Tag Archives: imprumut

ing rambursare anticipata credit
Cum pot rambursa anticipat un credit ipotecar la ING Bank?

Ieri am fost la ING sa rambursez anticipat 2 rate de principal cu reducerea perioadei si au zis ca nu se poate rambursa anticipat decat minim 1 rata si multiplu de rata, pentru ca dobanda nu va fi anulata. E adevarat ? Ce as putea sa fac?

hora-credit-dae-dobanda-credit
Linia de credit de la Hora Credit are o dobanda (DAE) de 69.467%? E normal asa ceva?

Buna ziua.Va rog să mă iertați daca nu m am adresat bine dar am văzut că ați răspuns e internet la o întrebare despre bănci .V as ruga să mă ajutați și pe mine dacă puteți.

Acum câteva zile am luat cu împrumut 500 de lei de la Hora credit online.nu mă deranjează dobânda pentru că o să i înapoiez mâine.cu o săptămână înainte am mai împrumutat 100 de lei pe 7 zile și i am returnat.

Acum însă m au sunat și mi au spus că îmi dau 1000 de lei sau mai putin pe o perioada mai mare.am intrat pe site și am cerut 500 de lei pe o perioada de 6 luni după care m au sunat din nou și mi au spus sa dau click și sa iau împrumutul.

Am dat click și m am trezit cu 500 de lei pe 14 zile plus că mi au trimis în email un contract pe un an cu o linie de credit de 1750 lei și au zis că pot scoate oricînd.am scos 500 și mi au trimis un grafic de rambursare in care scrie că trebuie să dau 100 și ceva de lei la fiecare 14 zile pe o perioada de un an pentru tranșă de 500.

Acum nu mai înțeleg nimic pentru că trebuie să dau înapoi după cum arată graficul vreo 3700 de lei.am sunat la ei și m au dus cu zăhărelul neștiind ce să mi răspundă clar .Mi e foarte frica că poate trebuie să dau atitia bani eu având pensie socială și pensie de handicap pentru că sunt bolnav.nu știu ce să mai fac așa că vă rog pe dumneavoastră dacă puteți să mă ajutați cu un răspuns.va mulțumesc mult .

Ce se intampla cu creditul dupa deces?

Mama mea a decedat în urma cu 2 săptămâni fiind bolnavă de cancer cu 2 ani jumate in urma a făcut un împrumut la
bancă din care a platit jumate normal ar fi rămas jumate de platit.

Ce sa va întâmpla acum după ce mama a decedat? Vom plăti noi copii sau se prescrie.Va multumesc

Sunt in spital si nu pot plati rata la banca. Ce trebuie sa fac?

Buna dimineata am o intrebare la dumneavoastră cumnatul meu este în spital si nu mai poate plati ratele la banca cum sa procedeze are lunar 1700 roni de de la banca multumesc ff mult

flanco-reclamatie
Pot sa renunt la un telefon comandat pe site-ul Flanco, prin card Cetelem?

Am găsit intamplator adresa dvs de email cautand pe google informatii despre Cetelem. Va rog sa ma scuzati daca nu mai este de actualitate am vazut ca dvs. Puteti ajuta referitor la Cetelem si „probleme” cauzate de acestia.

In data de 10.10.2021 am comandat un telefon de pe site-ul Flanco.ro aceștia avand parteneriat cu cei de la Cetelem. Ca metoda de plata am optat pentru plata in rate Cetelem. Am fost redirectionata pe pagina celor de la Cetelem unde am urmat toate demersurile pentru a incheia contractul in cauza. Fiind într-o zi de duminică cererea a fost doar preaprobata urmand sa primesc răspuns in maxim 24 de ore.

Azi, 11.10.2021, am primit email din partea celor de la Cetelem in care sunt informata ca împrumutul a fost aprobat si un link de unde am descarcat contractul. Ulterior am verificat pe contul flanco statusul comenzii acesta devenind din „in așteptare” in comanda anulata.

Am sunat initial in call center ul Flanco pentru lamuriri, dar operatoarea nu a putut sa imi dea informatii clare si mi-a recomandat sa iau legatura cat mai repede cu cei de la Cetelem. Dupa nenumărate incercari de apelare fara rezultat am transmis email cu probleme relate catre ambele parti.

