Etichete: criptomonede

Platforma de investitii Rominvest este o teapa?
rominvest platforma investitii inselatorie

„Am fost fraudat bancar de 25000lei acum îmi cer cei de la rominvest 3000 lei sa mi retrag banii după coinbase. Am acolo 6440usdt. Nu știu mai multe, dar suna a teapa.”

Postat in data: 19 mart., 2024

Aplicatia Artisfinance.pro este inselatorie cu investitii in actiuni?
artisfinance inselatorie

„Am „investit” 1250 Lei, in „actiuni” la BRUA Transgaz.
Am facut greseala sa descarc aplicatia ANY DESC.
In acest moment am sters aplicatia.
Un anume domn, Ciprian Oprea s-a dat un mare borker de bursa si era cat pe ce sa ma convinga sa fac un imprumut la banca de, 10.000 $, ca sa facem profituri uriase de pana la 50% castig. Urma sa „investeasca” in actiuni la TESLA.

Norocul meu a fost ca mi-a trimis niste documente cu contractul lui de munca din Anglia, si un contact de garantie precum ca banii nu-i voi pierde, deoarece sunt asigurati de catre o firma de asigurare internationala. Mi-a atras atentia stampila asa zisei fime, care se observa ca a fost aplicata. In poza de pe watsapp nu se obserava, dar am descarcat si pe calculator si acolo s-a observat. Si alt aspect mi-a atras atentia, refuzul lui de a-mi trimite o poza cu fata lui sa vad daca corespunde cu poza de pe pasaportul pe care mi-l trimisese, ca drept dovada ca este un om corect si are intentii bune.

Aplicatia in care urmaream asa zisele tranzactii, se numeste „artisfinance.pro”. Credeam ca doar eu am fost atat de naiv, dar observ ca mai sunt si alte persoane pagubite cu sume destul de considerabile.

Pentru cei care citesc aici, puneti-i in garda si pe altii sa nu faca aceiasi greseala ca si noi. Asta s-a intamplat de curand. Chiar de 8 Martie. Mentionez ca nu le-am dat niciun cont bancar. Am transferat banii printr-un cont Revolut de unica folosinta.

Am facut in schimb greseala sa le transmit CI, si am facut o simulare de imprumut la BRD, fara sa o finalizez. Ma astept ca in zilele urmatoare sa ma „bombadeze” cu telefoane. Spuneti-mi va rog, domule Coman, la ce ma pot astept in continuare de la acesti excroci? Si cum sa procedez?

Va multumesc!”

Postat in data: 10 mart., 2024

Am fost inselat de Asset-ace. Pot sa mai recuperez banii?
asset ace teapa cripto

„Salut.Am fost și eu înșelat de Assed-Ace,am de pus aprox. 1250 USD în contul lor au ridica soldul la aprox 3500usd au deschis ei o poziție care acum este de 5200usd și vor sa mai pun în contul 1400usd sa poată finaliza tranzacția.Eu nu vreau sa mai depun ca sigur pierd banii .”

Postat in data: 11 ian., 2024

Gapinvestcapital.com imi spune ca banii sunt blocati in Coinbase. Ce pot sa fac?
gapinvestcapital frauda inselatorie scam

Am fost inselat de gapinvestcapital, mi se spune ca bani sunt blocati in coinbase și trebui sa încarc
contul sa-i pot debloca (in realitate e mailul și telefonul primit se pare ca e tot de la ei)

Am făcut sesizarea la politie unde sa deschis un dd penal respectiv am sesizat Coinbase și am cerut lămuriri (mi-ai confirmat ca au primit sesizarea mea dar încă nu mi-au răspuns)
Bani ii vad în Coinbase dar parca sunt înghețați
Considerați ca ar mai trebui sa fac ceva.”

