Banca Transilvania

In cat timp se face un transfer de bani din contul BT intr-un cont din Anglia?

Am transferat o suma de bani din contul BT intr-un cont din Anglia in data de 28.11.2022. Inca nu au intrat banii si azi e 1.12. E posibil sa nu fi intrat?

Banca refuza sa ridice poprirea, desi am hotararea judecatoresca. Ce pot sa fac?

Banca mi- a pus poprire pe cont din cauza unei firme de recuperare.
Am castigat procesul la judecatorie in 29.09.2022 si am legalizat
hotararea judecatoreasca si m- am dus la banca cu ea. Inainte
intrebasem un functionar al bancii daca imi trebuie si ceva de la
executorul judecatoresc care pusese poprirea si mi-a spus ca nu
trebuie.

In ziua in care am scos hotararea legalizata am mers la banca si
angajatul de acolo mi-a spus ca trebuie sa am sistarea de la executor
si hotararea in original. I- am spus ca colega lui a mentionat cu
cateva zile inainte ca nu trebuie si sistarea atata timp cat am
hotararea judecatoreasca legalizata. Angajatul mi- a oprit hotararea
legalizata in original si am intrebat cand ma anunta ca se ridica
popriprea si mi- a spus ca o sa fiu sunata de cineva de la banca ca sa
ma anunte, mi- a dat doar un nr de inregistrare. In acea zi nu m-a
sunat nici un angajat al bancii si a doua zi am mers la banca si o
alta angajata de la ghiseu mi-a spus ca au trimis nu stiu unde acea
hotarare depusa (cred ca la departamentul de juridic) si ca nu se
aproba pentru ca am nevoie de sistarea de la executor si ca hotararea
nu este definitiva.

Repet ca o alta colega mi-a spus ca se poate fara
sistare, si in plus, hotararea este definitiva (are stampila albastra
si scrie ca este „definitiva fara drept de apel” si legalizata).

Prima intrebare este de ce nu m-a sunat nimeni de la banca sa-mi spuna acest
aspect (a trebuit sa merg acolo) sau sa primesc un mail de instiintare

A doua intrebare este unde pot face plangere (in afara de ANPC) pt ca
angajatii bancii nu stiau exact ce acte trebuie pt ridicarea popririi
(3 angajati au spus 3 chestii diferite) si in plus, ca habar nu au cum
arata o hotarare judecatoreasca definitiva (sa rog judecatorul sa se
prezinte la banca sa le explice cum sta treaba ? 🙂 ). Avocatul meu
mi-a spus clar ca aceea hotarare legalizata (in care este mentionat
„definitiv fara drept de apel”) este cea legala.

Cum imi recuperez banii din poprire?

Buna ziua. Am si eu situatia urmatoare: am avut cateva dari la stat de care am uitat complet, m-am trezit la un moment dat cu poprire pe cont pe sumele care imi aratau ca trebuie platite. Intre timp am platit tot dar banii de pe poprire nu i-am mai vazut.

Anaf ul zice ca banca trebuia sa-I deblocheze iar banca zice ca au ridicat poprirea si Anaf ul trebuie sa restituie si tot asa. Deja am fost la fiecare de cateva ori dar tot ma trimit de la unul la altul. Unde sunt banii? In aer?
Va rog daca puteti ajuta cu un sfat

inselaciune credite online whatsapp
Am fost pacalit de un domn cu un credit online pe WhatsApp. Unde pot sa-l reclam?

Vreau sa fac un împrumut de 5000 de euro prin dl.Iulian Bărăgan zice el de la banca Transilvania .Mia cerut 500 de euro pentru asigurare , după care 197 sitot așa eu credul am la el 1065 de euro.Si acum îmi cere 350 de euro .Unde pot sa reclame acest domn sa
nu mai pățească și alți că mine .

aplicatii mobile banking
Care sunt cele mai apreciate aplicatii de mobile banking?

Cum aleg cea mai buna aplicatie de mobile banking? Care sunt cele mai populare?

Pot sa inchid online un cont la Banca Transilvania?

Pot sa inchid contul de la Banca Transilvania online, din aplicatie?

top dobanzi fixe credite ipotecare
Care banci au cele mai mici dobanzi fixe la creditele ipotecare?

La care banca gasesc cea mai mica dobanda fixa la un credit pentru casa?

Cum pot sa fac un transfer instant din contul BRD in contul Raiffeisen Bank?

Buna seara ,cum pot sa fac un transfer instant din contul BRD in contul rafaiseen Bank?

De ce nu faceti aplicatia BT24 mai usor de logat?

De ce nu faceti aplicatia mobila mai usor de logat direct pe telefon 7-8 coduri chinuitoare si la final sa mai astept 23 de ore ca am gresit un cod la 3 luni eu dau setare generala la telefon iaar trebue sa ma chnui cu bt24 ,bravo celor de la ing sunt net superiori fata de voi

black friday banci
Ce oferte au bancile de Black Friday?

