Etichete: poprire

Imi poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

„Am pensie de invaliditate revizuibila cu cod boala psihica.Am o executare silita.Imi poate pune oprire pe aceasta pensie .Mulțumesc pentru răspuns.”

Postat in data: 12 mart., 2024

Daca am poprire, pot sa cumpar o masina, fara a fi pusa sub sechestru?
sechestru-masina-executare-silita-poprire

daca am deja o masina pe care s-a pus sechestru si doresc sa achizitionez o alta masina, este posibil sa intre si aceasta sub sechestru ? Mentionez ca platesc lunar o suma din poprire ptr stingerea datoriei.

O pot lua la fiscal si ulterior sa o vand fara a fi prinsa sub sechestru ?”

Postat in data: 23 feb., 2024

Cati bani poate sa-mi opreasca din indemnizatia pentru copil, daca am poprire?

„Bună ziua,am 2 popririi la Cec Bank din Ianuarie 2024,astăzi mi-a intrat Indemnizația de creştere copil după 2 luni de când am făcut dosarul.

Întrebarea mea este:De ce mi-au blocat jumătate din Indemnizația pe 2 luni ținând cont că legea spune 50% din venitul net lunar.În condițiile care eu am primit Indemnizația pe Decembrie şi Ianuarie,în Decembrie nefiind poprire pe cont.Vă multumesc!”

Postat in data: 19 feb., 2024

OTP Bank imi opreste din alocatia copilului. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

„Buna ziua domnule Coman ,sunt o mămică și nu reușesc să rezolv situația cu alocația copilului ,are o proprire pe contul la OTP Bank unde copilul încasează alocația și de vreo 2 ani i se oprește lunar 80 se lei în fiecare lună ,as dori daca se poate să mă ajutați să știu exact pașii de parcurs ,pentru a opri acesta situație ,va mulțumesc!o zi buna!”

Postat in data: 17 feb., 2024

Se poate pune poprire pe indemnizatia de handicap?

„Buna seara va rog daca ma puteti ajuta,mamei mele i s-a pus o poprire cu data de 7 februarie anul curent problema este ca in acest cont intra pensia sociala minima si indemnizatia de handicap.Mentionez ca mama mea are handicap psihic grad 1.Executorul nu ma ajuta cu nimic.Ce cadru legal exista?multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2024

Banca poate sa-mi puna poprire pe cont, pentru o intarziere de 3 zile la cardul de credit?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

Bună,

Cum este posibil sa mi se pună poprire pe conturile firmei, pentru o întârziere de 3 zile de la scadenta pentru un card de credit??? Nu mai avem nici minimul de 30 zile??? Este abuz. Luna trecuta a fost mai frumos, mi s-a blocat suma datorata cu o zi înainte de scadenta.
Adică ei sunt stăpâni pe banii din contul meu.”

Postat in data: 22 ian., 2024

Imi opreste din salariu si la banca si la servici. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!
Am două popriri de la același CAR și acestea au ajuns același executor judecătoresc.
Acest domn a trimis actul de poprire atât la serviciu cât și la bancă, astfel că îmi oprește 1/2 din salariu de pe statul de plată și din puținul care rămâne și îl primesc in contul bancar mai oprește și banca.
Cei de la bancă spun că nu pot face nimic deoarece domnu executor ar trebui sa le trimită notificare pentru a înceta poprirea Ce sa fac?”

Postat in data: 17 ian., 2024

Se poate pune poprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?

„Bună seara se poate pune proprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Se poate pune sechestru pe casa, daca nu platesc creditele la IFN-uri?
sechestru imobil

„Buna ziua!am mai multe credite la ifn-uri și nu am cum sa le mai plătesc pe toate,se poate pune sechestru pe casa soțului din cauza neplatiilor,menționez că casa nu e a mea ci a soțului”.

Postat in data: 27 dec., 2023

Cum se calculeaza restantele la un credit IFN si dupa cat timp pot fi executat silit?
claret ifn reclamatie

Am primit un mesaj pe telefon ca a fost demarata procedura de executare silita in contractul de credit.

Am un credit cu ipoteca la Claret IFN si nu inteleg cum se calculeaza restantele deoarece eu consider ca am 2 rate restante iar dumnealor imi spun ca de fapt am peste 90 de zile de intarziere si se reziliaza contractul.

Mentionez ca, ceditul este garantat cu apartamentul si de aici si temerea mea. Ei spun ca daca am avut restante nu se achita cea mai veche rata ci se achita intai dobanda in curs si din urma ramane restanta si creste nr zilelor de intarziere.

Se reziliaza imediat dupa 90 de zile?? …chiar nu mai pot face nimic?? Si daca s-a reziliat se trece direct la recuperarea creantei prin vanzarea apartamentului sau se popresc veniturile intai?

Va rog sa imi dati un sfat caci sunt disperat.”

Postat in data: 26 dec., 2023

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023

Banca mi-a retras toti banii din cont, pentru o restanta. Ce pot sa fac?