Postat in data: 05 ian., 2024

Cum pot retrage bani din Coinbase? Trebuie sa platesc cuiva?
coinbase retragere criptomonede

„Bună ziua, ma lovesc de clasica întrebare cum pot retrage bani dinvcoin Base, mai exact am 7,303$de retras și ma sunat o Dn pe numevAsmara care îmi spune sa pun contul meu Ing, 15%vdin suma de 7,303 saptemii de dolari, adică 1000$sa îmi pot transfera banii contul meu. Mi sa părut ciudat, cum pot obține bani mei fără alte comisioane. Nu am făcut nici o plingere la nici o instituție. Va multumesc”

Postat in data: 06 dec., 2023

Cum pot recupera banii investiti pe platforma bitcoin Paybis?
paybis retragere bitcoin

„Cum imi pot recupera banii investiti pe platforma bitcoin cu Paybis zicandu-mi ca banii sunt sub forma de bitcoin si nu se pot transfera in contul meu banca si sunt blocati intr-un fel de portofel extern pe Wallet dar nici de acolo nu-i pot avea ca sunt numai probleme care sunt costuri cerute pe incerteze. Va rog sa ma informati ce trebuie facut.”

Postat in data: 02 dec., 2023

Asset-ace.org este o teapa, daca ma pun sa platesc pentru a-mi recupera banii investiti in criptomonede?
asset ace teapa cripto

„Buna ziua,cum îmi pot recupera banii din administrarea pentru tranzacții asset ace,aceștia mă pun pe coinbasse sa plătesc o sumă de bani pentru a îmi lua banii înapoi,ceea ce nu mi se pare ok,unde mă pot adresa să îmi pot recupera bani va rog ajutatima”

Postat in data: 01 dec., 2023

Ufinacapital este sau nu o frauda?
ufinacapital ufina trade pareri

„Buna ziua, AM folosit UFINACAPITAL pentru tranzactie cu CRIPTOMONEDE, am depus o suma suficient de mare, am obtinut profitul anuntat, dar pentru eliberarea lui suma a fost depusa in COINBASE WALLET de unde, pentru retragere mi se solicita inca 13 % din valoarea sumei respective depusa integral o data. Este o frauda sau nu ?, Va multumesc”

Postat in data: 14 nov., 2023

Ufinacapital (ufina.trade) este o inselatorie cu criptomonede?
ufinacapital ufina trade pareri

„Buna ziua! Mă puteți ajuta și pe mine cu un răspuns Legat de coinbas. Am depus bani in ufinacapital M-au îndrumat ei cum să fac am făcut profit apoi banii au fost transferați în Portofel electronic Și i-au blocat Pentru a debloca trebuie să depun niște bani respectiv 15% din valoare am depus și valoarea respectiva după care au zis ca nu este moneda corecta și va trebui sa depun din nou alți bani. Credeți ca îmi voi recupera banii? Este vorba de o înșelătorie ?”

Postat in data: 09 nov., 2023

La retragerea banilor in USDT de pe platforma Cryptlodge trebuie sa platesc ceva?
cryplodge criptomonede

„doresc sa imi retrag niste banii in usdt de pe platforma cryptlodge si acestia imi spun ca trebuie sa achit 10% din suma retrasa. va rog sa ma ajutati. este ok sa mi se ceara ?”

Postat in data: 06 nov., 2023

Pot fi anchetata de Europol pentru spalare de bani daca primesc bani in criptomonede?
frauda bitcoin

„Bună ziua ieri am primit un telefon ca am într-un cont 2588 € în criptomonede și ca să îmi revină aceasta suma mi se cere o garanție de 517 € pe care trebuie sa o depun în termen de 5 zile lucrătoare altfel ajung sa fiu anchetata de Europol pentru frauda? (vezi mesajul in fotografie)
Este posibil sa fiu anchetata pentru o suma de care nu am avut cunoștință pana ieri? Va mulțumesc cu stima și respect”

Postat in data: 27 oct., 2023

Neocapital este o firma serioasa de investitii sau da teapa?
neocapital teapa

„Asi dori un sfat și o părere de la dumneavoastră asi dori să știu ce știți despre aceasta platformă NEOCAPITAL sau nu știu cum să o numesc mi-au spus sa depun pentru inceput 12 milioane jumate casa pornesc o afacere cu ei ce știți despre NEOCAPITAL vreau să știu sunt serios sau repari mă pot baga in afaceri cu ei sau nu
Va mulțumesc fii binecuvântat 🙏

