Etichete: reclamatie banca

BT Pay nu se mai deschide. Ce ar trebui sa fac?

Programul Bt pay nu se mai deschide. Ce ar trebui să fac ? Până acum două zile l-am putut folosi.

Postat in data: 30 ian., 2023

Cat dureaza un transfer din contul Revolut catre un cont ING?
revolut aplicatie

„Buna ziua ,din contul Revolut catre un cont ING (lei)…cat dureaza daca s a efectuat in prima parte a zilei la 9:57…azi ?”

Postat in data: 30 ian., 2023

Pot scoate bani in Romania de pe un card VR Bank?
card vr bank

Buna ziua,am card de la Vr-bank din Germania,pot scoate banii in Romania? Multumesc frumos

Postat in data: 29 ian., 2023

Pot sa aman rata la credit, daca sunt in proces de divort si partaj?

„Am o problemă cu ratele Nu mai pot să plătesc o perioadă de timp ratele pentru că sint în proces de divorț și partaj cu fostul meu soț Ce pot face în acest caz ? Pot
amina ratele și pentru cit timp Astept răspunsul dumneavoastră Mulțumesc Cu stima”

Postat in data: 27 ian., 2023

Ce se intampla daca se anuleaza creditul acordat cu depasirea gradului de indatorare?

„Bună ziua! Am și eu o nelămurire,am un credit la banca Transilvania la care sunt la zii cu plata ratei in valoare de 626 lei,recent mai exact Anul trecut în decembrie am făcut o solicitare către IFN ul TBI Bank pentru un credit,mi au acordat creditul in valoare de 8399 lei,din salariu meu 2000 ,1000 se duc numai pe rate.

Am depășit gradul de îndatorare de 40% ,știu că este ilegal sa îmi acorde IFN ul un credit daca depășesc cei 40%. Le am trimis un email cu modelul de la Dvs după site,nu am primit un răspuns în scris,in schimb insistă cu telefoanele .Întrebarea mea este daca se demarează anularea contractului și anularea datoriei aferente sunt obligata sa le achit suma ?”

Postat in data: 27 ian., 2023

BRD nu vrea sa-mi dea inapoi banii furati de pe card. Ce pot sa fac?
reclamatie brd

„Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu situatia mea. In data de 6 august 2021 mi-am verificat contul bancar in aplicatia Mybrd. Am observat 8 tranzactii(800 lei) necunoscute si am mers la banca BRD din Iasi sa fac refuz de plata. Mai exact mi s-au furat bani de pe card.

La banca am fost primita cu o nonsalanta din partea angajatelor, ca sa raman calma ca si respectivei ce lucreaza acolo i s-a furat in trecut tot din contul bancar (BRD) o anumita suma de bani doar ca cu mult peste a mea. Din afirmatia ei deducem cata siguranta ni se ofera de renumita banca BRD.

Povestea continua cand am dorit sa fac aviz refuz plata pentru cele 8 tranzactii, sumele fiind inca blocate, am primit un mare nu, doar 5 tranzactii au fost “valide” pentru a face refuz plata, 3 nu si sa revin peste cateva zile dupa ce se deblocheaza tranzactiile. Intre timp pentru cele 8 tranzactii in parte mi-a fost oprit si cate un comision de 8 lei. Paguba totala fiind de 864 lei.

Dupa deblocarea tranzactiilor revin la banca si iarasi mi se refuza sa fac aviz de refuz plata deoarece tranzactiile nu apar in programul lor. Am cerut de asemenea o explicatie si nu mi-a fost oferita, doar o simpla ridicare din umeri si ca o sa ma contacteze cand situatia se va schimba. Am depus si declaratie la politie, dar incep sa ma descurajez foarte tare si nu am sperante ca se va rezolva situatia.”

Postat in data: 25 ian., 2023

S-a prescris creditul, daca nu mi-a venit nicio notificare timp de 8 ani?

„Bună ziua, Dacă am făcut câteva credite acu 8 9 ani și nu mia venit nici o notificare de atunci sau prescris creditele alea? Menționez că de 4 ani am apartamentul pe numele meu și nu miau pus sechestru pe el!”

Postat in data: 15 ian., 2023

Daca am o datorie la banca, ce se intampla daca parintii trec casa pe numele meu?

„Bună seara! In anul 2010 am scos limita de credit de la banca ,adică 2200 lei ,am platit ,4-5 rate apoi s-a întâmplat că m-am despărțit soțul meu, m-am mutat din localitate ,și acum după 13 ani mi-a venit un plic acasă pe nume meu de căsătorie ca am de platit 4400 lei! As dorii sa știu dacă mă afectează cu ceva daca părinții îmi trec casa pe numele meu”

Postat in data: 15 ian., 2023

Pot sa-mi deschid cont la o banca din Germania, daca am datorii in Romania?

