executor judecatoresc

Imi poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

„Am pensie de invaliditate revizuibila cu cod boala psihica.Am o executare silita.Imi poate pune oprire pe aceasta pensie .Mulțumesc pentru răspuns.”

Postat in data: 12 mart., 2024

Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

Daca am poprire, pot sa cumpar o masina, fara a fi pusa sub sechestru?
sechestru-masina-executare-silita-poprire

daca am deja o masina pe care s-a pus sechestru si doresc sa achizitionez o alta masina, este posibil sa intre si aceasta sub sechestru ? Mentionez ca platesc lunar o suma din poprire ptr stingerea datoriei.

O pot lua la fiscal si ulterior sa o vand fara a fi prinsa sub sechestru ?”

Postat in data: 23 feb., 2024

Nu pot inmatricula masina cumparata, pentru ca este sub sechestru? Ce pot sa fac?

„Buna seara!
Stimabile domn am gasit pe o pagina pe google cu mai multe informatii legate de bunuri ce pot fi sechestrate ,executat silit.
Am cumparat un autoturism de la un cetatean.
Am incheiat un contract de vanzare-cumparare,acesta mi-a dat certificat fiscal semnatoh si stampilat de primaria de unde avea domiciliul.
Eu la randul meu am mers la primarie si am bagat acest autovehicul la mine la primarie sa platesc impozit,mi sa dat decizie de impunere impozit anual.
Cand am mers la inmatriculari ofiterul mi-a respins dosarul spunandu-mi ca masina este sub sechestru.
Am incercat sa iau legatura cu cel care mi-a vandut masina sa isi rezolve datoriile insa fara succes
Ce este de facut in cazul acesta?
Mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati informa cu privire la aceasta situatie.
Cu respect”

Postat in data: 20 feb., 2024

Se poate pune poprire pe indemnizatia de handicap?

„Buna seara va rog daca ma puteti ajuta,mamei mele i s-a pus o poprire cu data de 7 februarie anul curent problema este ca in acest cont intra pensia sociala minima si indemnizatia de handicap.Mentionez ca mama mea are handicap psihic grad 1.Executorul nu ma ajuta cu nimic.Ce cadru legal exista?multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2024

Ce fac daca fostul sot nu mai plateste ratele la credit, dupa partaj?

„Buna ziua! In urma unui partaj la divort pentru un apartament achizitionat prin programul Prima Casa, hotararea judecatoreasca in urma unui recurs este ca eu sa achit fostului sot sulta reprezentand jumatate (50%) din valoarea imobilului actual, eu dobandind rol de proprietar. De asemenea, hotararea il obliga si pe fostul sot la plata ratelor datorate in continuare bancii pana la finalizarea creditului, deoarece nu au putut stabili o alta sulta fixa. Doresc sa respect decizia asa cum este normal si sa ii ofer sulta.

Intrebarea mea este cum si prin ce metoda se poate face aceasta plata, deoarece din ce am inteles trebuie sa existe o clauza sau o asigurare pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati rata la banca, sa fie actionat in instanta si banca sa nu ma oblige doar pe mine la plata ratelor, astfel fostul sot nerespectand hotararea judecatoreasca.

Pentru ca ar iesi o inegalitate ca acesta sa ramane cu jumatate din valoarea apartamentului si sa nu isi achite datoriile in continuare, iar eu nu voi plati partea acestuia, respectandu-mi hotararea prin plata sultei. Multumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

Imi opreste din salariu si la banca si la servici. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!
Am două popriri de la același CAR și acestea au ajuns același executor judecătoresc.
Acest domn a trimis actul de poprire atât la serviciu cât și la bancă, astfel că îmi oprește 1/2 din salariu de pe statul de plată și din puținul care rămâne și îl primesc in contul bancar mai oprește și banca.
Cei de la bancă spun că nu pot face nimic deoarece domnu executor ar trebui sa le trimită notificare pentru a înceta poprirea Ce sa fac?”

Postat in data: 17 ian., 2024

Cum aflu daca o masina este sub sechestru?
sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Cum aflu daca o mașină este sub sechestru?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023

In cat timp plateste banca poprirea ANAF?

„În cât timp de la instituirea popririi efectuează banca plata către ANAF?”

Postat in data: 13 nov., 2023

Se poate pune poprire pe pensia alimentara?

„Ieri mi s-a executat silit 2300 si ceva de lei din contul de economii al fetitei mele, bani proveniti doar din pensia alimentara. Am primit o scrisoare in care mi s-a cerut anterior sa platesc acea suma in
termen de 1 zi, nu stiam ca trebuie sa platesc acea suma ca urmare a incheierii unui proces cu un angajator, eu achitand inainte ce s-a executat in plus fata de mine cand am castigat procesul.