Și azi am primit telefon de la o doamna și mi-a spus daca m-am gândit tot insista sa mă bag in aceasta afacere cu analistul lor și că osa am un profit foarte mare spunetimi va rog frumos ce știți de acești oameni de aceasta firma sunt corecți sau e firmă fantomă care da teapa”

Postat in data: 05 oct., 2023

Cum am fost fraudat cu criptomonede si mi s-au furat si banii din contul BRD

„Am fost și eu fraudat de către persoane cu criptomonede, ma sunat un anume Ion Lungu dacă depun o sumă de 750lei pot sa fac mai mulți bani, nu prea am fost de acord dar pana la urma am depus suma de 200lei pe numele de Voicu Doru, iar în restul de bani adică 550 lei iam depus pe numele Giorgica Emilian Amargheolei, ma pus să descarc o aplicație Any desk, iar după aceea mia trimis un link cu o aplicație pe care nu mai știu cum îi spune și în aplicație să mă uit la tranzacții cu criptomonede, după aceea mi-a spus că o să mă sune brokerul ma sunat un anume Virgil Murosanu, și a doua zi pe data de 1 09 2023 ma sunat și mi-a zis să mă uit în link-ul de aplicație să văd dacă mia intrat bani în jurul de 3000 de euro, după aceea mi-a zis să deschid Any desk și săi dau nr din șase cifre și după aceea să-mi deschid aplicaţia de la banca BRD și să mai transfer 14800 lei în contul lui Giorgica Emilian Amargheolei, am făcut transferul fără să-mi dau seama, după câteva ore mia zis sa ma uit pe aplicație BRD să văd dacă miau intrat bani, într-adevăr mi-au intrat 15800lei dar între timp mi-a dispărut aplicaţia am încercat să o fac din nou dar nu a mers, am sunat la banca și mau întrebat dacă cunusc persoana la care am trimis banii, iar eu le-am spus că nu atunci banca mia blocat cardul miau spus de la banca să dezinstalez aplicaţia și să resetez telefonul, și să mă duc la poliție să fac plângere am fost la bancă mi-au schimbat cardul, am depus și plângere la politie, după ce am luat cardul și am făcut aplicaţia îmi mai luase fără să știu eu 18000lei.

Eu am dat de persoana la care au intrat intrat bani de pe feizbuc iam trimis mesaj a doua zi mia trimis și el că nu poate să intre acolo pentru ca nu poate face dovada de la broker, eu iam trimis mesaj ca banii aceea sunt ai mei. Mai pot să-mi recuperez banii înapoi?”

Postat in data: 27 sept., 2023

Cum scap de telefoanele celor care m-au inselat cu criptomonede?

„As vrea sa va fac o întrebare cu privire la comentariile văzute pe net despre merricksinvest.cc care m au înșelat și pe mine cu 3250€ . Sa întâmplat acum un an mai exact pe 02/08/2022 când m am înregistrat cu acei 250€ .

Nu am depus plângere , am crezut ca prostia se plătește , nu vreau sa recuperez bani problema mea este alta , acum ceva timp am primit un mail de la un inspector financiar care in explica ca s au făcut tranzacții pe numele meu și sa ii contactez pe Whatapp .

Problema este ca de un an de zile , de la aceasta prostie , primesc o mulțime de telefoane și numere ascunse care tot încearcă sa mai scoată ceva , de câteva luni nu mai răspund la nici un număr pe care nu îl cunosc , întrebarea mea este următoare dacă ignor cum am făcut și pana acum pot sa facă ceva in numele meu??? Este adevărat mailul primit? Sa fac totuși o plângere la Politie ??? Multumesc mult , o zi buna ca doresc”

Postat in data: 26 sept., 2023

Neocapital mi-a furat banii din contul de salariu, cand am vrut sa retrag investitia. Ce pot sa fac?

