Etichete: salariu

Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

Cum pot plati 6 credite IFN, daca am salariu de 2.000 de lei?

„As vrea sa stiu am 6 credite la ifn iar salariu meu este de 2000 lei cum as putea plati ?”

Postat in data: 14 feb., 2024

Imi opreste din salariu si la banca si la servici. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!
Am două popriri de la același CAR și acestea au ajuns același executor judecătoresc.
Acest domn a trimis actul de poprire atât la serviciu cât și la bancă, astfel că îmi oprește 1/2 din salariu de pe statul de plată și din puținul care rămâne și îl primesc in contul bancar mai oprește și banca.
Cei de la bancă spun că nu pot face nimic deoarece domnu executor ar trebui sa le trimită notificare pentru a înceta poprirea Ce sa fac?”

Postat in data: 17 ian., 2024

Doar din salariu, sau si din alte venituri periodice, se poate retine maxim 33%, in cazul popririi?

„Scriu pe o platformă online, respectiv o aplicație numită Chapters și încasez o data la câteva luni acele drepturi de autor,numite writing fees.
Am o poprire pe cont,suma nu este una exorbitanta dar după cunoștințele mele,aceste drepturi de autor sunt considerate venituri periodice și conform legii se popresc cu 33%.
Am făcut cerere de blocare, mi-au cerut acte doveditoare,nu știu ce acte doveditoare as putea sa le transmit înafara de emailul care precizează că mi-au fost trimise plățile de către writing room/ crazy maple studio inc și un acord semnat online că nu sunt persoana us .
Dânșii,cu toată documentația aceasta,au reținut integral suma precizând că dl executor le-a trimis o înștiințare sa rețină toată suma. Ce as putea sa fac? Va mulțumesc”

Postat in data: 31 oct., 2023

Neocapital mi-a furat banii din contul de salariu, cand am vrut sa retrag investitia. Ce pot sa fac?

„Am cerut să îmi închid contul de la Neocapital unde am investit 1250 RON. Am trimis o declarație de închidere și un domn împreună cu colegul său jurist mi-a trimis un link pentru închiriere cont și transfer sumă.Cind am terminat cu ei am văzut că aplicația de la Banca Transilvania unde aveam salariu a fost ștearsă și banii din contul de salariu nu mai erau și aveam și depozit și au luat tot. Am făcut un extras și toți banii erau transferați unei persoane care este angajata firmei NEOCAPITAL. D-na a zis că nu are banii dar în extras se văd în contul ei de la CECE BANK. VĂ ROG SĂ MĂ AJUTAȚI SĂ-MI RECUPEREZ BANII.”

Postat in data: 24 sept., 2023

Daca sunt garant la un credit, mi se poate face poprire pe salariu?

„Bună dimineața. Am o întrebare. Dacă sotul are un credit de nevoi personale iar eu sunt garant la el .Se pune problema popririi .Mi se va face și mie poprire pe salariu sau doar lui ?”

Postat in data: 31 aug., 2023

Daca am doua popriri, este legal sa mi se opreasca de doua ori cate o treime din salariu?

Buna ziua,am o intrebare daca ma puteti ajuta,am doua popriri pe salariu,la prima poprire se face direct de pe salariu 30% din salariu iar pt cea de a doua proprire la alta banca se face poprirea direct de pe card, adica restul care ramane a fi virat pe card din salariu se mai opresc inca 30% poprire pt a doua banca. legal ei am dreptul de a face poprire doar 30% din venit ori mie mi se opreste de doua ori pentru fiecare banca, adica 30%o banca,30%a doua banca. Ce pot face in cazul acesta?

Postat in data: 28 oct., 2022

Este legal sa mi se opreasca si din pensie si din salariu, la o poprire?
raiffeisen poprire cont

„Bună ziua,
Dacă pensia o primesc la ING și mă angajez, dar salariul îl primesc la Raiffeisen, există riscul să mi se oprească poprirea la ambele bănci? Dacă da, este legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”

Postat in data: 20 iun., 2022

E legal ca Vodafone sa-mi opreasca din salariu pentru o datorie veche de 5 ani?
vodafone-reclamatie-abonament

Soțul a avut un abonament la Vodafone in 2017 și a rămas cu o restanță de 200 lei, ac după atâția ani ne-am trezit cu poprire pe
salariu de 56 de milioane vechi.

