credit

Terra Credit nu accepta o promisiune de plata a datoriei. Ce pot sa fac?
terra credit ifn

una ziua ! Am un credit la un IFN ( Terra credit ) și am făcut plăti parțiale , dar suma integrala nu am plătit-o , fiind declarată scadentă anticipata , urmând executare silită . Am discutat cu cei de la IFN , am făcut promisiune da plata pe o perioada de 4 luni , dar nu accepta decât o plata urgentă . Nu dispun de bani pana la pensie ( 10 ale lunii ) . Cum pot proceda sa nu ma execute silit ? Va mulțumesc !

Postat in data: 29 ian., 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri, din cauza dobanzilor prea mari?

Buna seara am făcut la mai multe IFN credite , și din motive personale acum nu le mai post achita dobânda a crescut foarte mult și banca mă silește sa le plătesc și nu am cum , ce as putea face?

Postat in data: 28 ian., 2023

Pot sa aman rata la credit, daca sunt in proces de divort si partaj?

„Am o problemă cu ratele Nu mai pot să plătesc o perioadă de timp ratele pentru că sint în proces de divorț și partaj cu fostul meu soț Ce pot face în acest caz ? Pot
amina ratele și pentru cit timp Astept răspunsul dumneavoastră Mulțumesc Cu stima”

Postat in data: 27 ian., 2023

Ce se intampla daca se anuleaza creditul acordat cu depasirea gradului de indatorare?

„Bună ziua! Am și eu o nelămurire,am un credit la banca Transilvania la care sunt la zii cu plata ratei in valoare de 626 lei,recent mai exact Anul trecut în decembrie am făcut o solicitare către IFN ul TBI Bank pentru un credit,mi au acordat creditul in valoare de 8399 lei,din salariu meu 2000 ,1000 se duc numai pe rate.

Am depășit gradul de îndatorare de 40% ,știu că este ilegal sa îmi acorde IFN ul un credit daca depășesc cei 40%. Le am trimis un email cu modelul de la Dvs după site,nu am primit un răspuns în scris,in schimb insistă cu telefoanele .Întrebarea mea este daca se demarează anularea contractului și anularea datoriei aferente sunt obligata sa le achit suma ?”

Postat in data: 27 ian., 2023

Monezile vechi se pot schimba? Ce valoare au?

„Buna ziua! Am o moneda de 2000 lei cu Mihai I Regele Romanilor. Mai am monezi de argint dar acestea sunt gaurite. Imi puteti spune daca se pot schimba si daca au vreo valoare? Multumesc!”

Postat in data: 26 ian., 2023

Datoria s-a prescris, daca nu am mai platit rata de mai multi ani?

Bună ziua; acum 9 ani am fost executat silit pentru o datorie avuta la o banca. Executorul judecătoresc m-ia fixat o rata de 230 lei pe luna. Ultima plata am facut-o în 2016 iar de atunci și pana în prezent nu am mai plătit niciun leu. Doresc sa știu dacă datoria s-a prescris și dacă contul meu bancar a fost deblocat pentru ca acum 9 ani a fost blocat?

Postat in data: 24 ian., 2023

Trecerea de la ROBOR la dobanda fixa nu este recomandata, in acest moment

Comparatie rate credit Prima Casa schimbat cu dobanda fixa
Trecerea de la ROBOR la dobanda fixa nu este recomandata, in acest moment
Comparatie rate credit Prima Casa schimbat cu dobanda fixa

Postat in data: 24 ian., 2023

Hora Credit mi-a pus dobanda pe toata linia de credit, nu doar pe banii folositi. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Bună ziua va rog respectuos sa mă ajutați am accesat pt un împrumut la Hora credit sa aprobat 2500 roni am spus că nu am nevoie de atât dar mi sa spus că plătesc doar pt cat folosesc dobânda am întrebat de 3 ori in data de 27 28 29 noiembrie se poate verifica și totuși în data de 15 mi sa pus dobânda pe toată suma 737 de lei si dobânda creste in fiecare zi 37 de lei nu te asculta nimeni ce e de făcut va rog să mă ajutati azi deja îmi cer 1515 roni mulțumesc”

Postat in data: 20 ian., 2023

Pot IFN-urile sa-mi dea imprumuturi, daca nu mai fac fata la dobanzile de la creditele bancare?

am doua credite ,unul la ing si celalalt la bcr . din cauza unor probleme medicale ale sotiei am apelat la ifn-uri . deja gradul de indatorare depasea 40% la cele doua credite. intrebarea este , puteau ifn-urile sa mai acorde imprumuturi , deoarece nu mai facem fata la dobanzile pe care le au si nu mai putem asigura cheltuielile lunare pt
utilitati si copii.
Multumesc anticipat.
poate aveti o solutie si pentru noi.

