executare silita

Se poate pune poprire pe un credit neplatit de 6 ani? Nu e prescris?
TBI Bank reclamatie credit

„In 2018 am făcut o rata la TBI pentru un telefon și nu am platit rata iar acum m-am angajat și mi-au pus proprie pentru acel credit , menționez că acum un an am sunat la banca să mă interesez de acea rata/credit și mi-au zis că nu figurez in baza de date.ce sfat îmi puteți da?multumesc”

Postat in data: 23 iul., 2024

Este legal ca banca sa-mi opreasca tot salariul, daca am restanta la credit?
restanta credit banca

„Buna ziua, m-am lovit recent de urmatoarea problema si anume : am o restanta la un credit ipotecar si banca mi-a oprit tot salariul pe luna aceasta si banii pe care vroiam sa ii folosesc sa platesc mai mult de jumatate din restanta.

Cand le-am spus ca nu este legal sa imi opreasca tot salariu deoarece este singurul venit ptr existenta mi-au zis ca ei pot retine orice suma intra in cont. Este legal?”

Postat in data: 19 iul., 2024

Ferratum mi-a cesionat creditul si mi-a pus poprire fara instiintare. Este legal?
ferratum credit reclamatie

„Buna seara,

Am luat un imprumut de 5000 lei de la ferratum bank si nu l am mai putut plati din cauza dobanzii foarte mari.

Creditul a fost cesionat catre Svea nu am primit nicio instiintare sau somatie plata , am primit direct poprire salariu .In biroul de credit nu sunt raportata de catre cei de la ferratum nu apare nimic .executorul nu vrea sa mi trimita electronic adresa de poprire.”

Postat in data: 15 iul., 2024

Imi poate creste datoria, dupa executarea silita?
kruk cesiune creanta credit

„Buna ziua
Eu am fost executată silit în iunie 2014 de către RAIFFEISEN Bank si valoarea executată era de 9447 euro.

În 29.10.2019 banca mi-a cesionat debitul firmei INVESTCAPITAL LTD- administrator Kruk si suma cesionata era de 14786 euro.

Deci , de la executarea silită până la cesionare mi-a crescut creanta cu 5339 euro-reprezentand actualizări de creanta.

Este corect?”

Postat in data: 04 iul., 2024

Pot fi executat silit pentru o datorie veche de 10 ani?
provident credit executare silita

„Am primit zilele trecute de la Judecatorie o somatie de executare silita pentru o datorie la Provident din 2013. Din cate stiu dupa 10 ani se prescrie. Oare ma puteti ajuta cu mai multe informatii? Am atasat documentele pe care le-am primit. Mentionez ca locuiesc in Germania acum si in Romania nu am bunuri, proprietati sau alte lucruri ce pot fi executate silit.”

Postat in data: 02 iul., 2024

Are voie Icredit sa vina acasa la mine, daca nu am platit ratele la timp?
icredit reclamatie

„Bună ziua. Va rog din suflet, ajutați-mă cu o informație. Am făcut un credit la icredit, și din cauza unor probleme de sănătate grave nu am reușit sa achit ratele.

De acolo o doamna ma hartueste continuu, ca ma vizitează la domiciliu o comisie, etcAu dreptul sa vina acasă, sa ma viziteze.”

Postat in data: 30 iun., 2024

In cat timp dupa declararea scadentei anticipate se trimite dosarul la executare?
bancnota 20 lei ecaterina teodoroiu

„Bună ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă se poate, în cit timp de la declararea scadentei anticipate, se trimite dosarul către executare?”

Postat in data: 28 iun., 2024

Cum aflu daca masina pe care vreau s-o cumpar este sub sechestru?
sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Bună ziua ,doresc să cumpăr o mașină sh și vreau sa aflu dacă se află sub sechestru”

Postat in data: 26 iun., 2024

Cum se face doblocarea contului, daca s-a suspendat executarea silita?

„Bună dimineața. Domnul Coman vă rog frumos să mă îndrumați cu o problemă.

Am o executare silită, am făcut contestație și sa suspendat executarea silită însă nustiu cine poate trimite adrese re deblocare conturilor și sistarea popririi.