„Am cerut să îmi închid contul de la Neocapital unde am investit 1250 RON. Am trimis o declarație de închidere și un domn împreună cu colegul său jurist mi-a trimis un link pentru închiriere cont și transfer sumă.Cind am terminat cu ei am văzut că aplicația de la Banca Transilvania unde aveam salariu a fost ștearsă și banii din contul de salariu nu mai erau și aveam și depozit și au luat tot. Am făcut un extras și toți banii erau transferați unei persoane care este angajata firmei NEOCAPITAL. D-na a zis că nu are banii dar în extras se văd în contul ei de la CECE BANK. VĂ ROG SĂ MĂ AJUTAȚI SĂ-MI RECUPEREZ BANII.”

Postat in data: 24 sept., 2023

Trebuie sa platesc taxe brokerului pentru investitia la Bursa?

„Buna ziua am investit si eu 50 euro in bursa am gasit un brocker dupa aia mia cerut pt o taxa ca nu sunt cetateam american am dat 100 dupa mia mai cerut o taxa sa plateasca avocat sa rezolve problema am mai dat 100 deacu mai vrea 200 de euro pentru taxe trebuie sa platesc taxele , eu cred ca este un brocker fantoma ce mati putea sfatui”

Postat in data: 16 sept., 2023

Mai pot retrage banii investiti in bitcoin din aplicatia Moonpay sau a fost teapa?
moonpay criptomonede teapa

„Va salut. In urma cu putin timp am fost indrumat de catre o persoana apropiata sa iau legatura cu un agent , broker sau cum se numeste el, pe a face niste tranzactii cu bitcoin. Aplicatia de baza este moonpay. As dori , daca ma puteti ajuta, sa-mi spuneti daca mai pot retrage banii din aplicatie sau a fost teapa. Va atasez mai jos cateva capturi de ecran. Va multumesc.”

Postat in data: 07 sept., 2023

Cum pot sa retrag banii investiti in contul NeoCapital?
teapa neocapital broker inselatorie scam

„Bună ziua ,problema mea ar fi că ,la încercarea de retragere a unei sume de pe NeoCapital ,am fost contactat de un domn ,care îmi cere sa depun 25% din suma respectiva că fiind garanție pentru nu știu ce.

Nu cred că există așa ceva ,nu mi ae pare normal și ce as putea face.Banii din contul de NeoCapital ,au plecat Intr un alt cont …al cui nu știu.”

Postat in data: 03 aug., 2023

Cum pot sa-mi recuperez banii dintr-o inselatorie cu criptomonede?

„Bună,
Va rog să mă ajutați cu un sfat, am fost abordat de o persoana pentru a investit în criptomoneda, până la urmă m-a convins si am învestit cică o suma minimă de 1200lei, la care a zis că o să fiu contactată de un consultant financiar să îmi spună cum se fac
tranzacții.

Da, am fost contactată de altă persoană care m-a întrebat cum vreau să retrag bani din contul de investiți, ca cu ce bancă lucrez, i-am zis, mi-a trimis un link cu o aplicație Neo Capital, a trebuit să o descarc pe telefon, apoi să descarc biance, pe urma a
zis că trebuie să facă secregare între contul de investiții și contul meu.

Ma pus să fac card virtual să transfer bani de pe cel fizic pe cel virtual și de acolo cică că face segregare.

Am întrebat dar banii nu se transfera așa nu că revin înapoi în cont.
Bineînțeles că bani sau transferta, și am făcut contestație la bancă că refuz tranzacția.

Am primit răspuns nefavorabile ce aș putea să fac acuma sa îmi recuperez bani , sunt disperată.

Ieri i-am trimis mesaj unde sunt bani cei 14000lei care sau transferat cică că sunt în contul de investiții al meu că a fost o eroare de la bancă mea și ia transferta când sa făcut segregare.

I-am zis că vreau bani înapoi a zis ca trebuie să într-un în contul de investiți și să îi retrag dar trebuie să descarc ceva aplicație iar cică că numai așa pot.
Că îmi pune bani acolo și eu de acolo să îi iau.
Nu știu ce să fac.

Mulțumesc anticipat!”