Pot face un credit in Romania daca lucrez in Germania? Daca da, care sunt conditiile?

Eu si partenerul meu de viată lucram în Germania de 4 ani Si 6 luni, cu contract de muncă. Mă interesează dacă putem face un credit în România si care ar fi condițiile! Va mulțumesc frumos!

BRD, credit venituri strainatate

BRD, credit venituri strainatate

Nu toate bancile din Romania, doar unele, acorda credite pe baza documentelor care atesta veniturile obtinute in strainatate.

Iata, de exemplu, care sunt documentele solicitate de banca BRD pentru acordarea unui credit imobiliar cu venituri din strainatate, conform informatiilor furnizate de banca:

Pentru venituri din strainatate se solicita urmatoarele documente justificative:

 Adeverinta de venit/document emis de angajator privind veniturile realizate (O) – aferenta unei perioade de trei luni calendaristice consecutive recente

 Contractul individual de munca inregistrat la organul competent al administratiei din statul unde solicitantul de credit este angajat / Scrisoare de angajare (dupa caz) (Copie);

 Document prevazut de legislatia statului respectiv care sa evidentieze plata impozitelor (Original)

 Raport privind activitatea desfasurata (daca este cazul) (Copie)

La acestea se adauga documentele aferente imobilului adus in garantie/ care face obiectul creditului si documentele de identitate ale participantilor la dosarul de credit.

Va rog sa reveniti la mine pentru alte informatii sau daca aveti nevoie de ajutor in obtinerea creditului.

+ 6 = 8