executare silita

Ce trebuie sa fac daca SVS Austria m-a anuntat ca am de platit asigurarea?

„Buna ziua .Am fost executată silit de Anaf in Rominia ,si am platit suma de 7 mii euro ( am muncit si eu in domeniul ingrijire batrini .).
Acum ieri mia venit de la svs.ca trebuie sa platesc 76 mii euro ). Din cele de la svs .au stiut ca eu am plătit la Anaf suma de 7 mii euro .
Va rog frumos sa ma ajutati .”

Postat in data: 17 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Ce pot sa fac daca Kruk m-a executat silit?
kruk contact telefon

Buna ziua.
Am avut un credit luat în 2007, trimis în instanță în 2014, făcut angajament de plata cu Kruk în 2019, plătit angajament până în septembrie 2022.

Le-am explicat că ulterior nu am mai putut susține ratele către Kruk, sunt părinte unic, cu 2 minori în întreținere, dintre care unul încadrat în grad de handicap.

Acum în martie au trimis către angajator poprire salarială. Le-am explicat că nu pot plăti, nu am din ce, salariul meu este de 3200 lei net/lună.

Asa incat am făcut o sesizare la ANPC în legătură cu executarea silită din partea Kruk România. Termen oficial de răspuns din partea lor este de 30-45 de zile.

Aș dori să vă întreb dacă aveți vreo informație în acest sens. Cei de la Kruk România insistă să facem acum angajament de plată, pe o sumă modică(până acum nici nu vroiau să audă de angajament de plată, m-au refuzat), dar să le dau în scris că renunț la reclamația făcută la ANPC.

Nu știu ce efecte poate produce această reclamație. Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Cu siguranță în activitatea dumneavoastră v-ați mai lovit de astfel de situații.

Mi se pare foarte dubios că cei de la Kruk sunt acum foarte receptivi și dornici de colaborare.

Nu știu ce să fac. Au trecut abia 8 zile de când am depus sesizarea. Nu am un răspuns oficial din partea ANPC.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns și ajutor!”

Postat in data: 12 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Viaconto nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
viaconto reclamatie

„Buna ziua. Am un credit la Viaconto de 3380 Ron la care suma minima de plata este 1150 de RON. Am cerut restructurarea creditului pentru ca am un grad de indatorare foarte mare si mi s-a raspuns ca nu ma pot ajuta si daca nu achit in maxim 30 de zile ma vor raporta la Biroul de Credit.Va rog sa ma ajutati. Multumesc.”

Postat in data: 09 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Finopro imi cere 17.500 de lei pentru un credit exigibil anticipat de 2.500 de lei la Credius! Ce pot sa fac?
notificare finopro credit scadent anticipat credius

„Buna ziua. Am si eu o problema. Acum un an de zile, am facut un credit de nevoi personale la Credius IFN. Acesta a fost in valoare de 2500 de lei ( din care 500 de lei taxa de analiza ) . Am platit cateva rate, dupa care am ramas fara serviciu, iar plata ratelor a devenit imposibila.

Acestia au cesionat contractul de credit catre o firma de recuperare creante si anume Finopro IFN S.A. tocmai am primit astazi o notificare scrisa, in care mi se cere sa achit catre Finopro IFN S.A , suma de 17507 lei, reprezentand, 2185 lei dobanda restanta, 2494 lei principal declarat exigibil anticipat, iar 12822 lei, dobanda declarata exigibila anticipat. Ce pot face in aceasta situatie?

Mi se pare exagerat de mult sa platesc 17500 lei, pentru un credit restant de 2500 de lei. Va multumesc pentru eventualul ajutor.”

Postat in data: 15 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Ce se poate intampla daca nu am platit un imprumut facut in alta tara?

„Ce se poate intampla daca am un imprumut la provident in republica ceha,si nu
lam achitat?”

Postat in data: 13 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Imi poate creste datoria pe parcursul executarii silite?

