executare silita

Casa ipotecata la o banca poate fi scoasa la vanzare de alta banca, prin executare silita?

Buna ziua. Am un credit prima casă la care sunt cu rata la zi. Mai am un credit de nevoi personale la altă bancă si mi-au pus poprire si executare silită pe imobil. Momentan obtin venituri din indemnizatie crestere copil. Imi pot scoate casa la vânzare dacă aceasta este sub ipoteca?

Pot beneficia de amanarea ratei la credit, conform Ordonantei Guvernului, daca sunt executat silit?

La ordonanța care s-a dat cu privire la credite pot beneficia și eu de amanare daca sunt executat silit?

Se poate face poprire pe pensia de boala si handicap?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca e legal sa mi se puna poprire pe pensia de boala, asa cum a facut Raiffeisen cu pensia mea de 550 de lei. E corect? Eu cum ce-mi mai cumpar medicamente ca sa traiesc? Multumesc

ING mi-a pus poprire pe cont, desi mi se opreste din salariu si la angajator. Ce pot sa fac?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: ING m-a anuntat ca mi-a pus poprire pe cardul de salariu, desi mie mi se opreste deja la firma unde lucrez o treime din salariu, pentru o executare silita.

Am vorbit la ING si mi-au spus ca trebui sa trimita firma la executor o dovada ca mi se opreste acolo, iar executorul sa trimita apoi la banca o solicitare de ridicare a popririi. E normal asa ceva? Am incercat sa iau legatura cu executorul, mi s-a spus ca e in concediu. Nu ar trebui ca problema sa se rezolve direct la banca, daca le spus ca firma imi opreste deja banii, ca sa nu-mi ia de doua ori? Multumesc

Agentul Provident a fugit cu banii, iar eu am fost raportata la Biroul de Credit si executata silit. Ce pot sa fac?

In urma cu trei ani a luat un imprumut de la un agent Provident in valoare de 5 mii de lei, urma sa achit 15 mii.
La un moment dat, inainte sa termin cu ratele, agentul respectiv mi-a spus ca nu mai am nimic de platit, la fel s-a intamplat si cu alte persoane de pe strada mea, dupa care a disparut din zona.

Oamenii s-au bucurat ca au scapat asa de ieftin si au uitat de intamplare.

Acum, salariul mi-a fost blocat din cauza unei popriri pentru respectiva datorie.

Am sunat la Provident, dar fara rezultat: mi s-a reprosat ca trebuia sa sun atunci cand nu a mai venit agentul, pentru a plati restul datoriei. Dar cum sa sun daca agentul mi-a spus ca am terminat cu ratele: Eu am avut incredere in agent, doar era de la Provident, iar daca acesta mi-a spus “cu tine nu mai am treaba”, atunci ce era sa fac?

Am auzit ca respectivul agent, se pare un popa, ar fi fugit cu banii Provident. Ce ma sfatuiti sa fac?

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc

Pentru ce sume minime datorate si in ce conditii imi poate pune ANAF poprire pe conturi?

Buna seara, domnule Coman,

BCR M-A INFORMAT PRINTR-UN SMS CA AM PRIMIT O POPRIRE PE CONT IN VAL DE 200 Lei – reprezentand impozit casa de la DIT sector 1.
ACEASTA BLOCARE DE CONT S-A FACUT NETINAND CONT DE Ordinul nr.2098/2019.

Fiscul nu mai pune poprire pe conturile persoanelor cu restante de peste 2000 Ron SI A DATEI SCADENTE DE PLATA IMPOZIT.

SUMA DE 200 LEI PLUS COMISIOANELE DE PLATA CATRE DIT SECTOR 1 AU FOST BLOCATI SI RETRASI DIN CONT FARA ACORDUL MEU , TITULAR DE CONT.

VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU EXPLICAREA ACESTEI PROCEDURI ABUZIVE.

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

E legal ca executorul sa-mi ceara sa platesc si penalitati dupa ce s-a terminat poprirea?

Bună ziua …Am fost înștiințat cu o proprire pe salariu în februarie 2019 din partea Ideea Bank angajatorul mi a achitat toată suma aferenta bineînțeles în procedura legală iar acum executorul îmi spune ca mai am de achitat penalitățile băncii aferente sumei proprite e legal?

Credius-cesione-credit-Finopro
E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.