cont blocat

Cum imi actualizez datele personale la Raiffeisen, daca nu sunt in tara?
reclamatie Raiffeisen

„Mama mea are 89 de ani si locuieste in Germania. Are un cont deschis la Reifeisen Romania.

De curand a primit o scrisoare in care i se cerea ca pana in data de 5 Februarie 2024 sa isi actualizeze datele. In caz contrar i se va inchide contul.

Mama mea nu are cont online si nici nu se pricepe. Nu poate suna la banca pentru ca nu aude. Se deplaseaza cu mare greutate. Cand a deschis contul, nu a numit nici un imputernicit.

Va rog sa aveti bunavointa sa ma sfatuiti cum as putea sa o ajut sa nu i se inchida contul.
Multumesc”

Postat in data: 31 ian., 2024

Banca Raiffeisen poate sa-mi blocheze contul, fara sa ma anunte?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

„Bună ziua. Raiffeisen Bank mi-a blocat contul in urma unei plăți primite după vânzarea unui produs. Deocamdată nu am primit nici un răspuns concret de la ei ( situația se analizează )”

Postat in data: 30 ian., 2024

Libra Bank mi-a blocat contul pentru neactualizarea datelor personale. Ce pot sa fac?
Libra Bank reclamatie

„Salutare Vasile,
Am gasit articolul si apreciez munca ta.

As avea si eu o intrebare daca ma poti ajuta. Situatia este in felul urmator:
Compania este cu capital strain. Firma are asociati si administrator persoana fizica dintr-o tara din Uniunea Europeana.

Persoanele nu si-au actualizat buletinele si pasapoartele, acestea fiind expirate. Banca Libra Bank nu a oferit nici o posibilitate de actualizare a datelor online iar asociatii si administratorul nu pot ajunge fizic sa actualizeze.

Banca a blocat debitarea, creand astfel prejudiciu catre angajati si furnizori.

Ce solutii de atac se pot intocmi? Sau de rezolvare.

Iti multumesc!”

Postat in data: 24 ian., 2024

De ce imi cere banca documente justificative pentru o plata?
first-bank credit bancpost

Va rog sa ma informati care este motivul pentru care TOATE tranzacțiile pe care le efectuez, absolut toate sunt verificate de banca.

Mai mult decat atat toate sumele pe care eu le incasez prin conturile first bank sunt sume din societatea pe care o detin, sume declarate pentru care am platit taxe si impozite.

Pe langa faptul ca ma sunati sa aprob aceste plati, pentru care am mentionat de nenumarate ori ca nu doresc sa le reconfirm telefonic, acum printr-un abuz imi cereti pentru toate platile documente justificative.

Pentru plata de mai sus asa cum am mentionat este un impumut pe termen scurt pentru un prieten din turcia.

Pot intelege sa justific una, doua trei plati, dar nu pot sa ma justific pentru toate cheltuielile pe care le fac.

Prin urmare voi inchide toate conturile pe persoana fizica si pentru toate societatile pe care le detinem.

Va multumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

Banca poate sa-mi puna poprire pe cont, pentru o intarziere de 3 zile la cardul de credit?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

Bună,

Cum este posibil sa mi se pună poprire pe conturile firmei, pentru o întârziere de 3 zile de la scadenta pentru un card de credit??? Nu mai avem nici minimul de 30 zile??? Este abuz. Luna trecuta a fost mai frumos, mi s-a blocat suma datorata cu o zi înainte de scadenta.
Adică ei sunt stăpâni pe banii din contul meu.”

Postat in data: 22 ian., 2024

Cum pot sa deblochez contul BCR, fara sa merg la banca?
BCR, inchidere cont

„Buna seara.Cum pot sa dezblocez contul blocat fics de 1 an (nu am stiut nimic,nu am fost anuntata) fara sa merg la banca ca ma aflu dupa hotare.In legatura ca a fost blocat contul ,la rindul sau si alocatia a fost suspentata de 1 an de zile.MULTUMESC”

Postat in data: 18 ian., 2024

george-eroare-aplicatie

„Buna ziua ,
Mi s-a blocat contul George cu eroarea 300.9, ma aflu un străinătate, ce pot sa fac?”

Postat in data: 16 ian., 2024

Banca refuza sa-mi inchida contul poprit. Este legal?
brd-inchidere-cont-reclamatie

„Va scriu in legatura cu inchiderea unui cont la BRD care nu a fost folosit niciodata , precizez ca are si poprire instituita banca refuzand inchiderea lui, din cauza ca este poprire pe cont.

Ca urmare am rugamintea daca ma puteti ajuta cu formularea unei cereri de inchidere cont sa o depun la banca mai sus mentionat.
Va multumesc”

Postat in data: 12 dec., 2023

Daca schimb telefonul, trebuie sa merg la banca Santander, pentru activarea aplicatiei?

„As dori o informatie in legatura cu banca Santander din Spania.
Soțul meu are cont la aceasta bancă, iar in momentul de față schimbând telefonul nu a reușit să incarce aplicația pe noul telefon. Banca ii scrie ca clave de acceso blocat. Ni s a furnizat din Spania de la banca informatia doar ca personal trebuie să meargă la bancă. Precizez ca noi locuim in Romania iar in Spania am imputernicit o persoană care ne-a ridicat cardul, dar la deblocarea contului nu are acces. Ce se poate face ca totusi pentru o deblocare cont sa nu ne deplasam la banca?
Cu respect.”

