First Bank

Cum pot sa fac radierea ipotecii pe un credit vechi?

„Buna ziua,am cumpărat un apartament în Dolj 2009,în contract notarul a scris că nu este grevat de sarcini,că acum când am solicitat la OCPI un extras de carte funciara să constat că pe numele vechilor proprietari figurează credit ipotecar luat în 1996 de la banc post.

Am fost la banca Transilvania și nu figurează Nr de contract în baza lor de date.Ce pot sa fac pentru a radia aceasta ipoteca? Menționez că vechi proprietari au decedat”

Postat in data: 30 mart., 2024

De ce imi cere banca documente justificative pentru o plata?
first-bank credit bancpost

Va rog sa ma informati care este motivul pentru care TOATE tranzacțiile pe care le efectuez, absolut toate sunt verificate de banca.

Mai mult decat atat toate sumele pe care eu le incasez prin conturile first bank sunt sume din societatea pe care o detin, sume declarate pentru care am platit taxe si impozite.

Pe langa faptul ca ma sunati sa aprob aceste plati, pentru care am mentionat de nenumarate ori ca nu doresc sa le reconfirm telefonic, acum printr-un abuz imi cereti pentru toate platile documente justificative.

Pentru plata de mai sus asa cum am mentionat este un impumut pe termen scurt pentru un prieten din turcia.

Pot intelege sa justific una, doua trei plati, dar nu pot sa ma justific pentru toate cheltuielile pe care le fac.

Prin urmare voi inchide toate conturile pe persoana fizica si pentru toate societatile pe care le detinem.

Va multumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

Cum sterg ipoteca pe creditul achitat?

„Am intabulat apartamentul si ce sa vezi,am ipoteca la Bancpost,credit pe care l-am achitat,dar cadastrul mi-a inscris-o,cu toate ca banca este LICHIDATA.”

Postat in data: 22 iul., 2023

Care sunt cele mai apreciate aplicatii de mobile banking?
aplicatii mobile banking

Cum aleg cea mai buna aplicatie de mobile banking? Care sunt cele mai populare?

Postat in data: 16 nov., 2022

Care banci au cele mai mici dobanzi fixe la creditele ipotecare?
top dobanzi fixe credite ipotecare

La care banca gasesc cea mai mica dobanda fixa la un credit pentru casa?

Postat in data: 14 nov., 2022

Mi-a fost blocat cardul pentru tranzactie suspicioasa. Ce pot sa fac?

Buna ziua! Am vrut să comand online mâncare și nu am putut, din cauza băncii, pentru că banca mi-a blocat contul pentru tranzactie suspicioasă. Ce pot sa fac pentru deblocarea contului, daca se poate rezolva online. Eu sunt in Ungaria și contul in România și nu pot folosi banii mei din cauza băncii. Mulțumesc și aștept un răspuns.

Postat in data: 25 oct., 2022

Care banci si IFN-uri raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Care sunt bancile si IFN-urile care raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Postat in data: 10 oct., 2022

Care banci au cele mai mari dobanzi la depozitele in lei?
dobanzi depozite banci top

Postat in data: 22 mart., 2022

De unde obtin adeverinta de ridicare ipoteca la un credit Bancpost?
first-bank credit bancpost

Buna ziua! Am avut credit la banc post, mi am platit creditul in perioada când se dizolvau, acuma am nevoie de adeverință de ridicare de ipoteca pe care nu știu de unde o pot obține.

Cei de la Transilvania spun că nu e treabă lor, alții mi au spus că cei de la first bank ar trebui etc. Ideala e că nu știu ce să fac, unde trebuie sa încep.
Mulțumesc

Postat in data: 13 mart., 2022