite la ex. , ex la banca dau vina unii pe altii si eu am de suferit avand si un salariu minim pe economie si un copil in intretinere. va rog sa ma ajutati, nu am email dar va pot lasa nr .de tel. din luna ianuarie ma chinui. va mul?umesc!

Pot fi executata silit daca sunt in alta tara?

As dori sa va intreb ce se intampla daca am luat un credit de nevoi personale dupa.o angajare temporara in Romania pentru 3 luni, dupa care am obtinut creditul apoi am inaintat demisia de la locul de munca si am plecat in strainatate ?

Mentionez ca nu am nici un bun gen casa, masina, alt job inregistrat sau bijuterii pe numele meu sau alti bani in alte conturi in Romania, dar am un cont in strainatate, un card de debit local acolo.

Sunt inregistrata cu locuinta la patinti (ID card) dar sunt plecata in strainatate.
Ma pot gasi in strainatate ?

Ma pot sili intr.un fel ? Imi pot afla contul din strainatate ? Il pot obliga pe parinti sa.plateasca ? Nu sunt minor, deci nu mai apartin de ei practic.

As dori sa stiu toate caile folosite de banca pentru a ma obliga sa achit datoria sau daca banca va renunta.

De asemenea daca pot intra in tara in vizite fara sa fiu gasita chiar din aeroport (banuiesc ca nu e chiar asa, dar intreb). Va multumesc !

E posibil sa-mi puna sechestru pe masina daca am poprire pe salariu?

De anul trecut am poprire pe salariu pentru un credit neplatit.
Conform sumei poprite, in decembrie voi reusi sa achit tot.
Intrebarea este: daca acum achizitionez o masina pe numele meu, este posibil ca pana in decembrie sa-mi puna sechestru pe ea?