Etichete: ipoteca

Raiffeisen nu mi-a sters ipoteca din AEGRM si mi-a fost respins un nou credit. Ce pot sa fac?

„Buna sera

In urma cu un an am beneficiat de ajutorul si sfaturile dumneavoastrs care mi-au fost de mare ajutor in speta respectiva.

Astfel in poveste mea cu bancile continua si am intampinat situatie. In urma cu ceva timp fosta mea sotie a incercat sa acceseze un credit imobiliar si a aflat cu stupoare ca este inscrisa in AEGRM ca fiind Codebitor la un credit facut in anul 2015, reesalonat in anul 2017 si inchis in luna octombrie 2022 la data scadenta. Acest lucru este demonstrabil si prin raportul pe care l-amnscos din biroul de credit si unde creditul apare ca fiind inchis si achitat la termen, fara intarzieri. Astfel incat creditul fiind inchis in luna noiembrie 2022 nu ar fi avut ce reportare sa se faca in luna martie 2023 pe un credit inchis de 6 luni.

Afland acest fapt dupa ce cererea de credit imobiliar i-a fost respinsa deja de principalii creditori din piata am fost la banca respectiva adica Raiffeisen, si am cerut stergerea inregistrarii abuzive, lucru care s-a rezolvat in 24h (prin acest aspect se dovedeste oarecum ca ei au fost In culpa) Insa acum este prea tarziu fiind deja refuzata creditarea de principalii jucatori.

Ma intreb sa imi cer dreptatea in instanta si vouam sa va cer parerea si ajutorul in aceasta privinta, daca considerati ca se poate face ceva si sunt sanse de a obtine niste daune de la ei.

Va multumesc!”

Postat in data: 25 dec., 2023

Unde pot verifica daca o masina este sub sechestru?
sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Cum pot afla cine a pus sechestrul pe masina pe care vreau sa o cumpar? Va multumesc!”

Postat in data: 24 aug., 2023

Cum sterg ipoteca pe creditul achitat?

„Am intabulat apartamentul si ce sa vezi,am ipoteca la Bancpost,credit pe care l-am achitat,dar cadastrul mi-a inscris-o,cu toate ca banca este LICHIDATA.”

Postat in data: 22 iul., 2023

De unde obtin adeverinta de ridicare ipoteca la un credit Bancpost?
first-bank credit bancpost

Buna ziua! Am avut credit la banc post, mi am platit creditul in perioada când se dizolvau, acuma am nevoie de adeverință de ridicare de ipoteca pe care nu știu de unde o pot obține.

Cei de la Transilvania spun că nu e treabă lor, alții mi au spus că cei de la first bank ar trebui etc. Ideala e că nu știu ce să fac, unde trebuie sa încep.
Mulțumesc

Postat in data: 13 mart., 2022

Dacă sunt în Biroul de credit și soțul meu vrea sa facă împrumut, îl afectează cumva?

Buna ziua, daca sunt in Biroul de credit si sotul meu vrea sa faca imprumut il afecteaza cumva? Nu eram casatoriti cand am facut creditul.

Postat in data: 12 dec., 2016

Pot lua credit de la o banca din Romania daca lucrez in Anglia? De ce acte am nevoie? Ce conditii trebuie indeplinite?

Postat in data: 24 iul., 2016

Pot sa fac un credit pentru cumpararea unei locuinte daca sotul lucreaza in alta tara din Uniunea Europeana?

Doresc sa intreb daca pot opta pentru un credit cu contractul so?ului meu, care lucreaz? im Uniunea European? si avand salariu pe luna de 1850�. Contractul de munca este in Slovacia, eu fiind casnica si am doi copii minori. Intrebarea mea este: poate opta pentru un credit pe 30 ani? Doresc sa cumpar o locuinta dar fara sa fac ipoteca. Si (sau) trebuie sa am o carte de munca si eu? multumesc si astept un raspuns!

Postat in data: 03 nov., 2015

Care este termenul de plata la refinantarea unui credit, prin OPC (Ordin de Plata Conditionat)?

Am facut o plata cu un OPC de la o banca Y. La un timp am sunat la banca x (banca, care trebuie sa primeasca banii) si am semnat un acord de plata. Intrebarea mea este daca exista un timp maxim in care este procesat acest acord. A trecut deja o saptamana si nu s-a primit acel acord la banca Y. Este vorba de o refinantare si expira OPC-ul. Rea vointa sau modalitate de a mai stoarce cativa bani din dobanda?

Postat in data: 01 aug., 2015

Daca sunt angajat in Italia pot cere un credit la o banca din Romania?

„Daca am un salariu in Italia in jur de 700 euro lunar si ca atare un venit anual de peste 8000 de euro pot cere un credit de 10 000 euro in 5 ani in ro?!
Care sant documentele necesare si cat sant ratele lunare..va multmesc”

Postat in data: 13 ian., 2015

Nu am platit la timp rata la imprumutul cu ipoteca pe apartament si banca a hotarat executarea. Ce e de facut?

Buna ziua. Am un imprumut cu ipoteca pe apartament. Am platit rata lunar, dar nu totdeauna la termen si cum era in eur nu cred ca s-a platit integral si banca a hotarat executarea.
Problema este ca noi am platit rata si inca o platim in continuare, dar nu stim daca nu o platim degeaba ca ei au scos apartamentul la licitatie. Ce e de facut?

Postat in data: 29 iul., 2014