„Bună seara . Am o problema , banca ING mi-a retras toți bani din cont .. mia întrat salariul și iau luat pe toți. Aveam restanta și au luat toți bani…”

Postat in data: 09 dec., 2023

Cum se calculeaza popririle pe salariu, daca platesc si pensie alimentara?

„Cum se calculează popririle pe salariu, atunci când sunt mai multe , printre care și Anaf. Menționez ca am de plătit și pensie alimentara.”

Postat in data: 08 dec., 2023

Cat imi poate opri din pensia de invaliditate, daca nu platesc ratele la credite?

„Buna ziua am o pensie de invaliditate de gradul 2 de 1551 RON si indemnizate sociala de la DGASPC de 449 de lei, 2000 de lei in total si rate la 4 IFNuri de 1350 pe luna pe care as vrea sa nu le mai platesc deoarece nu ma ajung cu banii pe iarna. Cat va fi poprirea % daca ma decid sa nu mai platesc ratele?”

Postat in data: 22 nov., 2023

Pot plati anticipat un credit, daca am poprire?

„Sotul meu are un credit imobiliar la care au garantat si parintii lui deoarece sunt coproprietari pe imobil si eu deoarece suntem casatoriti si deasemenea coproprietar.Avem situatia de poprire pe cont dintr-un caz extern,si ca rezolvare banca nea zis sa platim rata dupa ziua scadentei in CONTUL INTERN al bancii fara probleme,zis si facut.

Acum, noi ca Giranti,Codebitori dorim sa platim pe langa rata lunara si din principal,rambursare partiala pentru a scapa cat mai repede de acest credit dar banca a zis ca din cauza ca este poprire pe cont nu putem face rambursare…Din cate cred noi ca giranti,codebitori ar trebui sa putem plati anticipat,rambursare intr-un fel sau altul,asa cum se poate plati si rata in contul intern al bancii dar dupa data scadenta a ratei
Va multumesc!”

Postat in data: 18 nov., 2023

Se poate pune poprire pe pensia alimentara?

„Ieri mi s-a executat silit 2300 si ceva de lei din contul de economii al fetitei mele, bani proveniti doar din pensia alimentara. Am primit o scrisoare in care mi s-a cerut anterior sa platesc acea suma in
termen de 1 zi, nu stiam ca trebuie sa platesc acea suma ca urmare a incheierii unui proces cu un angajator, eu achitand inainte ce s-a executat in plus fata de mine cand am castigat procesul.

Problema pe scurt e ca banca din cate stiu nu are dreptul sa imi ia asa banii cum vor ei mai ales ca nu am alte venituri decat cele din pensia alimentara a fetitei si sunt si plecata din tara de cand m-am
recasatorit. De aceea pensia de la tatal biologic mergea in contul de economii al fetitei, ei au luat de acolo daca in cont nu era nimic, totusi nu mi se pare normal.”

Postat in data: 09 nov., 2023

E normal sa fiu executat silit daca m-am imbolnavit si n-am mai putut plati creditul?

„Bună ziua, în primul rând vreau să menționez că din anul 2017 am dobândit o afecțiune psihică și timp de 2 ani am fost internat într-un spital de specialitate, apoi în anul 2019 am fost eliberat din spital și sunt pensionar de boală (cod afecțiune F20)
Am decizia medicală asupra capacității de muncă în care se specifică faptul că capacitatea mea de muncă este pierdută în totalitate, aflându-mă sub tratament la domiciliu. Singura mea sursă de venit este pensia de boală (1850 Lei) din care cu greu reușesc să-mi acopăr cheltuielile aferente traiului.

Îmi amintesc că am luat prin anul 2012 un credit de la ING o sumă în jur de 2000 Lei (voi căuta contractul să văd exact data și suma) Am fost contactat telefonic de către ING pe perioada în care
eram internat în spital și le-am explicat situația, trimițându-le și o adeverință semnată și ștampilată de medicii psihiatrii din spitalul în care am fost internat (Spitalul de Psihiatrie Jebel)

Am primit recent o notificare privind cesiunea creanței din partea executorului judecătoresc în care sunt informat că suma pe care o datorez este de 3.327,53 Lei și că, citez „vă
informăm că a fost cesionat Contract de credit ING BANK. Creditorul dvs. actual este INVESTCAPITAL LTD” și în continuare mi se transmit niște conturi în care pot să depun suma datorată.

Dețin și un card de credit la CEC Bank (în care îmi este virată lunar pensia de boală, singura mea sursă de venit) și am observat astăzi când am intrat pe aplicație că îmi apare acolo suma datorată cu minus, deci cred că mi s-a pus un fel de poprire, nu-mi pot da seama până la data la care voi încasa pensia, deoarece bineînțeles că ultima pensie mi-am retras-o…

Consider această măsură abuzivă, în primul rând datoria cred că, conform legislației s-a prescris, în plus dată și situația mea specială cu pierderea capacității de muncă. Menționez că atunci când am contractat împrumutul de la ING mi-am făcut și asigurare, care ar fi trebuitîn mod normal să acopere astfel de situații.

Vă rog respectuos să mă sfătuiți ce pot face în cazul de față.

