datorii

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Cum pot sa fiu sigur ca nu mai am datorii la Cetelem?

Am avut un credit la Cetelem pe care l-am achitat, contul este inchis, dar vreau sa ma asigur ca nu mai am nimic de platit, pentru ca stiti cum se spune: viii se acopera cu hartii, iar mortii cu pamant.

As vrea o adeverinta de la Cetelem ca totul e inchis cu ei, sa nu mai am probleme in viitor, sa nu ma trezesc ca mai e ceva de plata sau sau sa nu apar prin baza de date rau platnici la Biroul de Credit si sa nu mai pot lua un credit. Ma puteti ajuta?

Cum se face o cerere pentru a fi sters din Biroul de Credit?

Încerc să obțin un credit ipotecar și am observat că apar cu
restanțe (grad 1&2) raportate la Biroul de Credit. Înțeleg din
restul postărilor că se poate face o cerere către ei în
condițiile în care raportarea nu a fost făcută în condiți
legale.
Am făcut următoarea cerere / notificare către ei. Credeți că este
de ajuns?

Subsemnatul [ascuns],

AVÂND ÎN VEDERE:

→ Raportarea subsemnatului către Biroul de Credit cu întârzieri
încadrate în categoria 1 și 2.

→ Nerespectatarea legislației privind protecția datelor personale,
conform deciziilor emise de Autoritatea Nationala de Supraveghere a
Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) si/sau conform
prevederilor din Regulamentul UE 2016/679 pentru protectia persoanelor
fizice privind prelucrarea datelor cu caracter personal (GDPR), de
către dumneavoastră.

→ Faptul că până la acest moment nu am fost informat în
prealabil și nu mi-au fost propuse soluții pentru evitarea
acumulării restanțelor și raportării la Biroul de Credit, conform
prevederilor contractuale și OUG nr.52/2016 privind contractele de
credit.

→ Fiind în procesul de obținere al unui credit ipotecar,
raportarea făcută în mod abuziv și netransparent către Biroul de
Credite îmi periclitează relația cu banca, ștergerea
informațiilor negative din Biroul de Credit fiind un lucru absolut
necesar în vederea aprobării cererii de credit.

→ Disponibilitatea subsemnatului de a achita anticipat și integral
suma datorată, în vederea stingerii datoriei.

PRIN PREZENTA VĂ NOTIFICĂM URMĂTOARELE:

1. Subsemnatul solicită ștergerea informațiilor negative din Biroul
de Credit.

2. Vă aducem la cunoștință că în cazul în care nu vă veți
respecta obligațiile asumate vom solicita intervenția
instanței de judecată, toate costurile urmând a fi suportate de
dumneavoastră.

Vă rugăm să ne transmiteți răspunsul dumneavoastră la
următoarea adresă: [ascuns]

Multumesc anticipat.

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?

Pot sa fiu stearsa din Biroul de Credit daca am terminat de platit datoria la banca?

Am trimis la banca (Banca Transilvania) o cerere de stergere din Biroul de Credit, pentru ca am terminat de platit datoriile pe care le aveam la un credit de la Bancpost, dupa ce mi s-a luat din salariu prin poprire, dar am fost refuzata. Ce mai pot sa fac?

Kruk Romania – firma de recuperare creante – date de contact (adresa, telefon, e-mail, site internet) [citeste tot]
Pot fi sters din Biroul de Credit daca datoria a fost achitata iar popriririle ridicate?

Buna ziua domnule Coman,

In urma cu cativa ani de zile am avut un imprumut (card de credit mai concret) la ING. In urma neplatii am fost inscris in biroul de credit si un executor mi-a pus poprire pe salar. Avand in vedere ca datoria este stinsa de peste 1 an de zile, ridicandu-mi-se toate popririle, pot fi sters din biroul de credit? Am vazut un alt Articol de-al dumneavoastra in care va oferiti sa-i asistati pe nevoiasi cu informatii si sugestii legat de radiere.

Am primit o somatie ca am o datorie la Vodafone, desi am platit toata perioada contractului de doi ani. Ce pot sa fac?

Am primit o somatie de plata de la firma de recuperare Kredyt Inkaso pentru a plati in 48 de ore suma de 700 de lei, pentru un abonament la Vodafone.

Problema e ca eu am facut acest abonament in 2013, pentru o perioada de doi ani, si am platit tot ce aveam, pana in 2015, cand a expirat contractul si nu am mai folosit numarul de telefon.

Cand m-am dus la un magazin Vodafone sa cer explicatii, cineva mi-a spus ca trebuie sa-i anunt cu o luna inainte de incheierea contractului ca nu mai folosesc numarul.

Dar ei n-au vazut ca nu-l mai folosesc? Unde scrie in contract ca trebuie sa-i anunt eu pe ei.

Nu mi se pare normal ca dupa patru ani sa mai puna acum sa platesc o suma uriasa pentru niste servicii telefonice pe care nu le-am utilizat.

Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc

Care sunt datele de contact (telefon, adresa) ale firmei de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA?

Va rog sa-mi spuneti cum pot lua legatura cu firma de recuperare creante ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA, pentru ca trebuie sa le trimitem o citatie pentru a se prezenta la proces, in urma depunerii unei contestatii la executarea silita.

Ce pot sa fac daca Cetelem m-a raportat rau-platnic la Biroul de Credit?

In urma cu cativa ani am facuut un imprumut pentru obiecte casnice si mi sa dat un card Cetelem, la care plateam rate. Dupa o vreme mi s-a pus poprire pe salariu, pentru ca mi-au spus ca am platit mai putin decat trebuia..
Pana la urma, pentru 15 milioane scosi de pe card am platit 18 milioane.
Acum am fost sa fac un nou credit dar mi-au zis ca sunt in Biroul de Credit rau platnic raportat de Cetelem.
Nu trebuia sa ma anunte si pe mine ca ma raporteaza la Biroul de Credit. Ce pot sa fac acum?