Am fost pacalita sa investesc in bitcoin. Mai pot recupera banii?

Bună ziua, va scriu pentru ca am fost înșelată prin aplicarea Moonpay. ..Am fost abordata pe Facebook pentru a ma înscrie în aplicația telegram în investiții în crypto cu bitcoin…având foarte multe datorii și un soț bolnav care nu poate muncii…miam dorit sa fac rost de bani pentru a plăti datoriile dar nu am făcut decât sa sa ma bag în mai multe datorii,am investit sume in jur de 15 000 de lei la care mi sa propus ca voi câștigă 50000 de $ dar după ce am achitat tot în momentul în care trebuia sa primesc banii au șters contul de pe telegram și am rămas în paguba uriașă…..

As putea sa mai recuperez banii pierduți?? menționez ca am toate dovezile de plată din aplicația bitcoin și în extrasul de cont ca am achitat aceste sume …
Va rog sa ma îndrumați ce trebuie sa fac sa îmi recuperez banii
Va mulțumesc!

Principala metoda de inselaciune financiara este cea prin care vi se promit castiguri foarte mari, daca platiti anumite sume de bani in avans, asa cum a fost si cazul dumneavoastra, cand vi s-a spus ca puteti castiga 50.000 de dolari daca investiti 15 000 de lei in bitcoin sau alte cryptomonede.

Pentru a va putea recupera banii trimisi persoanei care v-a inselat pe Telegram cu privire la castigurile cu bitcoin, prin intermediul site-ului Moonpay, trebuie sa faceti o plangere la politie.

Raportati aceasta frauda financiara cu bitocoin la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link:  https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor sau daca nu ati primit raspuns la reclamatia trimisa la Politie.

23 raspunsuri la “Am fost pacalita sa investesc in bitcoin. Mai pot recupera banii?

1. cristi

si eu am fost inselat de platforma http://www.bitstormasia.com cu suma de 1700$ cand am ajuns la suma de 5600$ acestia mi-au cerut sa achit taxele conform legii tranzactionarii de cryptomonede si impozitarea lor cu 10% si dupa ce am depus banii acestia mi-au sters contul de pe platforma si nu mi-au mai raspuns.banii au fost transferati din contul meu bancar in aplicatia Crypto.com si apoi de acolo in adresa lor de USDT.Politia mi-a spus ca nu pot face nimic in acest caz,iar cei de la crypto.com mi–au oferit id-urile tranzactiilor dar ei nu pot face nimic din cauza ca banii au plecat de la ei.
    politia a fost ferma si mi-au spus din prima vorba ca nu pot face nimic

2. Maria

„Forextime Ltd, Forextime UK Ltd și Exinity Limited sunt cele trei entități sub marca FXTM.”
    Ce puteți să îmi spuneți despre aceasta platforma?
    Încerc să îmi recuperez banii investiți, aproximativ 3000€, dar acum la final mi-au spus că platforma bitcoinului este supraaglomerată și că trebuie să plătesc o taxă de 300€ pentru a-mi debloca suma.
    Citind comentariile de mai sus îmi dau seama că am fost înșelat.

FXMTM (forextime.ro) este o platforma cunoscuta, insa daca va cere sa platiti ca sa retrageti bani din platforma bitcoin, aceasta este o metoda de inselatorie si nu trebuie sa-i dati curs, ci sa faceti o plangere la Politie.

3. GAMAN IULIANA MIHAELA

Bună ziua. Și eu am fost înșelată cu criptomonede.M-au facut sa depun 3000 euro m-au asigurat ca am câștigat doar ca Binance mia blocat banii și ca trebuie sa mai depun ca să îmi deblocheze banii.Cum să fac să îmi recuperez banii? Va rog sa ma ajutați.

4. Chirica Sergiu

Buna ziua! De asemenea am fost pacalit de o platforma Fivoro din Anglia(UK). In momentul cand am cerut sa nu se mai faca traduri pentru ca doresc sa scot banii de pe platforma, acestia refuza sa imi faca transferul. Contul in care am transferat banii incepe cu PL presupun ca este Polonia. Ce as putea face sa imi recuperez banii? Contul mai exista si banii pe platforma dar refuza sa imi transfere banii.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

„Entitatea URVASHI LIMITED (FIVORO – https://fivoro.com) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare”, conform unui anunt al ASF, din 21 noiembrie 2022, pe pagina destinata alertelor pentru investitori. Vezi aici lista acestor platforme neautorizate de ASF.

A.S.F. menționează că utilizarea unei entității neautorizate, nu vă da dreptul la despăgubiri prin Sistemul/Fondul de Compensare din România, așa că este puțin probabil să vă recuperați o parte din bani dacă lucrurile merg prost.

Cele mai întâlnite practici utilizate de entitățile neautorizate!

Practici comune utilizate de entitățile neautorizate, fără însă a ne limita la acestea:

– Dublarea/creșterea depunerii inițiale prin bonusuri, urmată de refuzul de a onora orice fel de retragere a fondurilor până la tranzacționarea unui volum foarte mare de către investitor (adesea imposibil de realizat);

– Tranzacționarea pe contul investitorilor fără permisiune, urmată de solicitarea în a suplimenta contul cu fonduri noi;

– Presiunea constantă prin apeluri telefonice, mesaje și e-mailuri repetate, dublată de solicitări repetate și insistente de a adăuga noi fonduri, pentru a „ajuta la recuperarea pierderilor” prin tranzacții viitoare prezentate ca fiind câștiguri sigure;

– Crearea/ oferirea unor servicii de recuperare, prin care aceste entități susțin că ajută la recuperarea fondurilor investitorilor sau că vânează entități neautorizate dar care, din păcate, sunt doar o altă formă de înșelăciune (”Investment scams”), adesea pusă în practică de aceiași entitate neautorizată care v-a fraudat de la bun început fondurile.

Ce trebuie să faceți dacă ați fost contactat de o entitate care nu se regăsește în Registrul A.S.F.?

Dacă sunteți în această situație, vă adresam rugămintea de a transmite o notificare către A.S.F. (Formularul tip I), în atenția Serviciului Monitorizare Activități Neautorizate și Petiții din cadrul Direcției Generale a S.I.I.F., la următoarea adresa de email Entitati.Neautorizate@asfromania.ro.

Vezi aici alte sfaturi din partea ASF

Probabil ca si in cazul dumneavoastra este vorba de o inselatorie cu criptomonede, motiv pentru care va sfatuiesc sa transmiteti o plangrere pentru frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite la reclamatiile trimise la ASF si la Politie.

5. bit

Ok, va mulțumesc…pentru reclamații la politie trebuie sa atașez și dovezile de plată? mai trebuie sa fac reclamații și la banca unde am cont? Va mulțumesc!

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

La reclamatia la politie puteti atasa toate dovezile, precum discutiile pe Telegram cu cei care v-au inselat si platile.
      Puteti face reclamatie si la banca, prin care sa contestati plata.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile la reclamatiile trimise la banca si Politie.

1. bit

Bună ziua îmi cer scuze pentru întârziere…am cont la BCR cum sa trimit dovezile ca am fost înșelată și toate conversațiile din telegram?
        Va mulțumesc!

6 + = 15