Cei de la banca spune ca doamna executor trebuie sa trimită adrese,doamna executor spune ca ea nu mai poate să facă nimic acum ca să înghețat executarea.

Eu cui ma adresez pentru deblocare și sistarea popririi? Vă rog frumos să mă îndrumați! Va mulțumesc frumos!”

Postat in data: 26 iun., 2024

Ce se intampla daca nu mai pot plati creditul pentru casa din Germania?
dsl bank germania

„Buna ziua. Ma scuzati ca va deranjez. Asi avea si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu datorie. am cumparat o casa in Germania si mam bolnavit,si am plecat din Germania cu familia. Dar o ramas rata la casa. (906 euro). Numai am posibilitatea de a plati rata,voi pierde casa? Nu de poate sa ma inteleg cu banca DSL Bank sa nu platesc rata x ani? Si sa se prelungeasca ani.”

Postat in data: 27 mai, 2024

Este legal ca TBI Bank sa-mi refuze restructurarea creditului, pentru ca am restante?
tbi bank banca ruseasca

„Bună ziua,

Am mai comunicat cu dumneavoastră și am făcut tot ce mi-ați spus, să discut cu ifn-urile, să discut la csalb, să fac plângere la ANPC..

Am făcut tot ce mi-a stat în putință să nu ajung în executare silită!

Însă nu fac față să achit toate ratele, gradul de îndatorare a depășit de mult 100%

Tbi a refuzat înțelegerea prin csalb, efectiv nu mai pot…

Și nu vreau să ajung în executare silită…

Vă rog să mă ajutați!

De refinanțare nu mai vorbesc…nicio șansă!”

Postat in data: 26 mai, 2024

Ce trebuie sa fac daca SVS Austria m-a anuntat ca am de platit asigurarea?

„Buna ziua .Am fost executată silit de Anaf in Rominia ,si am platit suma de 7 mii euro ( am muncit si eu in domeniul ingrijire batrini .).
Acum ieri mia venit de la svs.ca trebuie sa platesc 76 mii euro ). Din cele de la svs .au stiut ca eu am plătit la Anaf suma de 7 mii euro .
Va rog frumos sa ma ajutati .”

Postat in data: 17 mai, 2024

Ce pot sa fac daca Kruk m-a executat silit?
kruk contact telefon

Buna ziua.
Am avut un credit luat în 2007, trimis în instanță în 2014, făcut angajament de plata cu Kruk în 2019, plătit angajament până în septembrie 2022.

Le-am explicat că ulterior nu am mai putut susține ratele către Kruk, sunt părinte unic, cu 2 minori în întreținere, dintre care unul încadrat în grad de handicap.

Acum în martie au trimis către angajator poprire salarială. Le-am explicat că nu pot plăti, nu am din ce, salariul meu este de 3200 lei net/lună.

Asa incat am făcut o sesizare la ANPC în legătură cu executarea silită din partea Kruk România. Termen oficial de răspuns din partea lor este de 30-45 de zile.

Aș dori să vă întreb dacă aveți vreo informație în acest sens. Cei de la Kruk România insistă să facem acum angajament de plată, pe o sumă modică(până acum nici nu vroiau să audă de angajament de plată, m-au refuzat), dar să le dau în scris că renunț la reclamația făcută la ANPC.

Nu știu ce efecte poate produce această reclamație. Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Cu siguranță în activitatea dumneavoastră v-ați mai lovit de astfel de situații.

Mi se pare foarte dubios că cei de la Kruk sunt acum foarte receptivi și dornici de colaborare.

Nu știu ce să fac. Au trecut abia 8 zile de când am depus sesizarea. Nu am un răspuns oficial din partea ANPC.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns și ajutor!”

Postat in data: 12 mai, 2024

Viaconto nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
viaconto reclamatie

„Buna ziua. Am un credit la Viaconto de 3380 Ron la care suma minima de plata este 1150 de RON. Am cerut restructurarea creditului pentru ca am un grad de indatorare foarte mare si mi s-a raspuns ca nu ma pot ajuta si daca nu achit in maxim 30 de zile ma vor raporta la Biroul de Credit.Va rog sa ma ajutati. Multumesc.”