Postat in data: 16 ian., 2023

S-a prescris creditul, daca nu mi-a venit nicio notificare timp de 8 ani?

„Bună ziua, Dacă am făcut câteva credite acu 8 9 ani și nu mia venit nici o notificare de atunci sau prescris creditele alea? Menționez că de 4 ani am apartamentul pe numele meu și nu miau pus sechestru pe el!”

Postat in data: 15 ian., 2023

Daca am o datorie la banca, ce se intampla daca parintii trec casa pe numele meu?

„Bună seara! In anul 2010 am scos limita de credit de la banca ,adică 2200 lei ,am platit ,4-5 rate apoi s-a întâmplat că m-am despărțit soțul meu, m-am mutat din localitate ,și acum după 13 ani mi-a venit un plic acasă pe nume meu de căsătorie ca am de platit 4400 lei! As dorii sa știu dacă mă afectează cu ceva daca părinții îmi trec casa pe numele meu”

Postat in data: 15 ian., 2023

Comisionul de garantare la creditele Prima Casa poate fi modificat?

Postat in data: 05 ian., 2023

Cum stiu daca sunt in baza de date la Biroul de Credit, pentru o refinantare?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Aș dori să știu dacă mai figurez in baza de date, pentru a putea face o refinantare.

Postat in data: 04 ian., 2023

Cum pot scapa de sechestrul pe masina?
cec bank dobanda depozit

Buna dimineata.Am citit cu interes articolele Dvs de pe reclamatiibanci.ro și va mulțumesc enorm pt aceasta oportunitate de ajutor acordată tuturor persoanelor cu aceasta problema împovărătoare:sechestru pe masina.Sper din suflet sa îmi puteți acorda din timpul Dvs si sa ma ajutați cu problema mea.

In cateva cuvinte: Tatăl meu in vârsta de 72 de ani are sechestru pe masina si conturi pt un credit bancar la CEC BANK .Este însoțitor pt mama mea care este încadrată cu grad maxim de handicap ,nedeplasbila,necesitând doar însoțitor in urma multiplelor accidente vasculare.Întrebarea mea este pot face contestație la sechestru pe masina tatălui meu,având in vedere ca este singurul mod prin care se pot deplasa la spital,la multiplele controale medicale lunare,urgente medicale,ei locuind și la 7 km de oraș .

Dacă da,ma puteți ,va rog din suflet cu un model de contestație pt situația dată,ei neavând cunoștințele și veniturile necesare angajării unui avocat.Are termen de 5 zile începând de ieri deja,altfel cred ca o sa ii scoată masina la vânzare.Va implor sa ne ajutați 🙏🏻🙏🏻🙏🏻😭😭😭😭😭
Va mulțumesc din suflet și aștept cu nerăbdare răspunsul Dvs Un an nou fericit și tot binele din lume va dorim
Cu deosebit respect

Postat in data: 03 ian., 2023

Pot sa platesc in Romania un credit auto din Germania?

Am un credit ptr masina, luat in Germania, pe o perioadă de 8 ani, din care cca. 1 an si 7 luni este plătit …in acest moment , ne gandim, ca pana la finalul anului viitor sa ne întoarcem în românia. Pot veni cu masina permanent in romania si sa plătesc de
aici , în continuare, rata…sau exista vreun impediment??

Multumesc anticipat

Postat in data: 29 dec., 2022

Care este contractul standard al creditelor acordate de Hora Credit?
hora credit contract

Care este contractul pentru creditele de la Hora Credit?

Postat in data: 25 dec., 2022

Cum pot inchide dosarul la firma de recuperare datorii Kredyt Inkaso?
kredyt-inkaso

Bună ziua, am un dosar la aceasta firma de recuperare Kredyt Inkaso si doresc să găsesc o variantă pt a o inchide. Din păcate ei nu sunt foarte receptivi si sumele pe care mi le cer sunt foarte mari si nu mi le pot permite. Mă puteți ajuta in vreun fel? Mulțumesc anticipat

Postat in data: 13 dec., 2022

Pot sa anulez creditul de la Hora Credit?
hora credit dobanda dae

Vineri după amiază,am solicitat un credit de nevoi personale de la Hora credit,suma de 300 lei și au tras de timp și au zis că mă incadrez in limita de 700 lei și că numai luni îmi intră în cont banii.Pot să anuleze creditul? Banii nu au intrat în cont.

Postat in data: 11 dec., 2022

Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

Ce pot face daca datoriile la credite au fost trimise către un executor judecătoresc? Pot să-mi eșalonez plata?

Postat in data: 06 dec., 2022