Problema pe scurt e ca banca din cate stiu nu are dreptul sa imi ia asa banii cum vor ei mai ales ca nu am alte venituri decat cele din pensia alimentara a fetitei si sunt si plecata din tara de cand m-am
recasatorit. De aceea pensia de la tatal biologic mergea in contul de economii al fetitei, ei au luat de acolo daca in cont nu era nimic, totusi nu mi se pare normal.”

Postat in data: 09 nov., 2023

E normal sa fiu executat silit daca m-am imbolnavit si n-am mai putut plati creditul?

„Bună ziua, în primul rând vreau să menționez că din anul 2017 am dobândit o afecțiune psihică și timp de 2 ani am fost internat într-un spital de specialitate, apoi în anul 2019 am fost eliberat din spital și sunt pensionar de boală (cod afecțiune F20)
Am decizia medicală asupra capacității de muncă în care se specifică faptul că capacitatea mea de muncă este pierdută în totalitate, aflându-mă sub tratament la domiciliu. Singura mea sursă de venit este pensia de boală (1850 Lei) din care cu greu reușesc să-mi acopăr cheltuielile aferente traiului.

Îmi amintesc că am luat prin anul 2012 un credit de la ING o sumă în jur de 2000 Lei (voi căuta contractul să văd exact data și suma) Am fost contactat telefonic de către ING pe perioada în care
eram internat în spital și le-am explicat situația, trimițându-le și o adeverință semnată și ștampilată de medicii psihiatrii din spitalul în care am fost internat (Spitalul de Psihiatrie Jebel)

Am primit recent o notificare privind cesiunea creanței din partea executorului judecătoresc în care sunt informat că suma pe care o datorez este de 3.327,53 Lei și că, citez „vă
informăm că a fost cesionat Contract de credit ING BANK. Creditorul dvs. actual este INVESTCAPITAL LTD” și în continuare mi se transmit niște conturi în care pot să depun suma datorată.

Dețin și un card de credit la CEC Bank (în care îmi este virată lunar pensia de boală, singura mea sursă de venit) și am observat astăzi când am intrat pe aplicație că îmi apare acolo suma datorată cu minus, deci cred că mi s-a pus un fel de poprire, nu-mi pot da seama până la data la care voi încasa pensia, deoarece bineînțeles că ultima pensie mi-am retras-o…

Consider această măsură abuzivă, în primul rând datoria cred că, conform legislației s-a prescris, în plus dată și situația mea specială cu pierderea capacității de muncă. Menționez că atunci când am contractat împrumutul de la ING mi-am făcut și asigurare, care ar fi trebuitîn mod normal să acopere astfel de situații.

Vă rog respectuos să mă sfătuiți ce pot face în cazul de față.

Am luat legătura cu executorul judecătoresc, acesta mi-a ,spus să iau legătura cu cei de la Kruk, le-am explicat și lor situația mea specială, le-am trimis emailuri ambilor în care le-am atașat și
toate actele care dovedesc situația mea specială ( boala dobândită, hotărârea comisiei medicale cu pierderea totală a capacității de muncă etc.)

Vă rog să mă ajutați cu un ce sfaturi puteți ca până la soluționarea problemei să mi se ridice poprirea…”

Postat in data: 07 nov., 2023

Cum pot sa ies din creditul facut de sot?

„Buna ziua,va rog mult am nevoie de un sfat…tocmai am aflat ca am un credit de nevoi personale cu fostul sot,fiind divortati de 16ani,este primda data cand primesc citatie de la executòr pe numele lui dar la adresa mea actuala,nu am stiut de acest credit absolut deloc in toti acesti ani,nu stiu ce sa fac pe mai departe,cum pot sa ies din acest credit,multmumesc.”

Postat in data: 06 nov., 2023

Doar din salariu, sau si din alte venituri periodice, se poate retine maxim 33%, in cazul popririi?

„Scriu pe o platformă online, respectiv o aplicație numită Chapters și încasez o data la câteva luni acele drepturi de autor,numite writing fees.
Am o poprire pe cont,suma nu este una exorbitanta dar după cunoștințele mele,aceste drepturi de autor sunt considerate venituri periodice și conform legii se popresc cu 33%.
Am făcut cerere de blocare, mi-au cerut acte doveditoare,nu știu ce acte doveditoare as putea sa le transmit înafara de emailul care precizează că mi-au fost trimise plățile de către writing room/ crazy maple studio inc și un acord semnat online că nu sunt persoana us .
Dânșii,cu toată documentația aceasta,au reținut integral suma precizând că dl executor le-a trimis o înștiințare sa rețină toată suma. Ce as putea sa fac? Va mulțumesc”

Postat in data: 31 oct., 2023

Avocata m-a executat silit pentru ca nu i-am platit o factura mai mare decat convenisem! Ce pot sa fac?

