Cum sterg ipoteca pe creditul achitat?

„Am intabulat apartamentul si ce sa vezi,am ipoteca la Bancpost,credit pe care l-am achitat,dar cadastrul mi-a inscris-o,cu toate ca banca este LICHIDATA.”

Este posibil ca Bancpost sa nu fi radiat ipoteca din cauza lichidarii sale, prin preluarea de catre Banca Transilvania.

Insa nu toate creditele Bancpost au fost transferate la Banca Transilvania, unele fiind trecute la banca greceasca Eurobank si administrate in Romania de catre First Bank.

Asadar, in functie de situatia creditului dumneavoastra, trebuie sa faceti reclamatie fie la Banca Transilvania, fie la First Bank, in vederea stergerii ipotecii.

Puteti solicita si dumneavoastra, la un notariat, stergerea ipotecii.

Acte necesare la notariat pentru radierea ipotecii:

• actul de proprietate al imobilului ipotecat;
  • incheierea de intabulare;
  • contractul de ipoteca;
  • o adeverinta de la banca privind achitarea creditului ipotecar si acordul pentru radierea sarcinilor din cartea funciara a imobilului;
  • extras de carte funciara

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei privind radierea ipotecii din Cartea Funciara.

2 raspunsuri la “Cum sterg ipoteca pe creditul achitat?

1. Balam mihai

Bună seara am și eu o problema cu o radiere de ipoteca la first bankde o luna ma chinui și nu am rezolvat nimic cum sa procedez?

6 × = 30