Tag Archives: plata

Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.

ICredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi i-am anuntat ca am o problema si nu pot plati la timp. E legal?

Am avut un credit la ICredit de 1.500 de lei, pentru care am fost raportata la Biroul de Credit, desi l-am achitat. Problema a fost ca a trebuit sa plec in alta tara, i-am anunta ca s-ar putea sa nu pot plati de acolo, iar ei mi-au spus ca nu e nicio problema, sa fac o plata partiala, de 500 de lei, dupa care restul datoriei sa o platesc cand ma intorc. Asa am si facut, pentru ca in strainatate nu am avut acces la aplicatia de mobile banking a BRD, pentru ca nu a functionat reteaua Telekom, si nu am putut plati rata, am platit restul datoriei cand m-am intors, insa intre timp am fost raportata la Biroul de Credit pentru intarzieri. E legal ce a facut ICredit? Ce as putea face? Eu le-am trimis cereri sa ma stearga din Biroul de Credit, dar nu au vrut. Multumesc pentru ajutor.

Firma mea are o problema cu o plata facuta prin banca: cum o pot rezolva fara sa apelez la instanta de judecata? [citeste tot]
brd-amanare-rata-credit

Cum se amana ratele la BRD: daca nu te contacteaza nimeni, trebuie sa platesti ratele si pe luna martie si aprilie, altfel esti raportat la Biroul de Credit [citeste tot]
Pot sa primesc o suma in euro intr-un cont deschis la BT?

Trebuie sa primesc o suma de bani in euro, dar eu am doar un cont in lei, la BT (Banca Transilvania). Puteti sa-mi spuneti daca pot primi acei bani in euro, daca am contul in lei sau trebuie sa-mi deschid un cont in euro? Multumesc

Cu ce card e mai bine sa platesc in strainatate: cu cel in lei sau cu cel in euro?

De multa vreme incerc sa aflu un raspuns concret la o intrebare. (pana acum am primit doar raspunsuri contradictorii)

Detin un card de debit in lei si unul in euro la Raiffeisen Bank. In functie de modul cum se fac conversiile care este cea mai convenabila metoda de plata in situatia

1. Plata in strainatate in EUROPA moneda diferita de euro de exemplu zlot polonez

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

2. Plata in strainatate in afara UE moneda evident diferita de euro

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

Am sapte IFN-uri si o banca deschise, si nu le mai pot plati. Cum fac sa le refinantez?

Am o problema destul de majora, astfel incat am deschise 6 IFN care nu mai am posibilitatea sa le achit.Valoarea acestora a ajuns la aprox 5000 Eur. In afara de acestea am o rata de 2700 RON la o banca . Va rog daca ma puteti ajuta cu in sfat cum as putea sa procedez, sau de unde as putea obtine acesti bani- cu o rata lunara care sa imi pot permite sa o platesc…refinantand aceste IFN..Multumesc

E normal sa se faca de doua ori schimb valutar la o plata cu cardul MasterCard in Canada?

Mi-am luat un card Mastercard in lei de la Alior Bank pentru a-l folosi la cumparaturi in Canada, unde-mi vizitez nepotii, le-am spus asta celor de la banca, si mi-au spus ca pot sa fac cumparaturi cu el fara probleme, fara comision, si de asemenea pot sa scot bani de la bancomate, tot fara comision, dupa cum isi fac reclama: retrageri gratuite oriunde in lume.

Timp de doi ani am folosit cardul, insa recent, de cand mi-am pus pe telefon aplicatia de mobile banking Telekom banking, am constatat doua lucruri:

1. Mi s-a luat comision la retragerile de bani de la bancomate: de exemplu, 3 dolari pentru o suma retrasa de 100 de dolari

2. Mi s-a facut de doua ori schimb valutar, o data din lei in dolari canadieni, apoi din dolari canadieni in dolari americani, la cotatii dezavantajoase in urma carora am pierdut bani. Nu multi, dar timp de doi ani, cat am facut plati, se aduna.

Am intrebat la Alior, dar au dat vina pe MasterCard, mi-au spus ca asta e politica Mastercard. Eu vreau sa stiu daca este adevarat, iar daca da, de ce se procedeaza astfel. De ce nu se face o singura conversie, din lei in dolari canadieni? De ce trebuie sa se faca si conversia in dolari americani, pentru a nu pierde bani?

onepay-card- mastercard-retragere-bani-romania
Pot sa folosesc cardul OnePay in Romania?

Am un card OnePay pe care primesc salariul in Anglia si vreau sa stiu daca pot sa-l folosesc in Romania, sa scot bani de pe el si sa platesc la magazine. Nu vreau sa scot toti banii de pe el aici, ca sa nu-i pierd si apoi sa fac schimb valutar.

Pot scoate direct lei la bancomate in Romania si sa platesc in magazine? Am inteles ca sunt niste comisioane si nu pot scoate toti banii de pe card.

Care sunt consecintele daca nu am platit de 2 luni banca?

Am facut un credit de nevoi personale in valoare de 20.000de lei, mai exact in anul 2018 pe 22 august(BCR).

Am platit pana in luna august-septembrie 2019,dar m-am lasat pacalita de o refinantare printr-un broker bancar si am ajuns in
imposibilitatea de plata a unor 2 banci mai exact BCR cel facut personal, dar si BRD cel facut oarecum personal, acesta fiind cel facut cu broker.

As dori sa stiu care sunt consecintele la care ma supun pentru faptul ca nu am platit de 2 luni banca BCR si niciodata banca
BRD.