executare silita

Terra Credit nu accepta o promisiune de plata a datoriei. Ce pot sa fac?
terra credit ifn

una ziua ! Am un credit la un IFN ( Terra credit ) și am făcut plăti parțiale , dar suma integrala nu am plătit-o , fiind declarată scadentă anticipata , urmând executare silită . Am discutat cu cei de la IFN , am făcut promisiune da plata pe o perioada de 4 luni , dar nu accepta decât o plata urgentă . Nu dispun de bani pana la pensie ( 10 ale lunii ) . Cum pot proceda sa nu ma execute silit ? Va mulțumesc !

Postat in data: 29 ian., 2023

Datoria s-a prescris, daca nu am mai platit rata de mai multi ani?

Bună ziua; acum 9 ani am fost executat silit pentru o datorie avuta la o banca. Executorul judecătoresc m-ia fixat o rata de 230 lei pe luna. Ultima plata am facut-o în 2016 iar de atunci și pana în prezent nu am mai plătit niciun leu. Doresc sa știu dacă datoria s-a prescris și dacă contul meu bancar a fost deblocat pentru ca acum 9 ani a fost blocat?

Postat in data: 24 ian., 2023

Daca am o datorie la banca, ce se intampla daca parintii trec casa pe numele meu?

„Bună seara! In anul 2010 am scos limita de credit de la banca ,adică 2200 lei ,am platit ,4-5 rate apoi s-a întâmplat că m-am despărțit soțul meu, m-am mutat din localitate ,și acum după 13 ani mi-a venit un plic acasă pe nume meu de căsătorie ca am de platit 4400 lei! As dorii sa știu dacă mă afectează cu ceva daca părinții îmi trec casa pe numele meu”

Postat in data: 15 ian., 2023

Pot sa-mi deschid cont la o banca din Germania, daca am datorii in Romania?

Dacă am datorie la o banca din România pe care nu am plătit-o de 5 ani și ma angajez în Germania și îmi fac cont la o bana de acolo pot păți ceva?

Postat in data: 12 ian., 2023

Cum pot scapa de sechestrul pe masina?
cec bank dobanda depozit

Buna dimineata.Am citit cu interes articolele Dvs de pe reclamatiibanci.ro și va mulțumesc enorm pt aceasta oportunitate de ajutor acordată tuturor persoanelor cu aceasta problema împovărătoare:sechestru pe masina.Sper din suflet sa îmi puteți acorda din timpul Dvs si sa ma ajutați cu problema mea.

In cateva cuvinte: Tatăl meu in vârsta de 72 de ani are sechestru pe masina si conturi pt un credit bancar la CEC BANK .Este însoțitor pt mama mea care este încadrată cu grad maxim de handicap ,nedeplasbila,necesitând doar însoțitor in urma multiplelor accidente vasculare.Întrebarea mea este pot face contestație la sechestru pe masina tatălui meu,având in vedere ca este singurul mod prin care se pot deplasa la spital,la multiplele controale medicale lunare,urgente medicale,ei locuind și la 7 km de oraș .

Dacă da,ma puteți ,va rog din suflet cu un model de contestație pt situația dată,ei neavând cunoștințele și veniturile necesare angajării unui avocat.Are termen de 5 zile începând de ieri deja,altfel cred ca o sa ii scoată masina la vânzare.Va implor sa ne ajutați 🙏🏻🙏🏻🙏🏻😭😭😭😭😭
Va mulțumesc din suflet și aștept cu nerăbdare răspunsul Dvs Un an nou fericit și tot binele din lume va dorim
Cu deosebit respect

Postat in data: 03 ian., 2023

Este normal ca banca sa-mi popreasca toata prima de la serviciu?

Bună ziua!
Mă scuzați pentru deranj. Este normal ca cei de la Banca Transilvania sa popreasca toată suma din bonusul( prima de la serviciu)? Au spus ca ei nu știu ce este și ca de aceea a fost poprita toată. Fiind venit de la serviciu ce îl primesc lunar pe lângă salariu nu este normal sa fie poprit 33%.
Va mulțumesc

Postat in data: 02 ian., 2023

Pentru imprumuturile de la IFN-uri mi se poate pune poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap?

