poprire salariu

Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

Daca am poprire, pot sa cumpar o masina, fara a fi pusa sub sechestru?
sechestru-masina-executare-silita-poprire

daca am deja o masina pe care s-a pus sechestru si doresc sa achizitionez o alta masina, este posibil sa intre si aceasta sub sechestru ? Mentionez ca platesc lunar o suma din poprire ptr stingerea datoriei.

O pot lua la fiscal si ulterior sa o vand fara a fi prinsa sub sechestru ?”

Postat in data: 23 feb., 2024

Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Postat in data: 15 feb., 2024

Imi opreste din salariu si la banca si la servici. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!
Am două popriri de la același CAR și acestea au ajuns același executor judecătoresc.
Acest domn a trimis actul de poprire atât la serviciu cât și la bancă, astfel că îmi oprește 1/2 din salariu de pe statul de plată și din puținul care rămâne și îl primesc in contul bancar mai oprește și banca.
Cei de la bancă spun că nu pot face nimic deoarece domnu executor ar trebui sa le trimită notificare pentru a înceta poprirea Ce sa fac?”

Postat in data: 17 ian., 2024

Ce se poate intampla daca refuz sa mai platesc creditul din Germania?

„Bună.Am 6 ani de Germania căsătorit cu trei copii soția nu lucrează câștig minimu pe economie pana in 2300 euro cu o mașină în rate și doua bănci diferite una credit și una pe minus pana în 5000 de euro.

Ce se poate întâmpla dacă refuz să mai plătesc neavând bani necesari.Sunt conștient 100% ca nu are cum sa îmi pună proptire pe Tot salariu si de Schufa nu Ma interesează Deloc.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Cum se calculeaza popririle pe salariu, daca platesc si pensie alimentara?

„Cum se calculează popririle pe salariu, atunci când sunt mai multe , printre care și Anaf. Menționez ca am de plătit și pensie alimentara.”

Postat in data: 08 dec., 2023

In cat timp plateste banca poprirea ANAF?

„În cât timp de la instituirea popririi efectuează banca plata către ANAF?”

Postat in data: 13 nov., 2023

E normal sa fiu executat silit daca m-am imbolnavit si n-am mai putut plati creditul?

„Bună ziua, în primul rând vreau să menționez că din anul 2017 am dobândit o afecțiune psihică și timp de 2 ani am fost internat într-un spital de specialitate, apoi în anul 2019 am fost eliberat din spital și sunt pensionar de boală (cod afecțiune F20)
Am decizia medicală asupra capacității de muncă în care se specifică faptul că capacitatea mea de muncă este pierdută în totalitate, aflându-mă sub tratament la domiciliu. Singura mea sursă de venit este pensia de boală (1850 Lei) din care cu greu reușesc să-mi acopăr cheltuielile aferente traiului.

Îmi amintesc că am luat prin anul 2012 un credit de la ING o sumă în jur de 2000 Lei (voi căuta contractul să văd exact data și suma) Am fost contactat telefonic de către ING pe perioada în care
eram internat în spital și le-am explicat situația, trimițându-le și o adeverință semnată și ștampilată de medicii psihiatrii din spitalul în care am fost internat (Spitalul de Psihiatrie Jebel)

Am primit recent o notificare privind cesiunea creanței din partea executorului judecătoresc în care sunt informat că suma pe care o datorez este de 3.327,53 Lei și că, citez „vă
informăm că a fost cesionat Contract de credit ING BANK. Creditorul dvs. actual este INVESTCAPITAL LTD” și în continuare mi se transmit niște conturi în care pot să depun suma datorată.

Dețin și un card de credit la CEC Bank (în care îmi este virată lunar pensia de boală, singura mea sursă de venit) și am observat astăzi când am intrat pe aplicație că îmi apare acolo suma datorată cu minus, deci cred că mi s-a pus un fel de poprire, nu-mi pot da seama până la data la care voi încasa pensia, deoarece bineînțeles că ultima pensie mi-am retras-o…

Consider această măsură abuzivă, în primul rând datoria cred că, conform legislației s-a prescris, în plus dată și situația mea specială cu pierderea capacității de muncă. Menționez că atunci când am contractat împrumutul de la ING mi-am făcut și asigurare, care ar fi trebuitîn mod normal să acopere astfel de situații.

Vă rog respectuos să mă sfătuiți ce pot face în cazul de față.

