Etichete: imprumut

Este legal ca banca sa-mi opreasca tot salariul, daca am restanta la credit?
restanta credit banca

„Buna ziua, m-am lovit recent de urmatoarea problema si anume : am o restanta la un credit ipotecar si banca mi-a oprit tot salariul pe luna aceasta si banii pe care vroiam sa ii folosesc sa platesc mai mult de jumatate din restanta.

Cand le-am spus ca nu este legal sa imi opreasca tot salariu deoarece este singurul venit ptr existenta mi-au zis ca ei pot retine orice suma intra in cont. Este legal?”

Postat in data: 19 iul., 2024

Ocean Credit mi-a scazut dobanda, dar tot trebuie sa platesc 8.000 lei la un credit de 4.000 lei. Ce pot sa fac?
ocean credit dae credit

„Am facut cereri de restructurare a creditelor IFN, pentru reducerea ratelor, sunt foarte mari si nu le mai pot plati, dar cei de la OCEAN CREDIT ca și solutie mi-au trimis un contract pe care din disperare să ajung la o soluție amiabilă l-am și semnat, însă de la o sumă de 4000 lei împrumutată, acum vor 8000 lei! Ce pot sa fac?”

Postat in data: 29 iun., 2024

Creditfix nu vrea sa negocieze prin CSALB. Ce pot sa fac?

„Am luat un credit de la Credifix pentru ca aveam datorii mari, grad de indatorare peste 80%, apoi nu l-am mai putut plati. Le-am cerut sa amane ratele sau sa le faca mai mici, dar au refuzat. Am trimis o cerere si la CSALB, dar nu au fost de acord sa negocieze. Ce pot sa mai fac, ca sa scap de datorii?”

Postat in data: 27 iun., 2024

Cum pot obtine ajutor pentru supraindatorarea la banci?
ing bank refinantare credit

„Buna ziua.

Ma puteti sfatui unde sa ma indrept pentru rezolvarea situatiei mele financiare? Pe scurt supraindatorarea e undeva la 90% din salariu.

Cele mai mari rate- ING 2400 lei/lunar- am vorbit in agentie. Mi-au spus ca as avea o sansa la restructurarea creditului, dar ca implica raportare in Biroul de Credit- asta daca se aproba si trebuie sa le duc dovada decizie de somaj sau reducere a veniturilor. Nu as vrea raportarea in BC deoarece am facut pana acum eforturi supra-omenesti sa imi platesc ratele la timp.

Locul 2: provident- ultimii de la care am luat creditele. De 3 luni nu imi raspund la solicitarile trimise de amanare a ratelor. Fiecare solicitare pe care o depun pentru a primi un raspuns primeste un nou numar de inregistrare si asa se ascund.

Am solicitat ajutorul CSALB dar mi au spus ca dupa demersurile facute nu au primit un raspuns si ca nu au un temei legal sa ii preseze.

Iar eu, m am imbolnavit. Am un salariu de 8000 lei acum, dupa o marire de 500 lei si nimeni nu vrea sa imi acorde o refinantare. Va spun sincer, vreau doar sa imi pot achita ratele…

Va rog, ma puteti ajuta, indruma?”

Postat in data: 18 iun., 2024

Cum ies din postura de girant la un credit?

„As vrea sa va intreb daca exista posibilitatea de a iesi din “postura” de girant pentru un coleg de al meu de serviciu care a luat un CAR anul trecut in februarie.
Mentionez ca mai are de platit aproximativ 3 ani.

Multumesc anticipat!”

Postat in data: 10 iun., 2024

CreditPrime nu mi-a operat rambursarea creditului. Ce pot sa fac?
dobanda credit prime

„Buna ziua. Am incercat sa rambursez creditul la CreditPrime online cu cardul. In timpul tranzactiei mi-a aparut eroare de plata dar banii mi-au fost luati de pe card.

Chiar daca banii mi-au fost luati rambursul nu s-a operat la CreditPrime. Dupa mai multe telefoane, cei de la CreditPrime mi-au zis ca este o defectiune la ei si voi primi banii inapoi in acceasi zi ca sa pot sa fac din nou rambursarea lucru care nu s-a intamplat iar dobanda creditului creste in continuare.

Eu nu am alti bani sa platesc pana imi intra inapoi banii platiti deja iar costul creditului creste. Ce pot sa fac in situatia asta.”

Postat in data: 30 mai, 2024

Credit Prime nu vrea sa ma ajute prin CSALB. Este legal?
dobanda credit prime

„Am trimis la csalb sa mai ajute cu plata creditului de la Credit Prime, dar mi-a raspuns ca nu a fost de acord institutia si a refuzat!

