Tag Archives: reclamatie banca

nu functioneaza you brd
Am o problema cu aplicatia YOU BRD: nu pot sa o instalez. Ce trebuie sa fac?

Bună, am încercat sa mi activez aplicația you brd și de la banca, dar și personal, iar aceasta aplicație îmi tot da eroarea „oops, something went wrong” in ambele situații. Întâmpin aceasta problema de ceva timp, dar nici consilierii de la banca propriu zisa nu știu ce sa facă, ma puteți ajuta?

Datoria se prescrie, daca nu am primit somatie de la banca si executorul judecatoresc timp de 10 ani?

În anul 2012 fiica mea a făcut o descoperire de card de 1500 lui la Reifeisen Bank. Abia astăzi 06.10.2022 am primit somație de la executorul judecătoresc, având ca anexa și hotărârea instantei de judecata privind plata a 4800 lei.

Ce ma sfătuiți sa fac, deoarece au trecut 10 ani și nu am primit nicio somație din partea băncii sau altei instituții.. Nu s-a prescris aceasta datorie în acest timp?
Va mulțumesc,

ocean credit reclamatie
Daca Ocean Credit mi-a acordat un credit depasind gradul meu de indatorare, contractul poate deveni nul?

Buna.
As vrea sa ma sfatuiti cu ceva. Detin un credit si un card de credit la BT, inca un cresit la CEC si un card de credit la Orange Money. Peste acestea recunosc am mai facut o somicitare la Ocean Credit pe care mi-au aprobat-o la valoarea de 4600 de lei. Banii pe care i-am folosit toti.. in aces sens daca Ocean Credit mi-a acordat acest credit depasind gradul meu de indatorare contractul poate deveni nul?

Nu reusesc sa activez aplicatia YOU BRD. Ce pot sa fac? [citeste tot]
bt-pay-probleme
Aplicatia BT Pay nu se deschide! De ce?

Nu reusesc sa folosesc app BT pay.Intru pe ap.dar se tot incarca si nu se deschide.Se tot invarte cercul colorat dar nu se deschide ap.

Cum se face stergerea din Biroul de Credit la Cetelem? [citeste tot]
cod utilizator aplicatie brd
Unde gasesc numarul de client BRD?

Unde gasesc numarul de client brd?

Cat mi se poate lua din salariu, daca am poprire si pentru pensie alimentara, si pentru creditul la banca?

In situatia in care este infiintata o poprire de 1/2 pe salariu reprezentand creante la obligatia legala pentru cheltuieli crestere si intretinere copii si un alt birou executor judecatoresc infiinteaza o poprire de 1/3 din salariu pentru creante bancare, cum se procedeaza, va rog?

Conform rangului creantelor cu preferinta generala (art. 865 din Codul de procedura civila din 2010) precum si tinand cont de art. 169 si art. 257 din Codul Muncii, intelegerea mea este ca are prioritate poprirea de 1/2 pentru creantele cu cheltuieli crestere si intretinere copii, iar poprirea de 1/3 pentru creante bancare ramane in „stand-by” pana la stingerea datoriei pentru obligatiile de crestere si intretinere copii?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Va multumesc

Banca poate lua toata pensia de pe card, la o poprire de la ANAF?

Bună ziua, domnule Coman!

Am o problemă legată de popriri pe venituri din pensii, nu știu cum să-i dau de capăt și vă rog să mă ajutați.

In primăvara acestui an, nașul meu, care este stabilit in Statele Unite din anul 2005, îndeplinind condițiile de pensionare, m-a împuternicit să-l reprezint la Casa de Pensii, pentru obținerea drepturilor aferente perioadei în care a lucrat în Arad. I-a fost emisă decizie de pensionare și i-am deschis cont la Banca Transilvania. Cuantumul pensiei este de 1200 lei.

Luna trecută am constatat că pe card i-a fost virată o anumită sumă de bani. După câteva zile, știind că urmează să primească o nouă pensie, am verificat din nou soldul de pe card și, spre stupoarea mea, am constatat că acesta era zero. De la casa de pensii mi s-a comunicat că pensiile au fost trimise integral băncii. De la bancă am primit un extras de cont în care sunt menționate două popriri, fără a mi se comunica instituția emitentă, doar id-ul și un număr.

Pe căi neoficiale, am aflat că popririle au fost emise de ANAF, pentru datorii pe care nașul le-ar avea din perioada 2003-2010, când desfășura activități de taximetrie.Nimeni nu l-a informat nici pe el și nici pe mine de existența acestor datorii și nici a acestor popriri. Nu ne-a fost comunicat nimic în mod oficial, nici de către ANAF, nici de către bancă și nici de către casa de pensii.