„Bună ziua,in anul 2016 am apelat la serviciile doamnei/domnișoarei
avocate P pentru a mă reprezenta într-un proces penal , prin recomandarea unei cunoștințe comune .Procesul avea să fie de lunga durata ( încă e pe rol ),după o perioadă de timp ( câțiva ani ), am fost chemat la doamna/domnișoara avocata P pentru a mi se înmâna dosarul ,motivul fiind că procesul a durat / durează mai mult decât s a așteptat și a ieșit în pierdere cu drumurile la instanțele de judecată chiar dacă i am oferit o mică atenție pentru deplasări și deranj, oferindu mi dosarul cu detaliile necesare și ce mai aveam de făcut .

Anul acesta apelând la serviciile doamnei/domnișoarei avocate Păun Silvia nebănuind de
ceea ce o sa se întâmple , am oferit detaliile necesare privind dosarul ,mi s a spus că se va gândi la onorariul ,dosarul era în stagiu prea avansat și trebuia să se ocupe de el repede ,făcând foile juridice ( onorariul ) ,trimise pe email , semnate și retrimise
înapoi . Doamna/domnișoara Păun Silvia s a apucat de apel ,cerând anumite detalii care nu apărea în dosar sau declarați ,pentru a face cererea de apel la timp ,folosindu-se de detaliile mele oferite prin email , WhatsApp.

Înainte de a face plata a primei rate a onorariului am primit factura pe email a doamnei/domnișoare P, citind o am rămas surprins că a fost adăugat o sumă peste ceea ce am vorbit motiv fiind că a stat în arhiva și a studiat dosarul( cererea de apel a fost scrisă / facuta cu detaliile oferite de mine ) . Cerându-i să îmi explice de ce mi sa adăugat sumă care apare extra argumentul doamnei/ domnișoarei avocate P a fost că nimeni nu muncește gratis pentru mine ( dovada convorbire WhatsApp) .

Am decis să renunț la serviciile doamnei / domnișoare avocate ,crezând că are ceva personal cu mine după cele spuse , primind pe email facturi din partea biroului doamnei /domnișoare avocate . Între timp am căutat alt avocat /a dar fără nici un folos că prezentam foile primite legate de dosar pentru a mă reprezenta ,dar din păcate m am lovit de uși închise și timp pierdut .

Colac peste pupăză am fost înștiințat de Banca că am poprire pe cont printr-un mesaj , sunând la biroul Executor Judecătoresc K și explicandu i situația , mi s a spus că dacă am găsit alt avocat de am renunțat la serviciile doamnei /domnișoarei ,răspunzând că NU el mi a sugerat de a lua legătura cu doamna/ domnișoara avocata P ,răspunsul meu a fost cum să mai apelez la serviciile juridice din partea ei după cele întâmplate , închizând mi telefonul domnul Judecătoresc K. Rămânând fără avocat și popriri pe cont! Vă mulțumesc pentru timpul acordat și că ați citit povestea mea !”

Postat in data: 23 oct., 2023

Daca sunt garant la un credit, mi se poate face poprire pe salariu?

„Bună dimineața. Am o întrebare. Dacă sotul are un credit de nevoi personale iar eu sunt garant la el .Se pune problema popririi .Mi se va face și mie poprire pe salariu sau doar lui ?”

Postat in data: 31 aug., 2023

Soldul datoriei nu scade, desi am respectat angajamentul de plata. Ce trebuie sa fac?

„Am un angajament de plata la executor pentru un credit ipotecar pe care l-am respectat conform angajamentului,dar soldul tot nu scade cu toate ca platesc sume considerabile ! Este ceva de facatut in acest sens ? La cine pot apela pentru un sfat ?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Cum procedez daca am intarziat cu ratele la banca?

„Salut cum sa procedez cu rata la banca am întârziat, cu ratele si executorul silit mi a trimis acasă, ce sa fac?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Unde pot verifica daca o masina este sub sechestru?
sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Cum pot afla cine a pus sechestrul pe masina pe care vreau sa o cumpar? Va multumesc!”

Postat in data: 24 aug., 2023

Nu pot inscrie autovehiculul, pentru ca e sub sechestru. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!Am cumparat un autovehicul marca Audi A4 B7 si nu o pot inscrie pentru ca fostul proprietar o are pusa sub sechestru.Ce trebuie sa fac pentru a rezolva situatia?Va multumesc!”

Postat in data: 23 aug., 2023