„Vă comunicăm prin prezenta faptul că subscrisa Ecofinance IFN nu suntem de acord să participăm la procedura de conciliere inițiată de D-nul/D-na,
Cu stimă,
Rucsandra Larisa Stanciu
Director Executiv”

Este legal sa refuze Credit Prime negocierea prin CSALB?”

Postat in data: 27 mai, 2024

Ce pot sa fac daca am grad de indatorare mare la banci si IFN-uri?

„buna ziua, am fost refuzata de banca, am grad mare de indatorare. Credit la BCR 40000 lei, Credius 8000, ICredit 3000. Am ramas in urma cu ratele, dobanda penalitate, am fost refuzata de bancii si am ajuns in biroul de credite, sunt terminata psihic.Ce pot face??”

Postat in data: 13 mai, 2024

Abuz IFN Rapid Credit: isi trag dobanzi enorme, fara a se achita din credit!
rapid credit ifn reclamatie

„Buna seara , doresc sa vă sesizez un abuz enorm din partea acestui IFN RAPID CREDIT cu sediul în Constanta .

In anul 2022 ,luna oct am contactat un credit de nevoi personale cu garanție imobiliară la acest IFN ,deoarece m- au înscris în biroul de credit și nu am putut accesa credit bancar !

Mi s- au dat 100000 lei rambursabili in 60 luni.Contractul nu e bun..își trag dobânzile enorme(2330 lei) timp de 24 luni fără a se achita din credit .și dacă nu pot achita pe data de 11 ale lunii ..percep dobânzi de 495 lei ptr 1 zi întârziere!!

Va rog ,sunt cămătari cu acte legale,sunt groaznici..bat din picior sa le dau banii deși mereu am platit! E a treia oară când ne fura efectiv banii..profitând de faptul că creditul are garanție imobiliară!! Va trimit contractul făcut pe repede înainte ..și discuții purtate cu funcționarii lor!! Va rog să mă ajutați să corectam atât contractul cât și să reglați dobânzile care le impun ilegal!! Mulțumesc anticipat!”

Postat in data: 11 mai, 2024

Un broker mi-a facut un credit printr-o frauda bancara. Poate fi anulat?

„Un broker a folosit aplicația mea Raiffeisen pentru a accesa un credit online de 140000 lei și a furat banii. Banca nu m-a contactat telefonic, iar rata reprezintă jumătate din salariu. Există vreo
șansă ca banca să șteargă acest credit? Am depus plângere și la DIICOT.”

Postat in data: 01 mai, 2024

Hora Credit nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
buline biroul de credit

Va scriu ca un SOS
Am avut credite la hora credit am fost raportat la Biroul de Credit in anul 2022 si in 2023, fara nici o inregistrare sau posta, email.

Am trimis la Hora credit cerere cu art din Regulament UE si lege pt stergere din BC si au zis ca am intarziat mult pana am inchis creditul si nu vor sa stearga datele negative!!!!

Ce pot face va rog?
MULTUMESC MULT!”

Postat in data: 21 apr., 2024

Ce se poate intampla daca nu am platit un imprumut facut in alta tara?

„Ce se poate intampla daca am un imprumut la provident in republica ceha,si nu
lam achitat?”

Postat in data: 13 apr., 2024

Imi poate creste datoria pe parcursul executarii silite?

„Va rog sa ma ajutati cu interpretarea OUG50/2010-art.38-alin 8: La acest art se precizează ca- Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea de dobânzi si dobânzi penalizatoare.

Ce nu inteleg eu- la ce perioada se refera legea-perioada cat durează procesul în care ești executat silit sau de la data executarii silite si până la data la care debitorul achita suma executată.

De exemplu eu- am fost executată silit de Raiffeisen Bank în iunie 2014- suma executată a fost 9447 euro( principal plus dobanzi).In 29.10.2019-mi s-a cesionat debitul către INVESTCAPITAL ltd- valoarea cesionata a fost 14786 euro.

Deci o creștere de 5339 euro de la data executarii si până la data cesionarii.

Va multumesc”

Postat in data: 12 apr., 2024

Daca firma e inscrisa in CRC, mai pot obtine un credit?

„As dori sa stiu daca pot apela la serviciile dvs, si daca este fezabil in urmatoarea speta:

Am avut o linie de credit la Banca Transilvania. La data limita a contractului, am solicitat prelungire. Banca s-a ocupat in ultima clipa de acest contract, si am aflat doar cu o zi inainte de termenul limita, ca produsul respectiv nu mai este disponibil, si mi-a oferit un nou contract cu rambursare rate egale.

In urma acestui contract, au fost inscrisuri cu mentiuni de *modificare* in CRC.

