reclamatie poprire

Imi poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

„Am pensie de invaliditate revizuibila cu cod boala psihica.Am o executare silita.Imi poate pune oprire pe aceasta pensie .Mulțumesc pentru răspuns.”

Postat in data: 12 mart., 2024

Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

Daca am poprire, pot sa cumpar o masina, fara a fi pusa sub sechestru?
sechestru-masina-executare-silita-poprire

daca am deja o masina pe care s-a pus sechestru si doresc sa achizitionez o alta masina, este posibil sa intre si aceasta sub sechestru ? Mentionez ca platesc lunar o suma din poprire ptr stingerea datoriei.

O pot lua la fiscal si ulterior sa o vand fara a fi prinsa sub sechestru ?”

Postat in data: 23 feb., 2024

Cati bani poate sa-mi opreasca din indemnizatia pentru copil, daca am poprire?

„Bună ziua,am 2 popririi la Cec Bank din Ianuarie 2024,astăzi mi-a intrat Indemnizația de creştere copil după 2 luni de când am făcut dosarul.

Întrebarea mea este:De ce mi-au blocat jumătate din Indemnizația pe 2 luni ținând cont că legea spune 50% din venitul net lunar.În condițiile care eu am primit Indemnizația pe Decembrie şi Ianuarie,în Decembrie nefiind poprire pe cont.Vă multumesc!”

Postat in data: 19 feb., 2024

OTP Bank imi opreste din alocatia copilului. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

„Buna ziua domnule Coman ,sunt o mămică și nu reușesc să rezolv situația cu alocația copilului ,are o proprire pe contul la OTP Bank unde copilul încasează alocația și de vreo 2 ani i se oprește lunar 80 se lei în fiecare lună ,as dori daca se poate să mă ajutați să știu exact pașii de parcurs ,pentru a opri acesta situație ,va mulțumesc!o zi buna!”

Postat in data: 17 feb., 2024

Se poate pune poprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?

„Bună seara se poate pune proprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023

Cum se calculeaza popririle pe salariu, daca platesc si pensie alimentara?

„Cum se calculează popririle pe salariu, atunci când sunt mai multe , printre care și Anaf. Menționez ca am de plătit și pensie alimentara.”

Postat in data: 08 dec., 2023

Alocația copiilor se mai virează pe card, dacă este blocat?

„Buna ziua.
De câteva săptămâni un comerciant străin încearcă să-mi retragă bani din cont fără acordul meu. Astăzi am blocat cardul din aplicație. Întrebarea mea este,alocația copiilor se mai virează pe card dacă el este blocat?”

Postat in data: 05 dec., 2023

Se poate pune poprire pe pensia alimentara?

„Ieri mi s-a executat silit 2300 si ceva de lei din contul de economii al fetitei mele, bani proveniti doar din pensia alimentara. Am primit o scrisoare in care mi s-a cerut anterior sa platesc acea suma in
termen de 1 zi, nu stiam ca trebuie sa platesc acea suma ca urmare a incheierii unui proces cu un angajator, eu achitand inainte ce s-a executat in plus fata de mine cand am castigat procesul.

Problema pe scurt e ca banca din cate stiu nu are dreptul sa imi ia asa banii cum vor ei mai ales ca nu am alte venituri decat cele din pensia alimentara a fetitei si sunt si plecata din tara de cand m-am
recasatorit. De aceea pensia de la tatal biologic mergea in contul de economii al fetitei, ei au luat de acolo daca in cont nu era nimic, totusi nu mi se pare normal.”

Postat in data: 09 nov., 2023

Cati bani pot sa scot de la banca? Mai mult de 5000 de lei cash?

„Bună ziua ! Dacă am venit din salariu de 12000 lei și am propriri 50% din acest venit , suma pe care mi-o eliberează cash banca e de 6000 lei , dar de la 01.11 maxim e 5000 lei . Cum să procedez în
acest caz , ținând cont ca, cardul este blocat și nu îl pot utiliza ? Vă mulțumesc !”

Postat in data: 03 nov., 2023

Doar din salariu, sau si din alte venituri periodice, se poate retine maxim 33%, in cazul popririi?