Am luat legătura cu executorul judecătoresc, acesta mi-a ,spus să iau legătura cu cei de la Kruk, le-am explicat și lor situația mea specială, le-am trimis emailuri ambilor în care le-am atașat și
toate actele care dovedesc situația mea specială ( boala dobândită, hotărârea comisiei medicale cu pierderea totală a capacității de muncă etc.)

Vă rog să mă ajutați cu un ce sfaturi puteți ca până la soluționarea problemei să mi se ridice poprirea…”

Postat in data: 07 nov., 2023

Cati bani pot sa scot de la banca? Mai mult de 5000 de lei cash?

„Bună ziua ! Dacă am venit din salariu de 12000 lei și am propriri 50% din acest venit , suma pe care mi-o eliberează cash banca e de 6000 lei , dar de la 01.11 maxim e 5000 lei . Cum să procedez în
acest caz , ținând cont ca, cardul este blocat și nu îl pot utiliza ? Vă mulțumesc !”

Postat in data: 03 nov., 2023

Doar din salariu, sau si din alte venituri periodice, se poate retine maxim 33%, in cazul popririi?

„Scriu pe o platformă online, respectiv o aplicație numită Chapters și încasez o data la câteva luni acele drepturi de autor,numite writing fees.
Am o poprire pe cont,suma nu este una exorbitanta dar după cunoștințele mele,aceste drepturi de autor sunt considerate venituri periodice și conform legii se popresc cu 33%.
Am făcut cerere de blocare, mi-au cerut acte doveditoare,nu știu ce acte doveditoare as putea sa le transmit înafara de emailul care precizează că mi-au fost trimise plățile de către writing room/ crazy maple studio inc și un acord semnat online că nu sunt persoana us .
Dânșii,cu toată documentația aceasta,au reținut integral suma precizând că dl executor le-a trimis o înștiințare sa rețină toată suma. Ce as putea sa fac? Va mulțumesc”

Postat in data: 31 oct., 2023

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru asistente medicale?

„Am inteles ca ar fi o treime din salariu poprirea de la banca la un credit de nevoie personale, este asa? Daca da cat ar putea sa imi opreasca dintr-un salariu de 3400 cu indemnizatia speciala de 500 lei bagata la tot ce se calculeaza binenteles, nu este separata, data acum mai nou de guvern pentru asistenții medicali, deoarece altfel este de 3200 maxim. Va multumesc si astept un raspuns. O zi faina.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Cat imi poate retine executorul din salariu pentru mai multe credite neplatite?

„Buna ziua am facut cu 3anii in urma mai multe credite la IFN că am avut-o pe mama bolnava de cancer și am avut nevoie de bani și nu am mai plătiți..acum vreau sa plătesc dacă mă angajez a cât îmi ia din salariu de 3500 de lei..
Repet am 4 dosare toate cele 4 in valoare de 30000 !”

Postat in data: 31 iul., 2023

Cum se deblocheaza poprirea pe un cont Banca Transilvania?

„Buna seara. Soțul meu muncește în Austria, În România are poprire pe contul banca Transilvania, pentru duma de 5600 lei. As vrea sa știu cât la suta dintr-un salar de 1500 euro,are dreptul sa ii pună poprire pe cont?

Și cum își poate ridica restul banilor din salariu(după ce ii trage poprirea)din cardul BT Vișa dacă se afla pe teritoriul Austriac? Contul sotului este in euro.Trebuie sa ceara deblocare cont ? Sau care sant procedurile va rog?

Din ceea ce știu legal ca mai mult de 33 la suta din venit nu are voie sa ii tragă din
salar. Va rog respectuos sa ma lămuriți d-stra la întrebările care vi le-am adresat.

Cu stima și respect!”

Postat in data: 28 apr., 2023

Care este procedura executarii silite daca nu platesc creditul la IFN?
terra credit poprire

„Am primit în data de 27 martie 2023, un email de la Terra Credit în care eram notificat ca trebuie sa plătesc împrumut integral în maxim 5 zile de la data primirii acelei notificări, altfel se va începe procedura de executare silită. Zilele de întârziere de la data scadentă au ajuns la 97 zile.

Dacă nu voi plăti în termen de 5 zile de la primirea acelei notificări, mi se va pune proprire pe salariu sau care e procedura? Nu înțeleg exact.
mersi”

Postat in data: 29 mart., 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca am poprire pe salariu?

