credit imobiliar

La vanzarea apartamentului cumparat cu Prima Casa, cat trebuie sa primeasca banca?

Buna ziua …

Am vazut raspunsul dumneavoastra la o postare … Si as avea o intrebare.
Contextul : am toate aprobarile …actele necesare ..pt a primii aprobarea
bancii de a vinde ap. achizitionat prin prima casa…problema e ca
repredentantul bancii a afirmat ca trebuie virat in contul creditului
..intraga suma tranzactionata …si nu doar suma datorata bancii … Vroiam
sa aud si parerea dumneavoastra in legatura cu aceasta situatie .

Cu stima !

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Alior Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor. Ce pot sa fac?

Buna ziua

Am primit mail-ul de mai jos de la Alior Bank in legatura cu amanarea ratelelor conform OUG 90/2022.
Dati mi va rog un sfat.Mai pot face ceva ?

Stimate client ,

In urma solicitarii primite din partea dumneavoastra privind suspendarea
la plata a ratelor datorate catre banca, va informam ca, in conformitate cu
prevederile OUG 90/2022, cererea dumneavoastra a fost respinsa din
urmatorul considerent:

– Creditul pe care il detineti prin oferta Telekom Banking
inregistreaza restante în ultimele 6 luni înainte de data solicitării
suspendării obligaţiei de plată.

Pentru orice intrebari suplimentare sau nelamuriri, va stam la dispozitie
24/7 la telefon 021 9253 (numar apelabil din orice retea din Romania, cu
tarif normal), +40 21 796 74 00 (numar apelabil din strainatate, cu tarif
normal) sau pe adresa de e-mail contact@telekombanking.ro.

Echipa Telekom Banking

Raiffeisen mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pe motiv ca am avut intarzieri la plata ratei. Este legal? Ce pot sa fac?

Bună ziua.Sotul meu a făcut o cerere (una de mana și una tip adresata băncii Raiffeisen) prin care solicita amânarea ratelor timp de 9 luni conform OUG90/2022. Creditul este de nevoi personale, fără giranți.

Am primit răspuns negativ din partea băncii pe motiv ca a avut întârzieri.Mentionez ca întârzierea nu a depăși 21 de zile(rata avea data pe 26 iar noi plăteam pe 10 luna următoare când lua plata ).

Acest lucru se întâmplă tocmai din cauza ca fabrica unde lucram ne-a lăsat în șomaj în martie din cauza lipsei de materie prima (negru de fum).De atunci am întâmpinat probleme în achitarea ratei.

Vreau sa știu dacă este normal ca banca sa refuze solicitarea noastră dat fiind ca noi
suntem afectați de criza actuala și de faptul ca utilitățile au crescut considerabil în ultimul an.Multumesc anticipat și aștept un răspuns deoarece termnul maxim ptr amânarea ratelor este 29 august.

Banca mi-a respins fara motiv cererea de amanare a ratei! Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la Garanti Bank ,aceasta mi-a fost respinsa fara nici un motiv real, cu un raspuns tipic politicianist ca nu ma incadrez ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.

In cei 13 ani de platit rate la aceasta banca nu am avut 1 zi de intarziere … Am trimis o cerere in care sa mi se explice clar motivul pentru care a refuzat cererea de
amanare a ratelor, conform OUG 90/2022. Este bine cum am procedat, mai trebuie sa fac si altceva?

Multumesc frumos

Ganduri bune

Raiffeisen nu vrea sa-mi amane ratele la credit, spune ca nu s-au publicat normele de aplicare a OUG 90/2022. Ce pot sa fac?

Buna ziua. As dori sa stiu daca sau publicat normele de aplicare o.u.g 90 din 2022 cu privire la amanarea ratelor . Pt. Ca cei de la banca Raiffeisen ami spun ca nu sau publicat. Multumesc. O zi buna

cost amanare credit
Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor? [citeste tot]
Cum pot sa-mi aman ratele la creditul ING?

Cum se face amanarea ratelor la un credit ING?

Intesa refuza trecerea de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?

Intesa refuza sa faca schimbarea de la ROBOR la IRCC. Am depus cerere de trecere pentru creditul meu ipotecar (nu este un credit prima casa).
De altfel nu am primit nici un fel de motivare a refuzului.
Pot sa fac ceva in acest sens?… chiar daca o sa primesc o motivatie (pe care am solicitat-o pe email)
Merci mult.

Stergerea datelor negative din Biroul de Credit se poate face chiar daca am fost notificata de banca?

Am incercat o ștergere a datelor negative introduse de ING și nu am reusit ,am apelat a doua oară la o firma specializata și nu am reușit .

Credeți că cu o solicitare de ștergere din bunăvoință se poate realiza ștergerea?

Ei îmi trimit răspuns de fiecare dată că m-au notificat și îmi trimit notificările .

Mulțumesc.

Amanarea ratelor la BRD se poate face si online sau trebuie sa merg la banca?

Am sunat astazi la BRD pentru a-mi confirma o adresa de email unde se poate trimite cererea de amanare a ratelor + declaratia pe proprie raspundere. Cei de la Call-Center mi-au raspuns ca nu se poate trimite online, doar in agentia BRD, de preferat cea unde a fost deschis creditul.

