Etichete: executare silita

Se poate pune poprire pe indemnizatia de insotitor copil cu handicap?

„Bună ziua ! Sora mea. Mama singura a doi copii , a făcut un împrumut la banca înainte de nașterea celui de al doilea copil . Copilul s-a născut cu handicap.

Nu a mai reușit sa plătească la banca ratele.nici sa se mai angajeze .locuiește la mama noastră cu cei doi copii . Datoria a preluat o un recuperator ,și i s-a pus poprire pe cont , unde întra doar alocația copiilor și indemnizatia de la primărie.

A fost la banca , I s-a răspuns ca pe alocație nu se poate atinge. Dar de indemnizatie da .eu azi am aflat , mi se pare ca nu e în regula. Ce e de făcut? Este incompetenta funcționarului de la banca
? Sa meargă la banca cu o adeverință de la primărie ?

Poate cere băncii returnarea banilor de pana în prezent ?
Timp și bani de avocat , tribunal .nu are .va mulțumesc !”

Postat in data: 20 apr., 2024

Imi poate creste datoria pe parcursul executarii silite?

„Va rog sa ma ajutati cu interpretarea OUG50/2010-art.38-alin 8: La acest art se precizează ca- Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea de dobânzi si dobânzi penalizatoare.

Ce nu inteleg eu- la ce perioada se refera legea-perioada cat durează procesul în care ești executat silit sau de la data executarii silite si până la data la care debitorul achita suma executată.

De exemplu eu- am fost executată silit de Raiffeisen Bank în iunie 2014- suma executată a fost 9447 euro( principal plus dobanzi).In 29.10.2019-mi s-a cesionat debitul către INVESTCAPITAL ltd- valoarea cesionata a fost 14786 euro.

Deci o creștere de 5339 euro de la data executarii si până la data cesionarii.

Va multumesc”

Postat in data: 12 apr., 2024

Se pot retine veniturile din composesorat?

„Intrebare
1.Venitul din composesorat poate fi oprita integral de executor ?
2.Indemnizatia urmasii veteranilor de razboi poate fi oprita?”

Postat in data: 01 apr., 2024

Cum pot inmatricula o masina aflata sub sechestru?

„Bună ziua ! O persoană a vândut o mașină unui cumpărător, pe data de 11.03.2024, cu contract de vânzare-cumpărare, înmânându-i autoturismul, talonul+C.I. (ambele în original) precum și cheile. A
doua zi (pe 12.03.2024) vânzătorul a mers la administrația financiară (taxe și impozite) și a obținut ștampila ca nu are niciun fel de datorii.

Cumpărătorul nu a dorit să țină mașina, și mi-a vândut-o mie la trei zile distanță de la momentul
cumpărării. Mi-a dat toate actele mașinii (inclusiv contractul de vânzare-cumpărare pe care l-a făcut cu primul vânzător) .

Am făcut toate actele și demersurile necesare pentru a inmatricula mașina, dar la serviciul înmatriculări mi s-a spus că toate actele pe care le-am prezentat sunt ,,în regulă”, dar că mașina apare cu sechestru la primul vânzător (cel din CI și talonul mașinii) începând cu data de. (atenție!) 14.03.2024- fix la două zile după ce bunul (masina) a fost deja înstrăinat.

Deci practic, dpmdv, executorul a pus sechestru pentru un bun care deja nu-i mai aparținea
primului vânzător. Mai pot eu să înmatriculez acest automobil, sau ce ar trebui să fac în continuare ? Mulțumesc !”

Postat in data: 28 mart., 2024

Ce pot sa patesc daca nu achit ratele la credit si nu am bunuri pe numele meu?
credit neplatit banca

„Fratele ia cu ajutorul unui broker de credite in acelasi timp mai multe credite de nevoi personale. Cu banii obtinuti cumpara pe numele mamei un apartament si o masina.

Nu achita absolut deloc ratele pentru credite. Doreste sa renunte la locul de munca atunci cand ii v-a fi pus poprire pe venituri. Fratele nu detine nici un alt bun pe numele lui. Ce poate pati acesta? Ce poate pati mama? Multumesc”

Postat in data: 28 mart., 2024

Care este procedura, daca am si sechestru pe masina, si poprire pe salariu?

