Bancpost

Cum sterg ipoteca pe creditul achitat?

„Am intabulat apartamentul si ce sa vezi,am ipoteca la Bancpost,credit pe care l-am achitat,dar cadastrul mi-a inscris-o,cu toate ca banca este LICHIDATA.”

Postat in data: 22 iul., 2023

Mi s-a facut a doua poprire in acelasi dosar, desi am platit tot. Ce pot sa fac?

Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutați și pe mine. eu am scos un credit la BancPost care ulterior a fost preluat de banca Transilvania. nu l-am plătit. în 2014 a început sa mi se facă proprie pe pensie. am plătit pana în luna august 2021 atunci a fost ultima rata.
nu am primit nici o hârtie cum ca să ridicat poprirea iar în luna noiembrie am primit un plic de la aceeași executor ca sa făcut proprie iar pe o suma și mai mare în același dosar.
Am încercat sa dau de executor iar executorul a vb foarte urat cu mine și mi-a spus ca am terminat cu el dar au întrat pe fir cămătarii și mi-a închis telefonu în nas. nu înțeleg ce cămătari când eu am luat creditu de la banca.

Astazi am fost pana la domnu executor mi-a vb foarte urat și a spus sa plătesc 1400 de lei ca să îmi facă copii după dosarele de executare și sa ii trimit dovada platii după care mi le va trimite prin posta. cautand o doamna prin dosar mi-a spus ca eu plătesc doar din 2017 când eu am cupoane și se poate dovedi ca din 2014 banii mi ia același executor.
va rog frumos sa ma sfătuiți ce sa fac ca nu mai știu unde sa ma duc

Postat in data: 27 mart., 2022

De unde obtin adeverinta de ridicare ipoteca la un credit Bancpost?
first-bank credit bancpost

Buna ziua! Am avut credit la banc post, mi am platit creditul in perioada când se dizolvau, acuma am nevoie de adeverință de ridicare de ipoteca pe care nu știu de unde o pot obține.

Cei de la Transilvania spun că nu e treabă lor, alții mi au spus că cei de la first bank ar trebui etc. Ideala e că nu știu ce să fac, unde trebuie sa încep.
Mulțumesc

Postat in data: 13 mart., 2022

Pot sa fiu stearsa din Biroul de Credit daca am terminat de platit datoria la banca?

Am trimis la banca (Banca Transilvania) o cerere de stergere din Biroul de Credit, pentru ca am terminat de platit datoriile pe care le aveam la un credit de la Bancpost, dupa ce mi s-a luat din salariu prin poprire, dar am fost refuzata. Ce mai pot sa fac?

Postat in data: 29 oct., 2019

E legal ca executorul (BEJ) sa calculeze penalitati si dobanzi?

E legal ca executorul (BEJ) sa calculeze penalitati si dobanzi care sa depaseasca valoarea lunara poprita din salariu? Acesta mi-a comunicat prin reprezentanti, verbal, cum ca suma de bani virata de angajator, (1/3 din salariu), nu acopera decat dobanda lunara.

Mentionez ca sunt executat silit si se retine lunar suma de 535 lei din octombrie 2017, pentru un credit de nevoi personale de 25386 lei.

Din decizia judecatoreasca a reiesit si costurile BEJ in valoare de 3755.

Se pare ca nu voi incheia niciodata executarea.

In plus, odata cu preluarea
BancPost de catre Banca Transilvania, acesta din urma a retinut din lichidarea pe luna decembrie, pe 15.01.2019, 1/3 din suma virata de angajator, lichidarea fiind deja afectata de retinerea catre BEJ.

Postat in data: 04 feb., 2019

In ce conditii se va prelua cardul de credit WIZZ Bancpost de catre Banca Transilvania?

Intrucat nu reiese clar de pe site-ul BT daca se va prelua cardul de credit WIZZ Bancpost in aceleasi conditii, ma gandeam ca poate ar fi interesant sa faceti un articol pe tema asta.

Postat in data: 31 oct., 2018

Mi se poate popri toata pensia de pe card?

astazi am fost sa imi ridic pensia de la bancomat Bancpost si nu am putut. Am sunat la nr de telefon de pe spatele cardului si mi s-a spus ca am o poprire de la DITL sector 1 in valoare de 2330 lei. Pensia mea este de 2100 lei. Este normal sa imi opresca toata pensia? Am 82 de ani, am nevoie de medicamente si nu ma pot plimba pe drumuri. Ce pot sa fac?

Postat in data: 16 aug., 2018

Executorul poate actualiza dupa bunul plac suma datorata?

Sunt in executare silita pentru un card American Express, transformat in credit de nevoi personale.

In oct 2017 conform incheierii datoram Bancpost 18404 lei suma ce se va actualiza pana la achitare si la care se vor adauga cheltuielile de executare, un total de aprox 21000 Ron.
S-a facut poprire din luna oct 2017-iunie 2018, suma de 665 lei/luna, aprox 5300 lei.

Am primit informare solicitata de mine din partea executorului ca suma ramasa de achitat este acum de val totala 19000 lei, din care 14000 creditul, 3200 lei dobanda si restul onorariul executorului.

Este imposibil ca eu sa mai ajung sa lichidez acest credit in aceste conditii. N am primit explicatia cu modalitatea in care se calculeaza dobanda, eu am veniturile diminuate cu mai mult de 15% decat la momentul cand am luat creditul.

Va rog spuneti-mi ce solutii am pentru ca adaugarea acestor dobanzi ma ingroapa de tot daca din 5300 platiti efectiv, ei au scazut doar 2000 din valoarea creditului, restul fiind dobanzi.