„Va rog sa ma ajutati cu interpretarea OUG50/2010-art.38-alin 8: La acest art se precizează ca- Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea de dobânzi si dobânzi penalizatoare.

Ce nu inteleg eu- la ce perioada se refera legea-perioada cat durează procesul în care ești executat silit sau de la data executarii silite si până la data la care debitorul achita suma executată.

De exemplu eu- am fost executată silit de Raiffeisen Bank în iunie 2014- suma executată a fost 9447 euro( principal plus dobanzi).In 29.10.2019-mi s-a cesionat debitul către INVESTCAPITAL ltd- valoarea cesionata a fost 14786 euro.

Deci o creștere de 5339 euro de la data executarii si până la data cesionarii.

Va multumesc”

Postat in data: 12 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Se pot retine veniturile din composesorat?

„Intrebare
1.Venitul din composesorat poate fi oprita integral de executor ?
2.Indemnizatia urmasii veteranilor de razboi poate fi oprita?”

Postat in data: 01 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot inmatricula o masina aflata sub sechestru?

„Bună ziua ! O persoană a vândut o mașină unui cumpărător, pe data de 11.03.2024, cu contract de vânzare-cumpărare, înmânându-i autoturismul, talonul+C.I. (ambele în original) precum și cheile. A
doua zi (pe 12.03.2024) vânzătorul a mers la administrația financiară (taxe și impozite) și a obținut ștampila ca nu are niciun fel de datorii.

Cumpărătorul nu a dorit să țină mașina, și mi-a vândut-o mie la trei zile distanță de la momentul
cumpărării. Mi-a dat toate actele mașinii (inclusiv contractul de vânzare-cumpărare pe care l-a făcut cu primul vânzător) .

Am făcut toate actele și demersurile necesare pentru a inmatricula mașina, dar la serviciul înmatriculări mi s-a spus că toate actele pe care le-am prezentat sunt ,,în regulă”, dar că mașina apare cu sechestru la primul vânzător (cel din CI și talonul mașinii) începând cu data de. (atenție!) 14.03.2024- fix la două zile după ce bunul (masina) a fost deja înstrăinat.

Deci practic, dpmdv, executorul a pus sechestru pentru un bun care deja nu-i mai aparținea
primului vânzător. Mai pot eu să înmatriculez acest automobil, sau ce ar trebui să fac în continuare ? Mulțumesc !”

Postat in data: 28 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Ce pot sa patesc daca nu achit ratele la credit si nu am bunuri pe numele meu?
credit neplatit banca

„Fratele ia cu ajutorul unui broker de credite in acelasi timp mai multe credite de nevoi personale. Cu banii obtinuti cumpara pe numele mamei un apartament si o masina.

Nu achita absolut deloc ratele pentru credite. Doreste sa renunte la locul de munca atunci cand ii v-a fi pus poprire pe venituri. Fratele nu detine nici un alt bun pe numele lui. Ce poate pati acesta? Ce poate pati mama? Multumesc”

Postat in data: 28 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Pot sa reclam undeva dobanzile cosmice la creditul Hora Credit?
hora credit reclamatie

„Va salut
Am si eu o problema grava cu Hora Credit si amcitit raspunsul excelent de pe site!
Am fost deja poprit!
Pt 2100 lei, in dec 2021, acum am achitat 8756 lei!
Daca se poate va rog?
1 Pt dobanzile cosmice de 730 pp si 69…DAE pot sa reclam undeva? e incriminat de lege? mai ales ca nu s-a negociat cu mine clauza asta!
2 Executorul mi-a trimis simultan somatia si incuviintarea si instiintarea dar deja era facuta poprirea!!!
Cum pot recupera ceva va rog si sa ma indrept impotriva lor?
MULTUMESC MULT, CU RESPECT”

Postat in data: 26 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Mi se opreste de doua ori din indemnizatia pentru copil, si la banca si la AJPIS. Ce pot sa fac?

