Etichete: reclamatie banca

Cum pot sa mut banii dintr-un cont Santander in alt cont?

„Buna seara! Am bani într-un cont Santander Spania.. Si as vrea sa ii scot eu fiind in Germania.. Sa ii mut într-un alt cont.. Cum se procedează? Precizez ca nu am cardul sau aplicația de banking! Este
vreo solutie? Mulțumesc anticipat!!”

Postat in data: 11 mart., 2024

Ce solutie exista sa ies ca si coplatitor din credit?

„Am văzut ca dvs ați răspuns unei persoane la întrebarea „cum sa iasă dintr-un credit dacă este coplatitor”. Cazul meu este cât de cât asemănător și v-aș ruga sa îmi spuneți dacă exista vreo soluție.

Prin anul 2008, am fost rugat de o cunoștință să îl „ajut” sa își ia un credit, pe o perioada de 30 de ani, iar eu sa fiu coplatitor la acel credit. Țin sa menționez faptul ca acea cunoștință de la acea vreme, mi-a spus ca în maxim 2-3 ani o sa achite creditul și ca nu va afecta în niciun fel.
L-am crezut pe cuvânt și am acceptat sa fiu coplatitor la acel credit, din câte îmi aduc aminte, el a girat cu apartamentul.
În tot acest timp, am tot avut discuții cu el legate de excluderea mea din acel credit, el menționând ca nu are nicio soluție.

Spune ca pentru refinanțare nu se încadrează, fiica lui, care acum lucrează, spune ca are și ea credite și nu poate întra ca și coplatitor, au trecut 16 ani de atunci și pe mine ma tot duce cu zăhărelul ca încearcă sa facă ceva, ca el cauta alta persoana și nu găsește.

Întrebarea mea către dvs este:
Ce soluție exista ca eu sa ies ca și coplatitor din acest credit.
Doresc să-mi fac și eu alt credit și nu reușesc din cauza „cozii” pe care o am cu acest credit. Precizez ca am și credit prima casa din 2015.

Aștept cu nerăbdare răspunsul dvs.

Va mulțumesc!”

Postat in data: 02 mart., 2024

Ce fac daca banca refuza Ordinul de Plata Conditionat (OPC) pentru refinantarea creditului?

„Va contactez in legatura cu o problema pe care o intampin cu cei de la Cetelem privind rambursarea sumei datorate pentru un card de credit ( pentru cumparaturi in magazinul Dedeman).

Am incercat sa fac acest demers printr-o refinantare la Unicredit Bank, acestia au transmis intreaga suma printr-un OPC (ordin de plata conditionat), insa Cetelem a refuzat aceasta tranzactie, motivand ca ei accepta doar ordine de plata simple.

Cum toate bancile cand vine vorba de refinantari, fac plata doar prin OPC -uri, ca metoda de siguranta, ne vedem blocati in a stinge datoria.

Personal, consideram ca este un abuz din partea Cetelem. Mentionez ca nicaieri in contract nu am regasit aceasta clauza, referitor la neacceptarea OPC-urilor.

Va rog mult daca m-ati putea ajuta cu un sfat referitor la cum as putea rezolva aceasta problema cu acest IFN.

Va multumesc frumos”

Postat in data: 01 mart., 2024

Nu pot activa cardul in aplicatia BT Pay, imi da eroare. Ce pot sa fac?
bt pay ups eroare

„Folosesc BT Pay de ceva timp si recent mi-am schimbat telefonul de atunci nu mai pot activa cardurile mele. De o saptamana sunt pe telefon cu customer service si cu chat online, singurul ajutor ce imi ofera este sa mai incerc. Simt ca imi pierd rabdarea deja…

In curand urmeaza sa platesc facturile lunare si nu pot deoarece nu imi accepta aplicatia cardurile (ba token nealocat, ba terminare proces de digitizare etc.). In schimb mi s-a oferit optiunea sa ma duc la un bancomat sa imi platesc facturile. Atunci de ce mai exista aplicatia?

Va multumesc ca mi-ati acordat timpul sa imi cititi email-ul si as fi recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat ce sa fac in situatia de fata.

O zi placuta va doresc.”

