executare silita

Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.

Pot face inchisoare daca nu platesc creditul la banca?

Buna ziua, in 2019 luna martie am facut un credit de 13000 €, nu am platit nimic pana in prezent. Pot face inchisoare pentru suma datorata ?

Imi poate pune sechestru pe bunuri in calitate de fidejusor la un credit?

În 2008 fostul a luat un credit de 10.000 euro pe un PFA…..eu fiind fidejusorul acestuia impreuna cu alte 2 persoane…..mi s-au poprit mici sume cit am lucrat cu carte de muncă, acum muncesc la negru. Imi poate pune sechestru pe bunurile actuale dobindite cu al doi lea soț?

Cum pot sa scap de poprire si de taxele executorului?

Buna ziua! As dori și eu dacă se poate să mă ajutați cu un raspuns la o întrebare.

Am mai multe credite bancare si mi s-au pus poprire pe salariu, as dori sa stiu dacă există vreo rezolvare pentru a putea plăti eu ratele. De exemplu, daca mi se opreste 50% din salariul mediu pe economie, sa pot plati eu lunar aceasta suma impărțind la cite credite am? Să nu mi se mai retina din salar, plus ca peste 10000 de lei sunt taxele la toate executarile care le am, o suma foarte imensa de mare pt mine. Va multumesc

Se poate ridica poprirea daca ma inteleg cu banca?

Am o poprire pentru o datorie la banca si as vrea sa stiu daca se poate anula poprirea inainte de a plati toata datoria, prin executor. Se poate daca ma inteleg cu banca?

Cum se calculeaza rata unui pensionar executat silit?

Buna ziua. Am fost executata silit, dar pt ca nu am niciun bun proprietate personala, nu mi s-a luat nimic. Eu platesc insa rata. In curand voi fi in imposibitate de a mai plati ratele. In acest caz ce va face executorul? Cum se calculeaza rata unui pensionar?

Daca am poprie pe salariu, pot face o descoperire de card?

Dacă am proprie pe salariu pot face o descoperi de card?

Casa ipotecata la o banca poate fi scoasa la vanzare de alta banca, prin executare silita?

Buna ziua. Am un credit prima casă la care sunt cu rata la zi. Mai am un credit de nevoi personale la altă bancă si mi-au pus poprire si executare silită pe imobil. Momentan obtin venituri din indemnizatie crestere copil. Imi pot scoate casa la vânzare dacă aceasta este sub ipoteca?

Pot beneficia de amanarea ratei la credit, conform Ordonantei Guvernului, daca sunt executat silit?

La ordonanța care s-a dat cu privire la credite pot beneficia și eu de amanare daca sunt executat silit?