Daca sotia este codebitor la credit, poate sa-i opreasca 33% din salariu?

am o intrebare legata de o datorie bancara. Am un credit Prima casa la care sunt la zi si un credit de nevoi personale la care am ramas restant. Mi s-a comunicat de catre un executor judecatoresc pentru a recupera legal banii datorati bancii … intrebarea este dc am acest credit Prima casa dc mi s-a facut oprire pe 50% din salariu si la sotie 33% din salariu pentru ca este codebitor la imprumutul meu? va multumesc frumos

poprire-salariu-codebitor

poprire-salariu-codebitor

In primul rand, trebuie sa stiti ca vi se poate opri 50% din salariu doar daca aveti doua restante de achitat. Daca sunteti la zi cu unul dintre credite si sunteti exectuat silit doar pentru un credit, atunci ar trebui sa va puna poprire pe maxim 33% din salariu, conform prevederilor Codului de procedura civila.

In al doilea rand, intr-adevar, poprirea s-a facut si pe salariul sotiei pentru ca ea este codebitor la credit, ceea ce inseamna ca are aceleasi obligatii ca si dumneavoastra in privinta rambursarii ratelor.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti informatii suplimentare au aveti nevoie de ajutor in rezolvarea problemei.

× 5 = 25