Executari silite

Datoria se prescrie, daca nu am primit somatie de la banca si executorul judecatoresc timp de 10 ani?

În anul 2012 fiica mea a făcut o descoperire de card de 1500 lui la Reifeisen Bank. Abia astăzi 06.10.2022 am primit somație de la executorul judecătoresc, având ca anexa și hotărârea instantei de judecata privind plata a 4800 lei.

Ce ma sfătuiți sa fac, deoarece au trecut 10 ani și nu am primit nicio somație din partea băncii sau altei instituții.. Nu s-a prescris aceasta datorie în acest timp?
Va mulțumesc,

Politia m-a anuntat ca pe masina cumparata s-a pus sechestru. Ce pot sa fac?

Am cumpărat un autoturism în data de 6 august,cel de la care l-am
cumpărat, la rândul său, il cumpărase în data de 7 iulie de la
proprietarul din certificatul de inmatriculare. De fiecare data au
fost scoase certificate fiscale de la admin financiare.

În data de 20 septembrie ,când am avut programarea la DRPCIV mi s -a spus ca
autoturismul are sechestru asigurator civil din data de 16 septembrie.

Proprietarul a aflat ,tot de la politie, ca s a pus sechestru pe
autoturism pentru un card CETELEM din urma cu mai mulți ani. Nu stiu
daca acest sechestru este de la executor,nu stiu nr dosar sau decizie
si nu stiu de unde sa incep ori ce fel de demers.

Cert este ca nu știu
și nu am cum sa aflu ce se întâmplă cu adevărat. De aceea ,va
rog, să îmi dați un semn dacă ma puteți ajuta,desigur cu tot ceea
ce presupune,inclusiv costurile.
Mulțumesc.

Banca poate lua toata pensia de pe card, la o poprire de la ANAF?

Bună ziua, domnule Coman!

Am o problemă legată de popriri pe venituri din pensii, nu știu cum să-i dau de capăt și vă rog să mă ajutați.

In primăvara acestui an, nașul meu, care este stabilit in Statele Unite din anul 2005, îndeplinind condițiile de pensionare, m-a împuternicit să-l reprezint la Casa de Pensii, pentru obținerea drepturilor aferente perioadei în care a lucrat în Arad. I-a fost emisă decizie de pensionare și i-am deschis cont la Banca Transilvania. Cuantumul pensiei este de 1200 lei.

Luna trecută am constatat că pe card i-a fost virată o anumită sumă de bani. După câteva zile, știind că urmează să primească o nouă pensie, am verificat din nou soldul de pe card și, spre stupoarea mea, am constatat că acesta era zero. De la casa de pensii mi s-a comunicat că pensiile au fost trimise integral băncii. De la bancă am primit un extras de cont în care sunt menționate două popriri, fără a mi se comunica instituția emitentă, doar id-ul și un număr.

Pe căi neoficiale, am aflat că popririle au fost emise de ANAF, pentru datorii pe care nașul le-ar avea din perioada 2003-2010, când desfășura activități de taximetrie.Nimeni nu l-a informat nici pe el și nici pe mine de existența acestor datorii și nici a acestor popriri. Nu ne-a fost comunicat nimic în mod oficial, nici de către ANAF, nici de către bancă și nici de către casa de pensii.

In aceste condiții, și ținând cont de prevederile legale referitoare la popririle veniturilor din pensii(nu poate să-i fie blocată întreaga pensie), dar și de faptul că ruda mea nu poate veni în țară, vă rog să-mi spuneți care sunt pașii pe care trebuie sa-i urmez, pentru ca acest om să beneficieze, totuși, de drepturile de pensie prevăzute de lege.
Cu deosebit respect,

Mi se poate lua 50% din pensie pentru datorii la aceeasi banca?