„Buna ziua!!
As avea nevoie de ajutorul dumneavoastră, in anul 2006 am făcut un împrumut la o bancă, ulterior nu am avut posibilitatea de plata.
In urma cu aproximativ 5 ani , mi sa pus sechestru pe mașină, iar acum mi-a venit poprire pe salariu. Carei procedura? Mașina la acel moment costa in jur de 1400 euro, iar valoare creditul este de aproximativ 2000 euro, dar poprire mi-a venit pe suma datorată. Mulțumesc!! Aștept un răspuns!!!”

Postat in data: 20 mart., 2024

Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

Cati bani poate sa-mi opreasca din indemnizatia pentru copil, daca am poprire?

„Bună ziua,am 2 popririi la Cec Bank din Ianuarie 2024,astăzi mi-a intrat Indemnizația de creştere copil după 2 luni de când am făcut dosarul.

Întrebarea mea este:De ce mi-au blocat jumătate din Indemnizația pe 2 luni ținând cont că legea spune 50% din venitul net lunar.În condițiile care eu am primit Indemnizația pe Decembrie şi Ianuarie,în Decembrie nefiind poprire pe cont.Vă multumesc!”

Postat in data: 19 feb., 2024

Daca nu platesc un credit din Germania, imi poate veni un mandat de arestare?

„Buna seara um amic de al meu a facut un credit acum 7 ani in Germania a platit doar 3 ani după care nu a mai platit a plecat in România ia venit executare silita el nu are nimic pe numele lui după maxim 3 luni ia venit mandat de arestare ce se poate face in cazul asta?
Va mulțumesc pentru raspuns”

Postat in data: 07 feb., 2024

Raiffeisen a vandut la Kruk creditul, cu dobanzi viitoare. Este corect? Ce pot sa fac?
kruk cesiune creanta credit

„Raiffeisen a declarat scadent anticipat credit de nevoi personale. In sold sunt 7500 euro plus rate neachitate pana in momentul scadentei asta insemnand 10000 euro.

Insa datoria vanduta la Kruk a fost intreg creditul cu dobanzi viitoare.Este corect sa solicite dobanzi viitoare ?

In plus creditul trebuia sa fie prescris din 2015, insa Kruk ma suna de 3 ori pe saptamana de 12 ani !!!! Mentionez ca la telefon nu am recunoscut niciodata datoria solicitata de ei, nu am fost notificata,nu am semnat GDPR.

Ce ma sfatuiti sa inchid cu ei. Sa ma adres eu instantei pentru prescriere sau sa astept sa ma execute ilegal si sa fiu pe faza si sa pot contesta ?
Multumesc”

Postat in data: 27 ian., 2024

Am primit o somatie de plata de la Viva Credit pentru un credit vechi de 5 ani. Ce pot sa fac?
reclamatie viva credit

M-am trezit cu o somatie de plata de la Vivacredit pentru un credit luat in 2016. Recunosc ca in acea perioada am avut niste probleme financiare si am avut mai multe credite restante, dar pana in 2018
le-am stins pe toate.

Exista posibilitatea ca acest credit sa-mi fi scapat, dar din 2017 si pana acum nu am primit nici o notificare din partea lor.

Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa tratez aceasta situatie, avand in vedere ca mi-au dat termen de 5 zile de plata pana la inceperea procedurii de executare silite. Multumesc.”

Postat in data: 25 ian., 2024

Pot sa fac refinantarea creditelor de la IFN-uri, daca am grad mare de indatorare?

„Am si eu o situatie in care observ ca se regasesc multi oameni.

Din nevoie de bani am apelat la 3 Ifn-uri pentru a obtine sumele solicitate. Din diferite cauze nu am putu sa mai achit ratele la timp, iar dobanzile penalizatoare au crewcut mai mult decat mi-as fi putut
imagina,vorbim aici de Credius,Hora Credit si Terra Credit.

Am mai facut plati partiale dar gradul de indatorare pare a fi destul de mare.
In aceasta situatie pot solicita la vreo institutie refinantare creditelor pentru a obtine o rata mai avantajoasa pentru toate cele 3?

Si inca o intrebare as mai avea, dupa cat timp se aplica executarea silita?!

Multumesc pentru eventualul raspuns!”

Postat in data: 24 ian., 2024

Ce fac daca fostul sot nu mai plateste ratele la credit, dupa partaj?