Ulterior am fost sunata de catre cei de la flanco daca imi mai doresc produsul respectiv iar eu am confirmat. Am primit un nou email cu un alt numar de comanda dar, spre surprinderea meu la metoda de plata nu mai figura prin credit Cetelem ci prin ordin de plata ce avea o factura proforma atasata. Am sunat din nou prima data catre Flanco fiind din nou redirecționata catre Cetelem fiind „problema lor”.

In jurul orei 16 am reușit contactarea telefonica Cetelem operatoarea comunicandu-mi ca nu sunt regasita in sistemul lor cu un credit in derulare ci doar cu un contract vechi deja achitat și inchis cu toate ca am email din partea lor cu contractul nou in cauza. Aceasta mi-a comunicat ca va trasmite mai departe si voi fi contactata telefonic pana la ora 18 fapt ce nu s-a intamplat. Le-am transmis e-mailuri ambelor parti cu toate problemele intampinate.

In jurul orei 21 am fost sunata de un domn recomandandu-se curier BeeFast avand un colet de la Flanco. Datorita lipsei de comunicari precum si a orei total nepotrivite pentru o livrare am refuzat coletul si surpriza acum in contul flanco figurez cu status „finalizat”. Am cerut informatii in scris si referitor la acest fapt.

Doresc sa renunț la acest presupus credit prin anularea/rezilierea acordului online din moment ce nu m-am folosit de niciun leu din suma creditata neprimind produsul. Astept răspunsul lor in care mi-am exprimat aceasta dorinta si am specificat ca nici nu doresc emiterea unui eventual card.

Ma puteti ajuta dvs. cu o indrumare ce pot face mai departe pentru a nu intampina probleme sau surprize neplacute in viitor?

Multumesc anticipat,

Stergere Biroul de Credit
Cum pot sa verific daca figurez ca girant sau daca am un credit?

Cum pot să verific dacă figurez ca girant pentru cineva (la vreo bancă sau CAR), sau dacă există un credit pe numele meu?
Mulțumesc!

De unde obtin un credit pentru constructia unui restaurant?

Cu respect va salut…as vrea sa obtin un credit de 10000 e ptr a finaliza construcția unui viitor restaurant cu o capacitate de 40 locuri..mentionez ca am activitatea întreruptă de 2 ani de zile cu pandemia asta…detin întreprindere individuală cu cod caen ptr evenimente…si as vrea sa mi termin ceea ce mi am propus..un viitor restaurant cu o capacitate mai mica…credeti ca voi reuși să obțin un credit va rog…pe unde am fost toți m au refuzat…va multumesc frumos din suflet..cu stima si respect

Alpha Bank reclamatie
Alpha Bank nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?

Buna dimineata!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.
Am un credit de nevoi personale fara ipoteca la Alpha Bank la care am beneficiat de amanare la plata ratelor pe perioada pandemiei, ulterior solicitand restructurarea acestui credit din care am platit aproape jumatate, nemaiavand veniturile care sa imi permita plata lunara a sumei de 700 si ceva de lei. Eu am platit 200 lei/luna (atat am putut), comunicand acest lucru si angajatului Alpha Bank, care m-a contactat din centrala.

Am mers in Agentie, iar dupa prima solicitare am primit raspuns telefonic dupa mai mult de 1 luna ca nu mi se poata acorda
nicio facilitate, respectiv restructurare. Am furnizat documente doveditoare legate de venit si situatia mea financiara. Peste mai mult de 30 de zile (din nou) mi s-a solicitat sa aduc un girant/garant. Am mers din nou in Agentie, garantul a semnat contractul si ma aflu din nou in asteptarea unui raspuns insa, intre timp, am primit o notificare finala prin care mi se comunica trecerea la diverse masuri (executare, etc.), daca nu achit debitul acumulat pana acum.

Este normal ca in 6 luni de zile sa nu se poata clarifica/solutiona aceasta situatie?
Se poate ca eu sa nu ma pot ocupa/ingriji de bunica mea in varsta de 92 ani si eventual sa ne scoata banca in strada din cauza unei sume derizorii cum as fi spus acum cativa ani de 24.000 ron??? Mentionez ca din cauza nenorocitului de covid mama mea a plecat… de tot…
Multumesc anticipat!