datorii

Dupa cat timp de neplata a ratelor la credit ma executa silit banca?

După cit timp de neplata ratelor la bancă îmi trimite banca dosarul în instanță pentru recuperarea creditului?

Se poate pune poprire pe pensia pe caz de boala?

Am o restanta la Vodafone si voiam sa intreb: poate executorul judecatoresc sa imi puna oprire pe pensia pe caz de boala? am 2370 de lei adica 23 de milioane bani vechi.

Cat mi se poate opri din salariu daca am trei banci restante?

Va rog frumos eu am trei rate bancare pe luna la toate am restante, cât pot sa îmi oprească fiecare din salariu pe luna?? Eu câștig 2000 lei și aprox. 300 lei bonuri

Pot fi executata silit pentru o datorie la un credit de acum 12 ani?

Bună seara am și eu o întrebare. Mama mea a luat un credit în 2004 în franci și din 2008 nu au mai putut plăti creditul. în următorii 2 ani adică pana în 2010 au primit înștiințare de la banca cum ca au de plătit iar azi după 12 ani au primit o înștiințare prin care s-a transmis faptul ca are poprire pe conturi.

Menționez ca creditul a fost luat cu buletinul la acel moment fără a se gira nimic acum întrebarea mea este dacă se poate ajunge la executare silita și dacă ar putea rămâne fără casa din cauza aceasta.

Va rog sa ma ajutați cu un răspuns și eventual sa ma îndrumați cum aș putea sa o ajut în aceasta situație. Mulțumesc mult

Prescriptia nu a stins datoria la Viva Credit, daca nu a facut nicio procedura de recuperare?

Buna ziua, am o nedumerire practica va rog si urmaresc pagina D-voastra si va felicit pt profesionalism!

In 2015 am facut un imprumut la VIVA IFN online si nu am mai reusit atunci sa achit un rest de 280 lei, cu care am ramas dator din 2015! Viva spune ca tot a incercat email, tel, dar nu m-a gasit! De 1 luma m-a sunat de la ei un operator ca am aceasta datorie!

Nu au facut nici o procedura de recuperare in timpul asta, PRESCRIPTIA NU A STINS DATORIA VA ROG? adica mai pot sa ma forteze in vreun fel? TOATE MULTUMIRILE, CU RESPECT

Kredyt Inkaso m-a anuntat ca am o datorie la o cartela Vodafone. Ce trebuie sa fac?

In urma achizitonarii unei cartele vodafone, speciala pt uzul international/roaming, de 15€, dupa o saptamana de utilizare a
acesteia pe teritoriul statelor unite, folosind doar internetul de pe cartela si incadrandu-ma in limita de MB oferita de aceasta, am fost contactat de 2 numere diferite de telefon si ulterior am primit un mesaj de la kredyt inkaso prin care am fost anuntat ca am o datorie de aprox 400 lei la vodafone si ma indrumau sa sun la un anumit numar pt optiuni de lichidare. Mentionez ca este o cartela, nu un abonament! Ce este de facut in aceasta situatie?

Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.

Pot face inchisoare daca nu platesc creditul la banca?

Buna ziua, in 2019 luna martie am facut un credit de 13000 €, nu am platit nimic pana in prezent. Pot face inchisoare pentru suma datorata ?

Imi poate pune sechestru pe bunuri in calitate de fidejusor la un credit?

În 2008 fostul a luat un credit de 10.000 euro pe un PFA…..eu fiind fidejusorul acestuia impreuna cu alte 2 persoane…..mi s-au poprit mici sume cit am lucrat cu carte de muncă, acum muncesc la negru. Imi poate pune sechestru pe bunurile actuale dobindite cu al doi lea soț?

Cum pot sa scap de poprire si de taxele executorului?

Buna ziua! As dori și eu dacă se poate să mă ajutați cu un raspuns la o întrebare.

Am mai multe credite bancare si mi s-au pus poprire pe salariu, as dori sa stiu dacă există vreo rezolvare pentru a putea plăti eu ratele. De exemplu, daca mi se opreste 50% din salariul mediu pe economie, sa pot plati eu lunar aceasta suma impărțind la cite credite am? Să nu mi se mai retina din salar, plus ca peste 10000 de lei sunt taxele la toate executarile care le am, o suma foarte imensa de mare pt mine. Va multumesc