Si daca nu sunt in tara de exemplu cum fac? Este in regula sa nu aiba si aceasta optiune?

P.S.: Nu este prima mea interactiune cu ei pe tema amanarii ratelor si am simtit cam de fiecare data ca nu prea vor sa amane ratele clientilor. Ba ca nu au normele la indemana, ba ca nu stiu procedura de amanare, etc.

Ma puteti ajuta sa aman ratele la creditul Idea Bank?

Am trimis cerere de suspendare a plății ratelor pe 9 luni la Idea Bank (însoțită de Declarația prin care arătăm că mi-au crescut cheltuielile cu minim 25%…), pe data de 13 iulie 2022. Apoi, am mai trimis Declarația prin care arătăm că nu am încheiat cu banca un plan de restructurare…Pe data de 31 august, după apariția normelor
de aplicare, am făcut o revenire la cererea din 13 august și am retrimis declarațiile, exact cum era prevăzut în normele de aplicare OUG 90/2022.

Deși am solicitat numere de înregistrare pentru aceste cereri, nu am primit decât un scurt mesaj și anume că voi fi contactata în curând.

Nu am fost contactată, la call center nu răspunde nimeni sau răspunde extrem de greu și nu știe ce să-mi spună. Pe site-ul băncii nu apar informații cu privire la posibilitatea suspendării plății ratelor, cf OUG 90/2022.
După cum știți, aceasta banca a fost achiziționată de BT, insa mie mi s-a spus că am rămas clienta a Idea Bank. Acum, Idea Bank funcționează exclusiv în online și, după cum vad, profita de această situație. Mi s-a întâmplat și să-mi închidă telefonul din call center, atunci când urma să primesc un răspuns concret…

Ce este de făcut?!
Sunt la zi cu ratele, însă pe data de 17 august urmează rata următoare, iar eu doresc sa o aman. Pe 15 August trebuie sa plece banii din contul meu, astfel încât pe 17 august să ajungă în contul băncii.

Cum se face amanarea ratelor la creditele Raiffeisen, conform OUG 90/2022?

„Desi suntem in 9 August, Raiffeisen nu inregistreaza cereri pentru
suspendarea ratelor conform OUG 90, de la serviciul clienti declarand
in mod repetat ca nu s-au comunicat normele interne. Este legal?
Multumesc”

OTP Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor, fara motiv. Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la OTP ,aceasta mi-a fost respinsa pe motive numai de ei stiute ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.
As dori prin intermediul d-voastra sa solutionez aceasta cerere ,in mod favorabil,respectiv sa amana aceste rate timp de 9 luni

Multumesc anticipat,si astept un raspuns din partea d-voastra

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania?

„Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania? nu au specificat nicaieri nici macar ca se pot depune cererile”

Raiffeisen nu mi-a raspuns la cererea de trecere de la ROBOR la IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in data de 16 iunie am facut cererea de trecere de la Robor la IRCC si pana in acest moment nu am primit raspuns de la Raiffaisen Bank.Cat sa mai astept?Am luat legatura cu CSALB (Centrul de Soluționare Amiabila a Litigiilor Bancare) dar mi-au spus ca nu ma pot ajuta decat daca raspunsul bancii este negativ.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc.

Se pot amana din nou ratele la credite, daca le-am amanat si in pandemie?

Bună seara domnule Coman. Știm că sunteți asaltat de întrebări pe această temă și totuși îndrăznim să vă rugăm să ne ajutați și pe noi pentru că avem o dilemă și anume: am amânat în timpul pandemiei (anul 2020) plata ratelor pentru un credit de nevoi personale la Banca Transilvania și am dori să știm în mod clar dacă putem acum să amânăm din nou ratele dat fiind că în normele de aplicare am văzut că era o precizare precum „se pot amâna o singură dată” și nu am înțeles dacă se aplică și retroactiv (cine a amânat în pandemie nu mai poate amâna).

Ordonanta 90/2022 de amanare a ratelor se aplica si in cazul IFN-urilor?

Ordonanta de amanare a ratelor la credite se aplica si in cazul IFN-urilor, deoarece am trimis notificarea catre un IFN, iar acestia m-au contactat spunandu-mi ca nu
se aplica in cazul acestora?

Se pot depune cereri de amanare a ratelor la credite? Au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare a OUG 90/2022?

Daca azi 1 august inca nu au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare ale O. 90/2022…mai este valabila ? Fiindca in 29 iulie s-a implinit termenul de 30 de zile de la publicarea ei. Oare nu este o smecherie aici ca sa nu mai putem depune cereri?

Am fost la BT saptamana trecuta si mi s-a spus ca neavand nici o reglementare in vigoare …nu pot primi cererea mea.

Ce inseamna restante, cand se conditioneaza amanarea ratelor la credite?

Va salut. Cand se conditioneaza amanarea ratelor prin a nu fi avut restante in ultimele luni, la ce se refera mai exact? La raportari la biroul de credite, incapacitate de plata? Sau chiar si la intarzieri de cateva zile peste data scadenta?