Banca imi tine banii blocati in cont pentru o poprire. Ce pot sa fac?

UniCredit Bank reclamatie poprire

Bună ziua!
Mă confund cu o problemă legată de o proprie si cu banca care mi-a blocat banii in propriul cont. Povestia mea incepe in felul următor.

Am primit o înștiințare din partea unui executor silit precum ii sunt dator si imi pune proprie pe drepturile salariale. Pana aici sunt perfect de acord. Asa că, angajatorul a luat măsurile necesare, adică 33.3 % din propriul salar spre executor. Doar că a început si banca să-mi pună proprie pe cont ,adică încă 33.3 % din restul de bani.

Am vorbit cu executorul si a trimis adresa de ridicare proprii pe veniturile salariale. Doar că banca a apucat să-mi rețină cei
33.3 % si acum nu vrea să-mi elibereze suma de bani .Banii sunt blocați in cont si eu nu mă pot folosi de ei .
Dacă aveți nevoie de mai multe informați vă pot oferi cu drag.
Vă mulțumesc.

Banca ar trebui sa va dea inapoi banii retinuti in plus pentru poprire. Banca ar trebui sa ia legatura cu executorul judecatoresc si sa stabileasca impreuna cu acesta modalitatea de retinere a banilor aferenti popririi, iar daca intr-o luna s-au retinut prea multi, sa-i ramburseze clientului.

Daca banca refuza sa va ramburseze banii, sfatul meu e sa faceti o reclamatie.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei.

3 raspunsuri la “Banca imi tine banii blocati in cont pentru o poprire. Ce pot sa fac?

1. T

Este vorba de Unitcredit Bank .
      Reclamație nu am făcut încă. Am sperat să rezolv prin cale amiabilă. Am
      deja 3 săptămâni de când mă lupt cu ei .

Dă-i un răspuns lui T Anulează răspunsul

8 − 6 =