Imprumut

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

Credius-cesione-credit-Finopro
E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

E normal sa platesc un onorariu de 930 lei executorului judecatoresc pentru o datorie la Ferratum de 1.300 de lei?

Am primit o executare silita de la Ferratum, prin Kruk, cu o datorie de 1.300 de lei, la care se adauga onorariul executorului judecatoresc in valoare de 930 de lei. E normal?

Ca sa nu mai zic ca m-au dat in judecata si au aprobat executarea fara sa fiu anuntat, fara sa stiu nimic. Primesc doar acasa hartie ca am de platit.

Pai eu am platit la Ferratum de fiecare data, dar am avut o problema la un moment dat si n-am putut plati. Le-am spus sa ma amane cu plata sau sa platesc in rate, dar n-au vrut, mi-au zis sa dau toti banii odata.

Cand au vazut ca nu platesc, m-au dat repede la recuperatorii de la Kruk, care nici eu nu mi-au propus sa le platesc datoria in rate. M-au sunat de cateva ori si telefonul se inchidea automat, nu apucam sa zic nimic. Cand sunam eu, nu raspundea nimeni. N-am primit nimic in scris de la ei, m-au dat repede la executare silita. E normal asa ceva? Ce as putea face?

Credius poate acorda credite unei persoane cu gradul de indatorare de 200% si capacitatea de rambursare zero?

Daca fiul meu avea un grad de indatorare de peste 200% la diverse societati IFN la data solicitarii unui alt credit, a fost conform regulamentului ca societatea Credius sa ii acorde alt credit desi capacitatea de rambursare era zero?

Dobanda si comisioanele de la Credius le verifica cineva? Unde pot sa ma adresez pentru dobanda abuziva? La un credit de 5000 a platit trei rate de 680 si achitarea anticipata de 6900. Multumesc pentru raspuns!

Cum se calculeaza gradul de indatorare pentru refinantarea mai multor credite?

Cum as putea obtine un credit de refinantare cand toate bancile la care am apelat imi socoteste gradul de indatorire actual?? Deci am credite la care pe luna platesc 1200 de lei, si daca doresc refinantarea creditelor si ma incadrez cu un salar de 2500, daca la aceasta suma ma incadrez la 40000 de lei oare nu este f bine? As plati lunar 1000 de lei deci acopera rata si raman si cu 1500 de lei in mana. Nu inteleg ce inseamna creditul de refinantare. Va multumesc anticipat

Ferratum nu vrea sa-mi rescadenteze sau sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac ca sa nu ma raporteze la Biroul de Credit?

Am luat un imprumut de 1000 de lei de la Ferratum, online luna trecuta cu scadenta in 25 iulie, cu 0% dobanda.

Problema e ca am avut niste cheltuieli si nu pot da banii inapoi pana in 25.

Am citit pe site-ul dvs. ca pot cere o reesalonare a creditului, ca nu cumva sa ajung la Biroul de Credit, asa ca am sunat la Ferratum sa ntreb ce se poate face.

Dar nu am rezolvat nimic, mio spus ca nu exista asa ceva,ca de nu platec ma baga la Biroul de Credit pe lista de rau platnici.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Cu cat timp inainte banca trebuie sa ma notifice ca ma raporteaza la CRC?

Am facut o linie de credit la ING pe firma, linie care anul trecut a fost transformata in credit pe 36 luni. din pacate am avut 3 luni intarziere de plata si mi-au reziliat contractul dandu mi 15 zile de achitare.

Din pacate este o clauza generala in contract in sensul ca ei spun, ca in cazul in care nu platim la data prevazuta in contract,
au dreptul sa rezilieze contractul.

Nu sunt de rea credinta incerc sa recuperez restantele dar nu pot sa mai fac nimic cu rezilierea.

Exista o prevedere in legislatie cu cat timp inainte tb sa ma notifice ca ma raporteaza la CRCt sau nu este ca si la BIROUL DE CREDITt

MULTUMESC
anticipat

Pot renunta la creditul Flanco?

Buna ziua! Am fost ieri la Flanco si am facut un credit pt un telefon, mai pot renunta la creditul respectiv?

Mentionez ca inca nu am semnat toate foile si nu am primit telefonul sau sa ma folosesc de bani de pe cardul de cumparaturi

Mi.am dat seama ca dobanda este exagerat de mare adica telefonul costa 4300 si eu as da in termen de 24 de luni 7000 si nu vreau.

Am semnat 3 foi probabil prelucrarea datelor ti ce mai dau ei pe acolo.

Deci mai am sansa sa renunt (reziliez) ?

Ce mi se poate intampla daca nu mai platesc datoriile la IFN?

Sunt in imposibilitatea de plata, nu am niciun venit si nici bunuri mobile sau imobile, ifn ul a recurs la o firma de recuperare a creditelor. Problema e ca eu sunt in imposibilitatea de plata. Ce mi
se poate intampla? Mi-au pus in vedere ca ma vor actiona pe cale juridica, urmand executarea silita.