frauda bitcoin

„Bună ziua ieri am primit un telefon ca am într-un cont 2588 € în criptomonede și ca să îmi revină aceasta suma mi se cere o garanție de 517 € pe care trebuie sa o depun în termen de 5 zile lucrătoare altfel ajung sa fiu anchetata de Europol pentru frauda? (vezi mesajul in fotografie)
Este posibil sa fiu anchetata pentru o suma de care nu am avut cunoștință pana ieri? Va mulțumesc cu stima și respect”

Mesajele primite privind banii primiti intr-un cont sub forma de criptomonede si solicitarea de trimitere a unei sume de bani pentru deblocarea acestora, precum si amenintarea cu o ancheta a Europol reprezinta o schema de frauda pe internet.

Nu raspundeti unor astfel de solicitari si faceti o plangere la Politie impotriva persoanelor care v-au trimis astfel de mesaje.

Cum va feriti de fraudele online:

• Nu raspundeti mesajelor primite de la persoane necunoscute, mai ales cand este vorba de investitii in criptomonede, valute, actiuni etc. sau de incasarea cu titlu gratuit a unor sume de bani;
  • Nu dati curs solicitarilor sau amenintarilor de blocare a conturilor sau de declansare a unor investigatii sau anchete;
  • Atunci cand primiti mesaje ca ati primit bani in cont, fiti sigur ca este ceva necurat la mijloc, iar primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa sesizati Politia.

Va rog sa reveniti daca aveti in continuare probleme cu aceasta tentativa de frauda pe internet.

2 raspunsuri la “Pot fi anchetata de Europol pentru spalare de bani daca primesc bani in criptomonede?

1. f

Ieri am făcut o sesizare online către Politia Româna am primit un număr de înregistrare ce pot face mai departe? Atașez emailul primit de cei care au cunoștință de bani.

Dă-i un răspuns lui f Anulează răspunsul

6 × 8 =