Postat in data: 09 mai, 2024

Finopro imi cere 17.500 de lei pentru un credit exigibil anticipat de 2.500 de lei la Credius! Ce pot sa fac?
notificare finopro credit scadent anticipat credius

„Buna ziua. Am si eu o problema. Acum un an de zile, am facut un credit de nevoi personale la Credius IFN. Acesta a fost in valoare de 2500 de lei ( din care 500 de lei taxa de analiza ) . Am platit cateva rate, dupa care am ramas fara serviciu, iar plata ratelor a devenit imposibila.

Acestia au cesionat contractul de credit catre o firma de recuperare creante si anume Finopro IFN S.A. tocmai am primit astazi o notificare scrisa, in care mi se cere sa achit catre Finopro IFN S.A , suma de 17507 lei, reprezentand, 2185 lei dobanda restanta, 2494 lei principal declarat exigibil anticipat, iar 12822 lei, dobanda declarata exigibila anticipat. Ce pot face in aceasta situatie?

Mi se pare exagerat de mult sa platesc 17500 lei, pentru un credit restant de 2500 de lei. Va multumesc pentru eventualul ajutor.”

Postat in data: 15 apr., 2024

Ce se poate intampla daca nu am platit un imprumut facut in alta tara?

„Ce se poate intampla daca am un imprumut la provident in republica ceha,si nu
lam achitat?”

Postat in data: 13 apr., 2024

Imi poate creste datoria pe parcursul executarii silite?

„Va rog sa ma ajutati cu interpretarea OUG50/2010-art.38-alin 8: La acest art se precizează ca- Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea de dobânzi si dobânzi penalizatoare.

Ce nu inteleg eu- la ce perioada se refera legea-perioada cat durează procesul în care ești executat silit sau de la data executarii silite si până la data la care debitorul achita suma executată.

De exemplu eu- am fost executată silit de Raiffeisen Bank în iunie 2014- suma executată a fost 9447 euro( principal plus dobanzi).In 29.10.2019-mi s-a cesionat debitul către INVESTCAPITAL ltd- valoarea cesionata a fost 14786 euro.

Deci o creștere de 5339 euro de la data executarii si până la data cesionarii.

Va multumesc”

Postat in data: 12 apr., 2024

Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

Se pot retine veniturile din composesorat?

„Intrebare
1.Venitul din composesorat poate fi oprita integral de executor ?
2.Indemnizatia urmasii veteranilor de razboi poate fi oprita?”

Postat in data: 01 apr., 2024

Cum pot inmatricula o masina aflata sub sechestru?

„Bună ziua ! O persoană a vândut o mașină unui cumpărător, pe data de 11.03.2024, cu contract de vânzare-cumpărare, înmânându-i autoturismul, talonul+C.I. (ambele în original) precum și cheile. A
doua zi (pe 12.03.2024) vânzătorul a mers la administrația financiară (taxe și impozite) și a obținut ștampila ca nu are niciun fel de datorii.

Cumpărătorul nu a dorit să țină mașina, și mi-a vândut-o mie la trei zile distanță de la momentul
cumpărării. Mi-a dat toate actele mașinii (inclusiv contractul de vânzare-cumpărare pe care l-a făcut cu primul vânzător) .

Am făcut toate actele și demersurile necesare pentru a inmatricula mașina, dar la serviciul înmatriculări mi s-a spus că toate actele pe care le-am prezentat sunt ,,în regulă”, dar că mașina apare cu sechestru la primul vânzător (cel din CI și talonul mașinii) începând cu data de. (atenție!) 14.03.2024- fix la două zile după ce bunul (masina) a fost deja înstrăinat.

Deci practic, dpmdv, executorul a pus sechestru pentru un bun care deja nu-i mai aparținea
primului vânzător. Mai pot eu să înmatriculez acest automobil, sau ce ar trebui să fac în continuare ? Mulțumesc !”

Postat in data: 28 mart., 2024