„Bună dimineața doresc să întreb se poate pune sechestrul pe casă să nu mai am preoprire pe salariu pentru că eu de doi ani nu mai locuiesc la acea adresă din buletin vă rog aștept un răspuns?.”

Postat in data: 28 mart., 2023

De ce nu scade datoria, dupa platile facute din salariul poprit?

„Buna ziua Dl Coman,

Am gasit de curand cateva articole de la dumneavoastră pe reclamatiibanci.ro, si ma intrebam daca ma puteti informa intr-o chestiune. Este vorba despre tatal meu, care are o datorie la ING din 2021 in valoare de 20.092 lei, suma pentru care a fost executat silit fiind instituita o poprire pe salariu in Septembrie 2021. In acea perioada, i s-a pus o poprire in valoare de 450 ron, avand salariul minim pe economie ( lucreaza la o firma de salubritate ).

Cu toate ca nu suntem in cele mai bune relatii mi-a cerut ajutorul într-o problemă, si anume ca ii se opreste suma de 450 ron si de la anagajator si de la banca, asftel ramanand cu un ‘salariu’ la final de luna de vreo 300-400 ron.Cei de la bancă au spus sa ia legatura cu executorul deoarece ei nu pot face nimic. Angajatorul a transmis acelasi lucru.

Totodată, am descoperit ca suma totala de plata la momentul actual a ajuns la 25.000 ron.

Cum este posibil ca dupa atatea plăti efectuate in timpul popririi, datoria sa nu scada? si cum este posibil ca banca si angajatorul sa opreasca mai mult de jumatate din salariul net, lăsând-ul cu o suma infimă de bani pentru trai. Daca puteti sa ma ajutati cu o informatie, cum as putea sa procedez? sau daca e nevoie sa contactez un avocat specializat.

Mulțumesc”

Postat in data: 28 mart., 2023

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu, daca am mai multe credite neplatite?

„Dacă am mai multe credite (una la banca și mai multe IFNuri), după neplata de 3 luni cât poate sa-mi fie oprit din salar? Dacă nu am nici un bun pe numele meu se poate ca banca sa ia bunurile(imobiliare) a partenerului/copilului/părinților?”

Postat in data: 12 mart., 2023

Pot fi executat silit, daca am datorii in alta tara?

„Buna ziua , am o datorie la banca din Republica Ceha , și cred ca am și execuție , dar eu nu locuiesc in România . Locuiesc in Spania , credeți ca ma vor găsi in Spania sau ma vor cauta doar la domiciliu din România . Eu am bunuri in Spania și vreau sa știu dacă ma poate afecta aici . In România nu am datorii . Mulțumesc și apreciez răspunsul.”

Postat in data: 10 mart., 2023

Ce se intampla daca nu platesc creditul din Germania? Pot intra la puscarie?

„Bună seara , și scuzatima de, deranj am foarte mare nevoie de ajutorul dumneavoastră cu un sfat.
Am făcut anul trecut un credit in Germania și nu l-am mai achitat ca am divorțat și am pierdut tot . A trebuit sa mă întorc in România .
După un an de zile am primit o Notificare de la un birou de avocați din București care îmi cer ca in 5 zile sa achit toată suma de bani . Dar din păcate nu am cum sa o achit . M-am gandit sa o achit prin rate maxim a 500 de lei pe luna ca atâta pot la salariul de România .
Ce mi se poate întâmpla pot sa ajung la pușcărie . Sau poate sa îmi oprească tot salariul ca de la ANAF nu am primit nici o scrisoare . Va rog dațiimi un sfat mulțumesc anticipat . Și scuzatimă de deranj .”

Postat in data: 03 mart., 2023

Executorul nu vrea sa-mi ridice sechestrul de pe masina. Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Vin și eu cu o nelămurire către dumneavoastră și sper sa puteți sa ma ajutați și pe mine în problema aceasta ca nu pot sa înțeleg.

Am luat un credit în valoare de 47000 și nu am mai reușit sa îl achit.Anul trecut în luna a 11 am primit acasă o înștiințare de sechestru auto.Masina pe care o dețin nu valorează mai mult de 6000 de lei ca este din anul 2002.

Am luat legătura cu executorul și lam rugat sa îmi ridice sechestru de pe masina ca am doi copii minori și depind de ea ca să fac naveta la servici,la care dansul a zis că nu mi-l ridică. În acest caz ce am de făcut. Va mulțumesc și aștept un raspuns.”

Postat in data: 26 feb., 2023