Codul de procedura civila

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

ING nu vrea sa-mi deblocheze diurna. Ce e de facut?

Am telefonat la call center ul ING de cel putin cinci ori, iar ei tot nu vor sa deblocheze suma ce reprezinta diurna.
Motive: la detalii plata nu scrie in lb romana diurna, ci echivalentul in lb engleza.
Azi, la recomandarea unei d soare de la call center, am solicitat o adeverinta de la actualul loc de munca, adeveRinta ce a fost trimisa de pe e mail ul oficial al firmei.

Pana acum am vb cu cinci angajati call center, si de fiecare data, mi s a spus altceva.

Ce e de facut?

Maine dimineata, nu am posibilitatea sa ii sun, nu am roaming ul activat!

Dupa cat timp se prescrie (sterge) datoria la un credit neplatit?

IN 2005 AM LUAT NISTE BUNURI IN RATE AM PLATIT O PERIOADA SI DUPA ACEEA NU AM MAI AVUT POSIBILITATEA SA RAMBURSEZ BANII DUPA CARE AM FOST ANUNTAT CA SUNT EXECUTAT DAR NU S-A INTAMPLAT NIMIC.

DUPA CAT TIMP SE PRESCRIE ACEASTA ACTIUNE. MULTUMESC ANTICIPAT.

Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare la o poprire?

Am o oprire pe salariu, de o firma de crean?e, mi se opreste 33,33% adica 1/3 din salariu, asa zic ei, dar mie mi se opreste si din prima de merit si orice suma intra pe cardul de salariu. Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare?

BRD nu doreste sa imi inapoieze banii din alocatia copilului: ce pot sa fac?

BRD nu doreste sa imi inapoieze banii din alocatia copilului pe motiv ca aveam comisioane de plata la contul de salariu, mentionez ca alocatia are un cont separat cu cel de salariu.

E legal ca BRD sa-mi ia tot salariul de pe card, pentru o datorie?

Brd mi-a retinut tot salariul de pe card, si avansul si lichiditarea, pentru o datorie pe care am avut-o la descoperitul de cont, care s-a acumulat in timp la peste 4.000 de lei.

Cei de la banca mi-au spus ca pot sa-mi ia toti banii din cont, dar eu stiu ca in Codul muncii si Condul civil se prevede ca nu se poate lua tot salariul, ci doar o treime.

Va rog sa-mi spuneti daca e corect si legal cum a procedat banca si ce pot sa fac?

Poate banca sa imi ia tot salariul daca am doua popriri?

Buna, am deja o poprire din salar iar astazi am fost sa imi ridic banii de la bancomat si nu am reusit pt ca am fost instintat ieri ca mai am inca o poprire executorie. Poate banca sa imi ia toti banii si eu sa raman cu nimic?

Este legal sa se opreasca din pensia de handicap pentru plata amenzilor date de Politie?

Doresc sa stiu daca este legal sa i se opreasca unei persoane cu handicap gr. II, care traieste doar dintr-o pensie de handicap de 370
lei, lunar, pe card, 120 lei, pentru plata amenzilor date de catre Politie. Persoana de care va intreb este om al strazii iar Politia i-a
dat pana acum amenzi in valoare de 37.000 lei. In Art 728 Cod procedura civila se specifica ca cei care traiesc din venituri sub salariul minim nu li se pot opri aceste sume. Va multumesc!

Daca ING ma executa silit, imi poate executa si casa sau doar poprire pe salariu?

Am o datorie la ING de 12000 de lei urmeaza sa ma execute silit imi poate executa casa? sau doar poprpire pe salariu?

Daca se ajunge la executare silita, imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune poprire pe salariu?

Am un credit de nevoi personale de la Raiffaisen , mi-am pierdut locul de munca si nu am putut plati aproximativ 6 luni , am acumulat aproximativ 8000 lei restante , creditul total este de 55.000 lei , de luna aceasta m-am angajat si pot plati rata la zi si din urma cate ceva . Am 2 proprietati pe numele meu una in valoare de 10.000e si una in valoare de 40.000 e , daca se ajunge la executare silita imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune proprire pe salariu?