„Buna ziua! In urma unui partaj la divort pentru un apartament achizitionat prin programul Prima Casa, hotararea judecatoreasca in urma unui recurs este ca eu sa achit fostului sot sulta reprezentand jumatate (50%) din valoarea imobilului actual, eu dobandind rol de proprietar. De asemenea, hotararea il obliga si pe fostul sot la plata ratelor datorate in continuare bancii pana la finalizarea creditului, deoarece nu au putut stabili o alta sulta fixa. Doresc sa respect decizia asa cum este normal si sa ii ofer sulta.

Intrebarea mea este cum si prin ce metoda se poate face aceasta plata, deoarece din ce am inteles trebuie sa existe o clauza sau o asigurare pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati rata la banca, sa fie actionat in instanta si banca sa nu ma oblige doar pe mine la plata ratelor, astfel fostul sot nerespectand hotararea judecatoreasca.

Pentru ca ar iesi o inegalitate ca acesta sa ramane cu jumatate din valoarea apartamentului si sa nu isi achite datoriile in continuare, iar eu nu voi plati partea acestuia, respectandu-mi hotararea prin plata sultei. Multumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

Dupa cat timp se sterg datoriile?

„Buna seara. Dupa cat timp se sterg datoriile care nu au fost integral platite ?”

Postat in data: 19 ian., 2024

Se poate pune poprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?

„Bună seara se poate pune proprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023

Banca refuza sa-mi inchida contul poprit. Este legal?
brd-inchidere-cont-reclamatie

„Va scriu in legatura cu inchiderea unui cont la BRD care nu a fost folosit niciodata , precizez ca are si poprire instituita banca refuzand inchiderea lui, din cauza ca este poprire pe cont.

Ca urmare am rugamintea daca ma puteti ajuta cu formularea unei cereri de inchidere cont sa o depun la banca mai sus mentionat.
Va multumesc”

Postat in data: 12 dec., 2023

Cat imi poate opri din pensia de invaliditate, daca nu platesc ratele la credite?

„Buna ziua am o pensie de invaliditate de gradul 2 de 1551 RON si indemnizate sociala de la DGASPC de 449 de lei, 2000 de lei in total si rate la 4 IFNuri de 1350 pe luna pe care as vrea sa nu le mai platesc deoarece nu ma ajung cu banii pe iarna. Cat va fi poprirea % daca ma decid sa nu mai platesc ratele?”

Postat in data: 22 nov., 2023

Pot plati anticipat un credit, daca am poprire?

„Sotul meu are un credit imobiliar la care au garantat si parintii lui deoarece sunt coproprietari pe imobil si eu deoarece suntem casatoriti si deasemenea coproprietar.Avem situatia de poprire pe cont dintr-un caz extern,si ca rezolvare banca nea zis sa platim rata dupa ziua scadentei in CONTUL INTERN al bancii fara probleme,zis si facut.

Acum, noi ca Giranti,Codebitori dorim sa platim pe langa rata lunara si din principal,rambursare partiala pentru a scapa cat mai repede de acest credit dar banca a zis ca din cauza ca este poprire pe cont nu putem face rambursare…Din cate cred noi ca giranti,codebitori ar trebui sa putem plati anticipat,rambursare intr-un fel sau altul,asa cum se poate plati si rata in contul intern al bancii dar dupa data scadenta a ratei
Va multumesc!”

Postat in data: 18 nov., 2023

Se poate pune poprire pe pensia alimentara?

„Ieri mi s-a executat silit 2300 si ceva de lei din contul de economii al fetitei mele, bani proveniti doar din pensia alimentara. Am primit o scrisoare in care mi s-a cerut anterior sa platesc acea suma in
termen de 1 zi, nu stiam ca trebuie sa platesc acea suma ca urmare a incheierii unui proces cu un angajator, eu achitand inainte ce s-a executat in plus fata de mine cand am castigat procesul.

Problema pe scurt e ca banca din cate stiu nu are dreptul sa imi ia asa banii cum vor ei mai ales ca nu am alte venituri decat cele din pensia alimentara a fetitei si sunt si plecata din tara de cand m-am
recasatorit. De aceea pensia de la tatal biologic mergea in contul de economii al fetitei, ei au luat de acolo daca in cont nu era nimic, totusi nu mi se pare normal.”

Postat in data: 09 nov., 2023