Unde gasesc ofertele bancilor de Black Friday?

Cand imi intra banii in cont, daca suntem la aceeasi banca?

Dacă sa făcut transferul la ora 18:10 când îmi întra banii in cont la bt, suntem
la aceeași banca

BT-Pay_adauga_card
De ce mi se transmite ca nu am numarul de telefon mobil actualizat, cand vreau sa-mi inregistrez cardul in BT Pay?

De ce mi se transmite că nu am Nr de telefon mobil actualizat la bancă cînd vreau să mi fie înregistrat cardul in aplicatia BT Pay?

Cat dureaza un transfer bancar de la BRD la BT?

Bună ziua, spuneti-mi va rog, daca cineva mi-a facut un transfer bancar de la Brd in contul meu Bt joi la ora 15, cand ar trebui sa primesc banii? Luni ora 9, inca nu sunt….. e vreo problema? Ar putea fi anulat transferul?

Cat dureaza un transfer de la BCR la Banca Transilvania (BT)?

Bună ziua. Duminica 23 mi sa făcut un transfer bancar de la BCR la Bt. Astăzi suntem în 26 si încă nu au întrat bani. Cat mai durează pana întra?

Cat timp dureaza un transfer de la Banca Transilvania la o banca din Republica Moldova?

Bună ziua, am făcut un transfer dintr un cont BT către o banca din Republica Moldova miercuri seara, și pana acum banii nu au ajuns în cont. Îmi puteți spune va rog cât timp durează o tranzacție de tip? Am folosit opțiunea,, transfer urgent”. Mulțumesc, o zi buna în continuare

bt pay problema
Aplicatia BT Pay nu se incarca. Care este problema?

De fiecare data cand intru in aplicatia BT Pay imi spune acelasi lucru si nu vrea sa se incarce, care crezi ca ar putea fi problema? multumesc in avans pentru ajutor.

BT nu mi-a raspuns la cererea de schimbare a indicelui ROBOR in IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am credit prima casa de la BT si am depus cerere de schimbare a indicelui ROBOR in IRCC in 09 August 2022. Inca nu am primit nici un raspuns. Intre timp am fost programata la ei sa cer lamuriri si mi-au comunicat ca cererea mea este in procesare, ca a fost inregistrata in „centrala” in data de 20 August, sambata si vor trimite email sa urgenteze procedura. Ce ma sfatuiti sa fac?

Scadenta ratei este in 15 ale lunii si ieri am primit mesaj ca rata s-a marit din nou . Nu doresc sa paltesc atat de mult. Din decembrie anul trecut rata a crescut cu 500 lei. Multumesc anticipat.

De ce nu functioneaza aplicatia Neo BT?

Aplicația neo bt continua să nu mi funcționeze,am neapărată nevoie !

Banca poate lua toata pensia de pe card, la o poprire de la ANAF?

Bună ziua, domnule Coman!

Am o problemă legată de popriri pe venituri din pensii, nu știu cum să-i dau de capăt și vă rog să mă ajutați.

In primăvara acestui an, nașul meu, care este stabilit in Statele Unite din anul 2005, îndeplinind condițiile de pensionare, m-a împuternicit să-l reprezint la Casa de Pensii, pentru obținerea drepturilor aferente perioadei în care a lucrat în Arad. I-a fost emisă decizie de pensionare și i-am deschis cont la Banca Transilvania. Cuantumul pensiei este de 1200 lei.

Luna trecută am constatat că pe card i-a fost virată o anumită sumă de bani. După câteva zile, știind că urmează să primească o nouă pensie, am verificat din nou soldul de pe card și, spre stupoarea mea, am constatat că acesta era zero. De la casa de pensii mi s-a comunicat că pensiile au fost trimise integral băncii. De la bancă am primit un extras de cont în care sunt menționate două popriri, fără a mi se comunica instituția emitentă, doar id-ul și un număr.

Pe căi neoficiale, am aflat că popririle au fost emise de ANAF, pentru datorii pe care nașul le-ar avea din perioada 2003-2010, când desfășura activități de taximetrie.Nimeni nu l-a informat nici pe el și nici pe mine de existența acestor datorii și nici a acestor popriri. Nu ne-a fost comunicat nimic în mod oficial, nici de către ANAF, nici de către bancă și nici de către casa de pensii.

In aceste condiții, și ținând cont de prevederile legale referitoare la popririle veniturilor din pensii(nu poate să-i fie blocată întreaga pensie), dar și de faptul că ruda mea nu poate veni în țară, vă rog să-mi spuneți care sunt pașii pe care trebuie sa-i urmez, pentru ca acest om să beneficieze, totuși, de drepturile de pensie prevăzute de lege.
Cu deosebit respect,

bt-pay-probleme
Nu functioneaza aplicatia BT Pay. De ce?

Nu functioneaza aplicatia BT Pay. credeti ca e de la semnal???????