poprire cont

BRD mi-a oprit alocatia copilului, pentru o descoperire de cont. E normal?

Am o descoperire de cont la BRD făcută în urma cu 5 ani ,anul acesta în luna iulie a expirat și banca mi.a oprit automat alocația copiilor plus un venit de la stat de 2500 lei Este normal asa ceva?

Pot inchide un cont bancar, daca am poprire?

Daca am o proprie pe card dar mie nu îmi mai intra nici un ban pe acel card ii pot închide sa nu mai plătesc comision de administrare cont mulțumesc frumos

Diurna este considerata salariu si poate fi retinuta, daca am poprire?

Buna ziua, am citit intr-una din postarile dumneacoastra ca bamca nu are voie sa retina, in cel mai rau caz, mai mult de jumatate din salariu.

Intrabarea mea este urmatoarea, diurna este considerata salar sau doar salariul brut, trecut pe contractul de munca se ia in cosiderarea la calcularea procentului?

Nu pot plati rata la creditul Raiffeisen, pentru ca am poprire pe cont. Ce pot sa fac?

Am o situație mai neplăcută cu o Raiffeisen.
Am propire pe cont de la executor și nu îmi pot platii ratele la banca.
Dânșii mi-au spus ca ei nu au acordul biroului executor pentru a-mi platii rata la banca.
Am sunat și la executor și domna de acolo mi-a spus ca ei nu au pus propirea în asa fel încât sa nu îmi pot platii ratele la banca.
Nu mai înțeleg.
Ma învârt intr-un cerc în care eu nu pot sa îmi plătesc rata la banca deși am banii respectivi.
Probabil Raiffaisen așteaptă sa le plătesc dobânda aiurea și sa ma execute și ei.
Va rog dacă se poate sa ma ajutați cu un sfat sau ceva legat de acesta situație.
Astăzi am sunat din nou și mi s-a comunicat ca nu exista nicio soluție pentru a platii rata.
Îmi cam suna a abuz.

Pot fi executata silit pentru neplata SVS in Austria?

Buna seara, pentru SVS pot fi executat silit daca firma unde am lucrat nu mi-a declarat venitul iar, acolo s-au intamplat niste chestii care nu ma privesc dar, totusi imi vine sa platesc cu miile de euro iar dupa o vreme imi vine notificare de la ANAF,,,,

Se poate incepe o executare silitata pe aceasta tema? In conditiile in care firma Austriaca pt care am prestat serviciile nu si-a facut datoria?

raiffeisen poprire cont
Este legal sa mi se opreasca si din pensie si din salariu, la o poprire?

„Bună ziua,
Dacă pensia o primesc la ING și mă angajez, dar salariul îl primesc la Raiffeisen, există riscul să mi se oprească poprirea la ambele bănci? Dacă da, este legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”

Care este suma care are voie sa-mi opreasca din pensie, legal?

„Bună dimineața.
Sunt pensionar, iar pensia o primesc la Banca ING. La această bancă am un împrumut de 60.000 lei pe 5 ani. Rata lunară este de 1237,57 lei și sunt opriți când primesc pensia. Totul ok.
Am fost anunțat de bancă că au primit o poprire pe numele meu de 26.961,33 lei de la un Executor.
Pensia mea este de 3.325,00 lei.
Vă rog să-mi spuneți care este suma care are voie să-mi oprească din pensie, legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”

Cat trebuie sa-mi opreasca legal la suma de 3.000 de lei, pentru o poprire?

„Cit trebuie sa mi oprească legal din suma de 3000 ron lunar.”

credius credit reclamatie
Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

bcr credit card poprire
Cum se poate debloca cardul de salariu, daca poprirea se face la angajator?

Sotul meu are o poprire pe salariu si card de salariu la BCR. Executorul judecatoresc a pus poprire si pe cont chiar daca exista o poprire si la angajator.
In call-center i s-a spus sotului meu ca o adeverinta de la angajator prin care se confirma poprirea ar debloca cardul. Dupa ce a dus adeverinta la filiala BCR Roman, a fost sunat ca nu se poate ridica poprirea decat cu acordul executorului (clar ca nu
va fi de acord odata ce a infiintat poprire si pe cont). Ce se poate face in aceste conditii?

bcr poprire cont
Se poate pune poprire pe veniturile din pensie dintr-un cont deschis la BCR?

Se poate impune o poprire pe veniturile din pensie pe un cont deschis la BCR ?

sparkasse cont banca
Alocatia copilului din Germania mi-a fost blocata in contul Sparkasse. Cum pot recupera banii?

Buna ziua ,soțul a lucrat doi ani în Germania și am băgat dosar de alocație , ne-a fost aprobat dar după ce banii au intrat contul a fost blocat. Contul este la sparkasse, mai avem vreo șansă să recuperăm acei bani? banii au intrat în 2021 in octombrie iar la începutul anului 2022 a fost blocat

Este legala poprirea banilor pentru concediul de risc?

Bună ziua ,Sunt insarcinata în 26 de saptamani si sunt în concediu de risc .Am primit un sms de la banca ca am o poprire ulterior suma mi a fost retrasa din cont din acești bănuți încasati pe concediu de risc pe motiv ca ,la detalii societatea care îmi virează banii a scris salariu. Este legal? Ce trebuie sa fac sa îmi recuperez banii?

Unde se face poprirea? La firma angajatoare sau la banca unde se vireaza salariul?

Buna ziua, am un credit neplătit din 2013, acum lucrez la Serviciul de Ambulanță, și am înțeles că au primit cei de la personal o înștiințare că îmi vor opri o treime din salariu, întrebarea mea este daca poate face asta Serviciul de Ambulanță sau banca unde se virează salariul o va face? mulțumesc

Cum pot sa deblochez banii de diurna de pe cardul ING poprit?

Bună seara. Am o poprire la banca ing de la primărie.. Cardul a fost blocat astăzi.. Cum as putea sa fac sa îmi fie deblocat banii.. Țin sa precizez ca banii sunt din diurnă (eu muncind ca șofer de camion). Firma la care lucrez este Belgiana dar poate trimite o scrisoare către banca care sa ateste ca banii primiți care au fost opriți sunt exclusiv diurna.. Va mulțumesc

Ce se intampla daca nu mai pot sa platesc ratele la credite?

Bună ziua , am 2 credite , unul la Raiffeisen valoare încă vreo 30000 unul Tbi valoare încă 17500 . Întrebarea este , până acum nu sunt restant dar am rămas fără servici , nu am nimic pe numele meu . Ce se întâmplă dacă nu mai plătesc ratele , mulțumesc.

Pot primi bani intr-un cont poprit?

Am contul bancar blocat din cauza unei popriri salariale care mi le plateste angajatorul, intrebarea mea este imi poate transfera o alta persoana in cont bani? va multumesc

Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariu, este normal sa ramina blocat contul bancar?

buna ziua,
as avea si eu o intrebare. Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariul, este normal ca ,contul bancar sa ramina blocat si orice suma care imi intra in cont sa ii retraga pe toti banca? Si daca imi intra in cont alte sume decit salariul este normal sa ramina blocate ???

raiffeisen reclamatie
Raiffeisen mi-a blocat contul si nu pot sa incasez nici macar jumatate din salariu. Ce pot sa fac?

Raiffeisen a blocat contul neputand astfel sa mai primesc salariul in cont pentru o poprire de la executare silita.
Nu am primit solutionare de la banca pentru a putea incasa cel putin jumatate din salariu.
Ce demers pot face? Multumesc anticipat.