Mama e bolnavă psihic de Schizofrenie Paranoidă Cronică din anul 2015 ,cu certificat de handicap revizuit din doi în doi an indemnizația fiind de 395 lei.Mai are o pensie de
invaliditate înmunca de 1000 lei.
Aceste împrumuturi nu le-a făcut singură,eu am descoperit accidental îm iunie anul acesta când am fost la ea în concediu. Menționez că are un fiu care va împlini 18 ani anul viitor și care suferă și el de Tulburare Obsediv Convulsivă.Tatăl copilului și-a părăsit familia,eu am intentat acțiune de divorț pentru pensia alimentară pe care trebuie s-o primească nepotul meu.Această pensie alimentară este de 380 de lei
pentru că tatăl se pare că nu muncește nicăieri .Dar chiar și suma asta o primește o lună da,două,trei luni Nu.
Eu sunt divorțată din anul 2000 .Am 31 de ani vechime cu un salariu de 1800 lei pe lună și nu am cum s-o ajut să-și plătească aceste credite.Deja a primit somații de
la cele 5 IFN că i se va opri bani din pensie.Problema e că numai eu mă ocup de medicamentele fiicei mele și ale nepotului meu pt.că nu toate medicamentele sunt compensate.
Când am întrebat-o cine a ajutat-o să facă aceste împrumuturi mi-a spus de o prietenă sau un prieten.
Întrebarea mea este ce pot face eu acum,pentru că dacă îi pune oprire pe pensie rămâne muritoare de foame și cred că sfârșește în balamuc pentru că oricum se internează la spitalul Alexandru Obregia de câte ori face crize.Ea e bolnavă din 2011 cu diagnosticul
Tulburare psihotică polimorf bipolară care în 2015 a degenerat și a făcut Schizofrenie Paranoidă Cronică.
Nu deține nimic pe numele ei,nici măcar un contract de energie electrică
Locuiește în casa socrilor mei care au decedat .
Cum gestiona eu această problemă când mi-e deabia îmi ajung banii și chiar și din puținul ăsta îmi ajut și fiica și nepotul?
Eu am toate actele ei medicale din 2011 până în prezent.
Oare mă puteți ajuta cu un sfat? Aștept răspunsul d-tră ,sănătate,și să fiți fericit de sărbători și în toate zilele vieții d-tră.

„La mulți ani”

Postat in data: 12 dec., 2022

Are voie executorul sa-mi traga bani din pensia de boala?

M-au executat silit pentru că nu m-ai pot plati căci sunt in pensie de boală gradul 2 accentuat am trimis la Domnul Executor judecătoresc Floricescu Valentin Florian din Timișoara , cuponul de pensie de boală și urmează să mai trimit o cere de mînă căci
așa a zis Domnul de la secretariatul lor căci nu pot plati ,are voie să-mi tragă din pensie și ce pot face

Postat in data: 08 dec., 2022

Ce pot face daca datoriile la credite au fost trimise către un executor judecătoresc? Pot să-mi eșalonez plata?

Postat in data: 06 dec., 2022

Executorul mi-a vandut apartamentul pentru o datorie de 5.000 de euro, cand eram plecat din tara! Ce pot sa fac?

Situația mea este următorarea: pentru suma de 28,000 Lei (aprox.5700 EURO) rămasă de plată dintr-un credit de nevoi personale, mi s-a pus, de către un BEJ, poprire pe salariu. Eu sunt detasata cu serviciul in Germania si m-am ocupat de plata obligatiilor fiscale (taxe, impozite etc) și de plata facturilor utilitatilor prin aplicatiile de plata online. Pe 29 noiembrie 2022, am aflat ca pentru suma datorata mi s-a scos apartamentul la licitatie, chiar daca lunar, banii imi erau retinuti din salariu si virati inn contul BEJ-ului.

Un vecin de-al meu mi-a trimis fotografii cu Actul de Adjudecare si cu procesul verbal de inventariere a lucrurilor din casa. In acel PV scrie ca sistemul de deschidere /inchidere al usii de acces in apartament a fost spart de un lacatus, in prezenta unui jandarm, de asemenea, acel PV mai prevede ca toate lucrurile mele sunt ambalate in saci, cutii genti si ca se afla in posesia adjudecatorului.

Intre timp, am primit de la angajator si sistuația platilor mele catre BEJ. Suma platita din ianuarie 2022 -prezent este de 5.588 LEI. Inca un lucru ciudat este ca apartamentul mi s-a vandut in luna august, dar eu inca mai platesc popririle pentru acel credit pt.care am fost executata silit. Angajatorul nu a primit nicio notificare din partea BEJ. Ce pot face pentru anularea Actului de Adjudecare si pentru a-mi recupera apartamentul? Multumesc!

Postat in data: 01 dec., 2022

Se poate face poprire pe o tranzactie de la o agentie sportiva?

