Tag Archives: Germania

card-postbank-girocard-vpay
Pot sa scot bani in Romania de pe un card Postbank Vpay emis in Germania?

Buna ziua, am un card PostBank pe care l-am facut in Germania, le care incasez salariul. Daca merg in Romania, pot scoate si de acolo bani de pe el? E un card tip V Pay, Girocard, nu e Visa sau Mastercard. Multumesc

Pot sa fac un transfer in euro tip SEPA in contul Trezoreriei?

Buna ziua, doresc sa fac un transfer SEPA din Germania in Romania, pe un cont deschis la Trezorerie. Transferul SEPA este gratuit si se poate face doar in EURO, conform legii in vigoare.

Am sunat la Trezorerie si mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru, deoarece contul Trezoreriei este in RON.

Este posibil totusi sa fac transferul SEPA in EURO la cursul actual de la BNR pe contul deschis la Trezorerie? va multumesc.

Pot face un credit in Romania daca lucrez in Germania? Daca da, care sunt conditiile?

Eu si partenerul meu de viata lucram in Germania de 4 ani Si 6 luni, cu contract de munca. Ma intereseaza daca putem face un credit in Romania si care ar fi conditiile!
Va multumesc frumos!

Trebuia sa primesc o suma de bani din Germania prin transfer bancar, dar nici acum nu a ajuns. Ce pot sa fac?

Trebuia sa primesc o suma de bani din Germania prin transfer bancar. Din Germania mi s-a spus ca s-au trimis banii, dar aici nu i-am primit, desi a trecut timpul necesar. (trimisi din Germania in 8.04, azi e 15.04) – au fost si zilele de pasti dar totusi ce s-ar fi putut intimpla? Unde pot sa ma adresez daca nu se rezolva problema?