Ce pot face? E normal? Deși soțul a lucrat in tot acest timp nu ia oprit nimic, acum ai oprește și din avans și din preme și din lichidare, pe hărți scrie suma stabilită de 250 lei și ei oprește mai mult soțul având salariu minim pe economie. mulțumesc anticipat

Postat in data: 18 feb., 2022

Raiffeisen mi-a blocat contul si nu pot sa incasez nici macar jumatate din salariu. Ce pot sa fac?
raiffeisen reclamatie

Raiffeisen a blocat contul neputand astfel sa mai primesc salariul in cont pentru o poprire de la executare silita.
Nu am primit solutionare de la banca pentru a putea incasa cel putin jumatate din salariu.
Ce demers pot face? Multumesc anticipat.

Postat in data: 15 feb., 2022

Cum se face poprirea pe salariu si pensie prin blocarea conturilor bancare?

penalitati, datorii, poprire
Cum se face poprirea pe salariu si pensie prin blocarea conturilor bancare?
penalitati, datorii, poprire

Postat in data: 21 ian., 2022

Se poate pune poprire pe prima la salariu?

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca poate fi oprita prima primita la sfarsitul anului, dat fiind ca am doua popriri din salariu, din care mi se retine jumatate. Poate sa-mi ia si prima? Multumesc.

Postat in data: 09 dec., 2021

Cat poate sa-mi opreasca din salariu daca am doua popriri?

Buna ziua..am și eu doua popriri una de 12546.01 si alta de 4538.77. dar una mi se oprește de către firma unde lucrez și alta direct prin banca..vreau sa stiu si eu cat are voie sa mi se oprească..

am salariu de 1750 din care 150 sunt decotul de transport si mi sa oprit odată de către firma 525 si de la banca 524..si am mai rămas cu 524…si decontul mi la bagat dupa 2 zile si am vrut sa l scot si am sunat la banca și nu am putut sa ii retrag pt ca executorul nu a deblocat suma de 150 RON..

adică mi sa oprit mi mult de jumătate de salariu..mi sa oprit din 1750 suma de 1226..este normal asa..ce pot face ? va rog sa îmi dai un răspuns.

Postat in data: 06 dec., 2020

Cat mi se poate opri din salariu daca am trei banci restante?

Va rog frumos eu am trei rate bancare pe luna la toate am restante, cât pot sa îmi oprească fiecare din salariu pe luna?? Eu câștig 2000 lei și aprox. 300 lei bonuri

Postat in data: 16 nov., 2020

Retinerea pe salariu o poate face si firma si banca?

Am o intrebare la d-voastra. Am o retinere pe salar. Mi-a facut si firma si banca reținerea. Pot face si firma si banca reținerea?

Postat in data: 13 nov., 2020

Daca am poprie pe salariu, pot face o descoperire de card?

Dacă am proprie pe salariu pot face o descoperi de card?

Postat in data: 29 sept., 2020

Pot face un împrumut dacă nu am salariul pe card?

Pot face un împrumut dacă nu am salariul pe card? Eu sunt angajat de 6 luni dar banii îmi sunt dați în mână nu pe card. As vrea să știu dacă pot face un împrumut și în ce suma mă incadrez dacă da.

Postat in data: 02 mai, 2020

Cum se poarta BRD cu un client in timpul starii de urgenta: i-a luat tot salariul de pe card, fara sa-l anunte

brd-inchidere-cont-reclamatie
brd-inchidere-cont-reclamatie

Postat in data: 20 apr., 2020

ING mi-a pus poprire pe cont, desi mi se opreste din salariu si la angajator. Ce pot sa fac?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: ING m-a anuntat ca mi-a pus poprire pe cardul de salariu, desi mie mi se opreste deja la firma unde lucrez o treime din salariu, pentru o executare silita.

Am vorbit la ING si mi-au spus ca trebui sa trimita firma la executor o dovada ca mi se opreste acolo, iar executorul sa trimita apoi la banca o solicitare de ridicare a popririi. E normal asa ceva? Am incercat sa iau legatura cu executorul, mi s-a spus ca e in concediu. Nu ar trebui ca problema sa se rezolve direct la banca, daca le spus ca firma imi opreste deja banii, ca sa nu-mi ia de doua ori? Multumesc

Postat in data: 05 mart., 2020

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Postat in data: 26 nov., 2019