poprire cont

Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

Dragă domnule, soția mea are o oprire pe contul bancar, iar în contul respectiv intră și alocația la fată. Dar la bancomat îi
arată cont 0. Adică îi ia pe toți banca respectivă sau Executorul judecătoresc.

Întrebarea mea este: au voie să ia și alocația la fată? Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Vă mulțumesc

Retinerea pe salariu o poate face si firma si banca?

Am o intrebare la d-voastra. Am o retinere pe salar. Mi-a facut si firma si banca reținerea. Pot face si firma si banca reținerea?

Daca am poprie pe salariu, pot face o descoperire de card?

Dacă am proprie pe salariu pot face o descoperi de card?

ING mi-a pus poprire pe cont, desi mi se opreste din salariu si la angajator. Ce pot sa fac?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: ING m-a anuntat ca mi-a pus poprire pe cardul de salariu, desi mie mi se opreste deja la firma unde lucrez o treime din salariu, pentru o executare silita.

Am vorbit la ING si mi-au spus ca trebui sa trimita firma la executor o dovada ca mi se opreste acolo, iar executorul sa trimita apoi la banca o solicitare de ridicare a popririi. E normal asa ceva? Am incercat sa iau legatura cu executorul, mi s-a spus ca e in concediu. Nu ar trebui ca problema sa se rezolve direct la banca, daca le spus ca firma imi opreste deja banii, ca sa nu-mi ia de doua ori? Multumesc

Pentru ce sume minime datorate si in ce conditii imi poate pune ANAF poprire pe conturi?

Buna seara, domnule Coman,

BCR M-A INFORMAT PRINTR-UN SMS CA AM PRIMIT O POPRIRE PE CONT IN VAL DE 200 Lei – reprezentand impozit casa de la DIT sector 1.
ACEASTA BLOCARE DE CONT S-A FACUT NETINAND CONT DE Ordinul nr.2098/2019.

Fiscul nu mai pune poprire pe conturile persoanelor cu restante de peste 2000 Ron SI A DATEI SCADENTE DE PLATA IMPOZIT.

SUMA DE 200 LEI PLUS COMISIOANELE DE PLATA CATRE DIT SECTOR 1 AU FOST BLOCATI SI RETRASI DIN CONT FARA ACORDUL MEU , TITULAR DE CONT.

VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU EXPLICAREA ACESTEI PROCEDURI ABUZIVE.

Credius-cesione-credit-Finopro
E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Sumele platite in plus la rata creditului BCR pot fi poprite?

Am avut rata la BCR pe care o plateam luna de luna prin bancomat , bancomat unde nu puteam plati cu virgura, astfel ca plateam in plus fata de rata cate 0,9 o,2 bani , dar au fost si situatii cand banca imi cerea sa-i platesc in plus sume cuprinse intre 9 -16 lei pentru diferite comisioane ,in plus.

Astfel incat s-au adunat in 5 ani suma de 350 lei. Aceasta suma se paote constitui suma poprita in contul altei banci, ori aceasta suma trebuia sa diminuieze ultima rata la BCRt Poate fi considerata suma poprita 0,20 bani, 0,70 ,0.90 banit va rog sa ma ajutati.

Este legal ca Unicredit sa-mi ia tot salariul pentru o restanta la credit?

Buna ziua!. Am si eu o problema destul de grava… Am o restanta la banca Unicredit de 1200 lei! Am luat salariul 1800 dar banca mi-a restrans toti banii din cont!!! Am fost la banca si am cerut sa mi se explice de ce…

Raspunsul lor a fost ca au dreptul sa imi retraga toata suma din cauza acelei restante!!! In rest nu am primit nici o explicatie!!!

Este legal sa faca acest lucru??? Adica o luna de zile pana la urmatorul salariu nu mai am niciun ban pentru nimic…

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!!

Ce pot sa fac daca mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu si la banca?

Am doua popriri, la serviciu imi opreste 1/3 din salariu pt. un ex. si la banca din 1/2 din diferenta de bani virati in cont pt. celalalt ex. si eu mai raman cu 1/3 din tot salariu. Nu stiu ce sa mai fac. banca ma trimite la ex. , ex la banca dau vina unii pe altii si eu am de suferit avand si un salariu minim pe economie si un copil in intretinere. va rog sa ma ajutati, nu am email dar va pot lasa nr .de tel. din luna ianuarie ma chinui. va mul?umesc!