reclamatie poprire

Banca mi-a retinut tot salariul pentru o datorie. E legal? Ce trebuie sa fac?

Băiatul meu are o datorie de 8300 de lei, i sa retinut tot salariul, este legal sau ce trebuie să faca? Va multumesc

Unde m-as putea adresa pentru a rezolva problema datoriilor la banci, daca nu am bani sa ma judec?

Am 5 popriri pe cont si 2 salarii. Din cont mi se retine jumatate din fiecare salariu ducandu-se amandoua jumatatile la cel mai vechi popritor si cel mai mare. Din aceasta cauza, unul din cei 4 popritori ramasi doreste sa imi puna poprire la angajatori urmand ca si acestia sa imi opreasca 1/3 din salarii.

Cât de legala este aceasta situatie si cui m-as putea adresa, neavand bani sa ma judec cu ei in instanta?

Cat poate sa-mi opreasca din salariu daca am doua popriri?

Buna ziua..am și eu doua popriri una de 12546.01 si alta de 4538.77. dar una mi se oprește de către firma unde lucrez și alta direct prin banca..vreau sa stiu si eu cat are voie sa mi se oprească..

am salariu de 1750 din care 150 sunt decotul de transport si mi sa oprit odată de către firma 525 si de la banca 524..si am mai rămas cu 524…si decontul mi la bagat dupa 2 zile si am vrut sa l scot si am sunat la banca și nu am putut sa ii retrag pt ca executorul nu a deblocat suma de 150 RON..

adică mi sa oprit mi mult de jumătate de salariu..mi sa oprit din 1750 suma de 1226..este normal asa..ce pot face ? va rog sa îmi dai un răspuns.

Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

Dragă domnule, soția mea are o oprire pe contul bancar, iar în contul respectiv intră și alocația la fată. Dar la bancomat îi
arată cont 0. Adică îi ia pe toți banca respectivă sau Executorul judecătoresc.

Întrebarea mea este: au voie să ia și alocația la fată? Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Vă mulțumesc

Se poate pune poprire pe pensia pe caz de boala?

Am o restanta la Vodafone si voiam sa intreb: poate executorul judecatoresc sa imi puna oprire pe pensia pe caz de boala? am 2370 de lei adica 23 de milioane bani vechi.

Retinerea pe salariu o poate face si firma si banca?

Am o intrebare la d-voastra. Am o retinere pe salar. Mi-a facut si firma si banca reținerea. Pot face si firma si banca reținerea?

Cum pot sa scap de poprire si de taxele executorului?

Buna ziua! As dori și eu dacă se poate să mă ajutați cu un raspuns la o întrebare.

Am mai multe credite bancare si mi s-au pus poprire pe salariu, as dori sa stiu dacă există vreo rezolvare pentru a putea plăti eu ratele. De exemplu, daca mi se opreste 50% din salariul mediu pe economie, sa pot plati eu lunar aceasta suma impărțind la cite credite am? Să nu mi se mai retina din salar, plus ca peste 10000 de lei sunt taxele la toate executarile care le am, o suma foarte imensa de mare pt mine. Va multumesc

reclamatie ING Bank
ING a blocat alocatia copilului. Ce trebuie sa fac?

ING a blocat alocatia copilului. Cui ma pot adresa? Executorul spune ca inca nu a trimis situatia si sa ma adresez tot bancii. Deci ma trimit ca mingea de fotbal de la unu la altu. Cum trebuie sa ma comport? Va multumesc anticipat!

ING mi-a pus poprire pe cont, desi mi se opreste din salariu si la angajator. Ce pot sa fac?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: ING m-a anuntat ca mi-a pus poprire pe cardul de salariu, desi mie mi se opreste deja la firma unde lucrez o treime din salariu, pentru o executare silita.

Am vorbit la ING si mi-au spus ca trebui sa trimita firma la executor o dovada ca mi se opreste acolo, iar executorul sa trimita apoi la banca o solicitare de ridicare a popririi. E normal asa ceva? Am incercat sa iau legatura cu executorul, mi s-a spus ca e in concediu. Nu ar trebui ca problema sa se rezolve direct la banca, daca le spus ca firma imi opreste deja banii, ca sa nu-mi ia de doua ori? Multumesc

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc