Tag Archives: Codul Civil

Pot face inchisoare daca nu platesc creditul la banca?

Buna ziua, in 2019 luna martie am facut un credit de 13000 €, nu am platit nimic pana in prezent. Pot face inchisoare pentru suma datorata ?

Se poate face poprire pe pensia de boala si handicap?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca e legal sa mi se puna poprire pe pensia de boala, asa cum a facut Raiffeisen cu pensia mea de 550 de lei. E corect? Eu cum ce-mi mai cumpar medicamente ca sa traiesc? Multumesc

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

E legal ca BRD sa-mi ia tot salariul de pe card, pentru o datorie?

Brd mi-a retinut tot salariul de pe card, si avansul si lichiditarea, pentru o datorie pe care am avut-o la descoperitul de cont, care s-a acumulat in timp la peste 4.000 de lei.

Cei de la banca mi-au spus ca pot sa-mi ia toti banii din cont, dar eu stiu ca in Codul muncii si Condul civil se prevede ca nu se poate lua tot salariul, ci doar o treime.

Va rog sa-mi spuneti daca e corect si legal cum a procedat banca si ce pot sa fac?

Creditul se transmite copiilor (se mosteneste) daca titularul decedeaza?

Buna ziua, as vrea sa va intreb daca in cazul neachitarii unui credit de catre titular, acest lucru se poate rasfrange asupra copiilor, in sensul ca daca titularul decedeaza copiii acestuia trebuie sa achite acel credit?

Daca nu am platit timp de 5 ani un credit s-a prescris?

Am niste credite bancare de nevoi personale pe care nu leam mai platit de cel putin 5 ani. Pot sa stiu daca sau prescris?

Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?

E legal sa se puna poprire pe alocatia copilului pentru un credit Cetelem din 2007?

Am avut un credit de la Cetelem luat in 2007 si acum m-am trezit cu cardul in care incasez alocatia si indemnizatia copilului blocat de Raiffeisen. Este legal sa mi se opreasca banii pentru copil? Si de ce sunt anuntat abia acum de datoria din 2007, care intre timp a devenit exagerat de mare, de peste 4.000 de lei?

De ce sotiei i se opreste 30% din salariu si de catre angajator si de catre banca?

De ce nu i se pot restitui de catre banca sumele incasate in plus? Pot actiona banca in judecata pentru reacredinta si sa-mi dea daune morale si materiale?