„Unde pot face o reclamatie catre un executor judecatoresc? Am o poprire pe indemnizatia pentru copil si imi opreste si banca si ajpis. I-am spus executorului sa trimită scrisoare către ajpis sa imi oprească de acolo ca mai am o poprire si imi oprește si banca si ajpis dar nu vor.”

Postat in data: 22 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Care este procedura, daca am si sechestru pe masina, si poprire pe salariu?

„Buna ziua!!
As avea nevoie de ajutorul dumneavoastră, in anul 2006 am făcut un împrumut la o bancă, ulterior nu am avut posibilitatea de plata.
In urma cu aproximativ 5 ani , mi sa pus sechestru pe mașină, iar acum mi-a venit poprire pe salariu. Carei procedura? Mașina la acel moment costa in jur de 1400 euro, iar valoare creditul este de aproximativ 2000 euro, dar poprire mi-a venit pe suma datorată. Mulțumesc!! Aștept un răspuns!!!”

Postat in data: 20 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Imi poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

„Am pensie de invaliditate revizuibila cu cod boala psihica.Am o executare silita.Imi poate pune oprire pe aceasta pensie .Mulțumesc pentru răspuns.”

Postat in data: 12 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Daca am poprire, pot sa cumpar o masina, fara a fi pusa sub sechestru?
sechestru-masina-executare-silita-poprire

„Buna ziua,

daca am deja o masina pe care s-a pus sechestru si doresc sa achizitionez o alta masina, este posibil sa intre si aceasta sub sechestru ? Mentionez ca platesc lunar o suma din poprire ptr stingerea datoriei.

O pot lua la fiscal si ulterior sa o vand fara a fi prinsa sub sechestru ?”

Postat in data: 23 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Nu pot inmatricula masina cumparata, pentru ca este sub sechestru? Ce pot sa fac?

„Buna seara!
Stimabile domn am gasit pe o pagina pe google cu mai multe informatii legate de bunuri ce pot fi sechestrate ,executat silit.
Am cumparat un autoturism de la un cetatean.
Am incheiat un contract de vanzare-cumparare,acesta mi-a dat certificat fiscal semnatoh si stampilat de primaria de unde avea domiciliul.
Eu la randul meu am mers la primarie si am bagat acest autovehicul la mine la primarie sa platesc impozit,mi sa dat decizie de impunere impozit anual.
Cand am mers la inmatriculari ofiterul mi-a respins dosarul spunandu-mi ca masina este sub sechestru.
Am incercat sa iau legatura cu cel care mi-a vandut masina sa isi rezolve datoriile insa fara succes
Ce este de facut in cazul acesta?
Mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati informa cu privire la aceasta situatie.
Cu respect”

Postat in data: 20 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Cati bani poate sa-mi opreasca din indemnizatia pentru copil, daca am poprire?

„Bună ziua,am 2 popririi la Cec Bank din Ianuarie 2024,astăzi mi-a intrat Indemnizația de creştere copil după 2 luni de când am făcut dosarul.

Întrebarea mea este:De ce mi-au blocat jumătate din Indemnizația pe 2 luni ținând cont că legea spune 50% din venitul net lunar.În condițiile care eu am primit Indemnizația pe Decembrie şi Ianuarie,în Decembrie nefiind poprire pe cont.Vă multumesc!”

Postat in data: 19 feb., 2024

[citeste raspunsul]
OTP Bank imi opreste din alocatia copilului. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

„Buna ziua domnule Coman ,sunt o mămică și nu reușesc să rezolv situația cu alocația copilului ,are o proprire pe contul la OTP Bank unde copilul încasează alocația și de vreo 2 ani i se oprește lunar 80 se lei în fiecare lună ,as dori daca se poate să mă ajutați să știu exact pașii de parcurs ,pentru a opri acesta situație ,va mulțumesc!o zi buna!”

Postat in data: 17 feb., 2024

[citeste raspunsul]
Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Postat in data: 15 feb., 2024