Oricum si valoarea de 3200 leo reprezentand dobanda pentru aceasta perioada mi se pare enorma, babeste socotind, e undeva la 22% raportat la valoarea restantei. Va rog ajutati-ma cu un raspuns sa pot intelege daca pot actualiza dupa bunul plac suma datorata si ce masuri legale am la dispozitie.
Va multumesc.

Postat in data: 23 iun., 2018

Bancpost nu m-a anuntat ca am o datorie si acum sunt executat silit de Kruk. Ce pot sa fac?

Am luat un imprumut de 2600 euro de la Bancpost si pana in 2014 am achitat in jur de 3600 de euro, dupa care nu am mai platit, am crezut ca am terminat.

Acum banca la care am contul m-a anuntat ca mi-a blocat banii din ordinul executorului judecatoresc, pentru o datorie la Kruk, care a cumparat creditul meu de la Bancpost.

Bancppost nu mi-a trimis nicio notificare din 2014, desi avea numarul meu de telefon, e normal asa ceva? Sa ma trezesc cu banii blocati, fara nicun avertisment? Eu aveam in cont in jur de 1.000 de euro, mi-au luat 700 si am ramas cu 300. Ce pot sa fac?

Postat in data: 17 apr., 2018

Recuperatorii de la APS Holding imi cer 4.000 de lei pentru o datorie de 600 de lei. Ce pot sa fac?

Ce pot sa fac sa scap de recuperatorii de la APS Holding? Sunt hartuit de acestia, ma suna cel putin de 3 ori pe saptamana si vorbesc urat cu mine, ma ameninta ca va fi executat silit, ca-mi vor lua pensia amarata de 600 de lei.

Si asta pentru o datorie foarte veche, din 2005, cand am luat 1.000 de lei de la Bancpost, sa cumpar un robot de bucatarie si un aspirator. Bancpostul insa m-a inselat, am si acte doveditoare, pentru ca am constatat ca datoria in loc sa-mi scada, crestea, dupa ce plateam ratele.

Asa ca am achitat 400 de lei si a ramas cu o datorie de 600, iar acum, dupa 13 ani, imi cer sa le dau 4.000 de lei.

Cine ne protejeaza si pe noi, cei amarati, in tara asta?

Postat in data: 22 mart., 2018

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Postat in data: 02 feb., 2018

Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays?

Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays? Cum pot evita sa nu fac schimbul la 4,7? Cum pot proceda sa mi scot banii de pe cardul englezesc?

Postat in data: 06 dec., 2017

Se poate face un imprumut in Romania daca lucrez in Spania?

Buna ziua, as dori sa pot face un imprumut, am propietate in Romania si lucrez in Spania, am salariu si contrat de munca. Se poate face ??

Postat in data: 20 feb., 2017

Indemnizatia de crestere a copilului se ia in considerare la acordarea unui credit?

Sunt in concediu post-natal si vreau sa va intreb daca bancile iau in considerare indemnizatia de crestere a copilului la acordarea unui credit.

Postat in data: 10 ian., 2017

Pot lua credit de la o banca din Romania daca lucrez in Anglia? De ce acte am nevoie? Ce conditii trebuie indeplinite?

Postat in data: 24 iul., 2016

Au voie banca si executorul judecatoresc sa puna penalitati atat de mari pentru un credit restant?

De la suma 8300 Ron cat am avut pe contractul de credit de la Bancpost ni s-a trimis poprirea cu suma de 16000 Ron. Din care ni s-a tras pana acuma 13000 de Ron. Am vorbit cu executorul sa vedem cat mai avem de platit si ne-a comunicat ca inca mai avem 8100 Ron, ca se adauga penalitati in fiecare luna pana la terminarea sumei de achitat. La servici ni-o calculat contabilu si mie si la sotu si ar mai fi ramas numai 3300 ron, dar ei tot baga penalitati, si asa nu se mai poate. Va rog sa-mi spunet daca au voie sa bage atatea penalitati. Ce sa fac? Dar asa nu se mai poate, sa tot platesti si tot penalitati! Asa nu mai termini de platit.

Postat in data: 18 mart., 2016

Cum pot afla conditiile generale bancare ale Bancpost?

Am nevoie de conditiile generale bancare ale Bancpost ce erau in vigoare la 01.09.2008, intrucat am garantat cu apartamentul pentru o linie de credit revolving la acea vreme si nu le mai gasesc. Raspunsul bancii cand i le-am solicitat fiind: ”Au fost anexate la contractul de credit.” Mentionez ca eu am fost doar garantul, si nu beneficiarul liniei de credit. In speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc din suflet.

Postat in data: 02 oct., 2015

Un transfer in euro de la Idea Bank la Bancpost nu a ajuns nici dupa 3 zile. Cat dureaza un transfer in valuta?

Un transfer in euro de la Idea Bank la Bancpost pentru refinantarea unui credit nu a ajuns nici astazi (marti), desi a fost efectuat vineri la ora 11,30. Cat dureaza un transfer in euro?

Postat in data: 05 iul., 2015

Bancpost mi-a facut poprire pe cardul de salariu, desi si firma la care lucrez mi-a retinut bani din lichidare. E corect?

Tin sa va anunt ca sotului i s-a facut poprire de catre angajator de 30-33% care, inseamna lichidarea lunii Aprilie, plus ca si banca Banc Post i-a facut poprire pe avansul lunii mai, din care i-a oprit mai mult de jumatate Va rog din suflet, noi nu mai intelegem nimic, daca puteti sa ma ajutati sa fim si noi lamuriti. Este vorba de o singura poprire, cardul de salariu este la bank post, a primit si angajatorul documente pt poprire si bank postul si acum au facut poprire si angajatorul si bank postul.

Postat in data: 27 mai, 2015