Tag Archives: Biroul de Credit

Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

Cum pot afla daca sunt in Baza de date la credite?

Buna ziua. Cum pot afla daca sunt in baza de date la credite?

Unicredit m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte, iar acum nu vrea sa ma stearga. Ce pot sa fac?

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema cu banca Unicredit , am avut la ei un credit, acum vreau sa fac o refinantare si am aflat ca m-au raportat la Biroul de Credit, fara sa stiu. Nu m-au anuntat niciodata ca as avea vreo restanta sau ca ma vor raporta. Intr-adevar, intr-o luna am intarziat cu rata, am avut probleme, dar am platit ulterior din urma si n-am crezut ca e vreo problema.
Am cerut sa ma stearga din Biroul de credit, dar nu-mi raspund. Am apelat si la o firma de stergere, dar nici lor nu le-a raspuns. Am aflat apoi ca la Biroul de Credit sunt inregistrat cu un numar de telefon si o adresa gresita. Ma puteti ajuta?

Ferratum n-a vrut sa-mi amane rata la credit si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am luat un imprumtu de la Ferratum in luna octombrie, pe 6 luni, cu o rata de 800 de lei lunar. Eu in luna februarie am intrat in somaj, asa incat am trimis la Ferratum prin e-mail o cerere sa-mi amane rata, pe care trebuia s-o platesc in 22 februarie. Am primit raspuns abia in 24 februarie, ca nu se poate amana rata, iar acum doua zile m-au sunat sa-mi spuna ca m-au raportat la Biroul de Credit. Eu nu lucrez de oua luni, e normal ce au facut cei de la Ferratum? Ce pot sa fac? Multumesc

bcr-amanare-rata-raspuns
Ce fac daca nu am primit raspuns la cererea pentru amanarea ratei?

Am un credit imobiliar la BCR.. Creditul este în euro și a-și dori amânarea ratei pe cel puțin trei luni, am completat formularul de pe link-ul pe care la ți postat, dar nu am primit nici o confirmare… Din comentariul dumneavoastră am înțeles că mă puteți ajuta, indruma dacă e ok cererea ce am trimis-o s-au dacă există altă posibilitate de a rezolva această problemă.. Mulțumesc și vă doresc o zi bună!

brd-amanare-rata-credit

Cum se amana ratele la BRD: daca nu te contacteaza nimeni, trebuie sa platesti ratele si pe luna martie si aprilie, altfel esti raportat la Biroul de Credit [citeste tot]
Agentul Provident a fugit cu banii, iar eu am fost raportata la Biroul de Credit si executata silit. Ce pot sa fac?

In urma cu trei ani a luat un imprumut de la un agent Provident in valoare de 5 mii de lei, urma sa achit 15 mii.
La un moment dat, inainte sa termin cu ratele, agentul respectiv mi-a spus ca nu mai am nimic de platit, la fel s-a intamplat si cu alte persoane de pe strada mea, dupa care a disparut din zona.

Oamenii s-au bucurat ca au scapat asa de ieftin si au uitat de intamplare.

Acum, salariul mi-a fost blocat din cauza unei popriri pentru respectiva datorie.

Am sunat la Provident, dar fara rezultat: mi s-a reprosat ca trebuia sa sun atunci cand nu a mai venit agentul, pentru a plati restul datoriei. Dar cum sa sun daca agentul mi-a spus ca am terminat cu ratele: Eu am avut incredere in agent, doar era de la Provident, iar daca acesta mi-a spus “cu tine nu mai am treaba”, atunci ce era sa fac?

Am auzit ca respectivul agent, se pare un popa, ar fi fugit cu banii Provident. Ce ma sfatuiti sa fac?

Provident m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte. Pot cere stergerea?

Am vrut sa fac un credit pentru casa si de la banca mi-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in baza de date cu rau platnici. Eu am avut un imprumut anul trecut la Provident si intr-o luna nu l-am platit, pentru ca a trebuit sa plec in Germania, la munca.

Am intrebat-o pe agenta care strangea banii daca e vreo problema daca platesc cand ma intorc, iar ea mi-a zis ca nu e nicio problema daca platesc si mai tarziu. Acum aflu ca de fapt m-au bagat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte si nu mai pot lua credit. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce pot sa fac.

Am sunat la Provident si mi-au spus ca ei nu au nicio treaba, ca trebuia sa platesc la timp, nu pot sa ma scoata din Biroul de Credit, trebuie sa astept 4 ani pana voi putea lua un nou imprumut.

Cum aflu daca sunt la Biroul de Credit?

As dori sa aflu daca sunt la Biroul de credit. Ce trebuie sa fac?

TBI Credit m-a raportat la Biroul de Credit si m-a vandut la Kruk, fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?

Am avut un credit la TBI credit, care pentru neplata (din cauza ca am ajuns somer) am fost trimis la Biroul de credit, fara sa fiu instiintat. Doar Kruk m-a anuntat ca mi-au cumparat datoria si le sunt lor dator si sa ii contactez ca sa nu se faca executare silita. Va dati seama ca in secunda 2 i-am sunat si am facut acordul sa platesc lunar o suma de 300 de lei ca sa platesc acel credit. Dar din nou nu am fost instiintat de Biroul de Credit si cei de la Kruk au confirmat ca ei nu imi vor trimite platile efectuate la timp catre Biroul de Credit pentru un scor mai bun.

Am incercat sa ma inrolez pe Biroul de Credit sa imi vad situatia dar nu am putut din cauza ca au un nr vechi de telefon. Mai pe scurt date incorecte. Acum am vorbit si cu cei de la Kruk daca am datoria la ei si o platesc la zi, ei nu trimit date despre situatie la biroul de credit? Raspunsul a fost ca nu au tangente cu astfel de situatii si de indata ce platesc creditul, imi dau o foaie ca am platit si sa ma descurc.

In situatia asta ce pot face? Nu sunt obligati sa ofere raport la Biroul de credit? (ma refer la Kruk) nu sunt obligati sa ofere detalii cum ca platesc acea suma/credit si sa si updateze detaliile despre mine, ba chiar sa anunte cand va fi platit integral? Va multumesc.