Executari silite

axi-card-credit-reclamatie
Dupa ce perioada de intarziere la plata creditului pot sa fiu dat in judecata si executat silit?

Am o problema cu banca Axi card. Intrebarea e: poate sa ma dea in judecata dupa 2 luni de intarziere, de neplata?

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?

Am primit o somatie ca am o datorie la Vodafone, desi am platit toata perioada contractului de doi ani. Ce pot sa fac?

Am primit o somatie de plata de la firma de recuperare Kredyt Inkaso pentru a plati in 48 de ore suma de 700 de lei, pentru un abonament la Vodafone.

Problema e ca eu am facut acest abonament in 2013, pentru o perioada de doi ani, si am platit tot ce aveam, pana in 2015, cand a expirat contractul si nu am mai folosit numarul de telefon.

Cand m-am dus la un magazin Vodafone sa cer explicatii, cineva mi-a spus ca trebuie sa-i anunt cu o luna inainte de incheierea contractului ca nu mai folosesc numarul.

Dar ei n-au vazut ca nu-l mai folosesc? Unde scrie in contract ca trebuie sa-i anunt eu pe ei.

Nu mi se pare normal ca dupa patru ani sa mai puna acum sa platesc o suma uriasa pentru niste servicii telefonice pe care nu le-am utilizat.

Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc

Pot face contestatie la executare pentru un credit vechi? Si cum trebuie procedat?

In anul 2007 am luat un credit pentru achizitie bunuri de la BRD FINANCE IFN, in baza deciziei de indemnizatie crestere copil. Un an mai tarziu am terminat indemnizatia de crestere a copilului si pentru ca firma la care lucram daduse faliment intre timp, am ramas fara servici si totodata mi-a fost imposibil sa mai platesc creditul, ultima plata in noiembrie 2008. Din diverse surse am aflat ca s-a emis hotarare judecatoreasca de executare silita pentru acel credit. In acest moment nu am proprietati pe numele meu si nici nu lucrez. Intrebarea mea este daca pot face contestatie la executare si cum trebuie procedat. Ps. Sunt executata de INTRUM DEBT FINANCE AG. MULTUMESC

Sumele platite in plus la rata creditului BCR pot fi poprite?

Am avut rata la BCR pe care o plateam luna de luna prin bancomat , bancomat unde nu puteam plati cu virgura, astfel ca plateam in plus fata de rata cate 0,9 o,2 bani , dar au fost si situatii cand banca imi cerea sa-i platesc in plus sume cuprinse intre 9 -16 lei pentru diferite comisioane ,in plus.

Astfel incat s-au adunat in 5 ani suma de 350 lei. Aceasta suma se paote constitui suma poprita in contul altei banci, ori aceasta suma trebuia sa diminuieze ultima rata la BCRt Poate fi considerata suma poprita 0,20 bani, 0,70 ,0.90 banit va rog sa ma ajutati.

Firma de recuperare Rabon si BEJ mi-au luat mai multi bani decat trebuia! Ce pot sa fac?

In anul 2007 am facut un imprumut de 23.000CHF la banca Volksbank, in Campulung/Arges. Un an a fost ok, intrucat plateam lunar banca fara probleme, insa, atunci cand au fost retinerile de 25%, rata o plateam doar 3 sferturi, nu 180 franci. Din cauza la 3 luni, am platit suma de 1600 de franci bancii si imediat ce au incasat acesti bani (6000 ron), banca a cesionat creanta catre Rabon Credit solutions Romania S.R.L.

Din acest motiv,in 07.07.2015 am promovat o contestatie la executare si de atunci au inceput procesele cu banca, executorul si recuperatorul.

In 05.02.2018 am achitat in totalitate creanta transmisa de Rabon, unde atat ei, cat si executorul, ma amenintau sa platesc cat mai repede creanta, ca dosarul meu este la ei si-mi poate scoate ap. la vanzare (am ipotecat ap.ca o garantie).

Chiar daca le-am achitat, Rabonul mi-a zis ca trebuie sa-i platesc si executorului, la suma de mine achitata (2930 euro=3400 franci elvetieni), suma de 7289 lei, impusa de executor.

Cand mi s-au retinut de la scoala (507 lei) si apoi din 2017 pe cuponul de pensie (554lei), suma s-a ridicat la 6895 lei.

Am contactat Rabonul si-am intrebat-o de ce executorul mi-a mai retinut pe 11 luni (martie (fara aprilie) 2017-martie 2018, suma aceea, deoarece nu mai avea pe ce sa-mi faca executarea silita.

I-am cerut prin mesaj electronic d-nei de la Rabon sa-mi spuna daca din suma achitata de mine integral au fost alocati si executorului, unde nu am mai primit nimic.

Va intreb, a fost legal ca executorul sa-mi mai retina acei bani (6895 lei) si sa-mi ceara executorul contul meu, intrucat i-a intrat in contul bancii lui mai multi bani de la mine, acea suma infima (209 lei).

I-am raspuns executorului ca in contul lui sunt mult mai multi bani decat aceea ce doreste sa mi-o dea.

Nu am dat nici un cont executorului, intrucat consider ca acei bani au fost insusiti atat de Bej, cat si de Rabon.

Va multumesc!

Executorul mi-a pus poprire de doua ori pentru aceeasi datorie si nu vrea sa-mi restituie banii. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in August 2016 am achitat integral o datorie de 5200 de lei, dosarul era la un executor judecatoresc. Am trimis chitantele de plata catre executor si am dovedit plata. In martie 2018, acelasi executor judecatoresc a redeschis dosarul si mi-a pus poprire pe cont , pentru acelasi dosar din 2016, pe suma de 1300 de lei. Iau legatura cu cei de la Biroul executorului si acestia imi spun ca dosarul nu a fost inchis in 2016 de catre cei de la Biroul de Credite si ca sa iau legttura cu ei. Intr-un final am rezolvat si a ramas ca imi restituie suma poprita, insa mi-au returnat cu 240 de lei mai putin ( suma care , mi-au zis ei, reprezinta comisionul muncii depuse de executori) . Mi-au pus poprire pe cont si mi-au retras 1300 de lei din cont din cauza unei erori comise de Biroul de Credite in 2016, iar eu am platit 240 de lei executorilor pentru faptul ca ei au depus o munca inutila si nu vor sa imi restituie si cei 240 de lei. Ce pot sa fac?

Orange mi-a spus ca am net nelimitat in roaming, dar apoi m-a taxat si m-a executat silit. Ce pot sa fac?

In 2013 am plecat in Franta la lucru si am sunat la Orange sa vad daca cat net am in strainatate. Un operator mi-a spus ca daca platesc inca 3 euro la abonament, am net nelimitat in roaming.

Dar cand m-am intors in tara, mi-a venit factura de 12 milioane. Am vrut sa fac o reclamatie la un magazin Orange dar n-au vrut sa mi-o primeasca, mi-au spuns ca nu stiu cu cine am vorbit eu la telefon. Pai si atunci cum de mi-au activat roamingul, daca nu stiu?

Acum sunt executat silit de o firma de recuperare pentru o datie de 55 de milioane, pentru problema aceeea.

Spuneti-mi va rog ce pot sa fac?

Poate firma sa-mi vireze banii pentru concediul de maternitate, in cazul unei popriri?

Buna ziua, sunt in concediu de crestere copil (fetita are 6 luni jumate), firma unde lucram a primit in contul ei suma pt.concediu meu de maternitate.

Acum firma are poprire de la Anaf, mai poate firma sa-mi vireze concediu in contul meu sau nu, din cauza acestei popriri??? Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, ca nu stiu cum zice legea!!!Va multumesc.