Am o pensie de 2200 lei , In anul 2016 s-a inchis societatea la care am fost administrator si am ramas cu datorie catre banca de 35000euro.
e vorba de 3credite ramase restante catre banca la dizolvarea societatii
1 linie de credit 50.000 lei
2 un credit cu apartament girat(l-au vandut , normal s-a achitat)
3 un credit cu fondul de garantare .Toate la aceias banca(Garanti) .

In situatia aceasta , se pot trimite 2 notificari separate pentru a se
lua 50% din venit?

Din prima luna de pensie mereu au luat 50% din pensie. Banca a impartit suma de 35000euro in mai multe datorii si executorul a trimis 2 popriri diferite. Este ok? Chiar nu stiu si astept cu interes
raspunsul dvs. Va multumesc

BRD mi-a oprit alocatia copilului, pentru o descoperire de cont. E normal?

Am o descoperire de cont la BRD făcută în urma cu 5 ani ,anul acesta în luna iulie a expirat și banca mi.a oprit automat alocația copiilor plus un venit de la stat de 2500 lei Este normal asa ceva?

Are voie banca sa-mi traga alocatia copilului?

Bună ziua va rog ajutați-mă cu o informație timp de 3 ani de zile banca BRD mia luat toată alocația copilului eu alocația aia nu am văzut-o niciodată nici un leu are dreptul sa o facă vreau sa precizez ca am avut un împrumut la ei

Diurna este considerata salariu si poate fi retinuta, daca am poprire?

Buna ziua, am citit intr-una din postarile dumneacoastra ca bamca nu are voie sa retina, in cel mai rau caz, mai mult de jumatate din salariu.

Intrabarea mea este urmatoarea, diurna este considerata salar sau doar salariul brut, trecut pe contractul de munca se ia in cosiderarea la calcularea procentului?

Nu pot plati rata la creditul Raiffeisen, pentru ca am poprire pe cont. Ce pot sa fac?

Am o situație mai neplăcută cu o Raiffeisen.
Am propire pe cont de la executor și nu îmi pot platii ratele la banca.
Dânșii mi-au spus ca ei nu au acordul biroului executor pentru a-mi platii rata la banca.
Am sunat și la executor și domna de acolo mi-a spus ca ei nu au pus propirea în asa fel încât sa nu îmi pot platii ratele la banca.
Nu mai înțeleg.
Ma învârt intr-un cerc în care eu nu pot sa îmi plătesc rata la banca deși am banii respectivi.
Probabil Raiffaisen așteaptă sa le plătesc dobânda aiurea și sa ma execute și ei.
Va rog dacă se poate sa ma ajutați cu un sfat sau ceva legat de acesta situație.
Astăzi am sunat din nou și mi s-a comunicat ca nu exista nicio soluție pentru a platii rata.
Îmi cam suna a abuz.

credius contact
Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Care este procedura legala pentru recuperarea datoriilor (creantelor)?

Care este procedura legala de recuperare a datoriilor la credite? Ce lege se aplica?

Sunt executat silit dupa 18 ani, pentru un credit neplatit. Ce pot sa fac?

„Bună ziua, caut să mă informez asupra unui credit nerambursat pe care l-am avut.
Aș dori să vă detaliez puțin in speranta că mă puteți lamuri. Am avut un credit de nevoi personale luat de la Banca românească în anul 2005 în baza unui contract de muncă pe o perioadă determinată de un an de zile și în baza unei polițe de asigurări pe creditul respectiv.

După o anumită perioadă de timp am ajuns în imposibilitatea de a achita creditul, din câte îmi amintesc în acea perioadă am primit de la bancă câteva notificări cum că am întârziat cu plata ratelor, dar nimic mai mult, menționez faptul că în decursul anilor eu am mai lucrat în România angajat am avut chiar și o mică societate comercială nimeni nu mai întrebat nimic nu mi sa pus poprire pe cont nu am fost executat sau dat în judecată pentru datoria respectivă de catre bancă.