In aceste condiții, și ținând cont de prevederile legale referitoare la popririle veniturilor din pensii(nu poate să-i fie blocată întreaga pensie), dar și de faptul că ruda mea nu poate veni în țară, vă rog să-mi spuneți care sunt pașii pe care trebuie sa-i urmez, pentru ca acest om să beneficieze, totuși, de drepturile de pensie prevăzute de lege.
Cu deosebit respect,

nu functioneaza you brd
De ce nu merge bine aplicatia YOU BRD?

În ultimul timp merge foarte rău aplicația. Am dezinstalat-o și am reinstalat-o. Tot asa.

Foarte slabă aplicația. Nu pot verifica contul și nu pot trimite bani.

nu functioneaza you brd
Nu pot activa YOU BRD! Ce se intampla?

Nu pot activa YOU BRD când am nevoie , foarte greu funcționează acest program ! Mult mai mulțumită am fost de MyBrd
Ce se întâmplă?

Cum pot scoate codebitorul din contractul de credit?

Buna ziua,cazul meu este urmatorul.Am cumparat un apartament prin
„prima casa”bcr.Dupa un timp am divortat sa facut partajul ..ea a
renuntat la partea ei i sa dat banii care trebuia si fiecare sia vazut
de treaba lor.Problema este ca Bcr acum pentru a imi da actul
aditional imi spune ca are nevoie de o semnatura a fostei pentru a o
scoate ca cobeditor iar aceasta refuza sa se prezinta la banca iar cei
de la Bcr spun ca ei nu pot face nimic nu o pot obliga.Ideea este ca
suntem divortati ,partajul sa facut platesc singur ratele dar ea nu e
scoasa ca cobeditor si in caz in care vreau sa vand nu pot fara
semnatura ei.Cine o poate trage la raspundere ce pot face ca ea sa
semneze acel act.As dori sa fiu singur in acte fara a depinde de ea
intrun viitor.Banca accepta sa preiau singur creditul asta nu e
problema.Va multumesc

Cu ce banca din Romania lucreaza Santander Spania?

Cu ce banca din romania lucreaza Santander spania?

nu functioneaza you brd
De ce nu pot sa activez aplicatia YOU BRD?

Buna ziua! Folosesc se mult timp aplicatia You Brd, insa de curand am
schimbat telefonul si a fost nevoie sa instalez iar aplicatia, insa
imi cere sa o activez.
Imi cere sa urmez pasii cu poza buletinului, cu selfie, cu actualizare
date, spune ca procesul s a incheiat cu succes… si cam atat. Cand
termin toti pasii, ma pune sa o iau de la capat…
Gresesc undeva?
Multumesc pentru raspuns!

problema george bcr
Cum recuperez numele de utilizator la aplicatia George BCR?

Cum pot recupera cod utilizator la aplicatia BCR?

bt-pay-probleme
Nu functioneaza aplicatia BT Pay. De ce?

Nu functioneaza aplicatia BT Pay. credeti ca e de la semnal???????

Daca angajatul firmei are poprire, imi poate afecta contul firmei?

Bună ziua!
In luna iulie am deschis o mică firmă de construcții cu câțiva angajați!chiar astăzi am
primit un plic cu o executare silită a unuia dintre angajați care
are o datorie din 2016 la bancă! întrebarea mea este următoarea:Cei
de la bancă au dreptul de a.mi oprii mie că și angajator datoria
angajatului meu față de bancă?? îmi poate afecta contul firmei??
mulțumesc anticipat

La vanzarea apartamentului cumparat cu Prima Casa, cat trebuie sa primeasca banca?

Buna ziua …

Am vazut raspunsul dumneavoastra la o postare … Si as avea o intrebare.
Contextul : am toate aprobarile …actele necesare ..pt a primii aprobarea
bancii de a vinde ap. achizitionat prin prima casa…problema e ca
repredentantul bancii a afirmat ca trebuie virat in contul creditului
..intraga suma tranzactionata …si nu doar suma datorata bancii … Vroiam
sa aud si parerea dumneavoastra in legatura cu aceasta situatie .

Cu stima !

Mi se poate lua 50% din pensie pentru datorii la aceeasi banca?

Am o pensie de 2200 lei , In anul 2016 s-a inchis societatea la care am fost administrator si am ramas cu datorie catre banca de 35000euro.
e vorba de 3credite ramase restante catre banca la dizolvarea societatii
1 linie de credit 50.000 lei
2 un credit cu apartament girat(l-au vandut , normal s-a achitat)
3 un credit cu fondul de garantare .Toate la aceias banca(Garanti) .

In situatia aceasta , se pot trimite 2 notificari separate pentru a se
lua 50% din venit?

Din prima luna de pensie mereu au luat 50% din pensie. Banca a impartit suma de 35000euro in mai multe datorii si executorul a trimis 2 popriri diferite. Este ok? Chiar nu stiu si astept cu interes
raspunsul dvs. Va multumesc

nu functioneaza you brd
De ce nu pot sa actualizez aplicatia youbrd?

Nu reușesc sa actualizez aplicația you brd. Îmi da eroare. Ce se
întâmplă?