Ulterior, in urma mai multor discutii, si probleme cu Banca Transilvania am luat decizia de a lua in calcul mutarea conturile societatii la o alta banca.

La o prima analiza, a acestora, mi-au de veste faptul ca societatea este inscrisa in CRC pentru modificare, iar acest lucru imi va bloca total varianta de a apela la o finantare pe societate, indiferent de cifre/profitabilitate, ceea ce incurca intr-un mod grav activitatea societatii avand in vedere toate proiectele aflate in derulare si eforturile de a creste profitabilitatea societatii din ultimul an de activitate.”

Postat in data: 09 apr., 2024

Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

Ce pot sa patesc daca nu achit ratele la credit si nu am bunuri pe numele meu?
credit neplatit banca

„Fratele ia cu ajutorul unui broker de credite in acelasi timp mai multe credite de nevoi personale. Cu banii obtinuti cumpara pe numele mamei un apartament si o masina.

Nu achita absolut deloc ratele pentru credite. Doreste sa renunte la locul de munca atunci cand ii v-a fi pus poprire pe venituri. Fratele nu detine nici un alt bun pe numele lui. Ce poate pati acesta? Ce poate pati mama? Multumesc”

Postat in data: 28 mart., 2024

Ce se intampla cu datoria la banca in cazul decesului?

„Buna ziua . Doresc sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie despre datorie la banca . Recent a murit mama , eu nu locuiesc in Romania , o vecina care locuieste la aceeas adresa , adica la bloc ,mi-a zis ca are datorie la banca . Ce se poate intampla in aceasta situatie?”

Postat in data: 10 mart., 2024

Pot sa anulez creditul de la IFN aprobat cu depasirea gradului de indatorare?
credit credius grad indatorare depasit

„Buna ziua, am o rata de 2630 de lei la Cec Bank (ca si cronologie din ceea ce am sa va povestesc, rata la Cec este prima), dupa care mai am o rata de 400 lei Mozipo, 400 lei la Credex si ultima rata a fost facuta la Credius in valoare de 1130 de lei.

Cand am facut creditul la Cec m-am incadrat aproape la limita in 40% grad de indatorare eu avand media de salarizare undeva la 7100 lei in mana. Urmatoarele rate Mozipo si Credex sa zicem ca s-ar incadra in cele 40 de procente (ipotetic) insa Credius cu siguranta cu rata de 1130 de lei imi sare cu mult gradul de indatorare.

Exista vreo sansa sa anulez contractul de credit fara sa inapoiez banii inapoi si fara sa patesc nimic? Am tot citit la dvs ca daca se acorda credite care depasesc 40% din gradul de indatorare, incalca niste termeni impusi de BNR (mentionez ca in cei 5 ani ca istoric , nu am avut niciodata intarzieri si nu am fost niciodata rau platnic), ce ma sfatuiti sa fac?”

Postat in data: 07 mart., 2024

La un credit de 1.700 lei de la Viva Credit am platit 13.000 lei si dobanzile tot cresc! Cum pot sa scap de el?
reclamatie linie de credit viva credit

„Bună ziua!

Vă rog foarte mult să mă îndrumați unde se mai pot face reclamații pentru ifn-uri!

Am achitat pentru un credit de 1700 lei împrumutați la Viva credit peste 13000 lei!

Într-adevăr am depus, am mai folosit!

Însă după calculele mele am depus 100% din valoarea împrumutată + aproape 50% peste, doar dobânzi!

În continuare vor 3200 lei, dobânzi plus ca în continuare dobânzile cresc!

Mulțumesc”

Postat in data: 06 mart., 2024

Ce fac daca banca refuza Ordinul de Plata Conditionat (OPC) pentru refinantarea creditului?

„Va contactez in legatura cu o problema pe care o intampin cu cei de la Cetelem privind rambursarea sumei datorate pentru un card de credit ( pentru cumparaturi in magazinul Dedeman).

Am incercat sa fac acest demers printr-o refinantare la Unicredit Bank, acestia au transmis intreaga suma printr-un OPC (ordin de plata conditionat), insa Cetelem a refuzat aceasta tranzactie, motivand ca ei accepta doar ordine de plata simple.

Cum toate bancile cand vine vorba de refinantari, fac plata doar prin OPC -uri, ca metoda de siguranta, ne vedem blocati in a stinge datoria.

Personal, consideram ca este un abuz din partea Cetelem. Mentionez ca nicaieri in contract nu am regasit aceasta clauza, referitor la neacceptarea OPC-urilor.

Va rog mult daca m-ati putea ajuta cu un sfat referitor la cum as putea rezolva aceasta problema cu acest IFN.

Va multumesc frumos”

Postat in data: 01 mart., 2024