Postat in data: 04 nov., 2023

Cum se deblocheaza poprirea pe un cont Banca Transilvania?

„Buna seara. Soțul meu muncește în Austria, În România are poprire pe contul banca Transilvania, pentru duma de 5600 lei. As vrea sa știu cât la suta dintr-un salar de 1500 euro,are dreptul sa ii pună poprire pe cont?

Și cum își poate ridica restul banilor din salariu(după ce ii trage poprirea)din cardul BT Vișa dacă se afla pe teritoriul Austriac? Contul sotului este in euro.Trebuie sa ceara deblocare cont ? Sau care sant procedurile va rog?

Din ceea ce știu legal ca mai mult de 33 la suta din venit nu are voie sa ii tragă din
salar. Va rog respectuos sa ma lămuriți d-stra la întrebările care vi le-am adresat.

Cu stima și respect!”

Postat in data: 28 apr., 2023

Raiffeisen imi ia ceva taxe, daca angajatorul plateste poprirea?

Din aceasta luna mi-a intrat poprirea pe salariu in urma unui credit. Intrebarea mea este:Daca angajatorul transfera suma poprita din salariu banca imi mai ia ceva taxe

Astazi mi-a intrat salariul.. Am o poprire de 700 lei pe salariu trimisa de catre angajator dar pe cont imi apare inca o suma de 140 lei blocata pentru poprire care eate luata din restul de salariu tranaferat de catre angajator.”

Postat in data: 10 feb., 2023

Pot inchide un cont bancar, daca am poprire?

Daca am o proprie pe card dar mie nu îmi mai intra nici un ban pe acel card ii pot închide sa nu mai plătesc comision de administrare cont mulțumesc frumos

Postat in data: 03 sept., 2022

Nu pot plati rata la creditul Raiffeisen, pentru ca am poprire pe cont. Ce pot sa fac?

Bună ziua,
Am o situație mai neplăcută cu o Raiffeisen.
Am propire pe cont de la executor și nu îmi pot platii ratele la banca.
Dânșii mi-au spus ca ei nu au acordul biroului executor pentru a-mi platii rata la banca.
Am sunat și la executor și domna de acolo mi-a spus ca ei nu au pus propirea în asa fel încât sa nu îmi pot platii ratele la banca.
Nu mai înțeleg.
Ma învârt intr-un cerc în care eu nu pot sa îmi plătesc rata la banca deși am banii respectivi.
Probabil Raiffaisen așteaptă sa le plătesc dobânda aiurea și sa ma execute și ei.
Va rog dacă se poate sa ma ajutați cu un sfat sau ceva legat de acesta situație.
Astăzi am sunat din nou și mi s-a comunicat ca nu exista nicio soluție pentru a platii rata.
Îmi cam suna a abuz.

Postat in data: 23 aug., 2022

Nu primesc SMS cu codul pentru cardul Ma French Bank. Ce pot sa fac?
mafrenchbankcard

buna ziua, miam facut un card MA FRENCH BANK dar din pacate codu numi mai vine spunetimi va rog ce pot face

Postat in data: 18 aug., 2022

Nu pot sa-mi activez aplicatiile Raiffeisen, apare eroare tehnica. Ce pot sa fac?
activare smart token raiffeisen

„Bună ziua,

Intâmpin niste probleme când doresc să-mi reactivez contul Raiffeisen. Țin să menționez că am mai avut aplicațiile Smart Mobile si Smart Token făcute când mi-am făcut cardul, dar după un timp am renunțat la ele.

Am fost săptămâna trecută la bancă, cu gândul de a-mi recupera contul, având în vedere că nici contul de utilizator nu-l mai știam. Mi-au dat toate detaliile posibile despre contul meu și cum ar trebui procedat, ba chiar au încercat doamnele de la banca să îmi facă aplicațiile, dar nicio șansă, apărea ca în ss’ul de mai jos.

Ce pot face în legătură cu această problemă?”

Postat in data: 15 iun., 2022

Nu reusesc sa intru in cont. S-a blocat aplicatia YOU BRD?
you brd problema activare

„Buna ziua. Nu reusesc sa intru in cont de vreo ora. S a blocat aplicatia YOU BRD?”

Postat in data: 14 iun., 2022

Raiffeisen mi-a blocat abuziv contul. Ce pot sa fac?
reclamatie raiffeisen

buna ziua, banca raiffeisen mi-a blocat abuziv un cont. contul e vechi, nu am card la el, nu am aplicatie, locuiesc permanent in UK, acum au intrat niste bani in el dupa mult timp, sora mea are procura sa scoata/transfere/inchida contul insa banca l-a blocat (activitate suspicioasa). singura persoana cu acces dintr-o sucursala este sora mea, folosind procura. vreau sa scot banii si sa inchid contul. nici macar eu nu am acces la cont ca nu am aplicatie si nu am numar de romania. va rog sa ma ajutati. multumesc

Postat in data: 08 mart., 2022

Cum pot sa deblochez banii de diurna de pe cardul ING poprit?

Bună seara. Am o poprire la banca ing de la primărie.. Cardul a fost blocat astăzi.. Cum as putea sa fac sa îmi fie deblocat banii.. Țin sa precizez ca banii sunt din diurnă (eu muncind ca șofer de camion). Firma la care lucrez este Belgiana dar poate trimite o scrisoare către banca care sa ateste ca banii primiți care au fost opriți sunt exclusiv diurna.. Va mulțumesc

Postat in data: 02 mart., 2022