„Scriu pe o platformă online, respectiv o aplicație numită Chapters și încasez o data la câteva luni acele drepturi de autor,numite writing fees.
Am o poprire pe cont,suma nu este una exorbitanta dar după cunoștințele mele,aceste drepturi de autor sunt considerate venituri periodice și conform legii se popresc cu 33%.
Am făcut cerere de blocare, mi-au cerut acte doveditoare,nu știu ce acte doveditoare as putea sa le transmit înafara de emailul care precizează că mi-au fost trimise plățile de către writing room/ crazy maple studio inc și un acord semnat online că nu sunt persoana us .
Dânșii,cu toată documentația aceasta,au reținut integral suma precizând că dl executor le-a trimis o înștiințare sa rețină toată suma. Ce as putea sa fac? Va mulțumesc”

Postat in data: 31 oct., 2023

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru asistente medicale?

„Am inteles ca ar fi o treime din salariu poprirea de la banca la un credit de nevoie personale, este asa? Daca da cat ar putea sa imi opreasca dintr-un salariu de 3400 cu indemnizatia speciala de 500 lei bagata la tot ce se calculeaza binenteles, nu este separata, data acum mai nou de guvern pentru asistenții medicali, deoarece altfel este de 3200 maxim. Va multumesc si astept un raspuns. O zi faina.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Cum aflu cine mi-a pus poprire pe cont?

Am o problema in care sper ca ma puetti ajuta. Pe data de 31.03.2023 am primit un SMS de la BCR , unde imi intra pensia, ca mi s-a instituit o poprire si mi s-a blocat cardul.

Ieri, 03.04.2023 am intrat la agentia BCR unde mi-au spus ca un executor judecatoresc mi-a instituit poprirea dar mai mult nu stiu nici ei. Azi am sunat ore intregi la executorul judecatoresc, degeaba. Nu raspunde nimeni.

Nu am credite la banci, nu am nici o datorie fata de stat. Ce pot sa fac?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
O zi frumoasa va doresc”

Postat in data: 04 apr., 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca am poprire pe salariu?

„Bună dimineața doresc să întreb se poate pune sechestrul pe casă să nu mai am preoprire pe salariu pentru că eu de doi ani nu mai locuiesc la acea adresă din buletin vă rog aștept un răspuns?.”

Postat in data: 28 mart., 2023

De ce nu scade datoria, dupa platile facute din salariul poprit?

„Buna ziua Dl Coman,

Am gasit de curand cateva articole de la dumneavoastră pe reclamatiibanci.ro, si ma intrebam daca ma puteti informa intr-o chestiune. Este vorba despre tatal meu, care are o datorie la ING din 2021 in valoare de 20.092 lei, suma pentru care a fost executat silit fiind instituita o poprire pe salariu in Septembrie 2021. In acea perioada, i s-a pus o poprire in valoare de 450 ron, avand salariul minim pe economie ( lucreaza la o firma de salubritate ).

Cu toate ca nu suntem in cele mai bune relatii mi-a cerut ajutorul într-o problemă, si anume ca ii se opreste suma de 450 ron si de la anagajator si de la banca, asftel ramanand cu un ‘salariu’ la final de luna de vreo 300-400 ron.Cei de la bancă au spus sa ia legatura cu executorul deoarece ei nu pot face nimic. Angajatorul a transmis acelasi lucru.

Totodată, am descoperit ca suma totala de plata la momentul actual a ajuns la 25.000 ron.

Cum este posibil ca dupa atatea plăti efectuate in timpul popririi, datoria sa nu scada? si cum este posibil ca banca si angajatorul sa opreasca mai mult de jumatate din salariul net, lăsând-ul cu o suma infimă de bani pentru trai. Daca puteti sa ma ajutati cu o informatie, cum as putea sa procedez? sau daca e nevoie sa contactez un avocat specializat.

Mulțumesc”

Postat in data: 28 mart., 2023

Indemnizatia de insotitor poate fi poprita de banca?

„Bună ziua,
Vă rog să îmi spuneți dacă indemnizația de însoțitor poate fi poprită de bancă. Sunt persoană cu handicap locomotor grav, primesc acești bani de la primăria comunei pe card BRD.”

Postat in data: 18 mart., 2023

Pentru ce tip de indemnizatie nu se poate pune poprire?

„Buna ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă pentru acest tip de indemnizatie, hrana TBC, se poate efectua poprire. Mulțumesc”

Postat in data: 25 feb., 2023

Se poate pune poprire pe decontul de transport?

„Bună seara, citeam mai acum câteva zile un articol legat de decontul de transport oferit de angajator anul trecut mi s-a oprit de 3 ori decontul și anul asta o data dat fiind faptul ca suntem în februarie este normal se mai poate face ceva ?”

Postat in data: 13 feb., 2023