Dacă am datorie la o banca din România pe care nu am plătit-o de 5 ani și ma angajez în Germania și îmi fac cont la o bana de acolo pot păți ceva?

Postat in data: 12 ian., 2023

De ce nu pot deschide aplicatia youbrd?
you brd problema token

De ce nu pot deschide aplicatia youbrd? vă rog să mă anunțați.

Postat in data: 06 ian., 2023

Cum imi deschid aplicatia BTPay pe noul telefon?
btpay aplicatie

De ce nu pot să-mi redeschid aplicația btplay pe noul telefon?

Postat in data: 05 ian., 2023

Comisionul de garantare la creditele Prima Casa poate fi modificat?

Postat in data: 05 ian., 2023

Cum stiu daca sunt in baza de date la Biroul de Credit, pentru o refinantare?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Aș dori să știu dacă mai figurez in baza de date, pentru a putea face o refinantare.

Postat in data: 04 ian., 2023

Pentru inchiderea cardului Avantaj ce trebuie sa fac?
card avantaj inchidere

Postat in data: 04 ian., 2023

Cum pot scapa de sechestrul pe masina?
cec bank dobanda depozit

Buna dimineata.Am citit cu interes articolele Dvs de pe reclamatiibanci.ro și va mulțumesc enorm pt aceasta oportunitate de ajutor acordată tuturor persoanelor cu aceasta problema împovărătoare:sechestru pe masina.Sper din suflet sa îmi puteți acorda din timpul Dvs si sa ma ajutați cu problema mea.

In cateva cuvinte: Tatăl meu in vârsta de 72 de ani are sechestru pe masina si conturi pt un credit bancar la CEC BANK .Este însoțitor pt mama mea care este încadrată cu grad maxim de handicap ,nedeplasbila,necesitând doar însoțitor in urma multiplelor accidente vasculare.Întrebarea mea este pot face contestație la sechestru pe masina tatălui meu,având in vedere ca este singurul mod prin care se pot deplasa la spital,la multiplele controale medicale lunare,urgente medicale,ei locuind și la 7 km de oraș .

Dacă da,ma puteți ,va rog din suflet cu un model de contestație pt situația dată,ei neavând cunoștințele și veniturile necesare angajării unui avocat.Are termen de 5 zile începând de ieri deja,altfel cred ca o sa ii scoată masina la vânzare.Va implor sa ne ajutați 🙏🏻🙏🏻🙏🏻😭😭😭😭😭
Va mulțumesc din suflet și aștept cu nerăbdare răspunsul Dvs Un an nou fericit și tot binele din lume va dorim
Cu deosebit respect

Postat in data: 03 ian., 2023

Este normal ca banca sa-mi popreasca toata prima de la serviciu?

Bună ziua!
Mă scuzați pentru deranj. Este normal ca cei de la Banca Transilvania sa popreasca toată suma din bonusul( prima de la serviciu)? Au spus ca ei nu știu ce este și ca de aceea a fost poprita toată. Fiind venit de la serviciu ce îl primesc lunar pe lângă salariu nu este normal sa fie poprit 33%.
Va mulțumesc

Postat in data: 02 ian., 2023

Pot sa platesc in Romania un credit auto din Germania?

Am un credit ptr masina, luat in Germania, pe o perioadă de 8 ani, din care cca. 1 an si 7 luni este plătit …in acest moment , ne gandim, ca pana la finalul anului viitor sa ne întoarcem în românia. Pot veni cu masina permanent in romania si sa plătesc de
aici , în continuare, rata…sau exista vreun impediment??

Multumesc anticipat

Postat in data: 29 dec., 2022

Pot scoate bani de pe cardul Postbank, daca nu am pinul?
card postbank

Bună seara am un card girocard de la Postbank dar nu mai am pinul pot scoate bani de pe el?

Postat in data: 17 dec., 2022

De ce nu merge aplicatia BT Pay?
btpay aplicatie

Buna ziua,aplicatia BTPay nu merge nicicum de 3 zile.imi apare mesajul:Connection lost.There was a network error.Please check your connection.Am fost la doua sucursale BT si au incercat fiecare aproape cate o ora,au facut si demersuri la colegi dar nu functioneaza.

Va multumesc,o zi buna.

Postat in data: 15 dec., 2022

Mai pot schimba bancnotele de 50 de lire de hirtie in Anglia?
schimbare lire vechi hirtie

Salut, As mai putea schimba bancnotele de 50 de lire de hîrtie in Anglia fiindcă în țară mi le refuza..mulțumesc mult.

Postat in data: 15 dec., 2022