De ce imi cere banca documente justificative pentru o plata?

first-bank credit bancpost

Va rog sa ma informati care este motivul pentru care TOATE tranzacțiile pe care le efectuez, absolut toate sunt verificate de banca.

Mai mult decat atat toate sumele pe care eu le incasez prin conturile first bank sunt sume din societatea pe care o detin, sume declarate pentru care am platit taxe si impozite.

Pe langa faptul ca ma sunati sa aprob aceste plati, pentru care am mentionat de nenumarate ori ca nu doresc sa le reconfirm telefonic, acum printr-un abuz imi cereti pentru toate platile documente justificative.

Pentru plata de mai sus asa cum am mentionat este un impumut pe termen scurt pentru un prieten din turcia.

Pot intelege sa justific una, doua trei plati, dar nu pot sa ma justific pentru toate cheltuielile pe care le fac.

Prin urmare voi inchide toate conturile pe persoana fizica si pentru toate societatile pe care le detinem.

Va multumesc”

Bancile sunt obligate de legea privind prevenirea spalarii banilor si finantarii terorismului sa verifice platile care ridica suspiciuni in acest sens si sa solicite documente justificative, care sa inlature aceste banuieli.

„Documente solicitate de Banca/ justificative” – documente privind scopul si natura relatiei de afaceri, a produselor/serviciilor bancare furnizate, precum si a operatiunilor ce urmeaza a se derula prin intermediul Bancii, inclusiv documente necesare/solicitate de Banca pentru modificarea/actualizarea datelor, conform Conditiilor Generale de Afaceri ale First Bank.

In acest contract al bancii se arata urmatoarele, cu privire la documentele justificative solicitate pentru tranzactiile suspecte:

„Clientul a luat la cunostinta faptul ca Banca are obligatia de a se conforma cu prevederile legale si reglementarile privind prevenirea si combaterea spalarii banilor, a finantarii terorismului, inclusiv cu prevederile privind cunosterea clientelei, a prevederilor legale privind raportarile CRS si privind raportarile FATCA, precum si de a pune in aplicare Sanctiunile Internationale.

In acest sens, Banca este indreptatita sa solicite Clientului documente si/sau informatii oricand pe parcursul derularii relatiei de afaceri.

In plus, Banca isi rezerva dreptul de a nu efectua tranzactiile Clientilor care prezinta riscul potential ca veniturile sa provin din spalarea de bani, din finantarea terorismului sau orice alta infractiune, sau care ridica suspiciuni cu privire la faptul ca activitatea Clientului, veniturile acestuia, respectiv insusi Clientul intra sub incidenta sanctiunilor nationale sau internationale.”

First Bank

Sfatul meu este urmatorul: trimiteti bancii documentele justificative solicitate pentru aprobarea respectivei tranzactii reprezentand un imprumut pentru o persoana fizica, iar daca apreciati ca banca abuzeaza verificand toate tranzactiile facute de firma, atunci faceti o reclamatie la banca in acest sens, in care sa cereti sa va justifice motivele pentru care sunt verificate tranzactiile.

Va rog sa reveniti cu raspunsul bancii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

1 × = 6