Postat in data: 28 feb., 2024

OTP Bank imi opreste din alocatia copilului. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

„Buna ziua domnule Coman ,sunt o mămică și nu reușesc să rezolv situația cu alocația copilului ,are o proprire pe contul la OTP Bank unde copilul încasează alocația și de vreo 2 ani i se oprește lunar 80 se lei în fiecare lună ,as dori daca se poate să mă ajutați să știu exact pașii de parcurs ,pentru a opri acesta situație ,va mulțumesc!o zi buna!”

Postat in data: 17 feb., 2024

Cat timp dureaza pana obtin cardul reinnoit CEC Bank?

„In cursul lunii februarie a.c. mi -se expira cardul de pensionar CEC BANK. Cit timp dureaza pina obtin cardul reinnoit avind in vedere faptul ca din cauze obiective trebuie sa-l ridic de la o alta unitate CEC BANK? Va multumesc pt. raspuns.”

Postat in data: 10 feb., 2024

Se poate pune poprire pe indemnizatia de handicap?

„Buna seara va rog daca ma puteti ajuta,mamei mele i s-a pus o poprire cu data de 7 februarie anul curent problema este ca in acest cont intra pensia sociala minima si indemnizatia de handicap.Mentionez ca mama mea are handicap psihic grad 1.Executorul nu ma ajuta cu nimic.Ce cadru legal exista?multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2024

Daca nu platesc un credit din Germania, imi poate veni un mandat de arestare?

„Buna seara um amic de al meu a facut un credit acum 7 ani in Germania a platit doar 3 ani după care nu a mai platit a plecat in România ia venit executare silita el nu are nimic pe numele lui după maxim 3 luni ia venit mandat de arestare ce se poate face in cazul asta?
Va mulțumesc pentru raspuns”

Postat in data: 07 feb., 2024

Pot retrage euro de la bancomatele din Germania cu un card in lei?
alphacard-visa-debit-alpha-bank

„Intrebare
Buna ziua. Întrebarea mea suna cam așa, am un card de debit în roni de la Alphabank , pot retrage euro de la bankomat din germania de exemplu?”

Postat in data: 04 feb., 2024

Cum pot sa trimit la Credit Europe Bank o cerere de inchidere a cardului Avantaj?
card avantaj inchidere

„Vreau sa imi inchid cardul Avantaj de la Europe Credit Bank.Am vorbit cu ei la telefon le-am trimis si email dar nu vor sa imi accepta inchiderea cardului si a contului decat daca trimit documentatia prin posta.

Mentionez ca locuiesc in Sibiu, iar aici nu mai exista sucursala a bancii.Nu am folosit cardul, am platit doar taxa pentru card.Nu mai am nici o datorie.I-am rugat in email sa imi accepte documentatia prin email, pe care am atasat-o, dar am primit raspunsul de mai jos.”

Postat in data: 24 ian., 2024

Daca am conflicte cu un operator call center, pot fi afectata la scorul de credit?

„Bună ziua,

Dacă apar conflicte în discuția cu un operator call center, pot fi afectata în vreun fel? Scor credite șamd.
De asemenea, cum pot intra (și dacă) în posesia convorbirii cu agentul?

Mulțumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

Dupa cat timp se sterg datoriile?

„Buna seara. Dupa cat timp se sterg datoriile care nu au fost integral platite ?”

Postat in data: 19 ian., 2024

Imi opreste din salariu si la banca si la servici. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!
Am două popriri de la același CAR și acestea au ajuns același executor judecătoresc.
Acest domn a trimis actul de poprire atât la serviciu cât și la bancă, astfel că îmi oprește 1/2 din salariu de pe statul de plată și din puținul care rămâne și îl primesc in contul bancar mai oprește și banca.
Cei de la bancă spun că nu pot face nimic deoarece domnu executor ar trebui sa le trimită notificare pentru a înceta poprirea Ce sa fac?”

Postat in data: 17 ian., 2024

Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?
reclamatie brd

„Buna ziua. Îmi doresc să fac o amânare de rate pentru un credit de nevoi personale pentru 2 luni de la BRD și nu știu procedura online pentru a depune o cerere.”

Postat in data: 17 ian., 2024

Se pot refinanta creditele de la IFN-uri?

„Bună ziua,
Am fost azi în sucursala BT pentru a accesa o refinanțare, am 5 IFN și un credit de nevoi personale ( totalul acestora 28000 lei). Nu există intarzaieri la plata ratelor sau în Biroul de credit.

Domnul de acolo, destul de reținut cu privire la aprobarea creditului, credeți ca există vreo șansă ca refinanțarea sa fie aprobată?

