Ce fac daca nu pot sa achit rata la Axi Card?

axi card reclamatie

„Am și eu un card de credit la axi card și nu am acum posibilitatea sa pot achita,ce pot face?

Va rog mult sa ma ajutați,o sai înapoieze dar acum nu am!”

Axi Card, precum si restul IFN-urilor si bancilor, sunt obligate de lege sa va ajute daca aveti probleme financiare si nu puteti achita rata.

Concret, Axi Card va poate amana plata ratei, va poate reduce valoarea acesteia sau va poate diminua dobanda sau datoria totala.

Articolul 84^2 din OUG 50/2010 privind contractele de credit prevede urmatoarele:

” (1) Creditorii au obligația de a avea politici și proceduri adecvate în virtutea cărora să depună eforturi pentru a aplica, dacă este cazul, o restructurare rezonabilă datorată dificultăților financiare înainte de a demara procedura de executare silită.

(2) Măsurile de restructurare datorată dificultăților financiare țin seama, printre alte elemente, de situația consumatorului și constau în următoarele:

a) refinanțarea totală sau parțială a contractului de credit;

b) modificarea termenelor și condițiilor existente ale unui contract de credit, care include:

(i) prelungirea duratei contractului de credit;

(ii) modificarea tipului de contract de credit;

(iii) amânarea plății tuturor sau a unei părți a ratelor de credit pentru o anumită perioadă;

(iv) schimbarea ratei dobânzii;

(v) oferirea unei perioade fără plăți;

(vi) plăți parțiale;

(vii) conversii monetare;

(viii) iertarea parțială de datorie și consolidarea datoriilor;

Asadar, sfatul meu este sa faceti o cere la Axi Card, in care sa solicitati gasirea unei solutii pentru achitarea datoriei, precum amanarea ratei sau diminuarea acesteia, in vederea evitarii restantelor si raportarii la Biroul de Credit, precum si a executarii silite.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Axi Card, pentru a va ajuta sa rezolvati problema datoriei la cardul de credit.

8 + = 17