De atunci și până în prezent sunt peste 18 ani, zilele trecute sau prezentat la adresa mea de domiciliu trei persoane menționând faptul că sunt de la o firmă de recuperare Kruk și că au venit să mai execute silit pentru acea datorie către Banca românească din 2005 neprezentând o hotărâre judecătorească doar o hârtie cu anumite articole semnată și ștampilată de către firma lor în numele unui executor judecătoresc.

Aș dori dacă puteți să îmi spuneți ce treburi mai au aceștia după 18 Ani, ce ar trebui să fac, si cum pot afla dacă creditul respectiv este prescris?
Sper într-un răspuns de la dumneavoastră și vă mulțumesc anticipat!!!”

Cat trebuie sa-mi opreasca legal la suma de 3.000 de lei, pentru o poprire?

„Cit trebuie sa mi oprească legal din suma de 3000 ron lunar.”

Executorul mi-a spus ca mai am de platit 83.000 de lei la un credit de 8.000 de lei de la un IFN. E normal? Ce pot sa fac?

„Buna ziua ,am un contract de împrumut din 2016 , suma împrumutată a fost de 8000 RON la un IFN sa plătit o parte , iar in luna Iulie 2021 am primit o executare silită in valoare de 17,593 , de anul trecut mi se oprește 1/3 din salariu lunar . Am cerut de la executor sa mi se spună cât mai am de achitat ! Am primit ieri răspuns și mi se spune ca trebuie sa mai plătesc 83,286😱.Este normal ? Va rog sa îmi Spune-ți unde as putea apela sa fac o reclamație ! 🙏”

Se poate pune poprire pe pensia mea de boala?

„Buna Ziua…Se poate pune poprire pe pensia mea de boala HIV SIDA de 1000? Am si cerrtificat de handicap si stau si intru.un Centrul De Plasament.”

credius credit reclamatie
Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Pot sa platesc eu datoria nepotului, sa nu-i execute silit casa?

Sunt matusa unui tinar care ar urma sa fie executat silit pentru un imobil.Eu as vrea sa il ajut, as putea sa ma angajez sa platesc o suma avans si in continuare o rata lunara pina la plata integrala, fara semnatura lui? Pentru ca nu dau de el, nu raspunde la tel, il streseaza sa vorbesc despre aceasta problema.

Baiatul pur si simplu nu crede ca ii vor lua casa, daca pina acum desi nu a platit citeva luni nu s-a intimplat nimic. De fapt s-a intimplat, a primit mereu plicuri pe care nu le-a deschis si a fost cautat pentru evaluarea imobilului in luna aprilie, anul acesta, dar el nu a fost acasa. Eu realizez ca ar fi mai bine sa pastreze casa, sa fie independent, are 28 de ani, el crede ca lucrurile se vor rezolva platind din nou rate, nu comunica cu creditorul si nu este un bun platnic.
Cit timp mai are pina ii executa silit? Procesul a avut loc in lipsa lui.Sper sa imi raspundeti, va multumesc.

integral-collection-credius
Pot fi executat silit de Integral Collection dupa doar 2 luni de neplata a ratei?

Buna ziua, acum 2 luni am achitat jumatate din rata pe care o am, iar pe luna aprilie inca nu am reusit sa o achit. Am vorbit cu cei care se ocupa de dosarul meu ( mentionez ca plata o fac catre cei de la Integral Collection ), si au spus ca daca pana vineri cel tarziu nu reusesc sa achit rata pe luna aprilie si diferenta din martie ma executa silit.

Ma pot executa dupa doar 2 luni neplata? Avand in vedere ca am facut plata la o jumtate din rata pe martie.

Va multumesc.

Pensia de boala pentru incapacitate de munca se poate popri?

Pensiile de boala pentru incapacitate de munca grad 1 se pot poprii ? Mentionez ca valoarea pensiei este de peste 4000 lei . costurile cu chiria, medicamente si cele necesare depasesc valoarea acesteia.
Va multumesc,