poprire salariu

E legal sa-mi opreasca din salariu atat angajatorul, cat si banca Raiffeisen?

Am o poprire pe cardul de salariu la Raiffeisen din 2018 pentru o datorie la banca. Imi tragea lunar din salariu, toate bune si frumoase pana luna trecuta, cand mi s-a pus inca o poprire, dar de data asta au trimis-o si la firma la care lucrez, si la banca.

Cei de la firma mi-au retinut din salariu si au trimis si la banca o instiintare, ca sa nu retina si banca, dar banca mi-a luat si ea inca o data bani de pe card. Cand i-am intrebat de ce, pentru ca mi se retine deja la serviciu, mi-au spus ca firma nu le-a spus pentru ce se retin banii, pentru ce dosar, asa ca ei au mi-au luat banii. Ce pot sa fac? E legal asa ceva?

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?

Kruk Romania – firma de recuperare creante – date de contact (adresa, telefon, e-mail, site internet) [citeste tot]
Mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu, si banca, de pe card. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am vazut ca ati rezolvat problemele altor persoane care au avut probleme cu popririle.

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Mi se iau bani atat de la servici, cat si de banca BRD. Din salariul de 1200 de lei, mai primesc doar 370 de lei.
Am vazut ca este ilegal sa ti se retina mai mult de o treime din salariu.

Am vorbit la BRD, mi-au zis s a duc o hartie de la servici, dar problema inca nu s-a rezolvat.

De ce banca isi bate joc de mine? Ei nu vad ca deja mi se iau banii la servici? Mi-au zis ca daca au primit ordin de la executor, trebuie sa-l execute. Pe ei nu-i intereseaza, nu se preocupa de problemele noastre.

La fel si executorul. Am inteles ca a pus poprire pe toate conturile, a trimis si la servici, nu-l intereseaza ca mi se iau mai multi bani decat trebuie.

Ca sa nu mai vorbesc ca BRD a trimis creditul la executor desi le-am spus ca am o problema familiala, a murit tata, si nu am mai putut plati o perioada, le-am facut si o cerere de restructurare a creditului, dar care nu s-a pus in aplicare.

Spuneti-mi va rog ce se poate face?

Executorul mi-a pus poprire pe salariu si vrea sa-mi vanda si masina. E legal?

Va rog sa ma ajutati: am o poprire, mi-a venit pe salariu, dar la 15 zile am primit tot de la acelasi executor executare pe bunuri mobile, adica pe masina care este inscrisa pe numele meu cu adresa trimisa la serviciul de Inmatriculari pentru retinerea actelor masinii.

Ma intreb este legal cum procedeaza atita timp cat poprirea e facuta si se vireaza bani in contul respectiv? acesta doreste ca peste noapte sa achit debitul.

Va rog indrumati-ma unde pot sa merg sunt din Dolj iar executorul este din Craiova astept indrumari si sfaturi va rog va multumesc.

Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare la o poprire?

Am o oprire pe salariu, de o firma de crean?e, mi se opreste 33,33% adica 1/3 din salariu, asa zic ei, dar mie mi se opreste si din prima de merit si orice suma intra pe cardul de salariu. Este normal sa se opreasca prime sau ore suplimentare?

Poate banca sa imi ia tot salariul daca am doua popriri?

Buna, am deja o poprire din salar iar astazi am fost sa imi ridic banii de la bancomat si nu am reusit pt ca am fost instintat ieri ca mai am inca o poprire executorie. Poate banca sa imi ia toti banii si eu sa raman cu nimic?

Daca ING ma executa silit, imi poate executa si casa sau doar poprire pe salariu?

Am o datorie la ING de 12000 de lei urmeaza sa ma execute silit imi poate executa casa? sau doar poprpire pe salariu?

Daca se ajunge la executare silita, imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune poprire pe salariu?

Am un credit de nevoi personale de la Raiffaisen , mi-am pierdut locul de munca si nu am putut plati aproximativ 6 luni , am acumulat aproximativ 8000 lei restante , creditul total este de 55.000 lei , de luna aceasta m-am angajat si pot plati rata la zi si din urma cate ceva . Am 2 proprietati pe numele meu una in valoare de 10.000e si una in valoare de 40.000 e , daca se ajunge la executare silita imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune proprire pe salariu?

Este legal ca Unicredit sa-mi ia tot salariul pentru o restanta la credit?

Buna ziua!. Am si eu o problema destul de grava… Am o restanta la banca Unicredit de 1200 lei! Am luat salariul 1800 dar banca mi-a restrans toti banii din cont!!! Am fost la banca si am cerut sa mi se explice de ce…

Raspunsul lor a fost ca au dreptul sa imi retraga toata suma din cauza acelei restante!!! In rest nu am primit nici o explicatie!!!

Este legal sa faca acest lucru??? Adica o luna de zile pana la urmatorul salariu nu mai am niciun ban pentru nimic…

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!!