Buna am proprie pe salar de la firma la care lucrez 788 lei dar am avut o tranzactie de 145 lei de la o agenție sportivă pe care mi a făcut proprie tot cei care îmi iau în fiecare lună 788 lei ce trebuie sa fac in situația asta sa nu mi se mai ia bani in afară de rata de 788 au voie sa imi țină bani ori de câte ori am tranzacții pe card va mulțumesc

Postat in data: 30 nov., 2022

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Bună ziua as avea și eu o rugăminte la dumneavoastră dacă se poate să îmi spuneți sunt in concediu de creștere copil cu grad de handicap se poate pune poprire la AJEPIS pentru indemnizația ce o iau ptr copil ?
Cu stima va mulțumesc

Postat in data: 28 nov., 2022

Sunt executat silit dupa 14 ani de cand am luat creditul! Ce pot sa fac?
kruk executare silita

Buna ziua! In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale .Am.achitat o perioada si dupa aceea nu am mai avut posibilitatea de a rambursa imprumutul. Luna aceasta am primit o scrisoare de la Kruk referitoare la achitarea datoriei si executare silita.Sunt 14 ani de atunci.Va rog sa ma ajutati in acest sens.

Postat in data: 24 nov., 2022

Cum imi recuperez banii din poprire?

Buna ziua. Am si eu situatia urmatoare: am avut cateva dari la stat de care am uitat complet, m-am trezit la un moment dat cu poprire pe cont pe sumele care imi aratau ca trebuie platite. Intre timp am platit tot dar banii de pe poprire nu i-am mai vazut.

Anaf ul zice ca banca trebuia sa-I deblocheze iar banca zice ca au ridicat poprirea si Anaf ul trebuie sa restituie si tot asa. Deja am fost la fiecare de cateva ori dar tot ma trimit de la unul la altul. Unde sunt banii? In aer?
Va rog daca puteti ajuta cu un sfat

Postat in data: 20 nov., 2022

Cum pot rezolva cat mai repede o executare silita pentru neplata datorii la IFN?

Am o executare silita pentru neplata datorii ifn. Cum pot rezolva cat mai repede?

Postat in data: 18 nov., 2022

Mi-a venit sechestru pe masina. Ce pot sa fac?

Sa trăiți cu respect mise face oprire pe salariu și mia venit sechestru pe
mașină ce pot face

Postat in data: 13 nov., 2022

Raiffeisen mi-a oprit alocatia copilului. Ce pot face sa recuperez banii?

Bună ziua am o rata la Raiffeisen bank și am întârziat cu rata și ei miau luat alocația la copil. ce pot face să-mi recuperez banii?

Postat in data: 11 nov., 2022

Ce trebuie sa fac daca am primit plicuri pentru plata asigurarilor de la SVS Austria?

Buna ziua ,eu am incheiat legal activitatea in A in 31.05.2019, acuma recent am primit vreo 7 plicuri de la svs cu suma de 7000 pe care trebuie sa o platesc,insa eu cind am incheiat activitatea am fost la zi cu toate platile,nu stiu exact ce se intimpla,am trimis email pe adresa lor vs@svs.at si am primit raspuns de la noreply at ca nu se ia in considerare acel email,nu stiu cum sa lamuresc problema,va multumesc frumos.

Postat in data: 03 nov., 2022

Dupa cat timp poate fi pornita procedura de executare silita?
mobilo reclamatie

Am citit la dumneavostra pe site ca IFN urile nu pot declansa procedura de executare silita mai repede de 3 luni. Ba de fapt chiar 6, 90 zile de neplata reprezinta momentul cand creditul este declarat anticipat iar apoi trebuie sa treaca inca 90 de zile pana cand acesta poate fi inceput ca executare silita. Sper ca am inteles corect.

Am 2 credite cu intarziere de 60 de zile catre Ocean Credit si Mobilo. Acestia insista ca pot incepe executarea silita contractul meu avand titlu de executare silita. Am tinut sa le reamintesc de legea spusa de dvs pe site si ba chiar am gasit in contract aceste doua paragrafe.

“ Creditorul poate declara scadenta anticipata atunci cand Imprumutatul nu achita timp de 90 de zile consecutive ratele ajunse la scadenta.”

“ la aparitia oricaruia dintre cazurile de incetare precizate la art. 10.2 de mai jos sa denunte unilateral contractul de credit, cu consecinta declararii creditului exigibil si scadent anticipat dupa expirarea termenului legal minim de 90 de zile de la scadenta;

e. sa procedeze la executarea silita a IMPRUMUTATULUI, pentru recuperarea sumelor datorate, dupa expirarea termenului minim de 3luni de la declararea scadentei anticipate a creditului;”

Intrebarea mea este urmatoarea, este normal sa faca asa ceva? Cum ii pot opri sau ce pot face?

Din punct de vedere legal observ ca nu este okay.

Multumesc mult si ma scuzati de deranj.

Postat in data: 31 oct., 2022

Poate banca sa-mi puna poprire pe indemnizatia de crestere a copilului?

Postat in data: 31 oct., 2022