Tag Archives: reclamatie executor

Este posibil sa-mi opreasca din salariu 50% banca si 50 % angajatorul? Cum trebuie procedat?

Buna ziua ,
Fiul meu are 4 popriri de la niste credite neachitate, la 4 executori diferiti ,pe care le plateste lunar .2 popriri sunt puse pe contul bancar unde isi incaseaza salriul si 2 ii sunt oprite de catre angajator. Este posibil sa ii opreasca 50% banca si 50 % angajatorul? cum trebui procedat .Va multumesc.

Mi s-a facut a doua poprire in acelasi dosar, desi am platit tot. Ce pot sa fac?

Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutați și pe mine. eu am scos un credit la BancPost care ulterior a fost preluat de banca Transilvania. nu l-am plătit. în 2014 a început sa mi se facă proprie pe pensie. am plătit pana în luna august 2021 atunci a fost ultima rata.
nu am primit nici o hârtie cum ca să ridicat poprirea iar în luna noiembrie am primit un plic de la aceeași executor ca sa făcut proprie iar pe o suma și mai mare în același dosar.
Am încercat sa dau de executor iar executorul a vb foarte urat cu mine și mi-a spus ca am terminat cu el dar au întrat pe fir cămătarii și mi-a închis telefonu în nas. nu înțeleg ce cămătari când eu am luat creditu de la banca.

Astazi am fost pana la domnu executor mi-a vb foarte urat și a spus sa plătesc 1400 de lei ca să îmi facă copii după dosarele de executare și sa ii trimit dovada platii după care mi le va trimite prin posta. cautand o doamna prin dosar mi-a spus ca eu plătesc doar din 2017 când eu am cupoane și se poate dovedi ca din 2014 banii mi ia același executor.
va rog frumos sa ma sfătuiți ce sa fac ca nu mai știu unde sa ma duc

sechestru masina poprire
Este legal sechestrul pe masina daca am poprire pe pensie?

Tatăl meu are o poprire pe pensie pt un credit la Transilvania. Mama este coplatitorul. Amândoi au primit poprire la casa de pensii, dar acum au primit și un sechestru pt autoturism. Mai au de achitat din credit 16600 lei. Este legal sa li se mai pună și sechestru pe mașină dacă deja au poprire pe pensii?? Cu mulțumiri!

Executorul poate calcula dobanzi si penalitati pentru creditul poprit?

Buna ziua
am vut o poprire la un credit de la BANACA TRANSILVANIA in valoare de 39943 ron care a fost achitat in totalitate in luna septembrie.

Dupa aproape 5 luni de la achitarea popririi am primit adresa de la executor o alta poprire solicitata cf adresei tot de BANCA
TRANSILVANIA cu suma de 24000 ron reprezentand dobanzi si penalitati.

Intrebarea este daca executorul poate calcula dobanzile si penalitatile pentru creditul poprit?

Si alta intrebare.
Suma solitata de banca pentru acoperirea datoriei a fost de 28900 si creditul declarat scadent anticipat iar in adresa de la executor apare suma de 35100 ron.

In cazul in care creditul este considerat scadent anticipat se mai pot calcula penalitati?

Executorul poate lua banii de pe cardul de credit Cetelem?

Intrebare
Bună ziua. Am avut un cont în Banca Transilvania prin care puteam lua sume modice ca împrumut de la Hora Credit în fiecare lună. Acum ceva timp mi s-a instituit proprie pe cont iar când au trimis banii cei de la Hora Credit executorul luat tot împrumutul din cont.

Vreau să fac un card de împrumut Cetelem pentru a lua în rate obiecte din dedeman. Executorul poate lua banii din contul deschis de Cetelem?

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc

Executorul mi-a pus poprire de doua ori pentru aceeasi datorie si nu vrea sa-mi restituie banii. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in August 2016 am achitat integral o datorie de 5200 de lei, dosarul era la un executor judecatoresc. Am trimis chitantele de plata catre executor si am dovedit plata. In martie 2018, acelasi executor judecatoresc a redeschis dosarul si mi-a pus poprire pe cont , pentru acelasi dosar din 2016, pe suma de 1300 de lei. Iau legatura cu cei de la Biroul executorului si acestia imi spun ca dosarul nu a fost inchis in 2016 de catre cei de la Biroul de Credite si ca sa iau legttura cu ei. Intr-un final am rezolvat si a ramas ca imi restituie suma poprita, insa mi-au returnat cu 240 de lei mai putin ( suma care , mi-au zis ei, reprezinta comisionul muncii depuse de executori) . Mi-au pus poprire pe cont si mi-au retras 1300 de lei din cont din cauza unei erori comise de Biroul de Credite in 2016, iar eu am platit 240 de lei executorilor pentru faptul ca ei au depus o munca inutila si nu vor sa imi restituie si cei 240 de lei. Ce pot sa fac?