Mulțumesc!”

Postat in data: 16 ian., 2024

Se poate face reclamatie unei banci, daca solicita datele personale ale sotiei pentru o scrisoare de garantie?

Se poate face reclamatie unei banci care ne solicita date cu caracter personal fara de care nu se poate continua procedura?

Mai exact, firma vrea sa prelungeasca o scrisoare de garantie bancara (infiintata de aproximativ 8 ani), actele sunt in fiecare an aceleasi, dar noutatea a fost solicitarea CNP si nume complet al sotiei
administratorului pe motiv ca fiind casatorit, procedura nu poate continua.

Administratorul este casatorit de multi ani, iar documentul in care declara acest lucru a fost completat si in anii precedenti, fara a i se solicita datele personale ale sotiei.

Se poate face reclamatie in acest sens?
Va multumesc”

Postat in data: 15 ian., 2024

Se poate pune poprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?

„Bună seara se poate pune proprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Ce fac daca nu mai pot plati rata la banca, dupa divort?

„Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca ma puteti ajuta, cum pot proceda in urmatoarea situatie. Am divortat in urma cu aprox. 5 ani de fostul sot, respectiv tatal celor 3 copii .In urma divortului, copii au domiciliul stabilit la mine, custodie comuna, in apartamentul pe care avem credit prin programul „prima casa”, tatal fiind obligat la plata unei pensiii de 1/6 pentru fiecare copil in parte din minimul pe economie, deoarece dumnealui a declarat ca nu are venituri.

In timpul căsniciei, am deschis impreuna un service care era pe numele meu, pt ca am facut cerere pt a accesa fonduri europene, el nefiind eligibil din considerentul varstei. Din pacate nu ne-a fost acceptat, dar totusi service-ul a ramas in picioare pana azi, cu toate ca el castiga doar neoficial, deci 90% „la negru”, in acte, firma este pe minus, bineînțeles . Tot in timpul căsniciei, mama sa ne-a vandut un teren de 450 mp, teren care este situat in spatele curtii bunicilor sai si am mai achizitionat si 3 autoturisme+un cap de tir) .

In momentul divortului, nu am facut partajul, dar am stabilit de comun acord (doar verbal din păcate) ca eu nu vreau nimic decat ca apartamentul sa rămână copiilor, si noi sa plătim 50/50, iar restul poate sa ii rămâna lui, ca nu ma interesează nimic. Am platit ratele 50/50 doar 3 luni, iar mai apoi au inceput discutiile.. El imediat dupa divort si-a cumparat un apartament in alta parte.

Am reușit sa platesc din salariul meu micut ratele timp de 2 ani si jum. aprox., iar mai apoi nu am mai facut față cu cheltuielile, pentru ca el nu se ocupa deloc de copii, iar pensia alimentara imi dadea pana acum 2 luni 1000 lei pt toti (acum 1400, dupa muuuulte rugaminti, zile la rand ale copiilor) , 2 luni da, una nu, (astfel încât sa nu depaseasca termenul legal de 3 luni consecutive de neplată ) , si l-am înștiințat drept urmare. Din acel moment a mai platit el cateva luni, cu certuri, scandal, amenințări, m-a denigrat peste tot, inclusiv in fata copiilor.

De cateva luni, el nu a mai platit, iar eu efectiv nu am de unde, nu este rea vointa, nu vreau sa imi las copii pe drumuri, Doamne ferește,a vandut si apartamentul sau astfel incat banca sa nu ii puna sechestru pe acel imobil si si-a construit (fara sa ma înștiințeze macar) o casuta pe terenul pe care il detinem impreuna, el locuind acolo cu actuala sotie. Acum banca ma suna pe mine si ma ameninta cu executarea silita, iar eu mai am 4 credite de nevoi personale, tot din cauza ca nu mai faceam fata cheltuielilor. Ce ma sfatuiti sa fac? Va mulțumesc anticipat.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Unde gasesc codul de client pentru aplicatia YOU BRD?
nume utilizator aplicatie brd

„Am nevoie de codul de client pentru a ma conecta la aplicația you brd”

Postat in data: 07 ian., 2024

Cum pot sa-mi actualizez numarul de telefon la BCR?
bcr reclamatie

„Bună ziua as dori actualizare număr de telefon la BCR”.

Postat in data: 04 ian., 2024