Am luat legătura cu executorul judecătoresc, acesta mi-a ,spus să iau legătura cu cei de la Kruk, le-am explicat și lor situația mea specială, le-am trimis emailuri ambilor în care le-am atașat și
toate actele care dovedesc situația mea specială ( boala dobândită, hotărârea comisiei medicale cu pierderea totală a capacității de muncă etc.)

Vă rog să mă ajutați cu un ce sfaturi puteți ca până la soluționarea problemei să mi se ridice poprirea…”

Postat in data: 07 nov., 2023

Doar din salariu, sau si din alte venituri periodice, se poate retine maxim 33%, in cazul popririi?

„Scriu pe o platformă online, respectiv o aplicație numită Chapters și încasez o data la câteva luni acele drepturi de autor,numite writing fees.
Am o poprire pe cont,suma nu este una exorbitanta dar după cunoștințele mele,aceste drepturi de autor sunt considerate venituri periodice și conform legii se popresc cu 33%.
Am făcut cerere de blocare, mi-au cerut acte doveditoare,nu știu ce acte doveditoare as putea sa le transmit înafara de emailul care precizează că mi-au fost trimise plățile de către writing room/ crazy maple studio inc și un acord semnat online că nu sunt persoana us .
Dânșii,cu toată documentația aceasta,au reținut integral suma precizând că dl executor le-a trimis o înștiințare sa rețină toată suma. Ce as putea sa fac? Va mulțumesc”

Postat in data: 31 oct., 2023

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru asistente medicale?

„Am inteles ca ar fi o treime din salariu poprirea de la banca la un credit de nevoie personale, este asa? Daca da cat ar putea sa imi opreasca dintr-un salariu de 3400 cu indemnizatia speciala de 500 lei bagata la tot ce se calculeaza binenteles, nu este separata, data acum mai nou de guvern pentru asistenții medicali, deoarece altfel este de 3200 maxim. Va multumesc si astept un raspuns. O zi faina.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Avocata m-a executat silit pentru ca nu i-am platit o factura mai mare decat convenisem! Ce pot sa fac?

„Bună ziua,in anul 2016 am apelat la serviciile doamnei/domnișoarei
avocate P pentru a mă reprezenta într-un proces penal , prin recomandarea unei cunoștințe comune .Procesul avea să fie de lunga durata ( încă e pe rol ),după o perioadă de timp ( câțiva ani ), am fost chemat la doamna/domnișoara avocata P pentru a mi se înmâna dosarul ,motivul fiind că procesul a durat / durează mai mult decât s a așteptat și a ieșit în pierdere cu drumurile la instanțele de judecată chiar dacă i am oferit o mică atenție pentru deplasări și deranj, oferindu mi dosarul cu detaliile necesare și ce mai aveam de făcut .

Anul acesta apelând la serviciile doamnei/domnișoarei avocate Păun Silvia nebănuind de
ceea ce o sa se întâmple , am oferit detaliile necesare privind dosarul ,mi s a spus că se va gândi la onorariul ,dosarul era în stagiu prea avansat și trebuia să se ocupe de el repede ,făcând foile juridice ( onorariul ) ,trimise pe email , semnate și retrimise
înapoi . Doamna/domnișoara Păun Silvia s a apucat de apel ,cerând anumite detalii care nu apărea în dosar sau declarați ,pentru a face cererea de apel la timp ,folosindu-se de detaliile mele oferite prin email , WhatsApp.

Înainte de a face plata a primei rate a onorariului am primit factura pe email a doamnei/domnișoare P, citind o am rămas surprins că a fost adăugat o sumă peste ceea ce am vorbit motiv fiind că a stat în arhiva și a studiat dosarul( cererea de apel a fost scrisă / facuta cu detaliile oferite de mine ) . Cerându-i să îmi explice de ce mi sa adăugat sumă care apare extra argumentul doamnei/ domnișoarei avocate P a fost că nimeni nu muncește gratis pentru mine ( dovada convorbire WhatsApp) .

Am decis să renunț la serviciile doamnei / domnișoare avocate ,crezând că are ceva personal cu mine după cele spuse , primind pe email facturi din partea biroului doamnei /domnișoare avocate . Între timp am căutat alt avocat /a dar fără nici un folos că prezentam foile primite legate de dosar pentru a mă reprezenta ,dar din păcate m am lovit de uși închise și timp pierdut .

Colac peste pupăză am fost înștiințat de Banca că am poprire pe cont printr-un mesaj , sunând la biroul Executor Judecătoresc K și explicandu i situația , mi s a spus că dacă am găsit alt avocat de am renunțat la serviciile doamnei /domnișoarei ,răspunzând că NU el mi a sugerat de a lua legătura cu doamna/ domnișoara avocata P ,răspunsul meu a fost cum să mai apelez la serviciile juridice din partea ei după cele întâmplate , închizând mi telefonul domnul Judecătoresc K. Rămânând fără avocat și popriri pe cont! Vă mulțumesc pentru timpul acordat și că ați citit povestea mea !”

Postat in data: 23 oct., 2023